Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wentylacja z odzyskiem z przenikania - głupi czy genialny pomysł?


Recommended Posts

Dobra to jescze taki argument ad przepływu ciepła: Ustawiamy kamere termowizyjną na zewnątrz i robimy zdjęcia takiej sciany raz z przepływającym powietrzem przez pustkę powietrzną , drugi raz zatykamy wloty na dole ściany (blokujemy przepływ). Oczywiste jest ze w drugim przypadku sciana na zewnątrz bedzie cieplejsza bo w pierszym przypadku ciepło zostalo wessane do środka. Staracie sie mnie przekonac do bledu a coraz bardziej wierzę w to rozwiązanie :)
Dlaczego "oczywiste"? Dlaczego ma być cieplejsza? Wg PN już 5mm szczelina - izolację "odcina" Nawet "zatkana od dołu"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra to jescze taki argument ad przepływu ciepła: Ustawiamy kamere termowizyjną na zewnątrz i robimy zdjęcia takiej sciany raz z przepływającym powietrzem przez pustkę powietrzną , drugi raz zatykamy wloty na dole ściany (blokujemy przepływ). Oczywiste jest ze w drugim przypadku sciana na zewnątrz bedzie cieplejsza bo w pierszym przypadku ciepło zostalo wessane do środka. Staracie sie mnie przekonac do bledu a coraz bardziej wierzę w to rozwiązanie :)
Ściana będzie chłodniejsza ale przede wszystkim pod izolacją czyli tam gdzie nie powinna. Chłodniejsza ściana w stosunku do temperatury wewnątrz oznacza większy strumień energii. Równoważnikiem tego jest stalowa rura przechodząca przez pokój i doprowadzająca powietrze do reku. Ogrzeje się kosztem temperatury w pomieszczeniu. Chcesz zrobić to samo ze ścianą. Nie ma zmiłuj.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego "oczywiste"? Dlaczego ma być cieplejsza? Wg PN już 5mm szczelina - izolację "odcina" Nawet "zatkana od dołu"

 

 

nie wiem gdzie to jest w normie. O ile sie orientuje to izolację odcina pustka wentylowana. Niewentylowana ( przy zatkaniu taka by była) pustka powietrzna stanowi dodatkową izolację...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem gdzie to jest w normie. O ile sie orientuje to izolację odcina pustka wentylowana. Niewentylowana ( przy zatkaniu taka by była) pustka powietrzna stanowi dodatkową izolację...
Niezupełnie - konwekcja będzie nawet przy "zatkanym"

Poza tym, nawet nieruchome powietrze - musi jeszcze jakoś zatrzymać podczerwień .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i co z tego ze ogrzeje się rura stalowa kosztem pomieszczenia skoro i tak powietrze z tej rury wchodzi z powrotem do pomieszczenia? Bilans wychodzi na zero. Ale moje rozwiazanie nie jest jednak równoważnikiem takiego rozwiązania. Ja chce odebrać energię tą która ogrzewała by powietrze ZEWNĘTRZNE. Bilans zatem musi być lepszy niż bez tego rozwiązania. Co do chlodniejszej ściany pod izolacją. Musiałoby to wynikać z przepływu tylko i wylącznie czyli na zasadzie takiej jak we wietrzna pogodę i bezwietrzną jest to jakiś wpływ ale zauwazmy ze powietrze na wyzszych poziomach szczeliny bedzie mialo juz wyzsza temperature. Napisałeś "Chłodniejsza ściana w stosunku do temperatury wewnątrz oznacza większy strumień energii" - co jest prawdą, ale po pierwsze to co napisalem powyżej - nie do konca zgadzam się ze sciana bedzie chlodniejsza (oczywiscie powierzchnia sciany w szczelinie) niz taka bez szczeliny i bez ilolacji zewnętrznej - pewnie tyko na dole szczeliny bylaby chlodniejsza, po drugie, wiekszy strumień bardziej ogrzewa powietrze w pustce ktore zostaje wessane do wewnątrz, dla tego wlasnie pisalem ze konstrukcja sciany + styropian wewnetrzny powinna mieć "U" optymalne - ani za male ani za duże aby powierzchnia szczeliny (sciany ze szczeliną) nie musialabyć za duża.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezupełnie - konwekcja będzie nawet przy "zatkanym"

Poza tym, nawet nieruchome powietrze - musi jeszcze jakoś zatrzymać podczerwień .

 

Niewentylowana pustka powietrzna jest izolatorem. Na tym opierają się wszytkie spienione izolatory typu styropian (zamykają miliony pustek powietrznych). Nie będę z tym dyskutował i pan też nie powinien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewentylowana pustka powietrzna jest izolatorem. Na tym opierają się wszytkie spienione izolatory typu styropian (zamykają miliony pustek powietrznych). Nie będę z tym dyskutował i pan też nie powinien.

I nie dyskutuję - tylko informuję - to nie jest izolacja termiczna ! Nie może być ruchome powietrze w przegrodzie, ani inny niż prostopadły kierunek przepływu ciepła.

Ja wolę izolować - domy izolowane kończą się na 30kWh/m2 rocznie I izolacja to termos nie ściana .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie dyskutuję - tylko informuję - to nie jest izolacja termiczna ! Nie może być ruchome powietrze w przegrodzie, ani inny niż prostopadły kierunek przepływu ciepła.

Ja wolę izolować - domy izolowane kończą się na 30kWh/m2 rocznie I izolacja to termos nie ściana .

 

 

Jestem w sumie nowy na tym forum ale zaczynam rozumieć skąd ten najazdy na Pana na innych wątkach. Ma Pan jakieś swoje teorie których uparcie się Pan trzyma (taki z Pana Macierewicz forum), dyskutuje pan o postach których Pan nawet nie czyta do końca.

Dałem się może podpuścić niepotrzebnie ale informuję że opór cieplny niewentylowanej pustki powietrza możemy wziać z tablic zawartych w PN EN ISO6946 i wynosi w zależności od szerokości szczeliny od 0,11 do 0,18 m2K/W. o ile dobrze pamiętam to w tej normie wyróżnia się 3 rodzaje pustek - niewentylowaną, wentylowaną mocno i słabo i są podane dla nich opory (nie lambdy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...