Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

De Dietrich MCR 3 i iSense


jaro1972

Recommended Posts

Ja od roku testuję różne ustawienia. Obecnie jestem na etapie strategii tylko krzywa grzewcza ustawiona 17->20; -15->47. Nachylenie: podłogówka. Prędkość podgrzewania: wolniejszy, Prędkość chłodzenia: zwykły. W godz.: 6-21 20 st. + CWU 40 i 21-6 19,5 st. bez CWU. Orientacyjnie podam, że w okresie od 13.02-23.02:2015 przy średniej dobowej 0,2 st. na zewnątrz, zużycie na poziomie 6,8 m3 gazu ziemnego monopolisty. Szału nie ma. Grzeję tym stary przedwojenny, drewniany dom, ocieplony wełną i oszalowany drzewem (strop nieocieplony, poddasze nieogrzewane, dach ocieplony). Powierzchni na dole niedużo powyżej 80 m2. Podejrzewam po jakości ocieplenia wiele mostków termicznych, poza tym trochę ucieka też na poddasze. W przyszłości coś będę poprawiał i przedewszystkim dołączę do grzania poddasze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 564
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam grzejniki w polowie cieple, temp w CO ok 30 -32, na dole podlogowka na gorze grzejniki,

sterowanie pogodowka, strategia czujnik wew. Ogrraniczony krzywa, temp na dole 23 do gory 21 i tak jest konfortowo

pytanie mam czy jest sens sie martwic tymi grzejnikami ze w polowie cieple?

 

Jakim parametrem steruje sie pompa CO w kotle?

zmienic ten parametr?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zybi, dalej lekko przegrzewa, mniej więcej o 0.5 stopnia. I powiedzmy, o godzinie 22, kiedy mam 21.5 rzeczywistej temp (zadana 21), zaczyna chajcować dalej. Nie podnosi mi się co prawda temp (isensa mam dość daleko od grzejników, natomiast jest nad podłogówką), ale mam wrażenie że niepotrzebnie pali gaz. Dalej pali więcej niż na samym czujniku wew. Co dalej pozmieniać Zybi, sugestie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zybi, dalej podobnie, choć trochę lepiej. Dziś np. 6 stopni na plusie, godzina 21, temp zadana od godziny 19 to 21 stopni, jest 21.5 bo dzień słoneczny i chata nagrzana a mi piec zaczyna grzać o tej 21 właśnie, grzejniki ciepłe, wiec do czorta wyłączyłem pogodówkę, bo widziałem, jak mi złotówki bez sensu w powietrze leciały. No nie wiem, co mam zmienić za parametry jeszcze? pomysł jakiś Zybi?Mam nowy dom (3 letni), naprawdę dobrze trzyma ciepło, charakterystykę energetyczną mam wzorową, brak pomysłu, co zrobić z tą pogodówką.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zybi, dalej podobnie, choć trochę lepiej. Dziś np. 6 stopni na plusie, godzina 21, temp zadana od godziny 19 to 21 stopni, jest 21.5 bo dzień słoneczny i chata nagrzana a mi piec zaczyna grzać o tej 21 właśnie, grzejniki ciepłe, wiec do czorta wyłączyłem pogodówkę, bo widziałem, jak mi złotówki bez sensu w powietrze leciały. No nie wiem, co mam zmienić za parametry jeszcze? pomysł jakiś Zybi?Mam nowy dom (3 letni), naprawdę dobrze trzyma ciepło, charakterystykę energetyczną mam wzorową, brak pomysłu, co zrobić z tą pogodówką.

 

Zmień Kolego podst.t.zasil 20 na 17

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając ten wątek, miałem spore obawy przed zakupem omawianego zestawu MCR3 24/28 MI i iSense, ale po uruchomieniu instalacji nastąpiło pozytywne rozczarowanie !

Strategia grzania cz. zewnętrzny + cz. pokojowy, krzywa ustawiona według sugestii z forum (dzięki koledzy), wpływ temp. pomieszczenia 9.

Ustawiona temperatura wewnątrz 21 st. w ciągu dnia stoi jak "zabita" Ani jeden raz nie została przekroczona nawet o 0,5 st.

Temperatura kotła, żądana przez regulator, oscyluje między 37 a 44 st. , a więc chyba idealnie.

 

Ale mam dwa pytania:

- jaki wpływ między sobą mają ustawienia krzywej grzania z regulatora iSense a ustawienia krzywej grzania w kotle(wprowadzone przez parametry P1,P25,P26 i P27)?

-iSense pokazuje zużyte kWh przy CO i CWU, ale kompletnie nie pokazuje godzin pracy kotła i liczby startów palnika(wskazuje same 0). Czy można jakoś włączyć te liczniki? Instalator nie wie jak!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam...Mam ustawiona strategie na czujnik wew i granice krzywej.

nie ma problemu z przegrzewaniem, ale mam pytanie odnosnie najnizszej temp grzania CO, gdzie to ustawic?

piez zalacza grzanie przy ok 27 do 29 C i przy tej temp grzejniki sa prawie zimne, temp w pomieszczenie niby utrzymana ale zastanawiam sie czy to nie jest teraz tak ze piec chodzi i zanim doplynie woda to juz jest zimna, jak ustawic by minimalna temp byla np. 32 lub 34?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zybi, zmieniłem jak mówiłeś. Dziwnie się dzieje. wieczorem jest spoko, tem zadaną trzyma, ale w dzień, jak obecnie, mam zadane 20 stopni, na dworze 11, w domu 20.5-21, a mi o godz. 10 zagrzał grzejniki, temp skoczyła do 21.5, czemu?Jak spadnie do 21 w dzien, to znowu dogrzewa do 21.5, mimo zadanej 20. Może wpływ temp. pomieszczenia zmienić z 1 na coś innego?

Jaro, też mnie zastanawia odpowiedz na Twoje pierwsze pytanie, nie doszedłem do tego. A apropos startów palnika, to u mnie to działa, ale nie pomogę Ci jak to załączyć, to by sie musiał instalator wypowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ustawiłem na górnym, mniejszym wyświetlaczu, temperaturę żądaną przez regulator od kotła. Każda wprowadzana zmiana w sterowaniu pogodowym ma natychmiastowy wpływ na wyświetlaną wartość. Może to pomoże w doborze parametrów.

A jaki masz ustawiony wpływ temp. pomieszczenia?

 

Wracając do mojego pierwszego pytania, to od 2 instalatorów otrzymałem odpowiedź, ze po podłączeniu iSense to jego nastawy są priorytetowe.

Edytowane przez jar00
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
Podłączę się do wątku z ustawieniami bo mam podobny problem. Mam jeden obieg podłogówka + kaloryfery. Jeśli ustawiam krzywą na podłogówkę to kaloryfery prawie nie grzeją, a sama podłogówka nie wyrabia. Przełączę na kaloryfery to mi przegrzewa pomieszczenia.

 

 

często powtarzany błąd... kocioł nie ponosi tu winy, tylko instalacja.

Skoro masz dwa RÓŻNE sposoby grzania, to powinieneś na dwa rożne sposoby nimi zarządzać.

jest coś takiego jak C-MIX (AD 290) - do obsługi dwóch obiegów grzewczych, każdy z własną pompą, jeden z mieszaczem...

dlaczego rzadko jest stosowany? bo inwestor chce tanio i dobrze, najczęściej wychodzi tanio...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

da się regulować (jeśli są odpowiednie zawory termostatyczne) hydraulicznie prędkość przepływu wody prze grzejniki.

można uzyskać efekt równomiernego nagrzewania pomieszczeń. czyli tam gdzie masz sterownik nagrzewa się wolniej, tam gdzie jest zimno może się nagrzewać szybciej. naturalnym jest, że woda płynie tak, gdzie jej łatwiej, więc na poddasze dopływ ana samym końcu, lub wolniej, lub mniej. dlatego na grzejnikach powinniśmy wykonać regulację wstępną - pod głowicą zaworu (zdejmujemy z zaworu) może się pokazać "główka" mosiężna, lub kolorowa z tworzywa a nich cyferki oraz odnośnik do nich na korpusie. im mniejsza cyfra nastawy, tym wolniej przepływa czynnik grzewczy. WSZYSCY PRODUCENCI PAKUJĄC ZAWORY DOMYŚLNIE USTAWIAJĄ OTWARTE W 100% dlatego tam gdzie szybko się nagrzewa pomieszczenie zmniejszamy nastawę, mając świadomość, że kocioł cały czas pompuje tą sama ilość wody - efekt, w pomieszczeniach w których było za zimno kaloryfery zaczynają grzać lepiej.

druga sprawa, regulator dajemy w najzimniejszych pomieszczeniach, zwłaszcza jeśli mamy zawory termostatyczne na grzejnikach, danie ich w salonie bo "tak jest wygodnie" pomijam "ładnie" jest nieporozumieniem!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jak się mają te wszystkie dziwne nazwy parametrów do faktycznego wyglądu krzywej grzania przy sterowaniu pogodowym? Czy jest jakaś tabelka pokazująca jak zmieniając dany parametr to jak zmienia się krzywa? W normalnych piecach jest tabelka z rozrysowanymi krzywymi od powiedzmy 0,5 do 4,0 i widać na linii dokładnie jaką piec powinien podawać temperaturę przy danej temp. zewnętrznej. Czy tu z tych parametrów da się wyliczyć temperaturę jaką powinniśmy dostać na wyjściu? Bo rozumiem, że to te parametry(przykładowe):

 

podst.zew. 17

podst.t.zasil 20

klim.zewn. - 20

klim.t.zasil. 45

wpływ tem pom. 5 lub 0

nachylenie podłogówka

max temp kotła 90

min temp kotła 6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Od niedawna rozpocząłem przygodę z kotłem mcr3 24T + isesne. Jak narazie wszystko ok. Tylko jedna rzecz mnie interesuje. Sterownik nie zalicza liczby startów oraz godzin pracy kotła. Czy ktoś z Was miał podobny przypadek i może zna sposób na jego rozwiązanie. Z góry dzięki. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Witam. Mam ten sam problem. Pisałem do De Dietricha i otrzymałem następującą odpowiedź:

 

Witam

Niestety w niektórych wersjach Isensa nie ma możliwości wskazań godzin pracy kotła i liczby startów palnika.

Poprzez wersję Isense'a nie można włączyć licznika.

 

Także wina sprzętu i tyle.

 

Witam

dzięki za pomoc, Ja również pisałem do De Dietricha ale nie dostałem odpowiedzi.Dobrze ze jest forum:):rolleyes: Szkoda tylko ze jednak to nie działa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

 

Mam C-Mix + regulator iSense i w nim zaprogramowane programy wg dni tygodnia (dla obu obiegów) oraz dodatkowo qSense dla 2 obiegu (podłączony do c-mix). W tej chwili wygląda mi to tak jakby ten program dla 2 obiegu brał jako bieżącą temperaturę wg czujnika zewnętrznego (w strategii jest tylko możliwość czujnika zewnętrznego - nie ma pokojowego) - a chciałbym żeby brał pod uwagę temperaturę wskazaną przez qSense. Da się to jakoś zrobić?

Jak na qSense zmienię nastawę temperatury to od razu się zapala piec, więc podłączony jest poprawnie i reaguje na stałą temperaturę... ale zależałoby mi również na tych programach.

 

Pzdr

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam kolegów dołączam się do wątku. Piec DD, isense w centralnym pomieszczeniu, dom 230 metrów podłogówki, plus grzejniki w częściach gospodarczych zapobiegające przemarzaniu (nie służące do ogrzewania), podłogówka i grzejniki połączone w jeden obieg.

Problem jest taki że lekko przegrzewa, choć w domu jest ciepło. Dom jest parterowy, bardzo dobrze izolowany (styro 20 ściany, strop styro 30 cm)

Do tego muszę mieć ustawione tak sterowanie by minimalna temperatura na piecu była minimum z 30 stopni by one w ogóle działały (choć są przewymiarowane).

 

Obecnie mimo nastawy 21 stopni w pomieszczeniu mam 22,5 - 23. Nie narzekam, ale wolę mieć zgodnie z prawda.

Moje parametry:

 

Strategia grzania: czujnik zew plus temp pokojowa

Wpływ temperatury pomieszczenia - 1 (już sprawdziłem im jest mniejszy tym bardziej temperatura rzeczywista zbliża się do zadanej)

graniczna temperatura dzień -23 stopnie

graniczna noc - 15 stopni

Podstawowa zewnętrzna - 15

podstawa zasilania - 35 stopni

Klima zewnętrzna - -20

klima zasilanie - - 45

krzywa grzewcza: podłogowa

Prędkość grzania - najwolnieszy

chłodzenia - zwykła.

 

Co mogę jeszcze zmienić na lepiej?

 

Do tego mam pytania kolegów dot. zmiany temperatury nocnej by nie przegrzewać dzieci - wiem że w podłogówce zmiana temperatury na noc mija się z celem, ale może macie jakieś swoje doświadczenia by choć trochę tą noc schłodzić - ja obecnie mam ustawione temp 21 stopni do 19.00, temperaturę 19 stopni do 2 w nocy, i potem znowu 21.

Co można pokombinować by na noc ta temperatura ciut spadła a na dzień ciut wzrosła?

Edytowane przez macius36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...