Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

De Dietrich MCR 3 i iSense


jaro1972

Recommended Posts

Dużo robi w pomieszczeniach wilgotność. Świeże tynki to wilgotność w pomieszczeniu 70-80% a jeszcze wylewki to kolejne % i więcej, zaś wygrzany dom to 40-50% (lub mniej) i odczuwalnie w tych samych temp. będzie cieplej tam gdzie mniejsza wilgotność. Drugie to większa oszczędność na ogrzewaniu jeżeli jest niska wilgotność powietrza (byle nie przesadzać i nie robić jak na pustyni :)). U mnie niestety nieocieplona chałupa oraz wentylacja grawitacyjna (powiedzmy; bo czasem w łazience sauna) i wilgotności zbić za dużo nie można (no chyba że pochłaniacz wilgoci miałby pracować cały czas).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 564
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

Nieśmiało pozwolę sobie przyłączyć się do postu.

Jestem w sytuacji w jakiej pewno każdy z Was był na początku-nowy domek, instalatorzy którzy może i wiedzą jak zrobić instalację ale jak już doszło do skonfigurowania sterownika isense bezprzewodowego z mcr3 to usłyszałem-"zrobiliśmy by było dobrze" lub ewentualnie "najlepiej zostawić ustawienia fabryczne".

Pokrótce o domu-jest to dom parterowy, bez poddasza użytkowego (wszystko na jednym poziomie). Powierzchnia 155 użytkowej [plus garaż i kotłownia 50 metrów z grzejnikami-pomieszczenia nie ogrzewane, choć grzejniki zabezpieczają się przed zamarznięciem załączając się przy 6 stopniach.]

Ściany ocieplone styropianem współczynnik 0,038-mniej więcej połowa 15cm a połowa 20 cm (zrobione pogrubienia w celu zróżnicowania elewacji), podłoga 10-15 cm styropian 0,031, strop 25-30 cm wełny 0,038. Okna: współczynnik okien nieotwieranych 0,7 a okien otwieranych 0,8. Wentylacja mechananiczna. Podłogowka jest w łazienkach, korytarzu, kuchni i jeszcze wąskim pasem w salonie w kształcie litery L, czyli w sumie około 40 mkwadratowych. Pokoje, garderoba, wiatrołap, jadalnia i salon mają grzejniki.

Sterownik trzymam w sypialni na końcu domu. Miesiąc temu podłączyłem czujnik temperatury zewnętrznej. Instalator niby zestawił go z isense a okazało się, że strategię mam nadal cz.pok. czyli nie miał o tym pojęcia. KOszt ogrzewania plus ciepła woda za listopad wyszło 480 złotych (7,5 m3 na dobę przy dość ciepłym miesiącu) więc dużo. (Ustawienie miałem na 21 stopni całą dobę.) A po grudniu na pewno będzie dużo więcej.

 

Serdecznie proszę o pomoc w skonfigurowaniu sterownika. Na razie spróbuję z ustawieniami, które podawaliście w tym temacie.

Edytowane przez zibnow
uzupełnienie informacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest powiedziane, że po podłączeniu czujnika zew. temp. (i właściwym wyborze strategii) będziesz miał niższe rachunki. Szczególnie teraz w mrozy. Cała elektronika nie wie jak bardzo masz ocieplony dom. Natomiast wie, że na dworze jest mróz, no i w palnik. Ja ostatecznie wybrałem strategię - temp. wewnętrznej. Teraz wreszcie mi nie przepala nadmiernie, nie mam upału w domu. A o to chodziło. Choć teraz mam taemp. jaką chciałem, ale system niemal nigdy nie grzeje (bo dobre ocieplenie). Niby to dobrze, ale dobrodziejstwo ogrzewania podłogowego jakieś takie się stało iluzoryczne. Niby ciepło w domu, ale podłoga w łazience zimna :-( Druga sprawa u Ciebie - lokalizacja czujnika w sypialni, to chyba nie najlepsza. W końcu w sypialni chcesz mieć trochę niższą temp. niż w salonie, gdzie się siedzi za dnia. A zwykle tak się robi, że salon niedogrzany, a w sypialni sauna. Ja dałem czujni na korytarz na piętrze przed sypianiami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik mam w sypialni bo to jest najzimniejsze pomieszczenie w domu z racji położenia-narożnik domu wschód-południe. w Części dziennej nie mogę trzymać bo tam jest cieplej a poza tym w mrozy przepalam w kominku więc byłoby nieobiektywnie, bo pokoje czyli część nocna jest po drugiej stronie domu gdzie ciepło kominka nie dochodzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZIBNOW ja napiszę Ci na moim przykładzie jak zacznij szukać

 

Ustaw strategie czujnik zewnętrzny i staraj się dobrać krzywą grzania dla swojego domu, zacznij od:

 

Pod.zew 16

Pod.temp.zaś 20

Klim.zew. -20

Klim.zaś 56

 

Zobaczysz czy dom osiąga zadaną temperaturę i czy trzyma w całym domu, niestety najlepiej by było aby można było wysterować krzywą np. w temp zewnętrznej +5st oraz -5st gdyż w każdej z tych temp będzie się inaczej zachowywał.

Gdy ustalisz już krzywą zmień strategię na cz. pok + cz. zew i ustawiaj parametr Wpływ temp. np zacznij od 4 i ponownie koryguj krzywą.

Dochodzą parametry Pręd. grzania i chłodzenia zacznij od np. Zwykłą, Zwykła o ile parametr pręd, chłodzenia steruje długością w czasie wyłączenia pieca o tyle pręd nagrzewania CHYBA steruje temperaturą zasilania pieca. Gdy już ustawisz krzywą i zbadasz spalanie min. 3dni ustaw na strategię pokojową i zbadaj spalanie i sam ocienisz która strategia będzie korzystniejsza. Oczywiście najważniejsza i najtrudniejsza misja to robić to przy takiej samej temp zewnętrznej.

Dobrze ustawić sobie aby mały wiersz informacyjny pokazywał na bieżąco temp zasilania żądana przez piec. Gdy dom jest bardzo dobrze ocieplony powinna wystarczyć strategia temp pokojowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję IROMAN za wskazówki. Rzeczywiście trudno będzie z tą pogodą, z dnia na dzień inna. Znowu idą mrozy.

Myślę jeszcze nad tym czy wdobrym miesjcu trzymam sterownik. Sypialnia ma 21 m2 i jest tam grzejnik, który szybko grzeje ale czy nie lepiej trzymać sterownik w pomieszczeniu gdzie jest pogłogówka? [z racji na to, że dłużej się nagrzewa i dłużej oddaje to ciepło]?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zibnow wydaje mi się, że lokalizacja czujnika pokojowego nie ma znaczenia (jeżeli chodzi o podłogówkę czy grzejniki), ważne tylko aby czujnik był zlokalizowany w pomieszczeniu w którym nie ma innych źródeł ciepła (np.kominek, duże przeszklenia i nieosłonięte okna od południa- dodatkowa energia cieplna od słońca) oraz jak najdalej kaloryferów (jeżeli mamy kaloryfer pod oknem to sterownik montujemy na przeciwległej ścianie bez kaloryfera możliwie daleko od drzwi wejściowych do pomieszczenia. Czujka zewnętrzna też najlepiej jakby była zlokalizowana z dala od miejsc nasłonecznionych, wietrznych, z dala od okien i większych mostków termicznych przez które ucieka ciepło z domu).

 

Przykładowo u mnie czujnik wewnętrzny zamontowany w jadalni od południa, 0,5 m od drzwi wejściowych do pomieszczenia, naprzeciwko okna i jak zaświeci słońce to potrafi przekłamać temp. wewnętrzną nawet o 1,5oC i wtedy kocioł zmniejsza moc lub się wyłącza (zależnie od ustawionej strategi). Nie zmieniam jednak miejsca czujnika bo mimo, że przegrzeje w słoneczną pogodę to wieczorem już z reguły chodzi zgodnie wg. nastaw- po prostu przez to kilka godzin słonecznych kocioł odpowiednio wytrąca zapotrzebowanie na ciepło w zasadzie bez wyłączania się (a że dom mam nieocieplony to grzeje w tym czasie na minimalnej mocy, lepiej niż miałby dogrzewać co trochę na większej, spalanie jest podobne jednak komfort większy). Krzywą ustawioną mam na styk, wg zaleceń użytkownika zybie oraz swoich odliczeń z postu #226 (może opisana teoria nie jest idealna, ale u mnie się sprawdza).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

po wprowadzeniu wczoraj o 18.00 poniższych ustawień, które skopiowałem z postu 226 kolegi thunder13 temperatura w pomieszczeniu podskoczyła do 22 stopni a ustawioną mam 20,5. (na zewnątrz -2 stopnie, temperatura żądana kotła praktycznie cały czas 48 stopni)

- podst. zewn 20

- podst. temp. zasil. 22

- klima zewn. -20

- klima t. zasil 65

- nachylenie ogrz. Grzejniki

- wpływ temp. pom. 1

- strategia Czujnik zewnętrzny

 

Jak długo powinienem czekać by wprowadzić nowe korekty? Doba wystarczy czy powinienem czekać dłużej?

Powiedzcie mi jeszcze proszę czy Dążąc do ustawienia tej prawidłowej krzywej mogę mieć przykręcone kaloryfery w kilku pomieszczeniach tak by tam była mniejsza temperatura (np w salonie i w jadalni całkiem wyłączam kaloryfery, gdy nie ma większych mrozów) czy może spowoduje to, że ta krzywa która mam nadzieję uda się w końcu ustawić, nie będzie obiektywna?

 

Jak ewentualnie "walczyć" z tą za wysoką temperaturą? Proszę o radę thunder13 i każdego kto ma doświadczenie z regulacją tego pieca.

Edytowane przez zibnow
rozszerzenie informacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @zibnow, powyższe ustawienia (z postu 226) sprawdzają się u mnie (nieocieplona komunistyczna chałupa:D), nie znaczy że u każdego będzie podobnie. Najsampierw by trzeba było ustawić indywidualnie krzywą na strategii cz. zewnętrzny, a potem bawić się w dostosowanie jej do innych strategii. Na ustawianie krzywej ma wpływ wiele czynników, głownie energochłonność budynku. Trzeba tak majstrować przy krzywej, aby na czujniku zewnętrznym nie przegrzewało pomieszczeń (jeżeli przegrzewa to obniżyć krzywą, a jeżeli nie dogrzewa to podwyższać; by to uczynić należy bawić się parametrem klima t. zasil, dopiero przy nieznacznych niezgodnościach temperatur dostrajać resztą parametrów).

Jako punkt wyjścia można ustawić np:

- podst. zewn 20

- podst. temp. zasil. 20

- klima zewn. -20

- klima t. zasil 50

- nachylenie ogrz. Grzejniki

- wpływ temp. pom. 1

- strategia Czujnik zewnętrzny

Kaloryfery można przykręcić, ale nie w pomieszczeniu z czujnikiem wewnętrznym (tutaj najlepiej otwarte na max.).

Ja testowałem swego czasu krzywe w odstępie dnia lub dwóch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się z powyższym, uważam tylko że kaloryfery na czas szukania krzywej muszą być wszystkie otwarte aby zobaczyć jak każde pomieszczenie się relanie zachowuje i jak już dojdziemy do idealnej krzywej a jedno z pomieszczeń będzie się tylko przegrzewać to tam skręcamy kaloryfery
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

W zeszlym miesiacu odebrałem nowe mieszkanie w zabudowie szeregowej 97m2 (2-poziomowe) z piecem mcr3 i sterownikiem radiowym( wygląda jak isense ). Ogrzewanie jest grzejnikowe, mieszkanie jeszcze nie wykończone. Temperaturą na sterowniku jest ustawiona na 16,5 stopnia i przez mieisiac zuzylo 187m3 gazu . wg mnie to dużo no ale...

Wczoraj zaczęłam sprawdzać ustawienia na sterowniku i :

-Zarządzanie jest z czujnika wewnetrzego( jest czujnik zewnt. Bo wyświetla temp zewnt)

- podst. zewn 20

- podst. temp. zasil. 20

- klima zewn. -10

- klima t. zasil 45

- nachylenie ogrz. Grzejniki

- wpływ temp. pom. 5

 

Zmieniłem 3 ostatnie parametry:

-wpływ temp na 13

-Klima zewnt -20

-klima t.zasilania 65.

 

acha zmieniłem jeszcze 2 dodatkowe parametry tj:

- pred. grzania ze zwykły na najszybszy

- pred. chłodz ze zwykły na najwolniejsze

 

Czy to sa jedyne parametry które ustawiają krzywą grzewczą, bo na wykresach sa oznaczenia kg takie jak 1,0 1,2 itd, gdzie taki parametr sie ustawia?

Edytowane przez Pezet85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Śledzę ten wątek już od 2 miesięcy i próbowałem na początku poradzić sobie sam ale jednak nic z tego - jestem zmuszony prosić o waszą pomoc.

Ale do rzeczy!

Domek szkieletowy - drewniany 140 metrów po podłodze - dół całość podłogowe ogrzewania - góra grzejniki (podobno przewymiarowane)

Izolacja - styropian 15, ściany wełna mineralna też 15.

Ustawienia:

Nagrzewanie: najwolniej

Chłodzenie: najwolniej

- podst. zewn 16

- podst. temp. zasil. 20

- klima zewn. -10

- klima t. zasil 36

- nachylenie ogrz. Podłogowe

- wpływ temp. pom. 1

temperatura ustawiona w dzień: 21 w nocy 20

I na dole przegrzewa o 1 stopień(22oC), a w nocy prawie nie spada(21,5oC)

A na górze nie dogrzewa(20oC), a w nocy (19oC)

Problem polega na tym że na górze mieszka córka która cały czas narzeka że za zimno. Żałuję że nie dołożyłem na górze podłogówki, ale nasz Bob budowlaniec mówił że nie potrzeba.

Aha średnie zużycie za grudzień - 5,4 m3 z wszystkim.

Edytowane przez M@riusz44
poprawki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Śledzę ten wątek już od 2 miesięcy i próbowałem na początku poradzić sobie sam ale jednak nic z tego - jestem zmuszony prosić o waszą pomoc.

Ale do rzeczy!

Domek szkieletowy - drewniany 140 metrów po podłodze - dół całość podłogowe ogrzewania - góra grzejniki (podobno przewymiarowane)

Izolacja - styropian 15, ściany wełna mineralna też 15.

Ustawienia:

Nagrzewanie: najwolniej

Chłodzenie: najwolniej

- podst. zewn 16

- podst. temp. zasil. 20

- klima zewn. -10

- klima t. zasil 36

- nachylenie ogrz. Podłogowe

- wpływ temp. pom. 1

temperatura ustawiona w dzień: 21 w nocy 20

I na dole przegrzewa o 1 stopień(22oC), a w nocy prawie nie spada(21,5oC)

A na górze nie dogrzewa(20oC), a w nocy (19oC)

Problem polega na tym że na górze mieszka córka która cały czas narzeka że za zimno. Żałuję że nie dołożyłem na górze podłogówki, ale nasz Bob budowlaniec mówił że nie potrzeba.

Aha średnie zużycie za grudzień - 5,4 m3 z wszystkim.

 

Może kalibracja temperatury wew pomoże. Mi cały czas przegrzewa. Też mam 21 ustawione a dogrzewa do 22.

Edytowane przez Misiek824
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozmawiałem z paroma osobami co mają na dole podłogówkę a na górze grzejniki, to wszyscy narzekają że dół ciepły góra niedogrzana... jedynym rozwiązaniem jest pewnie dwa obiegi albo jakis termostat na podłogówkę żeby odciął ogrzeanie na dole jak już osognie zadana temp. ale dalej grzał górę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może kalibracja temperatury wew pomoże. Mi cały czas przegrzewa. Też mam 21 ustawione a dogrzewa do 22.

Po części tak jest. Najlepiej zweryfikować dokładnym termometrem czy pokazuje dobrą temperaturę na iSense. U mnie przed kalibracją przegrzewał o 1oC (czasem 1,1oC), teraz jest idealnie i nie przegrzewa (ustawiona kalibracja czujnika wewnętrznego na +1, a zewnętrznego na +2 bo też źle pokazywał temp. zewnętrzną).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeztawiłem u siebie strategię ogrzewania z czuj. Wewnątrz. Na czujnik zewnetrz oraz czujnik wewnetrz. Temperatura zadana 16,5 stopnia, w pomieszczeniu temp spada do 15 i piec się nie włącza ( na zewnątrz -1). Temp zadana na piecu przez sterownik w tym czasie wynosi 36 stopni ale piec nie reaguje. Jak zmienię temp żądaną np na 18 to piec zaczyna pracować. Wpływ temp pomieszczenia zmienilem na 5.

Co sądzicie o tym?

Edytowane przez Pezet85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Was jeszcze pytanie, czy krzywa grzewcza którą ustawiamy jest zawsze ustawiana na 20 stopni wewnatrz pomieszzcenia i wg niej jest odpowiednio korygowana ( równloegle obnizana/podwyższana ) względem ustawienia temp wewnątrz pomieszczenia?

Wg parametrów na isense mam wartości ustawione na KG nr 1,2, i odpowiednio wg tego jak mam 16,5 stopnia wewnątrz to ta krzywa się obniża równolegle w dół zgadza się?

Krzywa-Grzewcza.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Pezet85, krzywa standardowo jest podawana dla temperatury 20oC, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby ustawić swoja krzywą pod inną temperaturę. Myślę, że będzie miała tutaj prawidłowość zasada, że modyfikujemy tak krzywą, aby zgadzała się dla żądanej temperatury przez większość czasu pracy kotła. Wszelkie temperatury niższe lub wyższe od naszej głównej są dostosowywane przez kocioł głównie wg. nastawy wpływ temp pomieszczenia.

Przykładowo moja krzywa ustawiona jest pod temperaturę 20,5oC (większość czasu w programie czasowym właśnie taką temperaturę mam), a temperaturę w nocy 18oC i wcześnie rano rano 20oC dostosowuje wg nastawy wpływ temp pomieszczenia (u mnie 5, bo na niższych nie respektowało temp. nocnej). Strategia oczywiście cz.zew+cz.pok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...