Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

De Dietrich MCR 3 i iSense


jaro1972

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 564
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam,

 

do domu rodzicow ojciec zakupil kociołek mcr3 24.

przez 2 miesiace (okolo 50dni) piec chodzil tylko na AD-289 (iSense) - zużył za ten czas okolo 900m3 gazu (okolo 1700zł)

postanowilem kupic czujnik zewnetrzny i wtedy pobawic sie ustawieniami iSense - moze cos sie urwie z dziennego zuzycia okolo 18m3.

 

mam takie pytanie na poczatek - nie moge znalezc u mnei w menu opcji: Strategia regulacji aby ustawic Cz.ze.+Cz.pok. - powinno ono byc w nastawy/system/strategia regulacji ale nie ma takiej opcji menu

 

da sie to jakos inaczej ustawic czy moze jakis stary model tego isense mam

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

do domu rodzicow ojciec zakupil kociołek mcr3 24.

przez 2 miesiace (okolo 50dni) piec chodzil tylko na AD-289 (iSense) - zużył za ten czas okolo 900m3 gazu (okolo 1700zł)

postanowilem kupic czujnik zewnetrzny i wtedy pobawic sie ustawieniami iSense - moze cos sie urwie z dziennego zuzycia okolo 18m3.

 

mam takie pytanie na poczatek - nie moge znalezc u mnei w menu opcji: Strategia regulacji aby ustawic Cz.ze.+Cz.pok. - powinno ono byc w nastawy/system/strategia regulacji ale nie ma takiej opcji menu

 

da sie to jakos inaczej ustawic czy moze jakis stary model tego isense mam

 

pozdrawiam

 

Sprawdź w trybie użytkownika, gdzie masz tryb podstawowy, zwykły i rozszerzony. Powinno być na rozszerzony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie prosiłbym o łopatologiczne wytłumaczenie bo nie rozumiem, co i jak wytłumaczyć parametry i które odpowiadają za krzywą bo np. mam krzywą podaną z postu #233 i spalanie grzejąc w sumie 8-godzin na dobę wychodzi mi 11m3 , czy prędkość chłodzenia ma wpływ na spalanie i czy parametrem P17 mniejszając moc można zaoszczędzić , do ogrzania mam 150m2 dom z maxa ocieplony 10cm styropianem , kocioł de dietrich mcr24t , regulator isense

parametry zadane obecnie

 

podst. zewn 19 ?

- podst. temp. zasil. 20 ?

- klima zewn. -21 ?

- klima t. zasil 63

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy prędkość chłodzenia ma wpływ na spalanie

jakiś wpływ ma na pewno, ale minimalny ---> mogę powiedzieć tylko, że u mnie na p.chłodzenia najszybszej lekko przegrzewało (tj o 0,1-0,2oC, bardzo rzadko ale zawsze)- a co za tym idzie na pewno pomijalne więcej gazu spaliło, zaś na p.chłodzenia szybszej lepiej trzyma temp, a więc nie przegrzewa

 

W instrukcji jest napisane, że p. chłodzenia dobieramy do ocieplenia budynku- im bardziej ocieplony i mniejsze ma straty ciepła tym p.chłodzenia ustawiamy wolniejszą. I znowu tylko w teorii, w praktyce u każdego się to wszystko inaczej zachowuje.

 

czy parametrem P17 mniejszając moc można zaoszczędzić

w teorii zmniejszając moc maksymalną zmuszamy kocioł do dłuższej pracy w warunkach małego zapotrzebowania na ciepło- dłużej chodzi i nie ma efektu taktowania (wyłącza się i włącza bardzo często i tym samym zwiększa się zużycie elementów kotła), jest to lepsze dla kotła i komfortu,

osobiście myślę, że nie ma sensu zmieniać tego parametru jeżeli mamy dobrze ustawioną krzywą i/lub dziurawy, nieocieplony, energochłonny budynek

 

Największą oszczędność uzyskamy jeżeli dobrze ustawimy krzywą (tj. tak aby nie przegrzewał, ani nie nie dogrzewał) i poprzez odpowiedni program czasowy. Ocieplenie budynku pomijam bo to każdy ma inaczej zrobione.

Edytowane przez thunder13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie właśnie jest ten problem dogrzewania bo praktycznie od godziny 14 do 20 to właśnie około godziny 20 piec się wyłącza może, mam żle ustawione te godziny grzania i dlatego tyle godzin piec grzeje mam od 8 - 14, 18 Oc od 14-20, 20,5 Oc od 20-6, 18Oc od 6-8 20,5 Oc

 

podst. zewn 19

- podst. temp. zasil. 20

- klima zewn. -21

- klima t. zasil 63

prędkość grzania normalny jak i chłodzenia wpływ na 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle chyba kolega zrozumiał- przez nie niedogrzanie, chodziło mi o taką prace kotła gdzie mimo ustawionej na sterowniku temperatury nie może jej uzyskać (np. na sterowniku 20oC, a nie może dogrzać przez dłuższy czas pomieszczeń i termometr cały czas pokazuje np. 19,6oC) (na osobnym termometrze niezależnym od iSense- bo nie zawsze pokazuje poprawnie).

 

Mam pytanie dotyczące wpływu pomieszczenia (4). Widzę, że program czasowy ma temperatury z zakresu od 20,5 do 18oC. Czy kocioł w nocy (temperatura 18oC) się wyłącza i utrzymuje temperaturę 18oC (tzn. czy nie przegrzewa do 18,5 lub 19oC w tym czasie?). U mnie na wpływie 4 potrafiło przegrzewać w nocy i piec się nie wyłączał (a też mam 18 w nocy i 20,5 w dzień), zaś na wpływie 5 już utrzymuje zadane wartości.

Edytowane przez thunder13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie teź to zauwaźyłem czasami tak szwankuje i chodzi sama pompka a zaś jak dałem podst. zew na 17 to włączał się pięć przy 19,5 stopniach, dlatego chciałem prosić łopatologicznie wytłumaczyć mi które temperatury od których są zaleźne przy ustawianiu krzywej bo niby krzywa 0,8 a pali 1,2 m3 gazu na godzinę wiem źe świeczką domu się nie grzeje ale wolałbym przy tym spalaniu ograniczać temperaturę kotła ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę zajrzeć do instrukcji kotła MCR3 strona 29 -- ładny rysunek dotyczący krzywej.

oraz do postu nr #284 - tam jest wypisane jakie parametry odpowiadają za jaką opcję krzywej w iSense.

 

Samą krzywą raczej się nie wyreguluje rożnych zadanych temperatur (czysta krzywa odpowiada wyłączne za jedną temperaturę np. 20,5), dlatego trzeba ustawić wpływ temp.; instrukcja "pi razy oko" jak ustawić ten wpływ w poście #226).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy piszą o tajemniczym parametrze Wpływ pomieszczenia, a ktoś go już rozgryzł, bo mi się czasem wydaje, że działa dokładnie odwrotnie, dam na 1 to obniża temperaturę żądaną i nie przegrzewa czyli jakby bierze pod uwagę temp. wewnętrzną, dam na 20 to przegrzewa o jakieś 1,5 a nawet 2 stopnie. To jak to z nim jest?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy piszą o tajemniczym parametrze Wpływ pomieszczenia, a ktoś go już rozgryzł, bo mi się czasem wydaje, że działa dokładnie odwrotnie, dam na 1 to obniża temperaturę żądaną i nie przegrzewa czyli jakby bierze pod uwagę temp. wewnętrzną, dam na 20 to przegrzewa o jakieś 1,5 a nawet 2 stopnie. To jak to z nim jest?

 

Im wyższy to bierze temperature wewnętrzna a im niższy temp zewnątrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Z tym wpływem to jest prawdopodobnie tak.

Do "krzywej" sterowanej temperaturą zewnętrzną dodaje się jeszcze wpływ temperatury pomieszczenia w postaci zwiększenia temperatury żądanej od kotła przez sterownik.

Czyli chcąc zwiększyć wpływ pomieszczenie trzeba obniżyć krzywą sterowaną temperaturą zewnętrzną.

Ja ustawiłem tak "krzywą grzania":

Dla temperatury +20 stopni ustawiłem 0

Dla temperatury -20 stopni ustawiłem 25

Wpływ pomieszczenia na kilkanaście i eksperymentując zmieniałem tak aby uzyskać właściwą temperaturę w pomieszczeniu.

Przy eksperymentowaniu pomocne jest obserwowanie parametru "Temperatura żądana przez regulatora" Ja go sobie "wyciągnąłem" na wyświetlacz mały.

Przyznaję, że dopiero eksperymentuję bo kocioł mam od kilku tygodni ale takie zależności udało mi się zauważyć.

Zobaczę jak będzie przy temperaturach powyżej zera.

 

Pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stermaj, kompletnie żle ustawiona krzywa grzewcza, dlatego wpływ pomieszczenia musisz ustawiać na kilkanaście. Na początek wypróbuj standardowe ustawienia krzywej grzewczej, czyli: +20 st na zewnątrz kocioł żąda +20st, - 20 st na zewnątrz kocioł żąda +40 st. Oczywiście dla podłogówki. Po 1 dobie pracy kotła na tych ustawieniach zacznij się bawić wpływem pomieszczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...