Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

elektryczne ogrzewanie akumulacyjne


Recommended Posts

Czy korzystając z elektrycznych piecy akumulacyjnych i taryfy G12 udaje sie pobierać prąd na potrzeby ogrzewania tylko w tańszych godzinach i nie szczękać zębami w okolicach 17-20?

 

Pytanie do tych, którzy korzystają, a nie teoretyków, którzy gdzieś coś słyszeli albo mają zanajomych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że tak pod warunkiem, ze prawidłowo zostaną dobrane moce pieców akumulacyjnych. Użytkuję takowe (z dynamicznym rozładowaniem) już drugi sezon grzewczy i jestem b. zadowolony. Koszt ogrzewania za miniony sezon grzewczy ok. 1800 zł. Dom ok. 100 m2, bk+10 styro. Porównaj z ceną 1 t koksu (ponad 1000zł)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Temat podłogówki el. akuumulacycnej był już poruszany. Poszukaj. U mnie od trzech lat - b. dobrze. Nie zamienił bym tego systemu na żaden inny.

 

 

Mnie to interesuje. Juras, prosze o wiecej danych jak sie sprawuje lub link do starego watku. Nie moge znaleźć jakoś, a naprawde bardzo sie staram...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewacze akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem pozwalją na utrzymywanie temp. w pomieszczeniach na zadanym poziomie z dużą dokładnością. Podłogówkę akumulacyjną cechuje duża bezwładność.

Dobierając ogrzewacze należy ich moc pomnożyć min. X2 w stosunku do strat, normy niemiecki podają X2.2. Grzejnik musi zgromadzic energię w czasie ok. 10 godz. tańszego prądu a ogrzewać musi 24 godz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżyk,

A czy one "dmuchaja" czy tez dmuchawa jest tylko wspomagajaca? Ja nie specjalnie lubie dmuchajace powietrze.

 

Dodatkowo zastanawiam sie, czy taki piecyk akumulacyjny mozna nastawic zeby oddawal cieplo np. dopiero od 6 rano, czy tez jak mu sie zada temp 25 i on sie nagrzeje juz np. o 3 w nocy sam z siebie zaczyna oddawac cieplo. Czy mozna to poskromic kiedy on bedzie oddawal cieplo?

 

I jeszcze inne pytanie: czy jest sens inwestowania w akumulacyjne, jesli byc moze sie okazac, ze nie sa potrzebne, bo kominek zalatwia sprawe. Wrzucisz rano, wrzucisz wieczorem, a akumulacyjny kiedys bedzie musial oddac cieplo, ktore moze wcale nie bedzie potrzebne? I wtedy faktycznie lepiej miec konwektorki i grzac tylko naprawde okazyjnie? No, tylko ja sie boje, ze zapal do ciaglego palenia w kominku moze u mnie wystygnac i wtedy glupio by byc skazanym na kominek, a konwektory caly czas za drogo.

 

Czy widzisz może sens takiego rozwiazania: kominek z DGP, podlogowka elektryczna i akumulacyjne w pokojach na gorze? I czy warto robic sciany z silikatow? Ponoc maja wlasciwosci akumulacyjne tez.

 

Przepraszam za te wszystkie pytania, ale ogrzewanie elektrycznoscia to w sumie nowosc i wszelkie praktyczne doświadczenia sa na wage zlota....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrewacze dynamiczne mają wentylator wymuszający obieg powietrza przez kanały, blok akumulacyjny, najczęściej z cegieł magnetyzowych rozgrzewa sie do ok. 600C. Wentylator pozwala dokładnie dozować ilość powietrz w zależności od potrzeb. Gdy pow. jest za gorące dobiera sobie zimne. Jest to dość skąplikowana konstrukcja. Temp. można programować do woli, nawet za pośrednictwem internetu, ale to wszystko podnosi koszty.

Rozwiązanie, o którym mówisz ma sens jeżeli kominek nie bedzie podstwowo używany.

Obsługa kominka, czy kozy nie jest aż tak uciążliwa. Przygotowanie i rozpalenie zajmuje mi max. 15 min, a dokładanie to sama przyjemność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jeżyk,

 

A jest sens jakiś tandemu kominek + akumulacyjna podlogowka czy ona ma za duża bezwladność i za ciężko tym sterowac?

 

Myslalem tez o kominku z plaszczem wodnym i piecu elektrycznym w szeregu jako wspomagajacy, ale nie wiem czy to jest rozsadne ze wzgledu na koszty wodnej CO....

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...