Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

De Dietrich MCR 3 i iSense


jaro1972

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 564
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No dobra. Pytanie z innej beczki. Na jakiej zasadzie isense ad289 oblicza temp ktora musi zadac kotlowi w oparciu tylko na cz.pok. pytam bo jezeli polega na delcie zasilenia powrotu to chyba mam z tym problem. powrot chlodniejszy od zasilania o 13/15oC. Wiec logiczne ze sterownik chce wieszej temp zasilania i chce ta rożnice zniwelowac i tym samym spala wiecej gazu. Dobrze kombinuje?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i czytajac watki zaobserwowalem ze podczas grzania c.w.upodgrzewa wam c.o mimo wylaczonego. ja mysle ze to normalne w kondensatach. Przeciez palac gaz do c.w.u mimowolnie przez kondemsacje podgrzewa co. Moze sie myle ale spaliny z kondensata ogrzewaja co. Czy tak? Jestem laikiem mam kociol 2 tygodnie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na logikę jak może pracować w oparciu o krzywą grzewczą jak nie wie jaka jest temperatura na zewnątrz.

Ten sterownik tak steruje kotłem aby pracował jak najdłużej redukując moc do minimum i w ostateczności go wyłącza a właściwie to kocioł się wyłącza jak nie może już obniżyć temperatury żądanej od sterownika. Ma 5 stopni mocy na 1 ma około 6kW a na 5 około 24kW. Startuje zawsze z poziomu najniższego i dopiero po chwili jak nie daje rady utrzymać żądanej temperatury wody zwiększa moc a jak temperatura mu za bardzo rośnie to zmniejsza stopień.

Ustaw strategię na czujnik pokojowy bo nie masz innej możliwości bez czujnika zewnętrznego. Brak czujnika czyli przerwa może oznaczać, że temperatura jest niska i będzie wchodził na moc maksymalną i w efekcie może taktować.

CWU Sprawdź jaką masz strategię regulacji temperatury CWU czy nie masz włączonej gotowości czy jak to się tam nazywa. Wtedy prawdopodobnie kocioł utrzymuje w sobie wodę podgrzaną. Nie mam takiego kotła więc się tylko domyślam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Pytanie z innej beczki. Na jakiej zasadzie isense ad289 oblicza temp ktora musi zadac kotlowi w oparciu tylko na cz.pok. pytam bo jezeli polega na delcie zasilenia powrotu to chyba mam z tym problem. powrot chlodniejszy od zasilania o 13/15oC. Wiec logiczne ze sterownik chce wieszej temp zasilania i chce ta rożnice zniwelowac i tym samym spala wiecej gazu. Dobrze kombinuje?

Oblicza ją na podstawie różnicy T zadanej i T rzeczywistej. Jak T rzeczywista jest większa od T zadanej to obniża T żądaną nawet do 6* .

Wystarczy ustawić T zadaną np o stopień niżej i zobaczysz co się stanie z T żądaną.

Każda ilość energii spalonego gazu w kotle idzie na podgrzanie wody. Kocioł nie może spalać gazu tylko w komin dla relaksu. Dlatego nie łudźmy się, że kocioł będzie palił mniej gazu jak poustawiamy mu krzywe, "proste" i "kręcone" czy szybkości podgrzewu itp. Te ustawienia są bardziej dla komfortu niż dla oszczędności.

W kotle kondensacyjnym ważne jest aby stworzyć mu warunki do kondensacji czyli zapewnić niską temperaturę powrotu. Tak jest przy ogrzewaniu podłogowym a przy grzejnikach gdy są przewymiarowane tak aby przy temperaturach na zewnątrz -20* nie musiały być podgrzewane do temperatury większej jak około 50* zapewniając T zadaną w pomieszczeniach.

Sterownik iSense sam dba o to aby T żądana była jak najniższa i jednocześnie zapewnić T rzeczywistą zbliżoną do T zadanej. To, że na sterowniku wyświetla się T rzeczywista taka jak T zadana nie oznacza, że są one jednakowe. W rzeczywistości różnią się dziesiątkami stopnia i to na podstawie właśnie tych dziesiątek stopnia sterownik dopasowuje T żądaną od kotła. Oczywiście dla ustawione strategi czujnik pokojowy. Dla innych kombinuje inaczej.

Edytowane przez Stermaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze szybciej pytasz niż mogę odpowiedzieć :)

A co do kranika. Jak grzeje wodę przy zapotrzebowaniu (odkręconego kranu) mimo przekreślonego kranika to może właśnie o to się rozchodzi. Czyli nie utrzymuje w sobie gotowej do użycia ciepłej wody tylko podgrzewa dopiero po wykryciu poboru wody czyli odkręceniu kranu.

Edytowane przez Stermaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i czytajac watki zaobserwowalem ze podczas grzania c.w.upodgrzewa wam c.o mimo wylaczonego. ja mysle ze to normalne w kondensatach. Przeciez palac gaz do c.w.u mimowolnie przez kondemsacje podgrzewa co. Moze sie myle ale spaliny z kondensata ogrzewaja co. Czy tak? Jestem laikiem mam kociol 2 tygodnie...

 

Nie jest tak. Jak tak jest to jest uszkodzony zawór trójdrogowy, który przełącza CO na CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze szybciej pytasz niż mogę odpowiedzieć :)

A co do kranika. Jak grzeje wodę przy zapotrzebowaniu (odkręconego kranu) mimo przekreślonego kranika to może właśnie o to się rozchodzi. Czyli nie utrzymuje w sobie gotowej do użycia ciepłej wody tylko podgrzewa dopiero po wykryciu poboru wody czyli odkręceniu kranu.

 

Dobrze czyli dlaczego uruchamia piec i podgrzewa cwu mimo ze nie ma poboru...o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak. Jak tak jest to jest uszkodzony zawór trójdrogowy, który przełącza CO na CWU.

 

Jestem laikiem ale z instrukcji i info z neta wnioskuje ze tu sa dwie rozne wezownice. Cwu ogrzewane tylko gazem i co ogrzewane gazem i wezownica na powrocie do odrzewania Co ze spalin tzw kondensat. To co ma za zadanie zawór trojdrogowy w wypadku grzania tylko cwu? Nie kumam... ku...cenzura... wa czy to az takie ciezkie czy ja jestem az tak tepy?? Zawór trojdrogowy moze mieszac tylko CO tak?

Edytowane przez Swietlik82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam nowy piec a mimo wszystko jak CO wylaczone a wlaczy sie podgrzewanie wody to na termometrze na zasileniu temp wzrasta. Nie duzo ale wzrasta...

 

To tym się nie przejmuj . W kotle rurki zasilania CO i CWU są połączone razem, do termometru woda ma tyle co wystaje rurki z obudowy czyli może 10cm i może być tak jak piszesz. Ważne aby dalej do CO nie szło. Przy grzaniu CWU woda w obiegu ma 60-80 stopni. i może podgrzać termometr o kilka stopni oddalony o 10cm.

Zawór trójdrogowy jest na powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem laikiem ale z instrukcji i info z neta wnioskuje ze tu sa dwie rozne wezownice. Cwu ogrzewane tylko gazem i co ogrzewane gazem i wezownica na powrocie do odrzewania Co ze spalin tzw kondensat. To co ma za zadanie zawór trojdrogowy w wypadku grzania tylko cwu? Nie kumam... ku...cenzura... wa czy to az takie ciezkie czy ja jestem az tak tepy?? Zawór trojdrogowy moze mieszac tylko CO tak?

 

To nie jest takie ciężkie.

Wymiennik spaliny woda jest jeden dla CO i CWU tylko w przypadku CWU woda użytkowa przechodzi przez dodatkowy wymiennik płytowy, w którym jest podgrzewana przez wodę z wymiennika spaliny woda. Zawór trójdrogowy potrzebny jest do tego aby przełączać obieg wody z CO na wymiennik płytowy gdy jest zapotrzebowanie na CWU.

Popatrz na schemat w instrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Uspokoiles mnie. Dzieki za szybkie odpowiedzi :) zostaje na cz.pok. program od 6.00 / 20.30 - 20oC od 20.30/6.00-19,5

Zobaczymy co bedzie.

Ale z tego co wyczytalem to min gazu jakie moj kociolek wezmie to 0,57-0,60 m3/h

Jesli pali okolo 10m3/doba . cwu 3+1 wiec gdybam okolo 0,7-0,9 wychodzi ze okolo 9.1m3na 15h wiec na najnizszej modulacji.

Przed chwila wyzerowałem liczniki kWh dla co i cwu. Jutro wieczorem bedzie widac ile potrzebuje kWh CO I CWU.

Spokojnej nocy i ciepelka z pieca;)

Edytowane przez Swietlik82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w teorii powinno się przesunąć całą krzywą w dół, ja bym zmniejszył Podst.t, zewnt. Druga opcja to nie ruszać krzywej tylko podnieść Wpływ temp pok, ten parametr właśnie odpowiada za przesuwanie krzywej tak aby dopasować się do aktualnej temperatury w pomieszczeniu. Jeśli mamy za niską temp. w pomieszczeniu od zadanej na sterowniku on podnosi krzywą jeśli na odwrót to obniża

 

Ok. Wedle sugestii, zwiększyłem wpływ temp pok z 1 na 6 (przy 5 mi przegrzewało o 0,5stopnia), zmienjszyłem Podst. t. zewn z 17 na 16, Klima zewnt z -20 na -21 i obniżyłem Klima t. Zasil z 43 na 42.

Od ponad dwóch dób testuje następujące ustawienia:

 

Podst.zewnt: 20

Podst.t,zewnt: 16

Klima zewnt: -21

Klima t. Zasil: 42

Nachylenie: podłogókwa

Wpływ temp pok: 6

 

Predkosc podgrzewania najwolniejszy

Predkosc chłodzenia najwolniejszy

 

Przy powyższych ustawieniach temp w pokoju gdzie jest iSesne trzyma się stabilnie na ustawionych 20 stopniach. Piec natomiast zachowuje się tak jak na samym czujniku wewnętrznym. Piec pracuje jakieś 50% czasu(grzeje temp około 27stopni) a resztę odpoczywa.

Spalanie dobowe przy temp zewnętrznej od 0 do 1 wynosi jakieś 7,5m3 gazu na dobe.

 

Myślicie że jest tu jeszcze miejsce do poprawy? Musze poczekać na cieplejsze i chłodniejsze dni i sprawdzić czy KG jest poprawnie pochylona. Narazie się bawie przy temp oscylujących przy 0stopni.

Teraz, czy według was powinienem KG jeszcze obniżyć i jednocześnie zminiejszyć Wpływ temp pok tak żeby piec chodził non stop?

A może pobawić się predkościami podgrzewania i chłodzenia?

Edytowane przez esamolocik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mamy strategię cz.pok cz.zew.:

 

Predkosc chłodzenia - reguluje nam jak długo ma być wyłączony piec, pomiędzy wyłączeniem a kolejnym załączeniem, im wolniejszy parametr tym dłuższa przerwa

predkościami podgrzewania - brak mi tutaj osobistych praktycznych doświadczeń na ten parametr ale wydaje mi się że tutaj wskazujemy jak bardzo ma być isense czuły na wahania temperatury, tylko nie wiem czy wew. czy zew. i też im wolniejszy tym mniej czuły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mam dobowe zuzycia gazu wedlug isensa (jutro sprawdze czy dane z isensa pokrywaja sie z licznikiem gazu)

Cwu 3,44 kWh czyli 0,31m3/doba

CO 113,21 kWh czyli 10,2 m3/doba razem 116,65kWh czyli 10,51m3/doba. Wydaje mi sie ze cos jeszcze urwe z CO z tego wzgledu ze isense jest w przedpokoju (salon+przedpokój+jadalnia wszystko czesciowo otwarte) okazalo sie ze troszke oszukiwal temp. Zanim cieplo doszlo do sterownika to w salonie i jadalni bylo ponad 21oC a sterownik ustawiony na 20oC. Skalibrowalem temp o pol stopnia i juz jest lepiej. Teraz wysokosc temp zadanej jest na poziomie 30-38 oC (wczesniej bylo 45-55oC) tylko ze jeszcze mam problem z wlaczaniem pieca... przy 31oC zapotrzebowania wedle sterownika piec zalacza sie tylko na chwile... z obserwacji wynika ze 36 to jego minimalna temp do stalej pracy. Kurcze chata 200m2 stara instalacja (czyt. Duze srednice rur) a pieca min to 36? To co bedzie w okresie przejsciowym??Minimalna temp pieca ustawiona na 6oC Przedkosc podgrzewania zwykly predkosc chlodzenia wolniejszy. da sie cos z tym zrobic? Strategia cz.pok

Edytowane przez Swietlik82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

predkościami podgrzewania - brak mi tutaj osobistych praktycznych doświadczeń na ten parametr ale wydaje mi się że tutaj wskazujemy jak bardzo ma być isense czuły na wahania temperatury, tylko nie wiem czy wew. czy zew. i też im wolniejszy tym mniej czuły

Bede obserwowal jak sie piec zachowuje i poeksperymenruje jeszcze z tym parametrem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...