Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

czy mam duży problem z dodaniem pieca gazowego?


ploplus

Recommended Posts

Witam

Posiadam instalację CO, w której źródłem ciepła jest kominek z płaszczem wodnym (w układzie zamkniętym) sterowany za pomocą sterownika firmy Tech ST-390 zPID (Schemat poniżej, pominięty układ schładzania). Instalacja wykonana w ubiegłym roku (działa bez problemu, choć pewnych rzeczy nie dopilnowałem do końca).

schemat instalacji poniżej:

instalacja CO.jpg

Uzgodnione było z hydraulikiem, że docelowo będę chciał wpiąć do układu 2 źródło ciepła tj. piec gazowy (od razu po tym jak gazownia się zbierze i założy mi gaz). Gaz będę miał już na wiosnę, ale teraz jak się przyjrzałem tym moim rurkom to obawiam się, że mogę mieć problem (szarymi strzałkami zaznaczyłem miejsca gdzie hydraulik zostawił zawory do wpięcia pieca gazowego).

Jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o działanie pieca gazowego (rodzice mieli zwykły piec na drewno/węgiel, same grzejniki na grawitacji + 1 pompka CO - CO najprostrze jak się da), sterownik ma funkcję styku beznapięciowego, który ma wyłączać piec gazowy jak palę w kominku, ale jak to będzie działało (i czy w ogóle będzie działało) w drugą stronę tzn. co będzie się działo jak załączy się piec gazowy?

Wg mnie mam duży problem bo łatwo by było to poprawić, gdyby nie fakt, że zasilenie roździelacza na poddasze jest już zabudowane.... ktoś widzi jakieś rozwiązanie?

Edytowane przez ploplus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat masz niestety od czapy, prawidłowo kominek powinien być oddzielony wymiennikiem od pozostałego układu. Tu masz przykładowy schemat jak to powinno wyglądać.

http://www.kratki.com/images/szablon/schemat_podlaczenia_kominka_wodnego_z_kotlem_gazowym.jpeg

 

jak to będzie działało (i czy w ogóle będzie działało) w drugą stronę tzn. co będzie się działo jak załączy się piec gazowy?

Wg mnie mam duży problem bo łatwo by było to poprawić, gdyby nie fakt, że zasilenie roździelacza na poddasze jest już zabudowane.... ktoś widzi jakieś rozwiązanie?

Nie rozumiem, będzie działało tak samo, piec się wyłączy jak woda w instalacji będzie cieplejsza niż ta żądana przez sterownik pieca. Na przeróbki to już trochę późno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupując kominek w ukladzie zamkniętym chcialem wlasnie uniknąć wymienników ciepla (i strat z nimi zwiazanych) wiec jeśli będzie to dalej możliwe to postaram się ich nie stosowac. Moje obawy budzi to, że ciepla woda z piecyka do rozdzielacza na poddaszu musi "plynac pod prad" w stosunku do tego jak plynie przy ogrzewaniu kominkiem i kolejna obawa że ogrzana woda poplynie czesciowo najkrótszą droga tzn. przez kominek (nie wykorzystam wiec funkcji sterownika kominka "styku beznapięciowego" i będę musial zalaczac piecyk ręcznie bo czujnik temperatury na kominku nie będzie wskazywal prawidlowych wartosci). Wczesniej "wkrecilem sobie" większe problemy z ta instalacja, ale chyba jakoś będzie... piecyk gazowy ma tu być jedynie awaryjnym źródlem ciepla. Dziękuje za zainteresowanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...