Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Regulator ciągu kominowego


kaszpir007

Recommended Posts

Zapada mi się palenisko i sądzę że mam za duży ciąg ...

Komin z cegły. Przewód spalinowy wykonany na "całą długość cegły" więc chyba nie najmniejszy ...

Komin ma chyba 8m wysokości (ale dokładnie nie wiem). Dom z poddaszem użytkowym.

Niemalze cały komin jest w domu , więc ma ciepło :) Poza "ociepleniem" jest sądzę z 1-1,5 m komina (na zewnątrz domu) i tam nie jest ocieplony.

 

Także jak kocioł jest w podtrzymaniu to widzę że pali się "grawitacyjnie" ...

Przymknięcie klapki na dmuchawie trochę pomaga ale trochę mało chyba ...

 

Jak otworzyłem na chwilę wyczystkę to myślałem że mnie wciągnie do środka , takie podciśnienie :)

 

Tyle że no właśnie RCK nie jest tani , trzeba wydać 200zł i pytanie czy ma sens ...

 

Zamontowanie jak już to tylko pod czopuchem ...

 

Czytałem że wystarczy otworzyć drzwi wyczystki i obserwować i jeśli jest za mocny ciąg to powinno pomóc , tylko po co wtedy kupować RCK ?

 

Ma ktoś z Was regulator ciągu kominowego ? Próbowaliście przez zakupem otwierać drzwiczki wyczystki ? Coś dawalo ?

 

Ja próbowałem i nie widziałem różnicy , ale może trzeba by zostawić otwarte drziczki na dłużej ???

 

Nie ukrywam że nie chce kupować czegoś co nie jest przydatne :)

 

Próbowałem przymykać dmuchawę i mniej wypala , ale ciągle ładnie się pali w podtrzymaniu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Kaszpir. Montowałem u siebie ubiegłej wiosny RCK, który osadziłem pod wejściem czopucha do komina a nad wyczystką. Mam taki problem, że u mnie kotłownia wraz z oknem jest od strony wschodniej. Jesienią i zimą przeważają u mnie wiatry właśnie od tej strony. Sam dom nie jest osłonięty i tak sobie wieje od pola. Komin mam murowany z tradycyjnej cegły, przekrój 14x27 o wysokości 11mb. Czasem zauważałem zapadanie paleniska. W samej kotłowni też bardzo zimno. Poprzedniego sezonu otwierałem wyczystkę. Nie mogę napisać na ile to pomogło.

Co do samego RCK - to zauważyłem że latem i wczesną jesienią jakby go nie byłoł. Dopiero chłodniejsze temperatury i silniejszy wiatr powodował, że zaczynał pracować. ustawiłem go na najmniejszą wartość tj 10. Dodatkowo latem zrobiłem "zetkę" w kotłowni, uszczelniłem drzwi od kotłowni. To poprawiło sytuację. Aktualnie w kotłowni ciepło, temperatura palnika stabilna, palenisko również. Wydaje mi się, że w pierwszej kolejności należy zapanować nad powietrzem dostarczanym do kotłowni. Później ewentualnie RCK. To takie moje spostrzeżenia - które u kogoś innego wcale nie muszą się sprawdzać.

Edytowane przez sebsa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapada mi się palenisko i sądzę że mam za duży ciąg ...

 

 

Czytałem że wystarczy otworzyć drzwi wyczystki i obserwować i jeśli jest za mocny ciąg to powinno pomóc , tylko po co wtedy kupować RCK ?

 

Ma ktoś z Was regulator ciągu kominowego ? Próbowaliście przez zakupem otwierać drzwiczki wyczystki ?

 

 

Hej. Ja zamontowałem dzisiaj RCK. Kupiłem na aukcji za 171 zł z przesyłką.

 

Zdecydowałem się na zakup, bo zaobserwowałem podobne objawy do tych które opisujesz. Do tego przy silnym wietrze, żar schodził tak nisko, że wywalało alarm o wysokiej temperaturze podajnika.

Do tego ostatnio zmieniłem opał, z którego jest bardzo mało popiołu i to potęgowało ten efekt.

 

Popalę kilka dni, to będę mógł odpowiedzieć czy coś się poprawiło ;)

 

Wcześniej miałem uchyloną wyczystkę, ale ciężko mi powiedzieć czy to załatwiało sprawę ciągu, bo był cały czas osłabiany. Teraz (taką mam nadzieję), ciąg się sam będzie stabilizował. RCK zamontowałem w wyczystce. Ustawiłem na 10 pa i klapka się wychyla i przymyka. Więc chyba działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czeka na informacje ...

 

Ja u siebie otworzyłem na max wyczystkę ale szczerze mówiąc nie widziałem żadnej różnicy mimo że czuć że nieźle ciągnie do środka ...

 

Więc jak ma tutaj pomóc RCK , który to samo robi ?

 

Jedynie co to może ustabilizować ciąg , ale jeśli chodzi o zmniejszenie ciągu to sądze że mocniej teoretycznie powinny zmniejszyć drzwiczki wyczystki ...

 

Ale i tak czekam na odpowiedź :)

 

Ja sobie z wypalaniem radze przymykając klapkę ...

 

Co ciekawe przy otwartch drzwiczkach wyczystki , przy przymkniętej przesłonie , jak przystawiłem zapalniczkę koło dmichawy to dalej wciągało a teoretycznie nie powinno ?

 

Więc jak to jest ?

 

Bo coś czuję że tylko klapka na dmuchawie załatwiła by problem ...

 

Tyle że ja klapkę próbowałem i nie byłem zadowolony , bo robiła jak przepustnica :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czeka na informacje ...

 

Ja u siebie otworzyłem na max wyczystkę ale szczerze mówiąc nie widziałem żadnej różnicy mimo że czuć że nieźle ciągnie do środka ...

 

Więc jak ma tutaj pomóc RCK , który to samo robi ?

 

Jedynie co to może ustabilizować ciąg , ale jeśli chodzi o zmniejszenie ciągu to sądze że mocniej teoretycznie powinny zmniejszyć drzwiczki wyczystki ...

 

Ale i tak czekam na odpowiedź :)

 

Ja sobie z wypalaniem radze przymykając klapkę ...

 

Co ciekawe przy otwartch drzwiczkach wyczystki , przy przymkniętej przesłonie , jak przystawiłem zapalniczkę koło dmichawy to dalej wciągało a teoretycznie nie powinno ?

 

Więc jak to jest ?

 

Bo coś czuję że tylko klapka na dmuchawie załatwiła by problem ...

 

Tyle że ja klapkę próbowałem i nie byłem zadowolony , bo robiła jak przepustnica :(

 

 

Ja mam u siebie od ośmiu lat z kotłem na ekogroszek.

Sprawdza się rewelacyjnie. Czasami jak jestem w kotłowni to widzę jak pracuje.

Na pewno ciąg może niepotrzebnie rozpalać kocioł.

Ze swojego doświadczenia polecam.

 

P.S.

 

Jeszcze nigdy przy rozgrzanym kominie nie widziałem zamkniętej klapy.

Edytowane przez Rotan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeszcze nigdy przy rozgrzanym kominie nie widziałem zamkniętej klapy.

 

Wszystko fajnie , tyle że no właśnie ...

 

Mówisz że przy rozgrzanym kominie nie widziałeś zamkniętej klapy ...

 

To czym w takim przypadku różni się taki RCK od otwartej wyczystki ?

 

Oczywiście może dziwne pytanie , ale otwierając wyczystkę dajemy dopływ chłodnego powietrza do komina więc zmniejszamy ciąg i to samo robi RCK , tyle że on oczywiście robi to precyzyjnie i bez sensu nie zaniża on podciśnienia ...

 

Tyle że przez otwartą klapkę wyczystki dużo więcej wleci powietrza niż przez RCK , więc teoretycznie otwarta klapka wyczystki powinna mocno obniżyć temepraturę spalin a robiłem test i nie zauważyłem zbytnio różnicy ...

 

A przecież działanie RCK polega na otwieraniu/zamkaniu/przymykaniu drzwiczek ...

 

Jestem dość sceptycznie nastawiony niestety , bo boję się że nie ma sensowności zakup RCK żadnego ...

Bo jak otwarte drzwiczki nic nie zmieniają to czemu ma pomóc RCK ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie , tyle że no właśnie ...

 

Mówisz że przy rozgrzanym kominie nie widziałeś zamkniętej klapy ...

 

To czym w takim przypadku różni się taki RCK od otwartej wyczystki ?

 

Oczywiście może dziwne pytanie , ale otwierając wyczystkę dajemy dopływ chłodnego powietrza do komina więc zmniejszamy ciąg i to samo robi RCK , tyle że on oczywiście robi to precyzyjnie i bez sensu nie zaniża on podciśnienia ...

 

Tyle że przez otwartą klapkę wyczystki dużo więcej wleci powietrza niż przez RCK , więc teoretycznie otwarta klapka wyczystki powinna mocno obniżyć temepraturę spalin a robiłem test i nie zauważyłem zbytnio różnicy ...

 

A przecież działanie RCK polega na otwieraniu/zamkaniu/przymykaniu drzwiczek ...

 

Jestem dość sceptycznie nastawiony niestety , bo boję się że nie ma sensowności zakup RCK żadnego ...

Bo jak otwarte drzwiczki nic nie zmieniają to czemu ma pomóc RCK ?

 

 

Nie wiem jak to jest z innym kotłem.

Jak napisałem mam z podajnikiem.

Wydaje mi się że każda automatyzacja ułatwia życie.

I tyle w temacie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!

Mam wkład kominowy z blachy 200mm ok 5m wysokości z założonym RCK z firmy Darco ,za bagatela ponad 250pln ze stali nierdzewnej.Powiem krótko,szkoda kasy.Niczego nie zmienia.

To taki sam bajer,jak klapka na wentylatorze,założyłem-po dwóch dniach otworzyłem na max,i tak do dziś.

Co do RCK,jest jeszcze jedna sprawa.Wychładza spaliny,jak ktoś ma ceramikę to spoko-a jak nie to ....

Następny "cudowny" bajer mający zmniejszyć zużycie jak klapki itd.Szkoda kasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaszpir

zamiast RCK zamontuj klapę wentylatora z obciążnikiem

będzie zamykać dopływ powietrza do palnika od strony wentylatora

będzie lepsze niż RCK i taniej

http://www.iwomat.pl/images/galerie/prod-lfljbglmbd_DSC_1002.JPG

na zdjęci jest w wentylu ale można dostać osobno. trzeba tylko zwrócić uwagę na rozstaw otworów

przykład

http://allegro.pl/regulator-ciagu-tr-6-klapka-wentylator-kotla-pieca-i3929785318.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Novy!
kaszpir

zamiast RCK zamontuj klapę wentylatora z obciążnikiem

będzie zamykać dopływ powietrza do palnika od strony wentylatora

będzie lepsze niż RCK i taniej

http://www.iwomat.pl/images/galerie/prod-lfljbglmbd_DSC_1002.JPG

na zdjęci jest w wentylu ale można dostać osobno. trzeba tylko zwrócić uwagę na rozstaw otworów

przykład

http://allegro.pl/regulator-ciagu-tr-6-klapka-wentylator-kotla-pieca-i3929785318.html

 

A po odstawieniu,palnik owszem,będzie bez dziury,ale za to wymiennik cały będzie w sadzy i dymie.

Nie lepiej zadbać aby powietrze do kotłowni napływało przez jakąś "zetkę" ?

Chodzi o to aby kontrolować ilość i strumień powietrza dostarczanego do kotłowni,a nie zamykać całkowicie dopływ do palnika w czasie postoju.Chyba ,że w kotłowni nie ma drzwi i okien ;)

Takie jest moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaszpir

zamiast RCK zamontuj klapę wentylatora z obciążnikiem

będzie zamykać dopływ powietrza do palnika od strony wentylatora

będzie lepsze niż RCK i taniej

http://www.iwomat.pl/images/galerie/prod-lfljbglmbd_DSC_1002.JPG

na zdjęci jest w wentylu ale można dostać osobno. trzeba tylko zwrócić uwagę na rozstaw otworów

przykład

http://allegro.pl/regulator-ciagu-tr-6-klapka-wentylator-kotla-pieca-i3929785318.html

 

Miałem takie coś i po dniu wywaliłem ...

 

Działało to jak przepustnica , czyli czym mocniej dmuchałem tym mocniej otwierała się klapka , a nie chodzi przecież o dodatkową zwężkę ..

To by było fajne gdyby np.działało to na zasadzie - działa wentylator otwarte na max , nie działa zamknięte na max , ale to musiało by być bardziej zaawansowane ...

 

Przy małym nadmuchu wogóle się klapka nie otwierała lub leciutko ...

Dopiero jak mocno dmuchałem to otwierała się , a jak dawałem na max nadmuch to wtedy na max ...

 

U mnie się nie sprawdziło ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakładam że kaszpir dopływ powietrza do kotłowni prawidłowy ma

 

Mam prawidłowy i nie prawidłowy ;-)

 

Jak kupowałem dom to kazałem zrobić dopływ powietrza do kotłowni (dziura w ścianie fi100). Było zimno jak cholera ...

Później dziurę zatkałem , ale z kotłownią sąsiaduje garaż i mam sporą szparę w tych drzwiach biegnących do kotłowni a w garażu uchylowne okno ..

Przez szparę wieje jak cholera , więc ma skąd powietrze ciągnąć ...

W kratce wywiewnej w kotłowni tez niezły ciąg ...

 

Sadze więc że kocioł ma wystarczającą ilośc powietrza , tym bardziej że ilośc powietrza jest ściśle związana z moca jaką pracuje kocioł. Czym niższa moc tym mniej potrzebne powietrza ...

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months później...
Kaszpir zalozyles wkońcu RCK ? Warto ? Jak to zamontować do wyczystki shiedel rondo plus ?

 

Nie , nie zakładałem ...

 

Poczytałem i stwierdziłem że szkoda kasy ...

 

U mnie często spaliny nie są zbyt gorące a dodatkowo jeszcze ich schładzania nie było by dobrym pomysłem ...

 

 

Dodatkowo wysoka temperatura spalin + mocne dmuchanie = silny ciag ...

 

Wystarczy nie przesadzać z nawiewem i spalinami i można w ten sposób nad ciągiem zapanować ...

 

Wyczytalem że niby to samo działa otwarcie wyczystki , ale po otwarciu wyczystki nie zauwżyłem jakieś wielkich zmian (jak nie żadne) , wiec sądzę że nic by u mnie RCK nie dało ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Podnoszę wątek.

Może przez te dwa lata ktoś więcej nabrał jakichś doświadczeń z regulatorami?

Mam za duży ciąg i zastanawiam się nad regulatorem ciągu Darco do wyczystki. Mój fachowiec zapewnia, że to dobre rozwiązanie. Zasady fizyki też potwierdzają, że to raczej powinno działać. Nie mniej jednak widzę negatywne opinie, że "kasa w błoto", więc jak to jest??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaszpir...

Zamontuj klapke zamykajaca na wetylatorze...tylko aby byla to klapka z osią górna anie z dolna.....ta z gorna lepiej jest wyregulowac....a dodatkowo klapke na dmuchawie ograniczajaca doplyw powietrza do samej dmuchawy....czesc dmuchaw ma sama klapke a czesc ma to i to a jeszcze inna czesc nie ma ani jednego ani drugiego.....sam mam komin 9m powyzej czopucha do ktorego zamontowany jest piec wiec ciag jest bardzo dobry....ale nie mam problemu z nadmiernym wypalaniem sie paliwa na palenisku.....

Jesli nie masz klapy do ustawiania ilosci piwietrza wchodzacego do wentylatora to mizna to najprosciej wykonac z kawalka blachy....wyciac okrag i wyciac "kawalek tortu" na poczatek okolo 30st....przymocowac do dmuchawy np tasma szczelnie po obwodzie i niech popracuje piec.....jesli za malo to przytnik powiekszaja odkrojony kawal tortu:)....i do satysfakcjonujacego skutku....to bedzie sie wiazalo pewnie rowniez ze skorygowaniem pracy dmuchawy i pewnie podajnika ale ty"stary wyga" dasz szybko sobie z tym rade

Pozdrawiam

Edytowane przez bigrw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...