Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

De Dietrich MCR 3 i iSense


jaro1972

Recommended Posts

Ostatnio pokombinowałem z krzywą grzewczą i tak średnie zużycie gazu waha się od 4-5,5 m3 ( C.O. + CWU). Temperatura całodniowa to 21*C bez zmian w nocy. Piec ogrzewa 100 metrowe mieszkanie w szeregówce.

 

Podst. zewnt. 9*C

Podst .Temp. zasil. 8*C

Klima. zewnt -20*C

Klima. temp zasil. 30*C

Wpływ pomieszczenia 15

Prędkośc nagrzewania: najszybsza

Predkość chłodzenia : najwolniejsza

 

Temperatura wody żądana przez piec przy tych ustawieniach i -1*C na zewnątrz jest około 30*C. Jak temperatura spadnie w pomieszczeniu (wietrzenie) to piec automatyucznie podnosi temp wody C.O. tak do około 40 *C-42*C. Wpływ na duży skok temp. wody C.O wg moich obserwacji ma własnie wpływ temperatury (15) i prędkość nagrzewania.

Ostatnio miałem ustawioną prędkość chłodzenia na najszybszy , i piec częściej się załączał . Po zmianie, chodzi rzadziej przez co zużycie gazu spadlo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 564
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No i mam dobowe zuzycia gazu wedlug isensa (jutro sprawdze czy dane z isensa pokrywaja sie z licznikiem gazu)

Cwu 3,44 kWh czyli 0,31m3/doba

CO 113,21 kWh czyli 10,2 m3/doba razem 116,65kWh czyli 10,51m3/doba. Wydaje mi sie ze cos jeszcze urwe z CO z tego wzgledu ze isense jest w przedpokoju (salon+przedpokój+jadalnia wszystko czesciowo otwarte) okazalo sie ze troszke oszukiwal temp. Zanim cieplo doszlo do sterownika to w salonie i jadalni bylo ponad 21oC a sterownik ustawiony na 20oC. Skalibrowalem temp o pol stopnia i juz jest lepiej. Teraz wysokosc temp zadanej jest na poziomie 30-38 oC (wczesniej bylo 45-55oC) tylko ze jeszcze mam problem z wlaczaniem pieca... przy 31oC zapotrzebowania wedle sterownika piec zalacza sie tylko na chwile... z obserwacji wynika ze 36 to jego minimalna temp do stalej pracy. Kurcze chata 200m2 stara instalacja (czyt. Duze srednice rur) a pieca min to 36? To co bedzie w okresie przejsciowym??Minimalna temp pieca ustawiona na 6oC Przedkosc podgrzewania zwykly predkosc chlodzenia wolniejszy. da sie cos z tym zrobic? Strategia cz.pok

 

A jakie podstawiłeś wartości do obliczeń przez iSense? Tam się ustawia osobno dla CO i CWU wartości minimalne i maksymalne. Ja mam dla CO CWU tak samo min 6kW max 24kW. Ustaw sobie parametr P28 na więcej, ja mam na 7, fabrycznie jest na 3. Też mam grube rury stalowe tak jak Ty.

Edytowane przez Stermaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobnie min co 6 max 25 cwu min 6 max 27 usrednilem dane z instrukcji obslugi (str12-13) min i max. nominalne moce co i cwu sa rozne w moim piecu 24/28mi cwu ma nawet przy HI 28,2 a na HS nawet 31,3. Niby orientacyjne dane ale po przeliczeniu na m3gazu zgadza sie to z licznikiem ( orientacyjnie. ) zaraz wyzeruje liczniki w isensie i spisze licznik gazu. Jutro bedzie widac czy sie zgadza dokładnie.. Edytowane przez Swietlik82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką masz temperaturę powrotu. Może to jest średnia. Sam nie zastanawiałem się nad tym. U mnie jak przyglądałem się temu tamtej zimy to wyglądało, że się różni tylko o kilka stopni. Mam jak pisałem zwiększone minimalne obroty pompy z 3 na 7 przy 10 stopniowej skali, parametr P28. Zmierz temperaturę nie na kotle ale gdzieś dalej na rurze. Przy kotle może temperaturę zakłóca obieg CWU. Ja mam kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem, więc trochę inaczej jak u Ciebie z resztą temperaturę odczytywałem z termometru oddalonego od kotła o około 2m.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów! Jestem tu pierwszy raz bo to mój pierwszy post i pierwszy sezon z dr Dietrich+ isens. Mam problem z ustawieniem temperatury. Na regulatorze pokojowym ustawiłem 24 stopni Celsjusza lub więcej i tej temperatury nie osiągam. Jeden pokój na piętrze najdalszy od kotła zamiast 18 żeberek grzeje 2,3 jest tam 19stopni. W domu maksymalnie jest temperatura 22stopnie. Nie mogę włączyć opcji obce ciepło i grzać kominkiem. Żadnych programów nie używam . Mam podłogówkę na rtl i grzejniki żeliwne i Purmo. Żadna regulacja temperatury nie jest możliwa i stale wynosi 21-22 stopnie. Proszę o radę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów! Jestem tu pierwszy raz bo to mój pierwszy post i pierwszy sezon z dr Dietrich+ isens. Mam problem z ustawieniem temperatury. Na regulatorze pokojowym ustawiłem 24 stopni Celsjusza lub więcej i tej temperatury nie osiągam. Jeden pokój na piętrze najdalszy od kotła zamiast 18 żeberek grzeje 2,3 jest tam 19stopni. W domu maksymalnie jest temperatura 22stopnie. Nie mogę włączyć opcji obce ciepło i grzać kominkiem. Żadnych programów nie używam . Mam podłogówkę na rtl i grzejniki żeliwne i Purmo. Żadna regulacja temperatury nie jest możliwa i stale wynosi 21-22 stopnie. Proszę o radę.

 

 

 

Jaki piec jaki isense jakie ocieplenie.jaka przestrzen do ogrzania Stanowczo za malo danych

 

Jak to zadna regulacja temp nie jest mozliwa?? Na sterowniku?? Nie bardzo rozumiem.

A nie mozesz wlaczyc opcji obce cialo bo nie masz tej opcji w sterowniku??

Edytowane przez Swietlik82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów! Jestem tu pierwszy raz bo to mój pierwszy post i pierwszy sezon z dr Dietrich+ isens. Mam problem z ustawieniem temperatury. Na regulatorze pokojowym ustawiłem 24 stopni Celsjusza lub więcej i tej temperatury nie osiągam. Jeden pokój na piętrze najdalszy od kotła zamiast 18 żeberek grzeje 2,3 jest tam 19stopni. W domu maksymalnie jest temperatura 22stopnie. Nie mogę włączyć opcji obce ciepło i grzać kominkiem. Żadnych programów nie używam . Mam podłogówkę na rtl i grzejniki żeliwne i Purmo. Żadna regulacja temperatury nie jest możliwa i stale wynosi 21-22 stopnie. Proszę o radę.

 

Co do grzejnika. Sprawdź czy ciśnienie wody w instalacji jest na zielonym polu. Najlepiej dobij wody tak aby było więcej niż 1Bar, gdzieś na połowie zielonego pola. Odpowietrz grzejniki. Tylko przy wyłączonym kotle.

 

Chcesz rady a nie pofatygowałeś się przeczytać wątku, świadczy o tym to, że nie podałeś parametrów ustawień sterownika i kilku innych danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp zadana 40.2oC zasilana to 46oC odczytywana w odleglpsci ok 10cm od pieca.a powrotu 36oC na wejsciu do pieca. Moze to i srednia...

 

Temperatura nie zadana ale żądana przez sterownik od kotła. Zadana to temperatura jaką masz ustawioną na sterowniku. To tak dla ścisłości, aby mówić a właściwie pisać o tym samym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką masz temperaturę powrotu. Może to jest średnia. Sam nie zastanawiałem się nad tym. U mnie jak przyglądałem się temu tamtej zimy to wyglądało, że się różni tylko o kilka stopni. Mam jak pisałem zwiększone minimalne obroty pompy z 3 na 7 przy 10 stopniowej skali, parametr P28. Zmierz temperaturę nie na kotle ale gdzieś dalej na rurze. Przy kotle może temperaturę zakłóca obieg CWU. Ja mam kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem, więc trochę inaczej jak u Ciebie z resztą temperaturę odczytywałem z termometru oddalonego od kotła o około 2m.

 

no właśnie manometr z termometrem mam zaraz za kotłem dołączony do zestawu z kotłem. w instalacji mam jeszcze termometr do śmieciucha (jeszcze go mam w razie w) jest on na zasileniu w odległości około 2,5-3 m od kotła gazowego i tam jest o dziwo o średnio 10oC mniej niż na term przy kotle. od początku zauważyłem różnice ale wmawiałem sobie że tamten stary może być nie miarodajny.. termometr na powrocie wstawiłem sam tuż przed wejściem do kotła. parametr p28 mam ustawiony na 5. na początku chodził na3 i też dawał rade. na 7 jest trochę głośniej i jak zejdę do kotłowni to mnie wkur.. (głupie mniemanie że jak głośniej chodzi to na wyższej modulacji i więcej gazu pali)wiem głupie ale jednak... jeśli chodzi o zakłócanie temp przez CWU to raczej odpada z tego względu że przy odczytywaniu temp na termometrze CWU nie jest pobierane więc nie podgrzewa..może to moje fanaberie... z kotłem jestem od 20. XI . z kotłem i isensem od 29.XI... może tak ma być

 

a co to za parametr i jak go czytać (rozumieć)

 

P1 : temperatura zasilania T set

P32 zwiększenie wartości zadanych kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec de Dietrich mcr3 plus 24T powierzchni 170mkw dom piętrowy z poddaszem, kocioł w piwnicy. Odpowietrzone są grzejniki i ciśnienie na zielono. Mam isense w przedpokoju i bez czujników pogody i zewnętrzne.

 

Stermaj: Chcesz rady a nie pofatygowałeś się przeczytać wątku, świadczy o tym to, że nie podałeś parametrów ustawień sterownika i kilku innych danych.

 

Swietlik82: Jaki piec jaki isense jakie ocieplenie.jaka przestrzeń do ogrzania Stanowczo za mało danych Jak to żadna regulacja temp nie jest możliwa?? Na sterowniku?? Nie bardzo rozumiem.A nie możesz włączyć opcji obce ciało bo nie masz tej opcji w sterowniku??

 

Moi drodzy! Jesteście wygami na tym forum, ale każdy z Was chce inne dane by mi pomóc, Przeczytałem ponad 30postów z tego forum , na którym jest ich ponad 450 i nowicjuszowi trudno się połapać.

Mój problem wydaje się łatwy do rozwiązania, gdyż dotyczy podstaw działania tego sterownika, a nie zaawansowanych ustawień.

Po prostu chce mieć w domu obok sterownika np. temperaturę otoczenia 25 stopni i on tego nie zapewnia, mimo że taka jest zadana. Na pozór wystarczy przekręcić pokrętło, lecz tak się nie dzieje mam stale 21-22 stopnie. Wybrałem ustawienia stałej temperatury w dzień. Z cwu jest ok. Temperatura wody w c.o. jest zakresie 30-60stopni. Wyłączono oba programy czasowe, Temperatura w dzień i nocy taka sama 25stopni. Pompka w w pozycji od maks szybko do najwolniejszej była sprawdzana i nie dobiega woda poza 3 żeberko w najdalej położonym grzejniku. W niektórych pomieszczeniach głowicami termostatycznymi ustawiam temp. na niższą niż zadana na programatorze.

Jakie mam podać parametry? Baterie w isense sa nowe, w pozostałych pomieszczeniach jeszcze jest ciepło, choć dziś na zewnątrz minus jeden.

Edytowane przez Bertek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec dr dietrich mcr3 plus 24T powierzchni 170mkw. Odpowietrzone są grzejniki i ciśnienie na zielono. Mam isense w przedpokoju i bez czujników pogody i zewnętrzne.

 

Sprawdz czy strategia grzania jest na cz.pok

Podnies wartosc P28 jest na 3 podnies na 5

Jak masz ustawione pokretło na piecu od CO daj na 60

Sprawdz parametr P23 ustaw na 55

Na jakiej modulacji pracuje kocioł?

Edytowane przez Swietlik82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat żadnym wygą nie jestem. Tez dopiero startuje z piecem dietrycha ale troche innym. Staram sie pomóc jak potrfie i czego zdązyłem sie nauczyc o tych piecach.

Wyciagnij sobie na wyświetlacz temp żądaną przez sterownik od kotła. Bedziesz widział na jaką temp jest zapotrzebowanie od kotła

Ten sterownik nie jest taki prosty jak sie wydaje.

moze rtl masz za mocno odkręcony i pompa nie daje rady pchnąć wody do ostatnich żeberek.

Może masz nastawe wstępna w grzejniku za mocno skręconą. Jaką temp podaje piec? Sprawdź te ustawienia co podałem wyżej

Edytowane przez Swietlik82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz czy strategia grzania jest na cz.pok

Podnies wartosc P28 jest na 3 podnies na 5

Jak masz ustawione pokretło na piecu od CO daj na 60

Sprawdz parametr P23 ustaw na 55

Na jakiej modulacji pracuje kocioł?

 

Strategia grzania jest na cz.pokojowej. Pozostałe wartości P28 i P23 nie wiem co oznaczają i nie widzę ich na wyświetlaczu. Temperatura pieca 60stopni teraz. Modulacja jest wyłączona i nie wiem jak ja załączyć. Dzięki i proszę o więcej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry znajdziesz w MENU>NASTAWY>INSTALATOR (KOD 0012)>NASTAWY KOTŁA>PARAMETRY>wtedy pokretlem w prawo lub lewo do nr żądanego.potem wciskasz kólko i ustawiasz odpowiedni, i znowu kólko Czyli min mocy pracy pompy też nie zmieniałeś skoro nie wiesz gdzie tą zmiane zrobic. A to wlaśnie parametr P28.Ale na początku masz isense AD289 tak?

Co do modulacji to mozesz zobaczyć jaka ma modulacje MENU>INFORMACJE tam na pozycji 8 masz info na jakiej modulacji pracuje kocioł

Edytowane przez Swietlik82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry znajdziesz w MENU>NASTAWY>INSTALATOR (KOD 0012)>NASTAWY KOTŁA>PARAMETRY>wtedy pokretlem w prawo lub lewo do nr żądanego.potem wciskasz kólko i ustawiasz odpowiedni, i znowu kólko Czyli min mocy pracy pompy też nie zmieniałeś skoro nie wiesz gdzie tą zmiane zrobic. A to wlaśnie parametr P28.Ale na początku masz isense AD289 tak?

Co do modulacji to możesz zobaczyć jaka ma modulacje MENU>INFORMACJE tam na pozycji 8 masz info na jakiej modulacji pracuje kocioł

 

Dzięki za te wyjaśnienia. Faktycznie nie znałem kodu instalatora, który "obiecał" że w piątek zajrzy do mnie.Mam isense AD289. Znalazłem info o modulacji jest 1 gdy palnik się pali. Czyli spróbuję zwiekszyc moc pompki, o ile ten kod jest dobry. Dam znać oczywiscie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...