Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór rekuperatora dom 220 m2


Recommended Posts

Witam

W tym roku na wiosnę rozpoczyna budowę i rozglądam się za rekuperatorem. Wysłałem do kilku firm projekt . I jakie moje zdziwenie rekuperatory są dobrane od 300 m3 do 550 m3 np mam ofertę z centralą Mistral ec600 i mistral 300. Czym grozi przewymiarowanie instalacji a czym jej niedomiarowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukaj.. albo pomysl chwile sam :) a tak na szybko:

za duza centrala: DROGO, zabierze wiecej miejsca niz mniejsza skrzynia, bedzie chodzila tylko na czesci swojej mocy, okresowo bedziesz mogl zrobic maly huragan w domu, np. jak bedize trzeba tesciowa wygnac ;)

 

za mala: normalnie na codzien powinna wystarczyc (i tak zazwyczaj reku na I/II biegu non-stop), ale przyjda swieta, zjedzie sie rodzina, jakies gotowanie, troche ludzi, jeszcze jakis duch kupy (to forumowe okreslenie jest zabojcze ;) i po prostu bedzie zaduch w domu, bo nawet rozkrecona na maxa centralka nie da rady. skonczysz otwierajac okna i robiac przeciagi :p tylko po co wtedy bylo wydawac kase na reku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej kopić komplet na dom .

 

Ale jaki 300-400-500 m3 dlaczego każdy projekt na inne wartości.

Są pewne założenia - Budowlane ( nie wiadomo ile osób ) 50m3/h x łazienki + 30m3/h kuchnia.

I zdrowie - 20-30m3/h na osobę.

 

Jest jeszcze oddzielna sekta projektantów, których wiedza zatrzymała się na Maksymilianie Malickim. Ci wyznają jeszcze krotności wymian na kubaturę!!!, blaszane kanały, trójniki ( napisałem "sekta", bo są niereformowalni)

Ma Pan dom 220 m w związku z tym powinien Pan mieć centralę 100-150m3/h przy 200Pa na minimum 300-400m3/h przy 200Pa maksimum

Pan nigdy nie patrzy na wydajność, tylko na wydajność przy obciążeniu

Np.

Zasilanie: 230/1/50 V/~/Hz

 

Wydajność: 800 m3/h

 

Spręż: 145 Pa

 

Efektywność odzysku ciepła jawnego: 79%

 

Poziom hałasu: 34,5 dB(A)

 

Przybliżona pow., którą można obsłużyć: 100m2

Mimo, ze 800m3 to tylko 100m2

 

Ale jaki
Taki co go nie słychać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dołącze do tematu. pomóżcie prosze w ustawieniu nawiewu/wywiewu w poszczegolnych pomieszczeniach.Centrale planuje brink excellent 400 plus .Dom o powierzchni 153m2 (bez garazu-jak zrobic wentylacje garazu nieogrzewanego-czy jest w ogole potrzebna?)W domu beda mieszkaly 4 osoby

 

[ATTACH=CONFIG]244068[/ATTACH]

Co tu ustawiać? To musi byc samoregulacja - ustawić się nie da, bo i pomierzyć nie można . Dlaczego garderoba jest wywiew? To czyste i suche pomieszczenie!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Witam

W tym roku na wiosnę rozpoczyna budowę i rozglądam się za rekuperatorem. Wysłałem do kilku firm projekt . I jakie moje zdziwenie rekuperatory są dobrane od 300 m3 do 550 m3 np mam ofertę z centralą Mistral ec600 i mistral 300. Czym grozi przewymiarowanie instalacji a czym jej niedomiarowanie.

 

 

Moim skromnym zdaniem bawiac sie w montaz takowego systemu, trzeba pojsc na calosc czyli uwzglednic w projekcie: skuteczna filtracja powietrza czyli wymiany rzedu minimum 2, chlodzenie latem przez GWC glikolowe wymian min 2, czyli nalezy przewymiarowac kanaly nawiewne stusujac srednice min fi 100 oraz wentylatory centrali z calkowitymi bypassami, zastosowac odpowiednie przepustnice na kazdym kanale takie jak np IRIS, instalacje wykonac na kolektorach zbiorczych. Zastosowac 2 dodatkowe przepustnice do recyrkulacji tj 1 przed wymiennikiem glikolowym sluzaca do recyrkulacji i chlodzenia domu latem przy min 2 wymianach a 2 przepustnice za wymiennikiem plytowym ale przed wentylatorem do recyrkulacji przy pracy w trybie zimowym dzieki czemu podniesie sie temperatura nawiewu i wilgotnosc, oczywiscie powietrze musi byc zaciagane np z korytarza i przechodzic filtracje przeciwpylowa oraz przez wegiel aktywny. Zastosowac odpowiedni nawilzacz. Dopracowujac projekt (przez kilka lat) mozna dojsc do ceny calej instalacji sam material okolo 7000zl stosujac rekuperator o sprawnosci 80 % skutecznie oczyszczajacy powietrze i chlodzacy dom latem o powierzchni 180m kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...
  • 3 weeks później...

Witam,

 

Jeżeli potrzebuje Pan pomocy przy doborze i montażu odpowiedniego rekuperatora polecam kontakt z jednym z autoryzowanych instalatorów marki Buderus. Ich wyszukiwarkę można znaleźć na stronie http://www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z autoryzowanym serwisem marki pod numerem infolinii: 801 777 008. Więcej informacji o produkcie można znaleźć na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/rekuperacja/.

Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Buderus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...