Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

De Dietrich MCR 3 i iSense


jaro1972

Recommended Posts

Panowie czy wasze kotły są również wysterowywane w podobny sposób jak u mnie?

 

Drugą kwestią która mnie nurtuje to delta temp pomiędzy zasilaniem i powrotem - pomimo że sterownik żąda w tym momencie 27st - kocioł daje na wyjściu 25st a na powrocie ma 24st. wartości te bardzo powoli wzrastają (ok 1st na 14h) czy takie zachowanie jest prawidłowe? Wiem że podłogówka ma dużą bezwładność ale czy w ciągu kilkunastu godzin nie powiniene podnieśc temp do zadanych sobie wartości?

 

Dlaczego sterownik nie daje na kocioł od razu żądanych 27st?

Edytowane przez Sapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 564
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Rooz1, mam w zasadzie identyczny układ jak u Ciebie (sama podłogówka) i borykałem się z podobnym problemem - nie dogrzewania pokoju na górze. Dla mnie rozwiązaniem było (zgodnie z sugestiami z tego wątku) przełączenie na sam czujnik pogodowy oraz zwiększenie przepływu na rotametrze na max w najzimniejszym pokoju. Teraz nadal dostrajam krzywą aby (dla odmiany) nie przegrzewał pomieszczeń na górze. Pisałem o tym parę postów wyżej. Myślę tez o wączeniu w niewielkim stopniu wpływu temp pomieszczenia.

Co do sterowania indywidualnego do sprawy podszedłem inaczej - jako że salon ma tendencje do przegrzewania (duże okna i kominek) to założyłem sterownik odcinający te pętle przy określonej temp (bez wpływu na działanie kotła - prosty przekaźnik i własny sterownik)

 

 

dzieki sprawdze ustawienie z czujnikiem, odonsnie rotametru to mam go ustawionego na maksa , ale jak chce, zeby choc troche bylo cieplo w pokojach innych to plywak od razu mocno spada :/

 

mam podejrzenie, ze piec zostal nieprawidlowo dobrany do ilosci petli, mam 14 petli ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

witam..przekopałem cały forumi wątek ale nie znalazłem odpowiedzi. podłącze się do tego.

mam piec de dietrich mcr3plus 24\28mi i czujnik pokojowy isense ad289 (bez czujnika zewnętrznego} temperatura zadana to 20,5oC , taka temp osiągnięta a sterownik żąda od pieca 65.5oC czy to nie za dużo?? wiem że przy czujniku pokojowym za dużo ustawień nie ma ale może coś da się zrobić.. ma ktoś jakiś pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy temperatura w pomieszczeniu jest większa od zadanej? Na ile jest ustawiony wpływ pomieszczenia? Czy przegrzewa Ci pomieszczenia? Jak nie przegrzewa czyli zadana jest równa rzeczywistej to jest OK i nie jest to sprawa sterownika. Ten sterownik trochę oszukuje, pokazuje temperaturę równą zadanej ale jeszcze jej nie osiągnął i nawet jak jest wyższa od zadanej to też pokazuje taką samą jak zadana, tak dla komfortu użytkownika.

Może po prostu masz za mało grzejników albo straty ciepła są duże i wymagana jest taka wysoka temperatura na grzejnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temp w pomieszczeniu nie jest większa. wpływu pomieszczenia nie ustawie jak mam tylko cz.pok. dom z lat80 ocieplony 15cm styro. grzejniki są sirocco duże przewymiarowane na parterze po 2x na pomieszczenie. jadalnia jakieś 40m2 grzejniki jeden 20 (żeberek) drugi 15(żeberek) salon około 35m2 2x 15 żeberek. dodam że różnica temp na zasileniu i na powrocie wynosi około 20oC wiec optymalna do kondensacji. i jeszcze jedno pytanie: strategia cz.pok to praca uzależniona jest od temp czuj pok. a jak to się ma do cz. pok i gran.?? aha a jak ustawić szybkość grzania i studzenia? i doczytałem że warto zmienić nachylenie z grzejników na podłogówkę ale jeśli mam tylko cz pok to mam taką możliwość?martwi mnie tylko ta temp żądana na poziomie 50-60oC dzięki za odp

 

edit

zmieniłem prędkość podgrzewania na wolniejszy a prędkość chłodzenia na zwykły. temp żądana spadła do 45,5. w domu zadana jak i rzeczywista 20,5na dworze -0,5

Edytowane przez Swietlik82
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze pytanie dlaczego skoro temp żądana przez sterownik wynosi 42,5 to na piecu tzn ta termometrze jest 49 i za nic nie chce zejść niżej? dodam jeszcze że instalacja co jest stara grube stalowe rury. pięć pionów. do ogrzania około 200m2 parter +piętro.w piwnicy grzejniki pozakręcane temp około13-15oC średnie zużycie gazu na poziomie 10m3\doba co + c.w.u. 3+1. nie wydaje się wam trochę dużo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poniedziałęk podpiołęm czujnik zewnętrzny.

Zmieniłem strategię grzania z czujnika pokojowego na cz.zew+cz.pok i przy ustawionej temperaturze 20stopni przegrzewa mi na 21.5

W domu chciałbym utrzymać całodobową temp 20stopni.

Aktualnie mam ustawioną następującą krzywą grzania (2 doby):

 

Podst.zewnt: 20

Podst.t,zewnt:17

Klima zewnt: -20

Klima t. Zasil: 43

Nachylenie: podłogókwa

Wpływ temp pok: 1

 

Temperatura na zewnątrz to około 0-2.5 stopnia i przy powyższej krzywej żadana temp przez regulator na piecu to 28.7 i wciąż mi przegrzewa.

Czy możecie mi doradzić czy mam całą Krzywą przesunąć w dół czy może ją pochylić?

Może ktoś podpowie jak ją mogę zmienić żeby mi nie przegrzewało domu.

 

 

Info odnośnie domu + instalacji: #398

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w teorii powinno się przesunąć całą krzywą w dół, ja bym zmniejszył Podst.t, zewnt. Druga opcja to nie ruszać krzywej tylko podnieść Wpływ temp pok, ten parametr właśnie odpowiada za przesuwanie krzywej tak aby dopasować się do aktualnej temperatury w pomieszczeniu. Jeśli mamy za niską temp. w pomieszczeniu od zadanej na sterowniku on podnosi krzywą jeśli na odwrót to obniża
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie proponuję poczytać moje posty około #351 w tym temacie. Tam podałem wzory na podstawie, których sterownik wylicza temperaturę żądaną od kotła.

Do Swietlik82 10m3 gazu to nie jest dużo przy takim budynku. Ja przy 0* zużywam około 12m3 tylko jest nas 6 osób (7 w drodze, będzie kolejna wnuczusia tak powiadają i 3x500+)

Za ostatnie dni średnio na dobę wyszło 11,2 m3 z czego na CO 8,5m3 a na CWU 2,7. Rozbicie na CO i CWU na podstawie danych ze sterownika.

Edytowane przez Stermaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam podam swoje ustawienia

Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana okolo 140m2 całosc podłogówka + 2 ręcznikowce w 2 lazienkach

Piec De Dietrich MCR2-24T + zasobnik wody 200l ,sterownik iSense

10 pętli + 2 ręcznikowce wszystkim steruje sam piec.

Pustak Termalica ,podłoda,strop,sciana po 20 cm styropianu

Okna 4 szybowe

Rekuperator Jan Gaz 350

Mieszkamy już 3 sezon .Spalanie roczne około 850-1000m3 gazu ziemnego /zależy od zimy/

Temperatura w domu stała 22 st /całoroczne ustawienia Tryb letni

 

Moje ustawienia pieca:

P1-30

P2-55

P3-1

P4-2

P5-1

P23-40

P28-3

P29-7

cz.zew+cz.pok

Podstawowa zewnetrzna 20

Podstawowa temp zasilania 6

Klimatyczna zewnetrzna -20

Klimatyczna temp. zasilania 36

Wpływa temp.pomieszczenia 15

 

Minimalna temp.w obiegu co 27

Maxymalna temp.w obiegu co 37

 

Predkosc podgrzewania ekstra powoli

Predkosc chłodzenia najwolniejszy

Start optymalizacji 180

 

Zbiornik wody ustawiony na 55st dogrzewa wodę po spadku 4 st

Przy takich ustawieniach piec trzyma przez cały czas stałą temperaturę 22 st

jedno co zauważyłam to to że piec załącza się co godzinę na jakies 10-15 min /niestety nie mam licznika pracy palnika i ilosci startów/

Może ktoś pomoże ? bo z tego co czytam to powinien piec kondensacyjny pracowac dłużej a u mnie pracuje krótko .

Sprawdzałam też ilosc skroplonego kondensatu i np na obecną pogodę czyli jakis od 0 do +2 st potrafi za 24h wylac prawie wiadro wody.

Edytowane przez MKośc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest z tą predkością podgrzewania i chłodzenia. Ustawiam wedle tego jak szybko ma grzać c.o czy jak szybko się nagrzewa i odwrotnie? Jak mam state grube stalowe rury to jak mam to usttawic?

Aha i mialem min temp wł. Pieca ustawiona na 6oC ale zmienilem na 35oC z tego wzgledu ze w moich warunkach i średnicy rur jak piec się załączał przy 25oC to na grzejniki i tak nie doxhodziło ciepło zadane przez stwrownik wiec strata gazu. Dobrze myślę??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest z tą predkością podgrzewania i chłodzenia. Ustawiam wedle tego jak szybko ma grzać c.o czy jak szybko się nagrzewa i odwrotnie? Jak mam state grube stalowe rury to jak mam to usttawic?

Aha i mialem min temp wł. Pieca ustawiona na 6oC ale zmienilem na 35oC z tego wzgledu ze w moich warunkach i średnicy rur jak piec się załączał przy 25oC to na grzejniki i tak nie doxhodziło ciepło zadane przez stwrownik wiec strata gazu. Dobrze myślę??

?? Zna ktos odpowiedz??.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

?? Zna ktos odpowiedz??.

 

Z prędkościami zostaw normalnie i ustaw grzejniki. Temperaturę min pozostaw na 6* nie kombinuj i ciesz się ciepełkiem w domu. Ja mam też starą grawitacyjną jeszcze instalację z doróbkami peksem. Ustawiłem tylko minimalną prędkość pompy w kotle na 7 bo mi nie pompowało równomiernie wody do wszystkich grzejników. Mam czujnik pogodowy czyli termometr zewnętrzny a strategię mam ustawioną na czujnik pokojowy z ograniczeniem krzywą grzania chyba ostatnia pozycja w sterowniku wpływ pomieszczenia na 1. Charakterystyka krzywej grzania ustawiona jest trochę powyżej zapotrzebowania na grzanie. Ma ona za zadanie nie dopuszczać kotła do nadmiernego "rozkręcania" się. Krzywa grzewcza trzyma go w ryzach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ja nie mam termometru zewnetrznego i jak uatawie cz.pok +gran. To wywala mi bląd F200 brak czujnika.

 

No to nie zmieniaj niech będzie tylko na czujniku pokojowym. Powinno działać dobrze. Może się tylko zdarzyć że czujnik będzie żądał wysokiej temperatury od kotła jak wyczuje, że ma temperaturę znacznie niższą od zadanej. Znacznie niższa to może być większa niż 0,5* choć tego nie wiem. U mnie zdarzało się to przy intensywnym wietrzeniu. Przy ustabilizowanej temperaturze w mieszkaniu nie zdarzały się "wyskoki". Taka sytuacja będzie zapewne występować przy zmiennych temperaturach zadanych w ciągu doby. Przy przełączaniu się z temperatury niższej na wyższą sterownik będzie żądał wyższej temperatury od kotła. Czujnik zewnętrzny przy dobrze ustawionej krzywej grzewczej temu zapobiega. Ale bym się tym nie przejmował zbytnio, różnica będzie tylko w tym, że kocioł może mniej "pokondensować" sobie przez pewien czas co wiąże się z ciut niższą sprawnością. Kokosów z oszczędności nie będzie a zakup czujnika zewnętrznego to około 150 zł,chociaż to tylko mały termistor w "złotej" obudowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustawiłem tak

 

Podst.zewn: 18

Podst.t,zewn:20

Klima zewn: -10

Klima t. Zasil: 55

Nachylenie: podłogówka

Wpływ temp pok: 20

 

strategia cz.pok+gran

 

prędkość podgrzewania. zwykły

prędkość chłodzenia zwykły

 

temp wew 20

zewn 2

temp żądana od kotła 30

zobaczymy co będzie się działo

dodam że na samym cz.pok piec pracował prawie 24\24 wyłączał się tylko na obniżenie temp nocnej ustawionej 0,5 niżej

jak myślicie fachowym okiem?? ma szanse to działać na tych ustawieniach? mimo braku cz.zewn?

 

i dlaczego mimo pieca dwufunkcyjnego bez zasobnika (podrzewacz przepływowy) mimo braku poboru ciepłej wody na wyświetlaczu pojawiają się znaki podgrzewania wody?

Edytowane przez Swietlik82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...