Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

De Dietrich MCR 3 i iSense


jaro1972

Recommended Posts

Witam kolegów dołączam się do wątku. Piec DD, isense w centralnym pomieszczeniu, dom 230 metrów podłogówki, plus grzejniki w częściach gospodarczych zapobiegające przemarzaniu (nie służące do ogrzewania), podłogówka i grzejniki połączone w jeden obieg.

Problem jest taki że lekko przegrzewa, choć w domu jest ciepło. Dom jest parterowy, bardzo dobrze izolowany (styro 20 ściany, strop styro 30 cm)

Do tego muszę mieć ustawione tak sterowanie by minimalna temperatura na piecu była minimum z 30 stopni by one w ogóle działały (choć są przewymiarowane).

 

Obecnie mimo nastawy 21 stopni w pomieszczeniu mam 22,5 - 23. Nie narzekam, ale wolę mieć zgodnie z prawda.

Moje parametry:

 

Strategia grzania: czujnik zew plus temp pokojowa

Wpływ temperatury pomieszczenia - 1 (już sprawdziłem im jest mniejszy tym bardziej temperatura rzeczywista zbliża się do zadanej)

graniczna temperatura dzień -23 stopnie

graniczna noc - 15 stopni

Podstawowa zewnętrzna - 15

podstawa zasilania - 35 stopni

Klima zewnętrzna - -20

klima zasilanie - - 45

krzywa grzewcza: podłogowa

Prędkość grzania - najwolnieszy

chłodzenia - zwykła.

 

Co mogę jeszcze zmienić na lepiej?

 

Do tego mam pytania kolegów dot. zmiany temperatury nocnej by nie przegrzewać dzieci - wiem że w podłogówce zmiana temperatury na noc mija się z celem, ale może macie jakieś swoje doświadczenia by choć trochę tą noc schłodzić - ja obecnie mam ustawione temp 21 stopni do 19.00, temperaturę 19 stopni do 2 w nocy, i potem znowu 21.

Co można pokombinować by na noc ta temperatura ciut spadła a na dzień ciut wzrosła?

Ja mam ustawione

Podstawowa zewnętrzna - 18

podstawa zasilania - 20 stopni

Klima zewnętrzna - -18

klima zasilanie - - 45

I wpływ temperatury na 15

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 564
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 3 weeks później...

Witam i tak skracając jak najszybciej: ustawiam krzywą grzania i proszę o fachową podpowiedź :)

Domek o pow użytkowej ok 115m2, z Ytonga Energo 350 24cm, ocieplony styropianem grafitowym 15cm, połacie wełną 15+10cm, w zasadzie pierwszy sezon grzewczy.

Na parterze 6 pętli podłogówki, na piętrze w łazience i holu (3), a poza tym grzejniki w trzech pokojach, suszarni i łazince (drabinka). Podłogówka na osobnym obwodzie z zaworem trójdrogowym nastawionym na 43'C, do tego sprzęgło hydrauliczne. Temp na dziennym programie ustawiona na 21,5'C i przy obecnej temp. zewn ok 2-3'C przegrzewa na 22-23'C.

 

Strategia grzania: czujnik zew plus temp pokojowa

Wpływ temperatury pomieszczenia: 20

Podstawowa zewnętrzna: 16

podstawa zasilania: 20

Klima zewnętrzna: -20

Klima t. zasil: 48

krzywa grzewcza: podłogowa

Prędkość grzania: zwykła

Prędkość chłodzenia: najwolniejsza

 

Czy mam jeszcze z "Klima t. zasil" zejść w dół ? Parametru "Podstawowa zewnętrzna" nie chcę zmniejszać aby w okresach przejściowych nie było za zimno a podstawy zasilania poniżej 20 to chyba nie ma sensu zmieniać ? Gdy wpływ temperatury pomieszczenia jest mniejszy to iSense żąda jeszcze wyższej temperatury od pieca...

P.S. Czy krzywa grzania z iSense jest nadrzędna wzgl. tej ustawianej na kotle, czy przy każdej modyfikacji tam też trzeba zmieniać ?

Edytowane przez mechitro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wpływ temperatury pomieszczenia" - to najbardziej tajemniczy parametr tego sterowania. Wcześniej niektórzy pisali, że czym niższa wartość tym większy wpływ inni odwrotnie. Z moich obserwacji wynika, że jeżeli mam ustawione 21 stopni na sterowaniu, pomieszczenie jest przegrzewane do 22 i zmniejszę wartość tego parametru to iSense żąda mniejszej temperatury, czyli odwrotnie niż u Ciebie ;)

Daj na 1 dobę wpływ np. 10 i zobacz o ile będzie przegrzewał, potem zobacz np. na 6 (ja mam taką wartość i przegrzewa delikatnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem na 20, bo sprawdziłem wartości żądanej temperatury kotła (chyba 6-ta pozycja w informacjach iSense) dla skrajnych ustawień typu 1,2 i 18,20.

Przy małych wartościach żądana temperatura była wyższa niż przy maksymalnych nastawach (mimo, że rzeczywista temperatura pomieszczenia była wyższa od zadanej). Zrobiłem to sprawdzenie w różnych warunkach i różnice wynikające z tego ustawienia wynosiły od 0,2 do ok 10'C.

Ale nie pozostaje mi nic innego jak jeszcze sprawdzić w okresie doby - może określa to bardziej skomplikowany algorytm niż mi się wydaje po w/w obserwacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

witam,

Panowie, od wczoraj kocioł (mcr3 dwufunkcyjny ) dziwnie się zachowuje, mianowicie temperatura wody lecącej z kranu "faluje" raz ciepła raz zimna, dodatkowo piec zachowuje się jakby posiadał zasobnik i chce nagrzać wodę, na iSens pojawia się ikona płomienia i kranu, cały czas podgrzewa, ale nie ma co więc pewnie jakiś zawór puszcza ciepłą wodę na kaloryfery mimo że ogrzewanie jest wyłączone. Resetowałem, ale nic to nie daje. Czy macie jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie wszystkich borykających się z ustawieniem ISENSA .

Mam następująca krzywą i pewne obserwacje :)

 

Podst. zewn.: 18 C

Podst. t. zasil. : 20 C

Klima zewn.: -10 C

Klima t. zasil.: 50 C

Nachylenie: ogrz. podłogowe

wpływ temp pomieszczenia: 20

 

Temperatura za oknem -0.5 a piec żąda 25 stopni, czyli minimalną temperaturę kotła. Jak macie ten parametr ustawiony?

 

Ja mam minimalną temp kotła 25 i max 55? i prawie zawsze piec żąda najniższą temperaturę. Może ja mam coś skopane z krzywą??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dawno mnie tu nie było. Chciałbym sie podzielić swoimi ustawieniami.

Oto one:

Wpływ temperatury pomieszczenia: 3

Podstawowa zewnętrzna: 13

podstawa zasilania: 16

Klima zewnętrzna: -20

Klima t. zasil: 43

krzywa grzewcza: podłogowa

Prędkość grzania: najwolniejsza

Prędkość chłodzenia: najwolniejsza

 

Temperatura zadana na isens to 21.5 stopnia przy tych ustawieniach przegrzewa mi o 0,5 stopnia. Czyli nie ma wielkiej tragedii. Spalania gazu wacha sie w granicy 6 - 6,2 metra3 na dobę tez nie ma tragedii.

Żądana temperatura kotła przez regulator to 34stopnie. Przy temperaturze na zewnątrz -6. Myślę że pozostanę przy takich ustawieniach. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jestem kompletnym laikiem w temacie. Od tygodnia mam kotłownie z piecem Mcr3 i sterownikiem temperatury w salonie. Dom zbudowany z porothermu nieocieplony. Od tygodnia napełniona jest instalacja kaloryferów (podłogowe ma być włączone w przyszłym tygodniu jak doschnie posadzka). Grzeje gazem propan z butli 33kg 2szt gdyż czekam na podłączenie do sieci.

 

Kaloryfery mają grzac aby utrzymywać temperaturę ok 15stopni żeby dogrzac ściany. I tu jest problem na wyświetlaczu ustawiona jest temperatura dzienna 15stopni ale temperatura w budynku to tylko 10 stopni. Piec nagrzewa wodę do 60 stopni ustawionych na grzanie i po osiągnięciu temperatury wyłącza się. Grzejniki nie mają szansy podnieść temperatury do 15 stopni która chce osiągnąć.

Do ogrzania jest 150m2 na poziomie parteru. Ogrzewanie podłogowe zajmuje 80m2 reszta to kaloryfery.

 

- co zrobić żeby piec grzał wode do kaloryferów aż nagrzeje pomieszczenie do 15 stopni?

- JAK ustawić mieszacz do ogrzewania podłogowego (jaka będzie najlepsza temperatura wody)?

- dlaczego piec wyłącza się po zagraniu wody do 60 stopni?

- proszę o generalne wskazówki jak to wszystko ustawic

 

Dziękuję za pomoc.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ustawione czujnik zewnętrzny+pokojowy, i wpływ na Maxa tylko właśnie nie wiem na ile ustawić minimalną kotła. Obecnie za oknem minus 14. Temperatura żądana 44,5 stopnia więc chyba ok w domu w miarę ciepło. Podniosłem minimalną temp kotła na 27 stopni i max 52. Czy według doświadczonych forumowiczów tak jest dobrze?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Wtam, forumowiczów, mam takie pytanie czy ktośporadził sobie już z tym problemem , że isense nie pokazuje liczby startów, godzin pracy itd?? Bo tłumaczenie de ditricha że niektóre modele tego nie mają jakoś mnie nie przekonuje.

Druga sprawa stertownik źle mi przelicza zużyte m3gazu na KWH. Jest jakiś sposób na wyregulowanie tego??

 

Witam. Mam ten sam problem. Pisałem do De Dietricha i otrzymałem następującą odpowiedź:

 

Witam

Niestety w niektórych wersjach Isensa nie ma możliwości wskazań godzin pracy kotła i liczby startów palnika.

Poprzez wersję Isense'a nie można włączyć licznika.

 

Także wina sprzętu i tyle.

Edytowane przez przemek20011
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtam, forumowiczów, mam takie pytanie czy ktośporadził sobie już z tym problemem , że isense nie pokazuje liczby startów, godzin pracy itd?? Bo tłumaczenie de ditricha że niektóre modele tego nie mają jakoś mnie nie przekonuje.

Druga sprawa stertownik źle mi przelicza zużyte m3gazu na KWH. Jest jakiś sposób na wyregulowanie tego??

 

Witam. Mi też nie pokazuje liczby startów ani zużytych KWH. Podobno zależy od oprogramowania isense.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kto mi pomoze ustawic sterownik Argon3...Wywala mi nie dopalony wegiel caly wysokie paleniskoi caly popielnik niedopalonego ekogroszku .1/2 czesc paleniska wypala sie dosc dobrze i w palenisku jest tes nieduzy nagar .Prosze mi zraz odpisac bo mnie juz diabli biora nikt nie umie nastawic czy to wina pieca ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...