Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Historyczne zduństwo


Maciej_Burdzy

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 60
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Takowe ognisko kuchenne naywygodnieysze iest do gotowania, i niezbyt wiele kosztuie. Pieczeń upiecze się lepiey niż przy otwartym ogniu. Jest dość mieysca do gotowania na kilkanaście osób. Jeżeli się pieczyste nie przyrządza, na tenczas blaszana pieczywnia może być uźyta do sporządzenia innych duszonych potraw, które naylepiey się udaią przy węglach, których maiąc zapas , wszy*stko wygodnie robić można. Nad kanałem dy*mowym można ieszce urządzić inny otwór z do wstawienia kociołka na wodę, która ciepła zawsze w kuchni iest potrzebna. Zamiast rozpalania ognia o godzinie 9tey i biedzenia się sporządzeniem obiadu do godziny 1szey, można, maiąc wszystko w gotowości, zrobić naylepszy obiad, od godziny 11tey do 1szey. Maiąc na uwadze osczędnosć drze*wa , czystość, węglami, popiołem i sadzą nienapruszonych i nieprzedymionych potraw; tudzież, że kucharz lub kucharka przy otwartym ogniu nie spiecze się i dymu sie nienałyka; że kuchnia tym sposobem urządzana zawsze czysto może być utrzymana ; że komin iey może być przyrządzony do zamykania blachą w kształcie drzwiczek na prę*cie czyli wiatraczka, i że taka kuchnia po zam*knięciu komina będzie ciepłą i porządną izba dla kucharki: nie można wątpić o korzyściach no*wych które nam przyniesie.

 

fig8.jpgfig9.jpg

 

Ponieważ skoncentrowana moc ognia zawielka iest dla naczyń glinianych, które prędzey psułyby się niż przy ogniu wolniey z boku dzia*łającym, i ponieważ sam ich kształt niezgodny iest z otworami zamkniętey kuchni; dla tego naylepiey hyłoby używać do gotowania naczyń bla*szanych pobielanych, albo miedzianych rownież dobrze pobielanych zrobionych w kształcie utrąco*no konicznym , iak ie w przecięciu samey kuchni przez k. widzieć można. Przy tem należy mieć staranie, aby dno pod garkami a b. nie zakrywało całego otworu pod garkiem, ale owszem żeby wolne mieysce do działania ognia na wszystkie boki garnka zostawało. Każdy garnek musi mieć obrączkę, którą szczelnie się oprze na krążku czy*li pierścieniu żelaznym w przód na otworze poło*żonym. Odstęp od ognia powinien być przy wszy*stkich garnkach równy. Na takich kuchniach można i miękicgo drze*wa używać, ponieważ ogień płomieniowe rozszerzaiąc iednostajnie mocne gorąco w pokrywie kanału ogniowego, zasępuie gorąco węgli drzewa twardego.

Tym samym sposobem robione kuchnie osczednicze całkiem z kutey blachy,które są prze*nośne. Do tvch iescze mniey potrzeba drzewa; są one bardzo zachwalane; raz dla swey osczędniczey własności, drugi raz dla swey przenośno*ści. Lecz zważywszy, że są kosztownieysze że roz*paliwszy się z naywiększą tylko ostrożnością do nich przystąpić można, aby się niesparzyć, nie idą wporownanie zwyżey opisaną iednakże w małem gospodarswie bardzo mogą bydź użyteczne; bo ich wielka osczędność wynagrodzi z czasem wyło*żone na nie koszta.

Gdyby kuchnia wyżey z przyłączonym rysun*kiem opisana, miała być zaszczupła dla wielkich domów i restauratorów, gdzie dla kilkudziesiąt lub więcey osób gotuie się znaczna liczba potraw, można ią zrobić obszernieyszą na 6, albo i na 8. stóp w kwadrat, urządzić ią na 2, 3 . alba cztery i wiecey ognisk czyli kanałów ogniowych nad któremi i naywiększa liczba potraw z naczyniami różney wielkości, do których otwory na wierzchu kuchni stosowane być muszą, ustawiana być mo*że. Kanały ogniowe powiny być tey samey sze*rokości co i w mnieyszey. Kuchnia będąc znaczney obszerności, powinna być z wszystkiech stron przystępną; kanały ogniowe powinny się łączyć z wspólnym kominem znacznie szerszym od komina kuchni o iednym kanale ogniowym. W śro*dku kuchni można wstawić znaczny kocieł do grzania wody, którą podług potrzeby z wszystkich stron wygodnie brać można. Kocieł może się ogrze*wać gorącym dymem z kanałów ogniowych do wspólnego komina tuż przy kotle wyprowadzonego, idącym. Na takiey kuchni wiecey potrzeba drze*wa niż nakuchni o iednym kanale, lecz bez poró*wnania mniey niż na otwartey.

 

Koniec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszamy na drugą, tym razem w Szczecinie:

http://www.zdunskieopowiesci.pl/informacja-dotyczaca-wydarzenia-cztery-katy-piec-piaty-szczecin-01-03-2014/

 

Macieju daj linka na cały program, bo ja jak zwykle cienki w te klocki.:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj trochę zdjęć z 1930 roku !

 

Niewiele jest pamiątek po dawnych przedwojennych wnętrzach.

Wojenne zawieruchy, ignorancja poprzedniego systemu i nieubłagany czas zniszczył wiele.

Zostały nieliczne fotografie.

Są one niestety zazwyczaj trudno dostępne a na pewno rozproszone!

Chciałbym je wszystkie zebrać i pokazać.

Po co? Dla utrwalenia, dla przybliżenia i dla wywołania zachwytu…

Udało się dotrzeć do potężnego, dwutomowego wydawnictwa z 1930 roku pt. „Polska w krajobrazie i zabytkach”. Autorami tomów byli : Bułhak, Marcinkowski, Jaroszyński, Poddębski i inni. Jest to monumentalne dzieło przedstawiające przedwojenną Polskę w fotografiach. Wśród kilkuset z nich można wyszukać te, które przedstawiają dawne wnętrza a w nich piece kaflowe i kominki. Nie grają one pierwszej roli, natomiast dla miłośników zduństwa są niezwykle ważne. Są one potwierdzeniem kunsztu dawnych rzemieślników i potwierdzają tezę, że kultura ognia jest wiecznie żywa i ważna dla wszystkich pokoleń!

Oto wyszukane fotografie zebrane przez prof. Wł. Dzwonkowskiego.

 

Igołmja.bmp.jpgłazienki-2z.jpgPałac-Baranów.bmp.jpgPodhorce.bmp.jpgWawel.bmp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba coś dodać :rolleyes:

 

Urządzenia grzewcze z Holzsparkunst – 1618 rok!

Zjawiskowe ilustracje z początku XVII wieku… Piece kaflowe, kuchenne i inne…

 

Autor: Franz Kessler – malarz, wynalazca, alchemik.

 

Urodzony w 1580 roku w Wetzlar, zmarł w Gdańsku w 1650 roku.

 

Autor książki Holzsparkunst (1618) o poprawie wydajności grzewczej pieców.

 

Kessel-28.jpgKessler-1.jpgKessler-2.jpgKessler-3.jpg

 

Więcej? Proszę bardzo: http://www.zdunskieopowiesci.pl/urzadzenia-grzewcze-z-holzsparkunst-1618/

Kessel-28.jpg

Kessler-1.jpg

Kessler-2.jpg

Kessler-3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Oj tam ... po Ełk jeżdżą ... :D

Możecie się ewentualnie podzielić i zaaneksujesz powiedzmy ten wschodni kawałek, bardziej ciekawy w piece wiejskie, glinobite ... to z kolei Pani Marii Dąbrowskiej i mój "konik" ... będziemy się później raczyli nawzajem frykasami ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...