Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

De Dietrich MCR 3 i iSense


jaro1972

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 564
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

strategia Cz.zew..

- podst. zewn 20

- podst. temp. zasil. 16

- klima zewn. -20

- klima t. zasil 56

- nachylenie ogrz. Grzejniki

- wpływ temp. pom. 1

- pred. grzania Szybszy

- pred. chłodz Wolniejszy

 

po 24h spalanie 10m3 gazu przy ok -3st na zewnątrz na zadanej 20st w środku i tak trzyma, wydaje mi się dużo, a może mam zbyt wielkie oczekiwania :(, dziś przełączyłem na strategie cz.zew+cz.wew i o 22:00 piec przestawił się na temp nocną 18st. Temp spadła do 19,5 a on włączył ogrzewanie... Jak przestawię tylko na cz.wew od razu wyłącza ogrzewanie.

 

DOPISEK:

 

Parametr Wpływ temp. pom. strategie cz.zew+cz.wew JAK DZIAŁA!

 

NOC

Temperatura w pomieszczeniu zbadana 20st, żądana 18st wpływ temp pom. 1

Piec żąda temperatury zasilania na poziomie 34st i grzeje dalej wode (włącza się)

 

a teraz

Temperatura w pomieszczeniu zbadana 20st, żądana 18st wpływ temp pom. 5

Piec żąda temperatury zasilania na poziomie 12st i przestaje grzać wode (wyłącza się)

CZYLI KRZYWA IDZIE W DÓŁ

 

I analogicznie do sytuacji lustrzanej

 

DZIEŃ

Temperatura w pomieszczeniu zbadana 20st, żądana 20st wpływ temp pom. 1

Piec żąda temperatury zasilania na poziomie 39st i przestaje grzać wode (wyłącza się)

 

a teraz

Temperatura w pomieszczeniu zbadana 20st, żądana 20st wpływ temp pom. 5

Piec żąda temperatury zasilania na poziomie 43st i grzeje dalej wode (włącza się)

CZYLI KRZYWA IDZIE W GÓRĘ

Edytowane przez iroman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strategia Cz.zew..

- podst. zewn 20

- podst. temp. zasil. 16

- klima zewn. -20

- klima t. zasil 56

- nachylenie ogrz. Grzejniki

- wpływ temp. pom. 1

- pred. grzania Szybszy

- pred. chłodz Wolniejszy

 

po 24h spalanie 10m3 gazu przy ok -3st na zewnątrz na zadanej 20st w środku i tak trzyma, wydaje mi się dużo, a może mam zbyt wielkie oczekiwania :(, dziś przełączyłem na strategie cz.zew+cz.wew i o 22:00 piec przestawił się na temp nocną 18st. Temp spadła do 19,5 a on włączył ogrzewanie... Jak przestawię tylko na cz.wew od razu wyłącza ogrzewanie.

 

DOPISEK:

 

Parametr Wpływ temp. pom. strategie cz.zew+cz.wew JAK DZIAŁA!

 

NOC

Temperatura w pomieszczeniu zbadana 20st, żądana 18st wpływ temp pom. 1

Piec żąda temperatury zasilania na poziomie 34st i grzeje dalej wode (włącza się)

 

a teraz

Temperatura w pomieszczeniu zbadana 20st, żądana 18st wpływ temp pom. 5

Piec żąda temperatury zasilania na poziomie 12st i przestaje grzać wode (wyłącza się)

CZYLI KRZYWA IDZIE W DÓŁ

 

I analogicznie do sytuacji lustrzanej

 

DZIEŃ

Temperatura w pomieszczeniu zbadana 20st, żądana 20st wpływ temp pom. 1

Piec żąda temperatury zasilania na poziomie 39st i przestaje grzać wode (wyłącza się)

 

a teraz

Temperatura w pomieszczeniu zbadana 20st, żądana 20st wpływ temp pom. 5

Piec żąda temperatury zasilania na poziomie 43st i grzeje dalej wode (włącza się)

CZYLI KRZYWA IDZIE W GÓRĘ

 

Ja mam wpływ ustawiony na 13 i piec wyłącza się. Jak ostatnio miałem wpływ na 3 to za dzień mi spalił 4,2 m3 a dzisiaj 2m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaką krzywą posiadasz, proszę podaj?, bo na wpływie 13 żądana temperatura kotła bedzie dosc wysoka , czyli cała krzywa w górę w dzień, a w nocy fakt nie będzie się włączał?!

 

strategia Cz.zew.+ cz. Pok.

- podst. zewn 20

- podst. temp. zasil. 18

- klima zewn. -15

- klima t. zasil 40

- nachylenie ogrz. Grzejniki

- wpływ temp. pom. 13

- pred. grzania najwolniejszy

- pred. chłodz Wolniejszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba doszedłem do tego jak ustawić wpływ temp. pom. i jak go się liczy (oczywiście czysto teoretycznie ;)).

Dla moich ustawień krzywej "prawie idealnej"

- podst. zewn 20

- podst. temp. zasil. 22

- klima zewn. -20

- klima t. zasil 65

- nachylenie ogrz. Grzejniki

- wpływ temp. pom. 1

- strategia Czujnik zewnętrzny

Po zmianie strategii na cz.zew+cz.pok. musimy zrobić małą korektę o kilka połówek w dół (aby nie żądał w tych samych temperaturach np nie 44 a 43,5.

Każda jednostka wpływu pomieszczenia liczy się jako około 0,5-0,8 (zależnie również od prędkości podgrzewania; np. przy ust 5 będzie to 2,5 + jakaś korekta 0,5 aby wychodziły pełne oC). Taka sama krzywa tylko obniżona o współczynnik wpływu pomieszczenia (obliczona wg 2,5 bez korekty) będzie miała parametry (wiem że kosmicznie to wygląda, ale to na razie teoria, a i tak nie ma mrozów -40, a grzać nie będzie jak 20 na zewnątrz /ustawiony parametr gran. ogrz. dz. na 20/; w praktyce iSense nie pozwala a zastosowanie tak ekstremalnych zmiennych):

- podst. zewn 40

- podst. temp. zasil. -2

- klima zewn. -40

- klima t. zasil 84

- nachylenie ogrz. Grzejniki

- wpływ temp. pom. 5

- strategia Czujnik zewnętrzny + pokojowy.

 

zaś dodając wspomnianą korektę 0,5 otrzymamy już bardziej normalną krzywą (jednak już nie będzie to równoległa krzywa do naszej idealnej, a będzie się różnic minimalnie nachyleniem) tj.

- podst. zewn 20

- podst. temp. zasil. 19

- klima zewn. -20

- klima t. zasil 62

- nachylenie ogrz. Grzejniki

- wpływ temp. pom. 5

- strategia Czujnik zewnętrzny + pokojowy.

 

A jak dobieramy współczynnik wpływu pomieszczenia? Potrzebny jest nasz program godzinowy- odejmujemy najmniejszą ustawioną temp od tej największej. U mnie 20,5 (najwyższa zaprogramowana temp w dzień) - 18 (temperatura nocna). Wychodzi 2,5. Dzielimy przez 0,5 i wychodzi współczynnik (5).

Hurra, mamy ustawiony kociołek, który mało ciągnie, nie przegrzewa i słucha ustawień programowych. Oczywiście nie jest tak pięknie i trzeba jeszcze popracować.

Pomocnymi programami do wyliczenia krzywej może być coś do rysowania wykresów np. Graph.

 

A teraz trzeba to jeszcze sprawdzić- dzisiaj zrobię test i zobaczymy czy nie podgrzeje ponad zadaną jutro rano i wyłączy się w nocy (mój program opiera się na temp. 20 rano, 20,5 dzień i 18 noc.). Dodatkowo jeszcze muszę popracować nad krzywą idealną, bo raczej mi nie dogrzewa pomieszczeń w +5 (na cz.zew.).

 

Kolego iroman Twoje włączanie się pieca przy 19,5 (przy zadanej w dzień 20 i 18 w nocy) potwierdzało by częściowo moje wnioski. Spróbuj ustawień(obliczone wg. powyższego schematu dla minimalnej wewnątrz 18oC i max. 20oC) i napisz czy jak tam spalanie po teście i przed i jak się zachowa kocioł:

strategia Cz.zew.+cz.pok.

- podst. zewn 20

- podst. temp. zasil. 14

- klima zewn. -20

- klima t. zasil 54

- nachylenie ogrz. Grzejniki

- wpływ temp. pom. 4

- pred. grzania Szybszy

- pred. chłodz Wolniejszy

 

 

EDIT pod dniu testów

 

Po sprawdzeniu na ustawieniach (24 godziny testu+ 3h dzisiejsze)

- podst. zewn 20

- podst. temp. zasil. 19

- klima zewn. -20

- klima t. zasil 62

- nachylenie ogrz. Grzejniki

- wpływ temp. pom. 5

- strategia Czujnik zewnętrzny + pokojowy

- pred. grzania Najszybszy

- pred. chłodz Najwolniejszy

 

Mogę powiedzieć,że powyższa teoria jest słuszna.

- Ładnie dogrzewało wczoraj pomieszczenia (bez jakiegokolwiek przegrzewania) dzisiaj już trochę gorzej bo nie dogrzewa w temp. zewnętrznej 6oC (o 0,1-0,2oC) i 9oC (o 0,2-0,3oC), a więc moja "prawie idealna" krzywa (pierwsza w tym poście) jak podejrzewałem nie będzie dogrzewać w wyższych temp. zew. Po jakimś czasie jednak dokoptowało do preferowanej temp.- potrzebowało trochę czasu i teraz mimo 9,5 a zewnątrz trzyma sztywno 20,5oC wewnątrz. Wpływ pomieszczenia jednak zrobił swoje.

- W nocy piec się wyłączył i nie włączał pow. zadanej w programie temp. 18oC.

- Rano utrzymywał zadaną 20oC.

- Dokładne spalanie dla samego CO (przy porównywalnej jeszcze pogodzie) na 1 krzywej z początku postu (krzywa dążąca do 20,5) na cz.zew; ta sama krzywa na strategii C.z.dz./z.p.n; na ostatnich w poście ustawieniach (pod EDIT) to odpowiednio 16,2/13,1/12,9, a więc idzie w dobrą stronę. Patrząc na slajd 10 na

sądzę, że nie jest najgorzej jak uzyskałem mniejsze spalanie na teoretycznie bardziej przepałowej strategii.

 

To co zauważyłem jeszcze to to, że:

- Ustawienie "start optymalizacji" (180; czyli aż 3h) powoduje podgrzewanie wstępne (dla CO) więc jeszcze u mnie rano przed 7 się włączył i podgrzewał (aby zdążyć do 20,5oC o 8:00)- przestawię na 0 i powinien trzymać się lepiej programu godzinowego.

- Opcja "wpływ temp. pom." działa jako ogranicznik maksymalnej żądanej temperatury, i dlatego po ustawieniu krzywej idealnej dla cz.zew trzeba tą krzywą potem dostosować do strategii cz.zew+cz.pok.. W innym razie będzie przegrzewało pomieszczenia, mniej optymalnie pracowało (ciągłe włączana i wyłączania kotła), itp. Oczywiście manualnie podnosząc temp. lub ją obniżając dodatkowo podnosimy (lub obniżamy) krzywą.

 

A teraz pytanie do bardziej doświadczonych. Czy to ma sens, czy lepiej zostawić krzywą idealną (pierwsza w poście) bez zmian i tylko zmienić na cz.zew+cz.pok z wpływem pomieszczenia (5 - bo wtedy słucha mi nocnej temperatury)?

 

PS. Sorry za lekkie rozpisanie się.

Edytowane przez thunder13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co myślicie w kwestii parametrów:

- pred. grzania

- pred. chłodz

 

np. lepiej ustawić niską krzywą a parametry - pred. grzania Wolniejszy - pred. chłodz Szybszy, co teoretycznie spowoduje częste włączanie się pieca i jego dłuższe grzanie czy lepiej ustawić wyższą krzywą a parametry - pred. grzania Szybszy - pred. chłodz Wolniejszy, co teoretycznie spowoduje rzadkie włączanie się pieca i jego krótkie grzanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam trochę inny problem- piec się nie wyłącza. Jak np. przegrzeje o 0,1oC zmienia się jego żądana temp. na niższą i pracuje nadal, aż zniweluje to przegrzanie i wraca do żądanej trochę wyższej, aby za kilka godzin znowu przegrzać o to 0,1oC. Przegrzewa 2x na dobę (z tego co zauważyłem), rano i wieczorem, w południe jest ok.

Drugi problem to to jak zmienię prędkość podgrzewania na Szybszy to nie dogrzewa mi o 0,1oC (jak na Normalne lub każde inne wolniejsze to nie dogrzewa o trochę więcej), z kolej jak mam ustawione Najszybsze to wychodzą takie kwiatki jak w pierwszym problemie.

Może czepiam się za bardzo, albo mam ustawienia na styk i dlatego się nie wyłącza (tylko w nocy i jak przestawię manualnie na niższą niż pokazuje wyświetlacz- no ale zaraz po wyłączeniu i wciśnięciu "ciąg dalszy programu" zaczyna podgrzewać nie czekając na obniżenie temp.). Czy podniesienie parametru podst. temp. zasil. do 20 i zmiana trybu podgrzewania na Szybszy rozwiązała by częściowo problemy? A może podwyższyć prędkość chłodzenia.

Dołączam się również do pytania kolegi iromana.

 

Wyczytałem, że lepiej jak kocioł pracuje z jak najniższą mocą, bez przestojów, jak najdłużej- wtedy ogranicza się jego zużycie, obniża lekko spalanie (bo już nie startuje na połowie całkowitej mocy, a kontynuuje na tej minimalnej. Z drugiej strony następuje wzrost zużycia pompy i pobór przez nią energii elektrycznej.

 

Mój obecne ustawienia to:

- podst. zewn 20

- podst. temp. zasil. 19

- klima zewn. -20

- klima t. zasil 62

- nachylenie ogrz. Grzejniki

- wpływ temp. pom. 5

- strategia Czujnik zewnętrzny + pokojowy

- pred. grzania Najszybszy

- pred. chłodz Najwolniejszy

- start optymalizacji 0

 

Co do teorii z postu #226 to chyba nie działa to dokładnie tak jak opisałem- niemniej jednak krzywa chyba dobrze ustawiona i wpływ też bo słucha temp zadanych w programie (manualnie zmieniać temp. na wyższe nie próbowałem bo nie ma potrzeby, ale wydaje mi się że dało by radę podgrzać bo żądana temp. się zwiększa aż o 8-9oC). Po przestawieniu start optym. ze 180 na 0 różnicy w spalaniu nie zauważyłem, ale rano trochę później podgrzewa na zadana temp. (już zgodnie z programem a nie kilkanaście minut przed).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój obecne ustawienia to:

- podst. zewn 20

- podst. temp. zasil. 17

- klima zewn. -20

- klima t. zasil 57

- nachylenie ogrz. Grzejniki

- wpływ temp. pom. 4

- strategia Czujnik zewnętrzny + pokojowy

- pred. grzania Zwykły

- pred. chłodz Zwykły

 

Na zewnątrz 13st, ale niestety się dom niedogrzewa zamiast zadanych 20st na isense jest 19,5st, czyli w ciepłe dni zasilanie jest za słabe, ale wczoraj jak bylo ok 6st na zewnątrz to dobrze pracował

Czy zwiększyć - podst. temp. zasil. czy może - wpływ temp. pom., żeby bardziej brał pod uwagę to co dzieje się w domu a nie na zewnątrz

 

Kilkanaście postów wcześniej inni użytkownicy, którzy wymieniali między sobą doświadczenia, doszli do ustawień gdzie temp zasilania są niskie i ustawienia pod ogrzewanie podłogowe

np

 

- podst. zewn 13

- podst. temp. zasil. 16

- klima zewn. -20

- klima t. zasil 43

- nachylenie ogrz. Podłogówka

- wpływ temp. pom. 3

- strategia Czujnik zewnętrzny + pokojowy

- pred. grzania najwolniejszy

- pred. chłodz najwolniejsza

 

Moze to ma jakiś sens :) ?

Edytowane przez iroman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- podst. zewn 20

- podst. temp. zasil. 17

- klima zewn. -20

- klima t. zasil 57

- nachylenie ogrz. Grzejniki

- wpływ temp. pom. 4

- strategia Czujnik zewnętrzny + pokojowy

- pred. grzania Zwykły

- pred. chłodz Zwykły

Nadal pozostaje przy powyższych ustawieniach i chyba tak zostanę. W godzinach popołudniowych nie dogrzewa do zadanych 20st jest 19,5st, ale z nośnie w domu w godzinach porannych i wieczornych trzyma sie 20st.

Spalanie po dwóch dniach testów, wyszły\o znakomicie 6m3/dzień gazu w tym C.W.U. oraz gotowanie. Oczywiście na zewnątrz temperatura ok. 10st na plusie ;), teraz czekam na mrozy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Iroman zwiększ prędkość podgrzewania. U mnie na Normalnym dość sporo nie dogrzewało w wyższe temp. zewnętrznej, na Szybkim o ok 0,1oC a na Najszybszym jest prawie prawie dobrze. Zaś w miejscach gdzie było dobrze (w południe) nie przegrzewał. Prędkość chłodzenia zaś przestawiłem na najszybsze.

 

Ja zostawiam na ust.

- podst. zewn 20

- podst. temp. zasil. 19

- klima zewn. -20

- klima t. zasil 62

- nachylenie ogrz. Grzejniki

- wpływ temp. pom. 5

- strategia Czujnik zewnętrzny + pokojowy

- pred. grzania Najszybszy

- pred. chłodz Najwolniejszy ---> tutaj jeszcze dzisiaj i jutro eksperymentuję

- start optymalizacji 0

 

Małe podsumowanie.

Na powyższych ustawieniach spalanie chyba najniższe jakie udało mi się wycisnąć z pieca na pracy ciągłej (bez godzin nocnych), z bardziej komfortowym programem cieplnym niż w poście #183 tj (4:40-8 20oC; 8:00-23:00 20,5oC; 23:00-4:40 18oC). Odpowiednio na tych samych programach czasowych (tj. tym z postu #183) to 8m3 na ustawieniach z tamtego roku (ustawienia drugie z postu #183), 7,5m3 na pierwszych ustawieniach z postu #183 i 7,2m3 na powyższych. Mowa o oczywiście samym C.O. przeliczonym wg. wskazań iSense. Realnie +20% więcej (mniej więcej takie u mnie jest spalanie realne).

 

Problem tylko, że mi się piec nie chciał się wyłączyć dzisiaj mimo przegrzania w pokoju z czujnikiem (akurat słonecznie, okno od południa) mimo około 12oC na zewnątrz i ok. 21,1 na osobnym termometrze wewnątrz (iSense pokazywał 20,5 tak jak było zaprogramowane, ale już wcześniej zauważyłem, że ma lekką bezwładność i dokładność mierzenia niezbyt precyzyjną). Nie pomogło również podniesienie wpływu pomieszczenia, a wyłącznie zmiana strategii na coś bez cz.zew.).

Przetestowałem również ust. "krzywej idealnej" (pierwsze ustawienia z #226) + "cz.zew+cz.pok" + "wpływ 5" ---> żąda mi wyższych temperatur/pomieszczenia są przegrzewane/występuje zwiększone spalanie o ponad 1m3 w stosunku do powyższych ustawień. Przy wpływie niższym niż 5 jest odpowiednio lepiej (ale nie słucha szczególnie temp. nocnej), a na wyższym niż 5 odwrotnie.

 

EDIT:

Czy podniesienie całej powyższej krzywej i jednoczesne obniżenie parametru "prędkość podgrzewania" (np. z najszybszego na normalny) miała by jakiś negatywny skutek (np. większe spalanie)? Spróbuję jeszcze to zrobić i może mi się uda zniwelować przegrzewania (szczególnie wieczorem to 0,2 w temperaturach na zewnątrz +11,+12). Obniżyć parametru bez zmiany krzywej raczej nie mogę bo mi nie dogrzeje rano w niższych temp..

Edytowane przez thunder13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry

- pred. grzania

- pred. chłodz

to wciąż czarna magia dla mnie, nawet liczyłem stoperem czas grzania jak i czas postoju pieca i za każdym razem inne otrzymywałem czasówki..., spróbuje jeszcze thunder13 twojego zalecenia i zoabcze jak sie bedzie temp zachowywac

 

thunder13 gdy zwiększam pred. podgrzewania to parametr żądana temperatura przez kocioł zwiększa mi się, a więc żąda wyższych temperatur zasilania, co przełoży się na spalanie, gdy zmieniam pręd. chłodzenia temp się nie zmienia, a więc parametr pred. podgrz. modyfikuje temperaturę a pręd. chłodz czas grzania

Edytowane przez iroman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 dni z identycznymi warunkami zewnętrznymi tj. 8oC rano 11-12oC w południe i 9oC wieczorem oraz 7°C w nocy, dzień bardzo słoneczny i bezwietrznie, bezdeszczowo.

Spalanie na krzywej z postu #231 i strategii cz.zew+cz.pok 6,2, zaś na takiej samej krzywej ale strategii cz.pok+gran. również 6,2.

Na strategii cz.zew+cz.pok. kocioł się nie wyłączał (w południe kiedy to w pokoju przegrzało o 0,6oC przez wpadające przez szyby słońce, wieczorem powoli się ustabilizowało na 20,5oC, by przegrzać o 0,2oC przed 21:00.

Na strategii cz.pok+gran. kocioł się wyłączył na 3-4 godziny w południe (w pokoju referencyjnym i tak zrobiła się temp ok. 21,1oC), rano i wieczorem były prawie zadane w programie temp. może przegrzewało czasami o 0,1oC, by o podobnej godzinie w nocy przegrzać o 0,2oC.

 

Wniosek, piec chyba sobie obliczył, że nie warto się wyłączać bo to i tak nic nie da ;) (jak musiałby podgrzewać wodę na wyższym biegu niż utrzymywać temp. już podgrzanej). Spalanie identyczne i komfort w domu identyczny.

 

Co do pytania o to jaką krzywą ustawić to też znalazłem odp.- należy dopasować krzywą do najwyższej zadanej w programie temperatury (a więc u mnie do 20,5 co jest uczynione).

 

Podniesienie krzywej i obniżenie p.podgrzewania na przegrzewania u mnie nic nie daje (a zmiana nachylenia z grzejników na podłogówkę sprawia, że nie dogrzewa), spróbuję obniżyć krzywą.

 

EDIT. 25.11.2016

 

No i chyba będzie koniec. Najniższa krzywa jaką udało się zastosować (bez pogorszenia komfortu) to:

- podst. zewn 19

- podst. temp. zasil. 20

- klima zewn. -21

- klima t. zasil 63

reszta identyczna jak w poście #231. Więcej bez ocieplenia domu nie uzyskam (przynajmniej teraz, w temp. przejściowych na zewnątrz). Od poprzedniej różni się tym, że w całym swoim zakresie, żąda temperatur o prawie 0,1oC niższych. Również czasem przegrzewa (zauważyłem, że niezależnie od temp. na zewnątrz, za to w stałych porach godzinowych). Najlepsze rezultaty uzyskałem na poprzedniej krzywej (tj. z postu #231) i prędkości chłodzenia najszybszej lub szybszej i prawdopodobnie już takie ustawienia zostawię (chociaż też nie jestem pewien co do tego czy ta prędkość chłodzenia ma jakieś znaczenie jak kocioł pracuje w sposób ciągły lub przynajmniej długo bez wyłączania).

Edytowane przez thunder13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pokrętle na piecu mam max. czyli 65 dla CWU i 90 dla CO, ale krzywa mi dość znacznie ogranicza maksymalną możliwą temp CO (obecnie max żądana temp przy -20 na zewnątrz to teoretycznie 62oC). To na jakiej temp. powinno chodzić zależy głównie od typu ogrzewania (grzejniki, podłogówka), ocieplenia domu i żądanej temperatury wewnątrz. Ogólnie to ma grzać taką temp. aby utrzymywać zadaną temperaturę wewnątrz i jej nie przegrzewać (oczywiście nie da się tego ustawić tak od razu i super dokładnie, u mnie czasem przegrzewa o 0,1oC). Lepiej, aby kocioł pracował jak najdłużej z minimalną mocą niż ma co chwilę dogrzewać z większą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przede mną mój pierwszy sezon i MRC3+ i chiałbym poprosić o pomoc

Dom 250m/parter i poddasze w tym garaż zbudowany z Solbetu i ocieplony 15cm grafitem

Na chwilę obecną mieszkam na parterze gdzie mam 80m podłogówki a grzejniki w 2 małych pokojach i mały w salonie

Podłogówka i grzejniki na jednym obiegu

Czujnik umieszczony mam w pokoju z grzejnikiem dosyć daleko od niego

Wszystko było ok aż do aktualnych temperatur za oknem

Przez tydzień nie było mnie w domu i ustawiłem temp żądaną na 18 st

Dzień przed powrotem temp ustawiłem na 21 st.

dziś mija już 2 dzień a temperatura w pokoju na czujniku to 16,5 stopnia i nie chce się dogrzać

Podłogówka grzeje a grzejniki prawie wcale

moje ustawienia

- podst. zewn 17

- podst. temp. zasil. 18

- klima zewn. -10

- klima t. zasil 50

- nachylenie ogrz. podłogowe

- wpływ temp. pom. 9

- strategia Czujnik zewnętrzny + pokojowy

- pred. grzania Najwolniejszy

- pred. chłodz Najwolniejszy

Pytanie co jest nie tak?

Będę wdzięczny za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Posiadam die dietrich mcr3+ zasobnik 100l+isense

dom 130m2 + garaż 30m2

mam niskie spalanie gazu więc podzielę się ustwieniami pieca.

temperatura w domu 22dzień- 21 noc

 

- podst. zewn 17

- podst. temp. zasil. 20

- klima zewn. -20

- klima t. zasil 46

- nachylenie ogrz. podłogowe

- wpływ temp. pom. 3

- pred. grzania Najwolniejszy

- pred. chłodz Najwolniejszy

Pozdrawiam.

Edytowane przez kinzo34
błąd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Posiadam die dietrich mcr3+ zasobnik 100l+isense

dom 130m2 + garaż 30m2

mam niskie spalanie gazu więc podzielę się ustwieniami pieca.

temperatura w domu 22dzień- 21 noc

 

- podst. zewn 17

- podst. temp. zasil. 20

- klima zewn. -20

- klima t. zasil 46

- nachylenie ogrz. podłogowe

- wpływ temp. pom. 3

- pred. grzania Najwolniejszy

- pred. chłodz Najwolniejszy

Pozdrawiam.

 

Witaj. Niskie to znaczy jakie? Ile ci spala?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Prosze o pomoc w doborze krzywej. Dom 140 m. Parter połowa podłogówka połowa grzejniki, poddasze grzejniki z wyjątkiem łazienki gdzie podłogówka. Dom w budowie, niezamieszkany i jeszcze nie ocieplony Jeden obieg grzewczy. Obecnie mam ustawione czuj. zew . + czuj. wew.,

- podst. zewn 20

- podst. temp. zasil. 20

- klima zewn. -10

- klima t. zasil 55

- nachylenie: grzejniki,

- wpływ temp. pom. 4

- pred. grzania zwykły

- pred. chłodz zwykły.

 

Temperatura zadana 11 st

 

Przy temperaturze średniej dobowej na zewnątrz w okolicach 0 st spala około 4 m3 gazu co wydaje mi się dużo przy zadanych 11 st. Grzeje praktycznie sama podłogówka po isense chce około 25 stopni na zasilaniu. Piec włącza się co około 40 minut i grzeje przez kilka minut po czym sie wyłącza. Isense jest w pomieszczeniu na parterze z podłogówką, na poddaszu temperatura 1,5-2 st niższa. Strop ocieplony 12 cm styropianu (lany), podłoga 10 cm styropianu. Ściany nie ocieplone jeszcze.

Co radzicie? Czy może spalanie jest ok. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...