Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

tosu

Recommended Posts

Witam chciałbym zapytać o tzw podbijanie fundamentów, temat trudny ale czasem potrzebny. Moi rodzice kupili stary poniemiecki dom, w którym są pęknięcia na ścianach ( od murłaty do stropu piwnicy) , dom 1 piętrowy ze strychem, murowany z cegły. Wezwany kierownik budowy stwierdził, że dom nie grozi zawaleniem ale żeby mieć spokój na dłuższy czas i w związku z planowanym remontem warto pomyśleć o tzw. podbiciu fundamentów. Dodatkową korzyścią byłaby możliwość pogłębienia piwnicy, która tera ma około 1,9m. Drugą sprawą mogłaby być "opaska stalowa" dookoła budynku.

Co do podbijania zaproponował podmurowanie bloczkami betonowymi. Od innej osoby usłyszałem, że to bardzo zły pomysł i tylko zbrojenie i dobry beton nadają się do podbijania.

Czy ktoś z forumowiczów ma zdanie na ten temat, wiem że to trudny temat i ciężko radzić bez dokładnej znajomości tematu ale chodzi mi o porównanie tych dwóch metod i wyjaśnienie takiemu laikowi jak ja ewentualnych wad i zalet tych dwóch metod: bloczki lub wylewanie w zbrojenie betonu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podbijanie fundamentów to trudna i droga zabawa. Ponieważ to zabawa z ławami czyli konstrukcją budynku od strony formalnej potrzbny projekt i pozwolenie.

Jak dostaniesz do ręki projekt zobaczysz co tam wymyślili.

Moim zdaniem podbijanie nie ma sensu aby zlikwidowac jedną czy dwie rysy na budynku. Podbijanie za pomocą bloczków ? - nie spotkalem nie słyszałem. Robiłem podbicie na żelbecie.

 

Wiesz że podbicie wykonuje się metrowymi odcinkami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wiem że się dzieli na odcinki 1 metrowe i robi co czwarty dziękuje za porady, z tego co widzę wersja ze zbrojeniem jest popularniejsza, dzisiaj jeszcze usłyszałem argument , że bloczki mocno podciągają wodę chociaż oczywiście byłaby zrobiona jakaś izolacja pozioma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Pamiętaj, że do podbijania fundamentów stosuje się beton ekspansywny (rozprężny). Zwykły beton zawsze ci się skurczy i będziesz miał szczelinę i nie będzie ci się opierać stara ściana na nowo wykonanej dolewce fundamentu.

 

Każda lepsza betoniarnia jest w stanie tobie zrobić beton ekspansywny i nie jest to jakaś droga akcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...