Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Doprowadzenie powietrza do kominka - kto mo?e pomóc?


Wiola

Recommended Posts

Witam wszystkich

 

I bardzo liczę na pomoc. Czy na etapie fundamentów i wylewania chudziaka powinniśmy przewidzieć i wykonać doprowadzenie powietrza z zewnątrz do kominka. A jeżeli nie to kiedy należy to przewidzieć i czy wogóle jest potrzebne.

Jestem laikiem w tym zakresie, więc bardzo liczę na pomoc.

 

Pozdrawiam

Wiola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 85
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

mam kominek 2 lata (mam tzn. uzywam)

nie doporwadzam powietrza z zewnatrz pod wylewka.

powietrze jest zasysane pod wkladem zeliwnym, tzn. wklad stoi na stelazu z cegiel (o ile dobrze pamietam to 5 cegiel w gore) co oznacza tyle ze pod kominkiem jest po prostu pusto (chodzi o te wneke, w ktorej zazwyczaj jest skladowane drewno). Wlasnie ta wneka pod kominkiem jest zasysane zimnie powietrze. Powietrze oplywa wklad, ogrzewa sie i wylatuje sobie cieple gora... (pamietaj aby zostawic wolna przestrzen kilku cm pomiedzy plecami wkladu a sciana oraz bokami obudowy, o ile sam ja bedziesz wykonywal) - ogolnie wklad stoi sobie w wolnym powietrzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiola najlepiej to zrobić na etapie fundamentów.Wyprowadż rurę 160 lub 110 w zależności od mocy kominka.Jeżeli byś robiła po chudziaku to najlepiej płaskim kanałem i wtedy razem z ociepleniem.Radzę doprowadzić powietrze do kominka.Pozdrawiam Wiech.

 

Dzięki wielkie za zainteresowanie.

Czy powinno się to zrobić jakąś specjalną rurą? I w którym miejscu powinna się kończyć? Dokładnie pod kominkiem?

 

Wiola

[list=]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam kominek 2 lata (mam tzn. uzywam)

nie doporwadzam powietrza z zewnatrz pod wylewka.

powietrze jest zasysane pod wkladem zeliwnym, tzn. wklad stoi na stelazu z cegiel (o ile dobrze pamietam to 5 cegiel w gore) co oznacza tyle ze pod kominkiem jest po prostu pusto (chodzi o te wneke, w ktorej zazwyczaj jest skladowane drewno). Wlasnie ta wneka pod kominkiem jest zasysane zimnie powietrze. Powietrze oplywa wklad, ogrzewa sie i wylatuje sobie cieple gora... (pamietaj aby zostawic wolna przestrzen kilku cm pomiedzy plecami wkladu a sciana oraz bokami obudowy, o ile sam ja bedziesz wykonywal) - ogolnie wklad stoi sobie w wolnym powietrzu.

 

To powietrze o którym piszesz to zimne powietrze z pokoju do podgrzania wkładem kominkowym, a to o które chodzi Wioli to powietrze potrzebne do palenia. I nie powinno być pobierane z pokoju tylko z zewnątrz.

Wiola zrób tak jak pisze Wiech. Rura powinna być min. 100.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie doprowadzisz do spalania powietrza z zewnątrz, to do spalania kominek będzie wykorzystywał powietrze z pomieszczenia w którym się znajduje (czyli już ogrzane - trochę szkoda). Ja wykorzystałem zwykłą rurę PCV puszczoną w ociepleniu podłogi, czyli na chudziaku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak technicznie zrealizować samo miejsce przejścia przez fundament murowany z bloczków, czy taka dziura nie zmniejszy wytrzymałości nad wyprowadzeniem.

Jak zakończyć wlot na zewnątrz, domyślam się, że kratką, ale chyba powinna ona mieć mozliwość całkowitego zamkniecia, czy są jakieś dedykowane gotowe elementy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam stan surowy, jestem na etapie przed wylewkami, koncepcja doprowadzenia powietrza do kominka dotarł do mnie dopiero teraz, niestety.

Mam taki plan: rurę 160 mm poprowadzić podkopem pod fundamentem. Co Wy na to?

Ryć w fundamencie nie chcę, bo jest wylany na grubość 50 cm i to trochę może być pracochłonne (na pewno bardziej niż podkop).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tyle pod fundamentem jest zle ze pozniej bedziesz musial wyjsc i tak na powierzchnie i zakonczyc te rure jakims ladnym kominkiem, a to juz wieksze koszty niz zwykla kratka nad ziemia no i wystaje nagle z ziemi kominek, wiec tez trzeba to zaplanowac dobrze. No i pojawia sie problem skraplania wody i co z nia robic w rurze pod fundamentem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dziękuję Wam wszystkim za odpowiedzi, teraz już wiem, że trzeba to zrobić, bo później będzie już za późno.

A może się orientujecie, czy jest jakaś różnica czy to jest doprowadzenie do kominka z płaszczem wodnym czy do zwykłego. My jesteśmy na razie na etapie "gdybania" :wink: jaki będzie.

 

Pozdrawiam :D

Wiola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...