Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

De Dietrich MCR 3 i iSense


jaro1972

Recommended Posts

W teorii czujnik zewnętrzny powinien powodować spadek zużycia gazu poprzez efektywniejszą prace pieca. W praktyce też (

). Natomiast u mnie jest zjawisko odwrotne, ale myślę, że po ustawieniu poprawnie krzywej powinno się uzyskać jakieś korzyści- dlatego cały czas próbuję ustawić krzywą wg strategii cz.zew+cz.pok. W tamtym roku połowę sezonu grzewczego przepracował piec na ustawieniach

strategia Cz.zew. + cz.pok.

- podst. zewn 16

- podst. temp. zasil. 20

- klima zewn. -20

- klima t. zasil 50

- nachylenie ogrz. Grzejniki/ogrz. podłogowe (zamiennie)

- wpływ temp. pom. 13

- korekta komfortu Wył

- kalibracja czujnika wewnętrznego +0,5oC

i było w miarę dobrze. Spalanie minimalne wyższe niż na strategii bez czujnika zewnętrznego w temperaturach do -5oC na zewnątrz. W temperaturach niższych niestety czasami było zimniej w domu i trzeba było na to kilka dni podnieść temp. zasilania, a zużycie gazu było już bardziej widoczne. Nie podam dokładnych danych zużycia za poprzedni rok bo gdzieś zagubiłem zeszycik. Od października 2015 do października 2016 miałem zużycie w granicach 3300m3 (za c.o, c.w.u., kuchnie gazowe.) co dało kwotę prawie 7000zł za chałupę z postu #183. Liczę że 5tysi poszło na samo C.O.- sporo, ale nie jakoś tragicznie, jak na nieocieplony dom.

 

Czujnik zewnętrzny to raptem 150zł, a inne strategie grzania też z niego korzystają.

 

EDIT: NO to teraz klops, na ustawieniach z postu #199 (te ostatnie) teraz mi nie chce dogrzać pomieszczenia- ustawione na 20,5oC a realnie 20,2oC i trzyma się tak kilka godzin, cały czas grzeje. Jak żyć koledzy.

Edytowane przez thunder13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 564
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kolejna lektura

http://slidehot.com/resources/krzywa-grzewcza-jak-ustawic-jaki-wzor.1542136/

 

Ja teraz działam tak:

 

strategia Cz.zew..

- podst. zewn 20

- podst. temp. zasil. 20

- klima zewn. -15

- klima t. zasil 60

- nachylenie ogrz. Grzejniki

- wpływ temp. pom. 5

 

Ostatni parametr, dochodzę do wniosku że jest niepotrzebny, bo tylko utrudnia wyprowadzenie prawidłowej krzywej. Krzywa działa w oparciu o 20st w pomieszczeniu, każde podniesienie temperatury w pomieszczeniu np. do 21st podnosi całą krzywą w górę, a parametr wpływ temp. pom. ustala o wielkość tego podniesienia, jak bardzo ma się podnieść. Dlatego myślę że trzeba ten papramert zostawić w spokoju i korygować tylko cztery pierwsze wartości wg. powyższego linku.

 

1.jpg2.jpg3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy wpływ temperatury pomieszczenia musi być wyłączony żeby nie zmieniał nam krzywej i nie zaciemnial pomiarów.

 

A gdzie go można całkowicie wyłączyć ?

 

Ja obecnie testuje strategię cz.zew. W tej strategii ustawiłem temperaturę na 20st i parametr wpływ temp. pom. nie ma żadnego wpływu na krzywą (zmieniam skrajnie wartości i żadnej reakcji pieca) pewnie dlatego że krzywa wychodzi od 20st standardowo.

 

strategia Cz.zew..

- podst. zewn 20

- podst. temp. zasil. 20

- klima zewn. -15

- klima t. zasil 60

- nachylenie ogrz. Grzejniki

- wpływ temp. pom. 5

- pręd. podgrz. Zwykła

- pręd. chłodz. Wolniejsza

Zgodna strategia z krzywymi grzania dostępnymi w internecie

 

I JEST ZONK :mad:

 

Piec zrobił mi temperaturę 22st i co jakiś czas włącza się, więc jak się ma ta krzywa!!! Jak ustawie niską i płaską krzywą to przestaje grzać, ale boję się że rano będzie pracował pół dnia zanim osiągnie temperaturę dzienna po nocnej, bo na małej krzywej parametr żądana temperatura kotła przez regulator jest na poziomie 38st.

 

Ustawienia niskiej krzywej:

strategia Cz.zew..

- podst. zewn 20

- podst. temp. zasil. 15

- klima zewn. -20

- klima t. zasil 60

- nachylenie ogrz. Grzejniki

- wpływ temp. pom. 5

- pręd. podgrz. Zwykła

- pręd. chłodz. Wolniejsza

Edytowane przez iroman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Iroman wpływ czujnika ustaw na 0 i tak długo szukaj krzywej aż będziesz zadowolony. Po osiągnięciu tej prawidłowej ( najlepszej ) testuj ją przez parę dni i dopiero wtedy włącz wpływ czujnika pomieszczenia na 3 do 5. Poszukując krzywej grzewczej nie robimy tego dużymi krokami i nie zmieniamy jej zbyt szybko ponieważ budynek dobrze ocieplony to konstrukcja zmieniająca bardzo wolno wszelkie zmiany. Proponuję po zmianie krzywej odczekać przynajmniej 3 dni niech warunki się ustabilizują. Oczywiście powyższe założenia dotyczą strategi z CZUJNIKIEM ZEWNĘTRZNYM. Edytowane przez zybie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura zewnętrzna wskazywana przez iSense pokazywała 2oC, w rzeczywistości jest 4. Możliwe, że dlatego na strategii cz.zew+cz.pok. (a obecnie na cz.zew.) piec spalał więcej niż na strategii cz.pok+gran.. Dokonałem korekty kalibracji cz. zewnętrznego i zobaczymy czy to coś da. Że też wcześniej nie sprawdziłem (dokonałem korekty czujnika wewnętrznego, a o zewnętrznym nie pomyślałem).

 

EDIT:

 

Po małych testach, na ustawieniach

- podst. zewn 20

- podst. temp. zasil. 20

- klima zewn. -20

- klima t. zasil 65

- nachylenie ogrz. Podłogówka

- wpływ temp. pom. 1

- strategia Czujnik zewnętrzny

pomimo ustawionego programu na 20,5oC nie chce dogrzać mi pomieszczenia. Utrzymuje temperaturę 20-20,1 (w południe było to 20,3), cały czas grzeje (temp. żądana przez regulator to między 38 a 41oC; temp. na zewnątrz 2oC rano, przez 4oC w południe i po południu, do 3 wieczorem i 1 w nocy). Rozumiem, że muszę podnieść krzywą. W poprzednim sezonie mimo niższej krzywej (klima. temp. zasil. 50) i wpływie pomieszczenia (13) oraz strategii cz.pok+cz.zew. trzymało temp i dogrzewało do zadanych (no ale spalanie było ciut wysokie-chyba przez szybkie dogrzewanie do żądanych w programie temperatur, a w większe mrozy trzeba było podnieść temp zasilania).

Edytowane przez thunder13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak thunder13, ale parametr wpływ temp pomieszczenia podnosi całą krzywą, wiec ustawisz niską krzywą a dasz ten parametr na wysokie wartość (13) to cała krzywa jest dużo wyższa.

 

A krzywą podnieś w dolnym zakresie przy takich temperaturach zewnętrznych np. podst. temp. zasil. 25 lub więcej

 

Zauważyłem na parametrze wpły temp pom przekłada się na zwiększenie żądanej temperatury wody przez kocioł o 10st tj. np. przy 42st żądanej temperatury zasilania przy wpływ temp pom na 1, a gdy wpłwy temp pom dam na 20 to temperatura żądana przez kocioł wzrasta na 52st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura zewnętrzna wskazywana przez iSense pokazywała 2oC, w rzeczywistości jest 4. Możliwe, że dlatego na strategii cz.zew+cz.pok. (a obecnie na cz.zew.) piec spalał więcej niż na strategii cz.pok+gran.. Dokonałem korekty kalibracji cz. zewnętrznego i zobaczymy czy to coś da. Że też wcześniej nie sprawdziłem (dokonałem korekty czujnika wewnętrznego, a o zewnętrznym nie pomyślałem).

 

EDIT:

 

Po małych testach, na ustawieniach

- podst. zewn 20

- podst. temp. zasil. 20

- klima zewn. -20

- klima t. zasil 65

- nachylenie ogrz. Podłogówka

- wpływ temp. pom. 1

- strategia Czujnik zewnętrzny

pomimo ustawionego programu na 20,5oC nie chce dogrzać mi pomieszczenia. Utrzymuje temperaturę 20-20,1 (w południe było to 20,3), cały czas grzeje (temp. żądana przez regulator to między 38 a 41oC; temp. na zewnątrz 2oC rano, przez 4oC w południe i po południu, do 3 wieczorem i 1 w nocy). Rozumiem, że muszę podnieść krzywą. W poprzednim sezonie mimo niższej krzywej (klima. temp. zasil. 50) i wpływie pomieszczenia (13) oraz strategii cz.pok+cz.zew. trzymało temp i dogrzewało do zadanych (no ale spalanie było ciut wysokie-chyba przez szybkie dogrzewanie do żądanych w programie temperatur, a w większe mrozy trzeba było podnieść temp zasilania).

 

 

Kolego podnieś podst. temp. zasil. z 20 na 22 oC. Odczekaj dwa trzy dni jeżeli uznasz że jest już dobrze przełącz na strategię CZUJ.ZEW+CZUJ.POM.

Wpływ czujnika pomieszczenia pozostaw na 1 przez parę dni i sprawdż jak zachowuje się układ. Możesz zwiększyć wpływ czujnika ale nie przesadzaj każde zwiększenie wpływu czujnika powoduje że automatyka pozwala sobie na coraz większą zmianę ustawionej (podstawowej ) krzywej. Jak wiadomo ma to wpływ na większy komfort ale i większe zużycie gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja testuje teraz tak

 

- podst. zewn 20

- podst. temp. zasil. 20

- klima zewn. -20

- klima t. zasil 60

- nachylenie ogrz. Grzejniki

- wpływ temp. pom. 1

- strategia Czujnik zewnętrzny

- temperatura zadana 20

 

zaczynam 2 dni testów i zobaczymy efekty... choć zadziwia mnie fakt że isense pokazuje 21st, a on dalej grzeje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Isense nie ma wpływu na ogrzewanie ponieważ strategia ustawiona jest na czujnik zewnętrzny. W tej sytuacji należy zmniejszyć krzywą grzania aż do otrzymania temperatury ustawionej na inosiensie.

 

- podst. zewn 20

- podst. temp. zasil. 16

- klima zewn. -20

- klima t. zasil 55

- nachylenie ogrz. Grzejniki

- wpływ temp. pom. 1

- strategia Czujnik zewnętrzny

- temperatura zadana 20

- pręd. chłodzenia Wolniejsza

 

Tak zostawiam i testuje teraz, bo wcześniej na ustawieniach z postu #211 też za szybko się włączał, 21st na isense, a on włącza się ponownie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- podst. zewn 20

- podst. temp. zasil. 22

- klima zewn. -20

- klima t. zasil 65

- nachylenie ogrz. Grzejniki

- wpływ temp. pom. 1

- strategia Czujnik zewnętrzny

 

W dzień jest prawie dobrze, tj. zadane 20,5oC jest utrzymywane (temperatura 2 do 3,5oC na zewnątrz), jednak w nocy (tj. u mnie od 23:00 do 4:40) kompletnie nie słucha- ciągle podgrzewa do 19,5oC pomimo, że ustawiona temp. nocna jest na 18oC.

 

Czy ustawienie krzywej "idealnej" ma na celu zapewnienie w pomieszczeniu temperatury zadanej w sterowniku czy też ma trzymać się standardowych 20oC? Późniejsze ustawienie pieca po ustawieniu takiej krzywej "idealnej" na cz. zew. polegało by na przestawieniu strategii na cz.zew+cz.pok i dostrojeniu parametrem wpływ pomieszczenia (już po to by trzymało zadane temperatury a nie tylko 20oC). Czy ta teoria ma sens? Bo jak na razie nie widzę innej możliwości aby nie rozjeżdżało mi zaprogramowanych różnych temperatur (tj 20 wcześnie rano, 20,5 w dzień i 18 w nocy). Powinna być możliwość zaprogramowania rożnych krzywych w zależności od danych godzin.

Edytowane przez thunder13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to samo pytanie chciałem zadać :)

 

Zauważyłem że iSense na strategii czujnik zewnętrzny, nie bierze pod uwagę programu godzinowego.

Ta sama sytuacja temp noc na 18st, a on utrzymuje 20st, testuje dalej, ale wychodzi na to że trzeba tak jak piszesz thunder13 ustawić "idealną" krzywą na temp dzienną, a po przełączeniu strategii będzie dopiero dostosowywał do programu godzinowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze strategia "C.z.dz./z.p.n.: Z funkcją kompensacji

pogodowej i funkcją komfortową" i ona wg. instrukcji zapobiega podgrzewaniu ponad zadaną w nocy. Dzisiaj przestawię i zobaczę czy w nocy będzie słuchał.

A tak poza tym piec nie wyłączał się przez bite 24 godziny i spalanie (20 rano, 20,5 dzień, 18 w nocy--- z tym że realnie tylko trzymało 20,5 resztę było zawyżonych o 0,3, a w nocy o całe 1,5oC) nie jest za ciekawe - w granicach 16,5m3 (tyle to w poprzednim roku miałem na -10 a nie +3, no ale w nocy nie chodziło i był trochę inny program godzinowy).

 

EDIT:

Minimalne spalanie przy pracy ciągłej kotła De Dietrich MCR3 24T przy gazie ziemnym to 0,59m3/h -- daje to 14,2 m3 na dobę. Wczoraj przy pracy ciągłej miałem 16,5 (C.O i jakieś 1,5m3 CWU), a więc jest jeszcze z czego zbić ;), a kociołek mimo wpadki w nocy zaskakująco poprawnie pracuje (jak na tak nieocieplony budynek). Czy dało by radę ograniczyć moc minimalną kotła, czy niezbyt (parametr P19) i czy miało by to jakiś pozytywny skutek? Maksymalną można, ale nie wiem czy coś to da bo i tak sterowanie modulacją odbywa się przez iSense.

Edytowane przez thunder13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze strategia "C.z.dz./z.p.n.: Z funkcją kompensacji

pogodowej i funkcją komfortową" i ona wg. instrukcji zapobiega podgrzewaniu ponad zadaną w nocy. Dzisiaj przestawię i zobaczę czy w nocy będzie słuchał.

A tak poza tym piec nie wyłączał się przez bite 24 godziny i spalanie (20 rano, 20,5 dzień, 18 w nocy--- z tym że realnie tylko trzymało 20,5 resztę było zawyżonych o 0,3, a w nocy o całe 1,5oC) nie jest za ciekawe - w granicach 16,5m3 (tyle to w poprzednim roku miałem na -10 a nie +3, no ale w nocy nie chodziło i był trochę inny program godzinowy).

 

EDIT:

Minimalne spalanie przy pracy ciągłej kotła De Dietrich MCR3 24T przy gazie ziemnym to 0,59m3/h -- daje to 14,2 m3 na dobę. Wczoraj przy pracy ciągłej miałem 16,5 (C.O i jakieś 1,5m3 CWU), a więc jest jeszcze z czego zbić ;), a kociołek mimo wpadki w nocy zaskakująco poprawnie pracuje (jak na tak nieocieplony budynek). Czy dało by radę ograniczyć moc minimalną kotła, czy niezbyt (parametr P19) i czy miało by to jakiś pozytywny skutek? Maksymalną można, ale nie wiem czy coś to da bo i tak sterowanie modulacją odbywa się przez iSense.

 

Ja parametr P19 ustawiłem na 10 bo niżej się nie da. Jak liczyłem to spalanie 0,5m3/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy dobranie krzywej grzewczej ma na celu ustawienie ekonomicznej pracy kotła. po ustawieniu prawidłowej krzywej grzewczej przechodzimy na strategię CZUJ. ZEWN.- CZUJ.POKOJOWY. i ustawiamy wpływ czujnika od 1-5. Prędkość podgrzewania ustawiamy na najszybszy a prędkość chłodzenia na najwolniejszy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpływ czujnika ustawiamy pod warunkiem że będziemy żądać temp powyżej 20st?!, ja powoli dotarłem do mojej "idealnej" krzywej, na której non stop jest 20st w domu, jutro zobaczę spalanie... Gdy wszystko będzie dobrze zmieniam na czuj. zew.+czuj.wew i koryguje prędkości podgrz i chłodzenia

 

Dopisek 15.11.2016:

 

Dziś tj 15.11, na zewnatrz -4st, na iSense 20st, strategia cz.zew., a on dalej grzeje i tak już grubo 1godz.... ehh

A wczoraj pracował ładnie

Edytowane przez iroman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy 3-5oC ładnie dogrzewał do 20,5, a dzisiaj już przy 1,5oC na zewnątrz nie dogrzewa o 0,1oC- szukam dalej. Coś czuję że będzie mi nie dogrzewać w temp niższych niż 2,5-3, a wyższych niż 5 może lekko przegrzewać. Chyba trzeba podnieść krzywą z 65 na 66/67 a lekko obniżyć podst. temp. zasil. z 22oC na 21/20.

 

Zaś co do strategii Cz.zew. to dąży ona do jednej temperatury. U mnie 20,5oC. I pomimo ustawienia rano na 20 i tak będzie dążył do 20,5 ;). Ale zybie nie o to mi w pytaniu chodziło- a bardziej, czy lepiej jak ustawię krzywą jak będzie dążyła do 20oC(standardowo przyjętych), czy do 20,5 (tylu ile mam ustawionych przez większość dnia na regulatorze).

Rozwiązaniem problemu nocnej, zbędnej pracy kotła było przestawienie z cz.zew na strategię C.z.dz./z.p.n (czujnik zewnętrzny w dzień i pokojowy w nocy). Spalanie po rozwiązaniu tegoż problemu (nocnej pracy) spadło o blisko 3,5m3, z 16,5m3 do 13m3. No i teraz jest podobne jak w tamtym roku (na miernie ustawionej krzywej, oraz mniej komfortowym programie godzinowym), a jeszcze chyba zejdzie jak do 8:00 nie będzie dążył uparcie do 20,5 (po zmianie strategii).

Teraz tylko jeszcze lepiej dostroić krzywą, sprawdzić czy obniżenie parametru P19 (obniżenie minimalnej mocy) coś da i można zmieniać na cz.zew+cz.pok.

 

iroman Z tego co myślę to ma grzać nawet jak osiągnie temperaturę, ważne żeby nie przegrzewał, ani nie nie dogrzewał. Ustawienie krzywej ma na celu "wpompowanie" do pomieszczeń tyle energii cieplnej ile w danym czasie jest wypromieniowywane poprzez ściany, dach i posadzkę na zewnątrz. U mnie nie wyłączało się przedwczoraj przez bite 24 godziny i w pomieszczeniach była prawie idealna zadana temperatura. A nawet czasami jak zaświeciło słońce miałem realnie cieplej w domu niż pokazywał wyświetlacz iSense, a mimo to grzał nadal. Nawet w tej koślawo napisanej instrukcji jest, że "Zmierzona temperatura wewnątrz pomieszczenia nie ma wpływu na sterowanie kotłem." przy strategii cz.zew..

Edytowane przez thunder13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...