Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator - zamarzanie = problem


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 87
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

W mojej Lunie jest taki sam wymiennik jak u Ciebie, i przy temp. w domu 22'C i - 10'C na zewnatrz, nawiew mial 9'C.

Teraz na zewnatrz jest -4'C i nawiew 12'C.

Czyli im zimniej tym bardziej rosnie sprawnosc.

 

Szanowny Panie - szczere wielkie podziękowania.

 

Moim zdaniem to są jakkolwiek realne wartości! To co twierdzi Indiana, że przy -15 na zewnątrz ma być "14/ +16'C" to jest, moim zdaniem, kompletnie nierealne, aby nie rzec - niemożliwe (bez GWC lub nagrzewnic).

 

Jak rozumiem podajesz temperatury na nawiewach/wywiewach, a czy może masz dane przy samym reku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Bardzo fajne źródło danych.

 

Przeliczę i zobaczę.

 

Mam do Ciebie wielką prośbę, czy mógłbyś rzucić okiem na budowę tego Optimala i powiedzieć, czy Twoim zdaniem jest możliwe, aby temperatura powietrza na wyrzutni z urządzenia była ujemna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne źródło danych.

 

Przeliczę i zobaczę.

 

Mam do Ciebie wielką prośbę, czy mógłbyś rzucić okiem na budowę tego Optimala i powiedzieć, czy Twoim zdaniem jest możliwe, aby temperatura powietrza na wyrzutni z urządzenia była ujemna?

 

Ujmę to tak - jakąś wiedzę podstawową w temacie mam, wiem co i po co, trochę policzyłem, ale...

 

aż takim specem w sprawach rekuperacji nie jestem, ani nie interesuje mnie ten temat tak bardzo, abym mógł coś powiedzieć w w/w temacie

 

osobiście uważam req za przerost formy nad treścią, a wydanie 6kzł i więcej na urządzenie używane maks 6 miesięcy w roku, to wsadzanie kasy psu w doopę ale.. to wolny kraj i wolno mi tak myśleć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osobiście uważam req za przerost formy nad treścią

 

Hehe, i powiem Ci, że tu się zgadzamy.

 

Różnica polega przypuszczalnie na tym, że ja swój obecny punkt widzenia opieram na tym, że to po prostu nie ma szans działać tak, jak to opisują producenci i folderki reklamowe - tudzież bezkrytyczni głosiciele idei.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gentoonx- miało być "dla wrażliwego człowieka".

Mnie osobiście Twój styl nie przeszkadza, szukam raczej treści, nie piękna. A widać że masz pojęcie o czym piszesz.

Wracając do reku.

Decydując się na WM miałem świadomość, że reku może się nie zwrócić w gotówce. Ważniejszy był dla mnie komfort w domu. Latem nie muszę otwierać okien-ciszej i mniej kurzu. Zimą nawet nie wiem, czym sąsiedzi palą w piecach,żadnych zapachów z zewnątrz.. Żadnej wilgoci na oknach i ścianach. Brak wilgotnej stęchlizny,powietrze czyste i lekkie.

Wychowałem się w domu wybudowanym wspólnie z rodzicami w latach 70. Dom pożerał 5-7ton węgla kamiennego na rok. Wymiana okien na szczelne, bardziej energooszczędne poskutkowała kłopotami z wentylacją. Jakość powietrza uległa wyraźnemu pogorszeniu. Pomogły nawietrzaki, które znów podniosły zużycie opału i pizgało po plecach i nogach. Błędne koło.

W pierwszym roku, nowy większy dom zużył gazu za 2500zł na CO i CWU. WM ze skutecznym reku zapewnia odpowiednią jakość powietrza.

Dla mnie to warte dużo więcej, niż pieniądze wydane na centralę.Ceny kanałów nie liczę,kosztują tyle co wymagane kominy WG. Poza tym, jeśli reku wytrzyma tyle na ile jest obliczone, to praktycznie będzie za darmo.

Do ojca dyrektora;

Wygląda na to że instalacja nie jest zrobiona poprawnie. Do tego dochodzi prawdopodobnie, mało skuteczne reku. Jak już zainwestowałeś w WM z reku to dopracuj by to działało skutecznie.

A temp. na nawiewie nie jestem w stanie dokładniej określić. Każda instalacja, dom, reku jest inne. Podałem wartości jakie powinny występować zimą przy dobrej instalacji. Przynajmniej u mnie takie można zarejestrować.

Edytowane przez noc
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ok, ale o czym my tu mówimy... Jak ja miałem +10 na czerpni, to też nie było problemu. Ten jeden stopień w tą czy w tą...

 

Patrzę sobie na wykres http://www.rekuperatory.pl/rekuperator/i3510.png i w chwili bieżącej oni mają tam minimalną temp na czerpni -3 stopnie i wtedy mają na nawiewach +14. Bardzo, ale to bardzo chciałbym zobaczyć ten wykres dla -18 na czerpni. Ciekawe ile wtedy byłoby na nawiewach i na wyrzutni - wg tego co pisze Indiana +13 - bajkopisarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ujmę to tak - jakąś wiedzę podstawową w temacie mam, wiem co i po co, trochę policzyłem, ale...

 

aż takim specem w sprawach rekuperacji nie jestem, ani nie interesuje mnie ten temat tak bardzo, abym mógł coś powiedzieć w w/w temacie

 

osobiście uważam req za przerost formy nad treścią, a wydanie 6kzł i więcej na urządzenie używane maks 6 miesięcy w roku, to wsadzanie kasy psu w doopę ale.. to wolny kraj i wolno mi tak myśleć

 

witam

 

powiedz proszę, czy jesteś w ogóle przeciwny wentylacji mechanicznej? czy tylko takiej z rekuperatorem?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale o czym my tu mówimy... Jak ja miałem +10 na czerpni, to też nie było problemu. Ten jeden stopień w tą czy w tą...

 

Patrzę sobie na wykres http://www.rekuperatory.pl/rekuperator/i3510.png i w chwili bieżącej oni mają tam minimalną temp na czerpni -3 stopnie i wtedy mają na nawiewach +14. Bardzo, ale to bardzo chciałbym zobaczyć ten wykres dla -18 na czerpni. Ciekawe ile wtedy byłoby na nawiewach i na wyrzutni - wg tego co pisze Indiana +13 - bajkopisarz.

 

witam

 

może ma jakąś nagrzewnicę

wtedy takie temperatury są możliwe:)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyklad wklejony przez Sewi z r .pl (aeris) ma GWC albo spora nagrzewnice.

na dole www "termometru" jest mozliwosc uzyskania wykresu za okres - w styczniu 2014 minimum bylo -3

http://www.rekuperatory.pl/rekuperator/i5438.png

 

wiec niskiej temp. nawiewu tam raczej nie bedzie ;)

 

@tadeusz: napisz troche o tej instalacji termometrow na 1-wire :D brzmi interesujaco

Edytowane przez lesz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może jest więcej takich rekuperatorów podłączonych online z pomiarami temperatury w różnych miejscach

np. zobacz tutaj czego można się spodziewać:

http://www.aeris.pl/termometr.html

 

Było tyle razy - ile to muszą się namanipulować żeby coś sprzedać

wystarczy dać wywiew 20% więcej niż nawiew i piękne temperaturki masz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedzi.

 

Chciałbym zwrócić Waszą uwagę na jeden aspekt. Otóż rzućmy okiem na budowę centrali.

 

http://oi58.tinypic.com/bx25x.jpg

 

Na rysunku na dole umieściłem rzeczywiste temperatury, które są na urządzeniu przy normalnej pracy.

 

Pytanie za 100 punktów - jakim cudem urządzenie może nie zamarzać skoro tam, gdzie ma być odprowadzania woda jest -2 stopnie?

 

Oczywiście jest ten tryb rozmrażania. Jednak tak realnie, to zobaczy co on faktycznie robi...

 

Tryb rozmrażania ma działać tak, że rekuperator wyłącza wentylator nadmuchu powietrza z zewnątrz i chodzi tylko nadmuch z pomieszczeń. Wtedy faktycznie temperatura przedmuchiwanego powietrza rośnie, ale powietrze nadal idzie przez wymiennik, po stronie czerpni nadal jest -15 stopni, więc nich mi ktoś powie jakim cudem w tej sytuacji ma nie zamarzać wymiennik?

 

I na koniec pytanie za 200 punktów - co w takiej sytuacji zrobić?

Wejście powietrza wewnętrznego powinno być na dole! Powietrze cieple "idąc" w górę oddawałoby wodę, która ściekałaby na ciepłą stronę - i tam powinna być odprowadzana .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Dyskutanci - proszę pamiętać, że firma Dospel - zmieniła wymienniki nie zmieniając DTR-ki! Może opiszę cuda!

- Selen, Optimal, Luna, Dytona - miały na początku wymienniki aluminiowe Heatex typ L http://www.heatex.com/en-GB/Products/Counter-flow/Model-L

Aluminiowe lamele zastąpiono zgrzewanymi z czegoś co przypomina kliszę RTG - oczywiście w DTR-ce parametry się nie zmienieniły

Cud II - Selen i Optimal są robione w wersji z bypasem. Bypass jest zamiast wymiennika WP_20140203_002.jpg to wersja bez bypassa . A w DTR-ce czytamy, ze obie wersje maja taka samą sprawność przy tym samym strumieniu i połowie wymienników.

Podam aktualny odczyt w sklepie - wymiennik RS160 - firmy recair - -3 czerpnia +19.9 za wymiennikiem ( świeże) w sklepie +21.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...