Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

nieizolowane przejście przez ściane


Recommended Posts

Mam następujący problem. Projektant wentylacji nie uwzględnił pionu kanalizacyjnego w związku z tym na przejście przez ściane mam mniej miejsca niż wynikałoby to z projektu. Musze przez otwór szerokości dosłownie 33cm zmieścić dwie rury 160'ki. Czy takie wykonanie jest dopuszczalne? Rury będą dość blisko siebie, a dodatkowo praktycznie w ogóle nie będą izolowane od ściany. Najbardziej boje się roszenia na zewnętrznej stronie rury nawiewowej przez co może się pojawić wilgoć na ścianie. Czy słusznie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam następujący problem. Projektant wentylacji nie uwzględnił pionu kanalizacyjnego...

 

co by to było jakby nie przewidzial zbrojenia ław fundamentowych, albo stropu :jawdrop:

 

no niestety teraz takich uczelnie wypuszczają od lat

 

napisz co to za rury, bo jeśli już za rekuperatorem, to nie powinno być problemów jakich się boisz, jak przed req to problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są to sztywne rury spiro z ocynku, a znajdują się zaraz za rekuperatorem (ten wisi właśnie na tej ścianie przez którą musze przejść).

No niestety często tak jest, że projektanci nie patrzą na inne branżowe projekty stąd takie kwiatki... Kanalizacja miała w tym wypadku pierwszeństwo wykonania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są to sztywne rury spiro z ocynku, a znajdują się zaraz za rekuperatorem (ten wisi właśnie na tej ścianie przez którą musze przejść).

No niestety często tak jest, że projektanci nie patrzą na inne branżowe projekty stąd takie kwiatki... Kanalizacja miała w tym wypadku pierwszeństwo wykonania ;)

To projektant od wentylacji przemysłowej - domową nie robi się na sztywnych - i zapewne "projektant" nie wie o prędkości optymalnej w kanałach?

Czy zagwarantował Panu niesłyszalnośc wentylacji w nocy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu - dziękje za troske, ale jak już pisałem w innym temacie instalacja jest już prawie gotowa. W związku z tym nie będe jej rozbierał. Jeśli będzie hałasować po prostu ją rozbiore (ale mam nadzieje, że do tego nie dojdzie). Moje pytanie było dość konkretne. Moge liczyć na jakąś poradę z Pana strony? (innych oczywiście również zapraszam do dyskusji.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będzie reku z wymiennikiem RS 160 - to nic się nie będzie działo - temperatura nawiewu nie spadnie poniżej 15-16 st.C nawet przy -20...kilku .

 

Jaka długośc jest tych kanałów i jaką Pan ma centrale?

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Centrala to Zehnder/Aeris 350, także ma chyba ten wymiennik o którym Pan pisze. Co do długości to nie wiem o jaką długośc Panu chodzi. Instalacja jest na trójnikach, także ciężko mi długość podać. W każdym razie mamy wyjście z reku, może metr przewodu, kolano i wspomniane przejście przez sciane. Później tłumiki, przejście przez strop do góry i tam zaczynają się trójniki i redukowanie. Moge zrobić skany projektu jak to wygląda dokładnie. Na żywo wygląda to tak:CAM00262.jpg

 

Te dwie najgrubsze rury to te 160'ki które wyszły z reku i za tłumikami przeszły przez strop. Wszystko oczywiście zaizolowane wełną.

Edytowane przez genezyp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to by w tym odcinku użył Pan kanały zalecane przez Zehndera ( dodam na marginesie, że firma Zehnder wyklucza sztywne kanały i trójniki - projektant mając centralę tej firmy powinien to wiedziec!!!)

Pan użyje w tym miejscy kanały zalecane przez Zehndera __b_rekuperator-zehnder.jpg to takie kanały z czarnej "gąbki" - można je trochę nagiąc. Będą izolowane i nie będą "dzwonic".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie - kanały są z elastycznej "gąbki" . Kanały nue są produkowane przez Zehndera - używa je Comair, Brink ... Jutro podam Panu producenta - wezmę z kodu kreskowego

Może Pan je, kupi u Pana Michała Ludwina ( pisze tu)

A tu ma Pan wentylacje Zehndera a właściwie J.E. Storkair (kupionego przez Z..)

http://pdfviewer.zehnder-jestorkair.nl/nl-nl?f=252

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co ciekawe instalacja była projektowana pod ten rekuperator.

Tylko "projektant" się na domowych wentylacja zupełnie nie zna. Zapewne uczył się z "Maksymiliana Malickiego"... przykre.

Wady takiej instalacji

- może byc słyszalna

- może byc słychac głosy między pokojami

-nie da się czyścic ( w razie potrzeby)

-jest droga

-gładkie kanały dają większy opór - http://www.comair-polska.pl/produkty-kanaly-isocom.htm tu może Pan zobaczy jak wygląda kanał wentylacyjny - jest porowaty od wewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ceny tych rozwiązań są jak dla mnie delekie od akceptowalnych. Wykonanie całej instalacji na takich kanałach (60E za 2m kanał 125-160, 22E za kolano?!) kosztowałoby majątek.
Dlatego pytałem o długośc..Poza tym zobaczyłem, że kasy Pan raczej nie żałuje - kanały izolowane, skrzynki anemostaty na dom 200m2 to koszt do 3000 zł z VAT 23% a Pan wziął przemysłowego projektanta, który na wentylacji domowej się nie zna, ale na pewno nie jest tani, dlatego podsunąłem rozwiązanie do przejc przez strop droższe. Takie dwa m przez strop powinny wystarczyc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

-gładkie kanały dają większy opór - http://www.comair-polska.pl/produkty-kanaly-isocom.htm tu może Pan zobaczy jak wygląda kanał wentylacyjny - jest porowaty od wewnątrz.

:D:D:D Co za matolstwo. W maglu zobaczyli kanał wygłuszony od wewnątrz i stwierdzili, że to dlatego, że gładki daje większy opór. Brzęczkowski usłyszał i bezmyślnie powtarza. Miszcz!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt wentylacji robiony przez sporą firme i kupiony razem z projektem domu (czyli to pracownia projektowa zleciła jego wykonanie). Nie będe jednak podawał Jej nazwy.
Wielkość firmy, jak widać, nie wpływa na poziom wiedzy. Nawet z instrukcją zehndera się nie zapoznali. Ale - reklama robi swoje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...