Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

remont poddasza dom drewniany.


andre292

Recommended Posts

Witam pisze tutaj z zapyutaniem i chcialbym uslyszec jakies profesjonalne porady. Wiec krotki opis domu dom drewniany z podkladow kolejowych ocieplony styropianem 15cm. Strop drewniany na belkach o rozstawie co 1.5 m wymiar belek 18 x 18cm na to deski grubosci 5 cm. Pokrycie dachu blacha trapezowa. wiec sufit jest bez slepego pulapu po prostu mam widoczne belki na parterze. Pierwsze pytanie jak wygluszyc taki strop czy polozenie warstwy styropianu 5 cm na podlodze poddasza i na to panele wygluszy dostatecznie pomieszczenie>? Drugie pytanie czy moj piec centralnego ogrzewania o mocy 8kW pociagnie taki metraz do ogrzania jest okolo 100 m2 ? Poddasze planuje ocieplic welna 15cm. Oraz planowana jets budowa kominka na poddaszu moze sam kominek by wystarczyl na ogrzanie poddasza ktore ma 40 m2 ? Wiem ze to malo szczegolowe informacje lecz chcialbym jakies konstruktywne porady uslyszec. Probowalem programem obliczyc czy wydajnosc mego pieca bedzie wystarczajaca aby jeszcze ogrzac poddasze ale no jakby nie mialem doczyniena jeszcze z takim programem i ciezko mi sie w nim odnalezc bo bzdure obliczyc jakas to nie sztuka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

1. Można wykonąć jezeli jest to możliwe oceplenie = wygłuszenie z wełny mineralnej pomiędzy belkami stropowymi ale to może być cieżkie do wykonania. Proponowałbym zrzucić deski 5 cm z belek a z spodu wykonac stelaż, sznurki podtrzymujące wełne. Na deski 5cm ułożone szczelnie nie bedzie trzeba już wtedy układać nic bo samo drewno pod warunkiem że jest suche bedzie dobrym izolatorem.

 

2. Szacunkowo wydaję mi się że piec 8kW + kominek np. 14 kW będą spokojnie zdawać egzamin pod warunkim podłączenia do kominka obiegu ciepłego powietrza. Jeżeli dobrze wnioskuje Twoje poddasze nie jest zbyt duże wiec nie bedziesz musiał stosować wentylatorów wspomogających obieg ciepłego powietrza. Cena takiego wentylatora zaczyna się od 400 zł w wiec sporo. Do 4m rurami możesz puszczać ciepłe powietrze bez wentylaotrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andre....nie rezygnuj z belek stropowych, to świetna ozdoba. Daj legary, ale w poprzek belek stropowych, pod legary daj filc albo mate piankową. Dlaczego w poprzek a nie wzdłuż po belkach? Zbyt duzy rozstaw od belki do belki ( 1,5 metra). Dając w poprzek legary usztywnisz cały strop, coś na zasadzie podciągu. Styropianu nie proponuje, lepsza jest wata albo ekofiber. Na legary dajesz płytę osb ( legary co poł metra). Na osb maty pod panele i finalnie panele. Piec 8 kw ( oczywiscie c.o ) jest w zupełności wystarczający. W starym budownictwie przyjmowano 1 kw na 10metrów powierzchni uzytkowej. Przy dzisiejszych standardach troche mniej więc smiało, wystarczy. Jrezeli chodzi o kominek na poddaszu. Przede wszystkim zanim go zainstalujesz, musisz wiedziec, że komin od przyłącza spalinowego ponad kalenice powinien mieć około 4 metrów wysokości, inaczej bedziesz miał problemy z ciagiem. 40 metrów powierzchni dla kominka to nic...koniecznie musi byc wkład z doprowadzeniem powietrza do spalania z zewnatrz budynku i o to musisz zadbac inaczej bedą problemy z podcisnieniem i bedzie sie zle palic i dymić. Wkładzik 6 kw w zupełnosci wystarczy, mozna rozprowadzić ciepło grawitacyjnie i bedziesz miał duzy komfort.

pzdr .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...