Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator - zamarzanie = problem


Recommended Posts

@tadeusz: napisz troche o tej instalacji termometrow na 1-wire :D brzmi interesujaco

 

Instalacja wygląda tak, że mam laptopa w kotłowni. Do laptopa jest przypięty po USB emulator COMa HL-340. To tego jest zlutowany układ wg schematu: http://grylewicz.pl/bardzo-prosty-i-tani-termometr-komputerowy/ lub http://odya.net/proj/ds1820/.

 

Do tego mam program do czytania tego LogTemp od firmy http://mrsoft.fi/ - z tego mam logowanie do MySQL na tej samej maszynie.

 

To tego mam przypiętą własną aplikację do monitorowania, wykresów, itp.

 

Sama instalacja czujników jest bardzo prosta, bo 1-wire łączy się jakkolwiek. Jako termometry mam DS18B20, kupione za 3,5PLN za sztukę. Do każdego termometru trzeba poprowadzić dwa przewody i tyle. Mam kilka swoich patentów jak lutować końcówki, aby łatwo wymieniać czujniki, albo jak modować je w kanałach, ale generalnie nic wnoszącego.

 

Takie dane, które mogą uchronić przez wpadką, to np. bardzo radzę tworzyć instalację stopniowo i dołączać po jednym czujniku. Po rozprowadzeniu i jednoczesnym uruchomieniu kilku czujników na raz może się okazać, że z jakiegoś (nieznanego) powodu całość instalacji przestaje działać. Generalnie używam przewodów jak popadnie i nie zauważyłem, aby był jakikolwiek problem, ale z jednym wyjątkiem. Moim zdaniem skrętka się nie nadaje, a z pewnością nie nadają się skręcone wiązki do obsługi jednego czujnika.

 

Jeśli miałbyś konkretne pytania - pisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 87
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wejście powietrza wewnętrznego powinno być na dole! Powietrze cieple "idąc" w górę oddawałoby wodę, która ściekałaby na ciepłą stronę - i tam powinna być odprowadzana .

 

w innym temacie (link poniżej), użytkownik kulca zrobił eksperyment właśnie w ten sposób i sprawność spadła.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?57886-Rekuperator-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony/page222

udokumentowane fotografiami>> http://forum.muratordom.pl/showthread.php?57886-Rekuperator-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony/page224

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Do ojca Tadeusza

Masz sp.....ą instalację i ja się pytam gdzie jest Ojciec który to spłodził? Dlaczego nie ścigasz gościa żeby ci to poustawiał?

Chyba że ktoś zrobił instalację (spi.... zresztą a ty sam zamontowałeś reku). Napisz kto żeby ustrzec innych.

W naszych warunkach tak jak pisali poprzednicy ważne jest ocieplenie i szczelność kanałów.Dobrze jest mieć GWC (i takowe też wykonałem tymi rencami z kilkudziesięciu metrów rury fi 200 )z dwóch powodów:

1.Podgrzewanie powietrza zimą więc nie potrzeba grzałki

2.Chłodzenie powietrza w lecie o kilka stopni co daje lepszy komfort wewnątrz (wilgoć wykrapla się w gwc).

A teraz spójrz jak temperatury wyglądają u mnie dzisiaj:

2014-02-10_19-03-13_70.jpg

 

A tak było podczas mrozów :

2014-01-23_22-47-48_35.jpg

Na drugim zdjęciu wyraźnie widać niższe temperatury gdyż moja izolacja wymaga jeszcze docieplenia i uszczelnienia kanałów nad poddaszem.

U ciebie złożyło się kilka przyczyn:

1.Masz nieszczelne i słabo zaizolowane kanały (standardowo to 30mm wełny:D)

2.Może masz źle zbalansowaną instalację i wygląda mi na zbyt dużą ilość powietrza z czerpni a zbyt mało z pomieszczeń.Napisz jaki masz sterownik tej centrali bo może się coś uda poprawić.

3.Prawdopodobnie masz jeszcze nieszczelny dom co się zdarza bardzo często:yes:.

Ja celowo zdecydowałem się na budowę reku samemu na dobrych i oszczędnych wentylatorach oraz na dużym krzyżowym wymienniku Klingenburga gdyż po obejrzeniu u mojego znajomego reku Dospela stwierdziłem że warto się pomęczyć.

Moje reku w zimie pobiera koło 35W a przez trzy godziny na dobę około 60W (wietrzenie) i nigdy nie miałem pary na oknach.Reku pracuje całą dobę.

Jeśli chcesz to poczytaj temat z tego forum w dziale "zrób to sam- rekuperator tymi rencami"

Nie zniechęcaj się do reku bo to fajny wynalazek i jeśli go masz to zrób żeby działał jak należy a nie żeby tylko był bo taka moda:cool:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Tanie modele nie są tak dopracowane jak te profesjonalne. I jak już Pan TB stwierdził Dospel zrezygnował z dobrych aluminiowych wymienników HEATEX na rzecz plastikowych. Problem zamarzania rozwiązuje się na kilka sposobów:

- GWC

- grzałka

- wyłączanie wentylatora nawiewnego (zimnego powietrza)

- recyrkulacją

 

[uSUNIĘTO WPIS REKLAMOWY]

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tanie modele nie są tak dopracowane jak te profesjonalne. I jak już Pan TB stwierdził Dospel zrezygnował z dobrych aluminiowych wymienników HEATEX na rzecz plastikowych. Problem zamarzania rozwiązuje się na kilka sposobów:

- GWC

- grzałka

- wyłączanie wentylatora nawiewnego (zimnego powietrza)

- recyrkulacją

 

[uSUNIĘTO WPIS REKLAMOWY]

Głównym problemem w temacie "zamarzanie" jest zamarznięty wąż odprowadzający kondensat. Nie ma wtedy odprowadzenia wody, a przy mrozach i dwóje małych dzieci, wody może byc nawet 12l/24h.

Może mi Pan wyłuszczyc w jaki sposób problem zamarzania rozwiązuje:

- GWC

- grzałka

- wyłączanie wentylatora nawiewnego (zimnego powietrza)

- recyrkulacją

?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównym problemem w temacie "zamarzanie" jest zamarznięty wąż odprowadzający kondensat. Nie ma wtedy odprowadzenia wody, a przy mrozach i dwóje małych dzieci, wody może byc nawet 12l/24h.

Może mi Pan wyłuszczyc w jaki sposób problem zamarzania rozwiązuje: ?

 

Grzałka węża odprowadzającego kondensat, nazywa się to kabel samoregulujący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Bo takiego nie ma.

 

Jednak do podgrzania odpływu skroplin, szacuję około 4 - 6 W przy temperaturach dodatnich.Rozwiązanie bezawaryjne za które przyjdzie użytkownikowi zapłacić 30 zł rocznie.

 

Termostat to rozwiązanie awaryjne.

 

Jakiej mocy ten kabel byłby najlepszy? Widziałem już u siebie zamarznięty odpływ skroplin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...