Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek z masą akumulacyjną małej mocy


k-g

Recommended Posts

Witam

Planuję budowę kominka z użyciem modułów CMA-M (około 300kg) wg poniższego schematu. Ponieważ zależy mi na maksymalnym ograniczeniu przegrzania pomieszczeń stąd pomysł na akumulację i szczelną obudowę. Pytanie czy w takiej sytuacji bezpiecznym będzie zastosowanie komina systemowego z wkładem ceramicznym oraz możliwe będzie podpięcie wg rysunków. Ograniczeniem jest architektura kominka gdyż pierwotnie planowany był w innym miejscu. Budynek posadowiony na płycie fundamentowej więc nie ma problemu z przeniesieniem komina - teraz wypadnie w centralnej części domu w kalenicy, po drugiej stronie ściany żelbetowej przez którą muszę się przebić. Proszę o sugestię co do przyjętych rozwiązań - wkład i masa akumulacyjna wybrana głównie z uwagi na gabaryty oraz koszt całkowity, może się zmienić. Obudowa kominka z płyt krzemianowo-wapiennych.

kominek 1.jpgkominek 2.jpg

kominek 3.jpgkominek 4.jpgkominek 5.jpg

W najbliższych dniach muszę postawić komin dlatego proszę o opinie czy jest to możliwe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

W miejsce wkładu kominkowego - palenisko zduńskie stalowo-ceramiczne i do tego dwukrotnie większa masa akumulacyjna. Wtedy dopiero nie będziesz przegrzewał domu. Nie wiem co za tłuk proponował Ci do tego krzemian wapnia na obudowę ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za uwagi. Narazie na szybko staram się ogarnąć temat komina, głównie chodzi o kierunek otwarcia czopucha, oraz czy taka "plątanina"rury przyłączeniowej nie jest problemem i wadą techniczną? Skłaniam się ku kominowi ceramicznemu z uwagi na rozwiązanie systemowe oraz akumulację, która obniży temperaturę spalin, ale może nie jest to najlepszy pomysł.

Jeżeli chodzi o sam kominek to baty biorę na siebie ponieważ nie był on jeszcze z nikim konsultowany. Chcę go zmieścić w takich gabarytach ponieważ jest częściowo pod schodami, które będą obłożone drewnem. Szukam czegoś o naprawdę małej mocy stąd pomysł na akumulację i wkład z podwójną szybą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

K-g...Masz fajny zamysł! Piotr dał ci jedną sugestię, forest drugą. To wyrocznia! Pamiętaj jednak, że aby taki układ działał optymalnie do twoich potrzeb oraz warunków panujących w otoczeniu musisz dobrać odpowiednie palenisko, palenisko generujace moc, które nie przegrzeje ci pomieszczenia a jednocześnie spali taką ilość drewna aby do tej ilosci drewna optymalnie nagrzać CMA. Więc reasumując...zacznij od doprowadzenia powietrza do spalania z zewnątrz fi 125 mm, paleniska piecowego, obliczenia zapotrzebowania energii ciepła, dalej dobrania ilości masy akumulacyjnej i odpowiednich materiałów do zabudowy. Komin....hm, taki, który odprowadzi spaliny, dużo było mowy o tym na FM. Sporo odpowiedzi już masz.... Pzdr serdecznie Edytowane przez DANIEL SIS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Nie chcę filozofować i chociaż mam tego typu ogrzewanie uważam, że budowa czegoś takiego wymaga naprawdę dużej wiedzy i zdolności manualnych. Jestem z tych, którzy trochę ze skąpstwa sami zrobili parę rzeczy w chałupie, w tym również montaż szmatławego wkładu kominkowego, który na szczęście udało mi się sprzedać.

Mimo, że byłem świadkiem budowy i wsadzałem nos na każdym etepie budowy i miałem również pewne przygotowanie teoretyczne po lekturze wątku zainicjowanego przez m.in enia i Piotra, nie miałbym odwagi sam tego zrobić, choć miałem takiego "pomysła". Podejrzewam, że na jakimś etapie budowy zapłakał bym się albo wpadł w nałóg, chociaż nie nadużywam.

Dlatego polecam zapoznanie się z dyskusją w wątku - http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172514-Taki-sobie-piecyk-ceramiczny. Niestety w dyskusji biorą udział "typowi" Polacy, wyznający zasadę - nie znam się ale mu dowalę a co mi szkodzi! Mimo to świetnie się to czyta a wyniesiona wiedza bezcenna.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...