Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Test rekuperatorów - dla poszukujących jakości.


Recommended Posts

Witam,

 

nie było mnie chwilę na naszym Forum i już żałuję .... takie fajne dyskusje.

 

Gratuluję firmie W...... [żeby nie reklamować] pomysłu zrobienia porównania.

Faktycznie na rynku brak jest OBIEKTYWNEJ informacji o parametrach urządzeń.

Każdy producent/sprzedawca eksponuje zalety tego, co akurat chce sprzedać.

 

Co do metodologii samego testu to warto wziąc pod uwagę zjawiska, o których wspomina TB.

Naprawdę jest problem z precyzyjnym pomiarem przepływu powietrza przy powiedzmy 100m3/h

i prowadzący badania powinien mieć tego świadomość.

Podobnie z poborem mocy, który jest mocno zależny od punktu pracy wentylatorów centrali.

 

Aby zrobić w miarę obiektywne badania trzeba by zainwestować w stanowisko badawcze z kryzami itd.

szczególnie, że różnice pomiędzy testowanymi produktami są niewielkie i chyba mieszczą się w zakresie "błędu pomiarowego"

biorąc po uwagę mało laboratoryjne warunki badań.

 

Jak ktoś chce udowodnić że Reno..... RULEZ! to całe to zamieszanie z badaniami nie jest potrzebne :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 91
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Przykro mi, że Ciebie zmartwię, lecz część osób piszących na forum (instalatorów) zaopatruje się już u nas, a detalu staramy się nie obsługiwać :-)

 

Zamieszczając tabele chcemy pokazać "przeciętnemu Kowalskiemu" co warto kupić patrząc na różne parametry.

 

Fajnie, że być może bezinteresownie się staracie ale bardzo dobrze, że nie obsługujecie klientów indywidualnych.

 

Bo przez przypadek możecie Klientowi z ulicy przed wyborem rekuperatora dać swoje testowe wyniki badań a on na tych słupach zobaczy, że w odzysku ciepła różnica rekuperatorów jest dwukrotna (baa patrząc na słupek to niemal trzykrotnie większy jest najmniejszy od największego) podczas gdy nie przekracza on 10%. Wiem, wiem, Wy obok po lewo podajecie skalę, ale boje się, że 80% Klientów wprowadzicie w błąd co wzrokowo wybiera rekuperator patrząc na wielkość słupka.

 

Zróbcie słupki proporcjonalne, a jak się boicie, że na screene będzie to nie widoczne to można dodać taką funkcję co dodatkowo na słupku lub nad słupkiem pokazuje wynik np. odzysku ciepła reku przy sprężu niby 200m3 od 79% do 89%.

 

Bo na razie nie ma co dyskutować o metodach pomiaru jak już prezentacja samych wyników jest stronnicza, Bardzo trudno uwierzyć mi w ten Wasz błąd wiszący na forum od 4 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest prawda, że nie ma niezależnych testów porównawczych rekuperatorów.

Są .... ale nie u nas.

Dociekliwym polecam:

http://www.epbd.be/media/pdf/donnees_produits_peb/product_data/4.4_ventil_NL.pdf

Jest wiele modeli popularnych w PL ale są też takie mniej znane.

na powyższej liście są wszystkie nasze centrale wentylacyjne COMAIR HRUC

Polecam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem te 5 stron, a i tak nadal nie wiem jaki Reku wybrać aby poradził sobie z domem 120m2.
Te "testowane" są na 120m2 dom przy duże, lub przy małe.

- za duże jak nie będzie gwc

- za małe jak gwc będzie.

Poza tym nie ma w tym teście wielu dobrych central - wszak to test hurtowni - a hurtownia, która nie chce obsługiwać detalistów, nie musi "świecić" oczami", przed inwestorem, gdy coś jest nie tak, awarie, zamarzanie, słychać wentylację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie jakie rekuperatory powinny być poddane testom aby dogodzić budynkowi 120m2, który nie posiada GWC? No i pytanie w moim przypadku podstawowe - czy można i czy jest sens kupić reku o większej mocy niż aktualne zapotrzebowanie budynku i trzymać go np. na niższych obrotach?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom już jest wybudowany, ale pod koniec budowy dotarło do mnie trochę informacji o wentylacji mechanicznej i zdążyłem trochę kanałów położyć.

Tak więc teraz tylko wszystko załączyć do centrali, podregulować i zapomnieć o temacie.

 

witam

 

na pewno z nagrzewnicą wstępną :yes:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te "testowane" są na 120m2 dom przy duże, lub przy małe.

- za duże jak nie będzie gwc

- za małe jak gwc będzie.

Poza tym nie ma w tym teście wielu dobrych central - wszak to test hurtowni - a hurtownia, która nie chce obsługiwać detalistów, nie musi "świecić" oczami", przed inwestorem, gdy coś jest nie tak, awarie, zamarzanie, słychać wentylację.

 

W najbliższym czasie nie planujemy nowych testów innych modeli.

Zaczekamy, aby inni poświęcili swój czas i wykazali chęci do wykonania podobnych obliczeń oraz do wklejenia na forum swoich wyliczeń.

System GWC EKO, który był podłączony w trakcie badań ma moc do ok. 3kW

Jak pisałem ceny katalogowe są tylko orientacyjne i mogą mocno odbiegać od realiów (nawet o 50% !!).

 

Skala nie ma nic wspólnego z wynikami i aby uciąć dywagację skali wklejam ceny katalogowe:

ONYX DREAM 400 - 6900 zł

RENOVENT EXCELLENT 300 - 7800 zł

STIEBEL 270 - 8323 zł

ZEHNDER 350 Basic - 8519 zł

NIKOL 320 - 8670 zł

RENOVENT EXCELLENT 400 - 9300 zł

ZEHNDER 350 Lux - 9338 zł

 

TB zapomniał Pan, że najpierw montuje się system kanałów wentylacji, a później rekuperator, a co za tym idzie - montując kanały najczęściej robimy podejścia pod konkretny model, bez względu czy parametry rekuperatora podawane są przy 100, czy 200Pa.

 

Rekuperator dla domu 120m2 w/g Pana razem z GWC jakie powinien mieć parametry skoro 400m3/h to dla Pana za mało :-) (proszę podać także inny model nie licząc swojego ONYX'a).

 

Przy okazji weryfikacji Pana wiedzy, przypomnę pytanie na które nie chciał m.in Pan odpowiedzieć:

"Pytanie do ekspertów, jeżeli pierwotnie w projekcie budowalnym mam wentylację grawitacyjną, a obecnie zmieniliśmy i realizujemy wentylację mechaniczną, to czy musimy przed zgłoszeniem do odbioru nanieść zmiany u architekta??"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie TB czekamy na odpowiedź już 2 dni, więc jak można było się domyślać - nie potrafi Pan na zadane pytanie odpowiedzieć, a co za tym idzie nie zna Pan podstawowych przepisów.

W jaki sposób montuje Pan swoje instalacje POZOSTAJE już tylko WIELKĄ ZAGADKĄ...

Edytowane przez kerado28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie raz jeszcze moje pytanie:

Dom 120m2 - jaką centralę wybrać aby była na wentylatorach z silnikami energooszczędnymi i aby odzyskiwała energię na żywo, a nie tylko w marketingowych kolorowych ulotkach. Póki co raczej brak opcji na GWC - ale jednak po ostatnich przemyśleniach jest to do zrobienia bo wymyśliłem jak poprowadzić kanał z domu na zewnątrz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
witam

 

ma Pan rację

dlatego napisałem:

 

 

szkoda, że nie ma badań wykonywanych przez niezależne instytucje, np. tak jak jak jest w przypadku kolektorów słonecznych - patrz certyfikaty Solar Keymark

 

pozdrawiam

 

oczywiście że są . przeoczyłeś posty badania robi Instytut Tehnologi Eksplatacji w Radomiu Mają komory Kalorymetryczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...