Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

De Dietrich MCR 3 i iSense


jaro1972

Recommended Posts

Witam

Takie ustawienie zrobiłem z determinacją. Ustawiłbym jeszcze większy wpływ pomieszczenie ale nie mogę już zmniejszyć poniżej 0 ustawień krzywej dla +20 stopni. Krzywą ustawiam w sterowniku.

Parametr "Wpływ pomieszczenia" można ustawić od 1 do 20. W przybliżeniu można to potraktować jako ilość stopni dodanych do krzywej grzewczej. Dlatego obniżyłem krzywą grzewczą i zwiększyłem wpływ pomieszczenia. Myślę, że w przypadku obcych uzysków ciepła regulator ma czym "skręcić" temperaturę na kotle.

Zmiany temperatury jakie występują przy regulatorze są niewielkie około 0,4 stopnia (mierzone innym termometrem cyfrowym). Na regulatorze temperatura pomieszczenia jest zawsze taka jak zadana. Z tego wnioskuję, że nie jest źle.

Dobranie najpierw krzywej grzewczej tak aby temperatura w pomieszczeniu odbiegała jak najmniej od zadanej przy zmianach temperatury na zewnątrz w zakresie od -20 do +20 i potem dodanie wpływu pomieszczenia spowoduje zawsze wzrost temperatury w pomieszczeniu.

Dlatego obniżyłem krzywą grzewczą o 20 stopni i dodałem wpływ na kilkanaście aby regulator miał czym "kręcić".

Można powiedzieć, że eksperymentuję. Na początku miałem ustawiony regulator tylko na czujnik w pomieszczeniu i też nie było źle. Całkiem ładnie regulował nie było większych zmian temperatury jak teraz. No ale mając czujnik zewnętrzny trzeba go użyć albo przynajmniej poeksperymentować, no i eksperymentuję.

Zastanawiam się nad ostatnią strategią regulacji jaka jest w regulatorze czyli czujnik wewnętrzny ograniczony krzywą grzewczą. Zapewne wtedy trzeba zwiększyć temperaturę na krzywej np o 5 do 10 stopni aby ograniczyć "rozpędzanie się" kotła. Czyli jak dla 0 stopni na zewnątrz potrzebujemy na kotle 35 stopni to zwiększamy np. na 40 stopni ale to zostawię sobie jeszcze na potem.

 

Pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 564
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Cześć,

U mnie jest 120m2 powierzchni użytkowej, z czego ogrzewanej podłogówką około 100m2 (wyrzucam korytarze, pom. gospod)

Pisałem w innym wątku, ale chciałem jeszcze podpytać konkretnie użytkowników tego kotła - czy macie pompę(-y) wspomagającę pracę kotła?

Ja mam dwie, a wg opinii kilku kolegów z forum niepotrzebnie - taki dom powinna obsłużyć pompa wbudowana w piec

(tutaj mój wątek: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?334729-Zaw%C3%B3r-mieszaj%C4%85cy-potrzebny-czy-nie-schmat&p=7401260#post7401260)

Jak jest u Was?

 

Co do sterowania piecem - mam ustawioną strategię cz.zewn+cz.wewnt., wpływ 7; temp. nastawiona 21stopni, cały czas utrzymuje się 22 (wskazania iSense), w korytarzu nigdy nie spada poniżej 21.5 - żądana przez piec (przy temperaturze na zewnątrz koło zera) oscyluje między 28-31 stopni

Zauważyłem, że nawet jak iSense wskazuje 22stopnie, to piec się załącza. Nie wiem, ale podejrzewam, że chyba automatyka mierzy temp. powrotu zasilania? (szkoda, że takiej wartości nie można zczytać).

Tak sobie myślę:

iSens mam na dole, na górze ze względu na stratę temp. przez strop/okna woda w pętlach wychładza się bardziej i w konsekwencji temperaura wody wracającej spada za bardzo niż wynikałoby to z pomiarów w pokoju. No to w palnik i dogrzewamy.... może logika błędna, nie znam się w końcu na instalacjach :)

Dodam, że na piętrze mam zawsze 2 stopnie mniej niż na parterze. Planuję jeszcze pokręcić rotametrami, może jak przyhamuje przepływy na parterze, zwiększe na górze, to się wyrówna...

 

Czy można skalibrować czujnik zewnętrzny? Mi zawyża o około 1-1.5stopnia (chyba dlatego, że ciepło ucieka przez brame garażową, a czujka jest tuż koło drzwi)

 

Spalanie gazu średnia z kilku dni to 6.5m3/dobę (rodzina 2+2)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze podam Wam moje nastawy

podst zewn 20

Podst t.zasilania 18

Klima zewn. -15

Klima t.zewn. 50 (dzisiaj zmieniłem z 55 na 50)

wpływ temp.zasil. 10 (dziś zmieniłem z 7 na 10) - zauważyłem, że zwiększając tą wartość temperauta żądania przez regulator spadła do 21.4 - coś mega mało jeżeli mam ustawioną docelową stałą dzienna na 20.5?

Zobaczymy.....

 

Nastawy kotła

P1 55

P4 2

P23 55

P27 241 (-15)

 

 

Ps.

Sorry, że piszę pod postem, a nie edytujuje, ale coś mi na tablecie brak ikonki edycji postu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Tomek_ka

 

Masz namieszane jak babskiej torebce :)

Uporządkuj najpierw ustawienia parametrów kotła, czyli przywróć do ustawień fabrycznych tak jak w instrukcji. No może P27 daj na -20 czyli 236

Mając sterownik iSense nie potrzeba nic ustawiać w kotle, ponieważ sterownik nim rządzi pod warunkiem że nie ograniczają go ustawienia w kotle, P27 mogło by go ograniczać przy poniższych ustawieniach.

Proponuję na sterowniku ustawić:

podst zewn 20

Podst t.zasilania 15

Klima zewn. -20

Klima t.zewn. 40

wpływ ustaw na 5

Przy Twoich ustawieniach masz temperaturę o 1 stopień za wysoką a dzieje się tak dlatego, że krzywa grzewcza przy 0 stopni ma 35 stopni do tego dodajesz jeszcze 10 wpływu co daje kolejne 10 stopni (tak to są stopnie zwiększające temperaturę żądaną przez regulator od kotła) czyli masz już 45 stopni a tobie potrzeba około 30 stopni. czyli 15 stopni za dużo. Regulator ściąga te stopnie ale dopiero wtedy gdy temperatura wzrośnie mu o 1 stopień ponad zadaną.

Mnie z doświadczeń wyszło że przy wpływie 10 wzrost temperatury w pomieszczeniu o 1 stopień ponad zadaną zmniejsza temperaturę żądaną o 20 stopni.

Przy zaproponowanych ustawieniach dla 0 stopni krzywa grzewcza ma 27 stopni plus 5 wpływu to daje 32 stopnie co jest prawie tyle ile ma być.

Dalej to już kosmetyka.

 

Co do Twojej podłogówki to zadam Ci pytania:

1 Jaki jest zawór 3 drogowy mieszający (może zdjęcie) ?

2. Czy pompy mają regulację mocy, obrotów (takie 1,2,3) ?

3. Jak sterowane są pompy dodatkowe?

 

Według mnie zawór mieszający otworzyć na wprost, aby nie mieszał, pompy jak mają regulację ustawić parter na 1 piętro na 2.

Dalej można rotamerami poregulować.

Można jeszcze pomajstrować parametrem P28 w kotle zwiększając wartość na 5 , 7 , a nawet 10.

Są to minimalne obroty pompy w kotle. Kocioł prawdopodobnie mierzy temperaturę zasilania i powrotu i przy małej różnicy zmniejsza obroty pompy a to może przy Twoim układzie prowadzić do "podkradania" wody pomiędzy obiegami. Sprawdź to na rotamerach.

 

Pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Tak zrobiłem, tj. zresetowałem parametry. Ustawiłem P27. Wpływ na 5. Itd jak pisałeś.

Strategia bez zmian tj cz.zewnt+cz.pok.

Jest -0.5 a wbrew temu co zasugerowałeś regulator żąda od pieca 22stopnie (rzeczywista temp. w pomieszczeniu to 22).

Odnośnie pomp, są to dwie pompy o różnej mocy, tak mam jak piszesz, tj. Góra leci na 2biegu, dół na 1. Mieszacz ręcznie sterowany, obecnie rozkręcony na ok.45-50 stopni więc wody nie miesza. Sterowanie pompa na zasadzie włóż wtyczkę.

 

Jeszcze wracając do ustawień, chyba wrócę do sytuacji, gdy zadania temp. oscylowała przy koło zera, wartościami koło 30stopni.

 

I masz rację, ta moja kotłownia to mydło powiodło :/

 

DSC_0020.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj aż temperatura spadnie do zadanej wtedy temperatura żądana podskoczy lub od razu zadaj na 22 i zobaczysz, że żądana się zwiększy (tak dla sprawdzenia).

Pisałem że jak temperatura jest wyższa o 1 stopień od zadanej to regulator zmniejsza żądaną od kotła i w tym przypadku jest OK. Wpływ masz 5 zadana temperatura jest 21 Ty masz 22 więc regulator skręcił o 10 stopni więc wszystko OK.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Stermaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podbiłem na 22, w międzyczasie spadło na 21.5

Regulator zarządził 38.6, ale piec jeszcze nie 'zaskoczył'

Chyba za dużo?

 

Ps.

Tak jeszcze dopytam, czy temp. żądana przez regulator jest tą wynikającą z krzywej grzewczej dla zadanej temperatury?

Jak ustawie teraz 20, to regulator jak na fotce:

DSC_0022.jpg

 

Ps2

U mnie coś to inaczej z tym wpływem temperatury :)

Zmniejszyłem wpływ temp na 1 i efekt

DSC_0023.jpg

Edytowane przez Tomek_ka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wszystko jest w porządku.

Na wyświetlaczu sterownika widnieją następujące parametry:

1. Temperatura zadana czyli jaką chcesz mieć w pomieszczeniu u Ciebie jest 20 stopni.

2. Duży wiersz, temperatura rzeczywista w pomieszczeniu, czyli taka jaka jest w otoczeniu regulatora, u Ciebie 22 stopnie.

3. Mały wiersz, temperatura jaką żąda regulator od kotła, regulator steruje kotłem przez podanie temperatury do jakiej ma podgrzać wodę w obiegu.

Jak widać zadaną masz 20 a rzeczywistą 22 więc jest za wysoka o 2 stopnie i regulator obniża temperaturę żądaną.

 

Temperatura żądana = temperatura wynikająca z krzywej grzewczej (zależy od aktualnej temperatury zewnętrznej) + wpływ temp. wew. + |wpływ t.wew.| * (t. zad. -t. rzeczywiste) * 2.

Dla pierwszego zdjęcia t żądana = 27 (krzywa dla 0 stopni) + 5 (wpływ) + 5*(20-22)*2 = 12 stopni taka powinna być żądana a masz 17.

Dla drugiego zdjęcia t żądana = 27 +1+1*(20-22)*2=24 a masz 26

Te niewielkie różnice wynikają zapewne z tego, że może z krzywej grzewczej wynika inna temperatura oraz różnica t zadana i t rzeczywista jest trochą mniejsza. Regulator mierzy z większą dokładnością niż wyświetla. Może rzeczywista jest 21,8 . Ponadto moje równanie jest doświadczalne nie wynikające z wiedzy działania algorytmu regulatora.

Dodam jeszcze, że jak zwiększyłeś zadaną na 22 a rzeczywista była 21,5 to z równania wynika, że żądana powinna być 37 a było 38,6 więc też OK

 

Pozdrawiam

Marek

Edytowane przez Stermaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marek

Dobrze to rozpisałeś, złapałem o co chodzi i potestuję kilka dni. Wzór ciekawy :) Skąd go masz?

Rozumiem, że tym wzorem modyfikujemy ustawienia krzywej grzewczej dla konkretnej temperatury wewnętrznej. To znaczy nie tyle my, co automatyka pieca.

 

 

pozdr,

Tomek

Edytowane przez Tomek_ka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzór wymyśliłem wczoraj "kombinując" ustawieniami regulatora.

Ważne jest dobranie krzywej grzewczej. Można zacząć od ustawienia regulatora tylko na czujnik wewnętrzny i po wyrównaniu się temperatury zadanej z temperaturą w pomieszczeniu zobaczyć ile wynosi temperatura żądana. Odczytujemy temperaturę zewnętrzną i rysujemy sobie krzywą grzewczą na kartce kratkowanej przechodzącą przez punkt +20/+20 i nasz punkt t żądana i t zewnętrzna. Przeciągamy dalej i odczytujemy z wykresu temperaturę przy -20 i mamy już krzywą grzewczą (wstępną) dla naszego domku. Potem w zależności ile chcemy dać wpływu o tyle równomiernie obniżamy temperaturę przy +20 i -20 i po przełączeniu na strategię czujnik zewnętrzny + wpływ obserwujemy co się dzieje przez przynajmniej dobę. Następnie korygujemy krzywą w dół lub w górę jak będzie trzeba.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I chyba dotknąłeś sedna sprawy.

Rozumiem, że w ten sposób poznajemy charakterystykę naszego domu i działając tylko na czujniku wewnętrznym tak na prawdę temperatura zasilania uzależniona będzie od start ciepła budynku. Tutaj może nie prowadziłbym przez punk +20/+20 tylko sprawdził przy zmianie temperatury na zewnątrz (oczywiście mówimy tu o układzie gdy mamy dosyć stałą pogodę).... albo i i do 20/20, pewnie zgrubnie w dłuższy czasie wyniki byłyby porównywalne.

Ograniczenie jakie widzę to posługiwanie się prostą, krzywe grzewcze jakie widziałem na necie to raczej coś jakby 'wykres potęgowy' Może z tego wynikają różnice o których wyżej wspomniałeś (temp. wyliczona ze wzoru a żądana przez regulator)

Poniżej kilka zrzutów krzywej (w zasadzie prostej) pokazującej kilka różnych wskazań temp. i wpływu pomieszczenia.

Nie wiem tylko jakie temp. dla kotła są zalecane (najlepsza sprawność) Tutaj szkoda, że nie znam też temp. powrotu.

nastawy:

 

podst zewn 20

Podst t.zasilania 15

Klima zewn. -20

Klima t.zewn. 40

 

s4.JPGs3.JPGs2.JPGs1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek_ka Temperatury powinny być małe w granicach 30 stopni i tyle masz. Powrót masz pewnie jeszcze chłodniejszy. W zasadzie im niższa tym większa sprawność.

W instrukcji masz napisane jakie sprawności powinny być dla jakich temperatur i obciążenia kotła.

Czy znasz się na elektryce? Jak tak to podłączyłbyś sobie pompy przez kocioł aby włączały się razem z tą w kotle. Przy dwóch pompach potrzeba dodatkowego stycznika.

Czy uporałeś się z wyrównaniem temperatur na parterze i piętrze?

Czy próbowałeś zwiększyć parametr P28 ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek_ka Temperatury powinny być małe w granicach 30 stopni i tyle masz. Powrót masz pewnie jeszcze chłodniejszy. W zasadzie im niższa tym większa sprawność.

W instrukcji masz napisane jakie sprawności powinny być dla jakich temperatur i obciążenia kotła.

Czy znasz się na elektryce? Jak tak to podłączyłbyś sobie pompy przez kocioł aby włączały się razem z tą w kotle. Przy dwóch pompach potrzeba dodatkowego stycznika.

Czy uporałeś się z wyrównaniem temperatur na parterze i piętrze?

Czy próbowałeś zwiększyć parametr P28 ?

 

Pozdrawiam

 

@Marek

Wczoraj wieczorem długo walczyłem z ustawieniami, w którymś miejscu wątku ktoś powołał się na sprawdzone ustawienia "sympatyków podłogówki w 100%"

W ramach testów zadałem:

podst zewn 14

Podst t.zasilania 20

Klima zewn. -20

Klima t.zewn. 43

wpływ 3

 

W efekcie po niecałej dobie od zmian spalanie bez większych zmian (chociaż odczuwalna temp. na zewnt. niższa ze względu na zwiększoną wilkogotość)

dół może 0.5 stopnia mniej, ale za to na górze chłodniej :0

 

Teraz mam nastawy:

podst zewn 20

Podst t.zasilania 16

Klima zewn. -20

Klima t.zewn. 35

wpływ 6

 

Zewnętrzna ok, -0.5

Żądana 29.3

 

Na elektryce tyle się znam, co potrafię położyć kabel w ścianie, zam.kontakt, oświetlenie itp - czyli na poziomie amatora domownika :)

Rozumiem, że masz pomysł na uruchomienie pomp wraz z pompą pieca - sprytnie :) tyle, że pompa jest schowana w obudowie (nie ma dojścia od dołu)

NIe wiem na ile wykonalne, jak z gwarancją itp.... ale do rozważenia.

 

Co dzisiaj zauważyłem, to jak się załącza sama pompa, to rotametry (gdy szybko wyłączyłem obie pompy) wychylają się tyle mniej więcej co na chodzącej non stop pompie dodatkowej. Na piętrze bez zmian, czyli ledwo ledwo drgnie.

 

Trochę skręciłem rotametry na parterze (jakieś 1-2 obroty) Na efekt trzeba poczekać. Zagadką jest jaki powinien być w miarę sensowny przepływ?

Na górze sprawdzałem ręką niby wszystkie max odkręcone, boję się jakimś kluczem kręcić - jeszcze zerwe, zacznie przeciekać i żona mnie wyrzuci z domu ;)

 

Poniżej fotki tego co obecnie

 

Parter - rotametry i pompa

IMG_20170202_220856.jpg

IMG_20170202_220331.jpg

 

Piętro- rotametry i pompa

IMG_20170202_220817.jpg

IMG_20170202_220355.jpg

 

Wydaję mi się, że taka regulacja, jeżeli wogóle przy takich przepływach ma sens, to efekty poznamy po 1-2 dniach?

 

Parametr P28 ustawiłem na 7 (czyli min.70% prędkość pracy pompy)

 

Co do ustawień temp. zdanych itd -w weekend jeszcze się pomajstruję ..

 

dzięki i pozdrawiam,

Tomek

Edytowane przez Tomek_ka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy udało Ci się osiągnąć t zadana = t rzeczywista?

Dodatkową pompę można podłączyć bez ingerencji w kocioł wykorzystując zewnętrzne sterowanie alarmem lub zewnętrznym zaworem trójdrogowym, Ja steruję tym dodatkową pompkę obiegową na jednej dorobionej długiej gałązce. Patrz http://http://forum.muratordom.pl/showthread.php?318110-Piec-De-Dietrich-MCR3-za%C5%82%C4%85czanie-pompy&highlight=dietrich

W Twoim przypadku trzeba by było dodać stycznik lub przynajmniej przekaźnik mocy, gdyż wewnętrzny przekaźniczek ma małą obciążalność i nógłby się "wypalić" przy dłuższym użytkowaniu.

Czy masz odpowietrzniki na rozdzielaczach daj zdjęcia z większej odległości obydwu belek (zasilania i powrotu). Może masz zapowietrzoną instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Panowie, u mnie zmieniłem na probe parametr wpływ pomieszczenia z 10 na 20 i odziwo żądaną temperatura kotła zamiast rosnąć spadła o kilka stopni, odwrotnie niżu was.

 

Na początek zapraszam do śledzenia wątku szczegółowo, było już to poruszane :)

 

Im wyższy parametr wpływ temp pomieszczenia, tym sterownik bardzie bierze pod uwagę temperaturę w pomieszczeniu.

 

Jeśli aktualnie miałbyś ustawioną temperaturę np na 21st, a rzeczywista aktualna byłaby 20st sterownik podniósłby żądaną temperaturę kotła aby jak najszybciej dobić do zadanych 21st.

Gdybyś miał ustawioną temperaturę np na 21st, a rzeczywista aktualna byłaby 21,5st sterownik obniżyłby żądaną temperaturę kotła aby nie przegrzewać pomieszczenia, tylko utrzymać zadane 21st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek zapraszam do śledzenia wątku szczegółowo, było już to poruszane :)

 

Im wyższy parametr wpływ temp pomieszczenia, tym sterownik bardzie bierze pod uwagę temperaturę w pomieszczeniu.

 

Jeśli aktualnie miałbyś ustawioną temperaturę np na 21st, a rzeczywista aktualna byłaby 20st sterownik podniósłby żądaną temperaturę kotła aby jak najszybciej dobić do zadanych 21st.

Gdybyś miał ustawioną temperaturę np na 21st, a rzeczywista aktualna byłaby 21,5st sterownik obniżyłby żądaną temperaturę kotła aby nie przegrzewać pomieszczenia, tylko utrzymać zadane 21st

 

Kolego śledzę watek od dłuższego czasu i wiem w jakim celu ustawia się wpływ a w ostatnich postach koledzy napisali że jak zwiększają wpływ pomieszczenia to zwiększa się na sterowniku temperature żądaną przez kocioł .W moim przypadku jest na odwrót i do tego było pytanie.

 

Twoich ustawieniach masz temperaturę o 1 stopień za wysoką a dzieje się tak dlatego, że krzywa grzewcza przy 0 stopni ma 35 stopni do tego dodajesz jeszcze 10 wpływu co daje kolejne 10 stopni (tak to są stopnie zwiększające temperaturę żądana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...