Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pakuły a teflon raz jeszcze


marekbo

Recommended Posts

Witam,

 

Chciałbym przećwiczyć nawijanie, ale w internecie jest dużo rozbieżnych opisów. Zamieszczam zdjęcie i mam kilka pytań:

WxWxZ-3-8-x-3-8-x-3-8-Rozgałęźnik-typu-T--2-x-gwint-wewnętrzny-3-8--1-x-gwin.jpg

 

1. Ile razy nawijać teflon?, w którą stronę patrząc na zdjęcie (gwint zewnętrzny).

2. Czy pakuły nawijać od zewnętrznej do wewnętrznej strony czy odwrotnie.

3. W którą stronę nawijać pakuły?.

4. Czy pakuły muszą być jednym kawałku?, czy można nawijać odcinkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się powiedzieć ile razy nawinąć taśmę teflonową bo to zależy od luzu między łączonymi elementami. Nawijaj tak by przy wkręcaniu taśma zaciskała się. Zawsze nawijam tak by wychodził stożek z taśmy. Na początku mniejsza grubość taśmy a im bliżej końca gwintu tym grubiej.

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz potrenowac nawijanie i wyczuc kiedy jest za duzo, bo to zalezy jaka srednica gwintu.

Lepiej jest nawijac jednym kawalkiem, ale tu znowu trening, bo trzeba wiedziec jakiej "grubosci" pakuly nawijac.

Reszta na foto :)

 

[ATTACH=CONFIG]244269[/ATTACH]

 

Tak więc okazuje się, że całą kotłownię postawiłem nawijając źle, bo zaczynałem od krawędzi. Szczęściem nic nie cieknie.

Wniosek mam jeden: Jak nie cieknie, to dobrze jest.

Moim zdaniem tylko pakuły plus pasta.

Próbowałem tym i tym.

Jednak pakuły - w sytuacjach skrajnych! - o niebo lepiej się sprawdzają - pośpiech, zmęczenie, kończy się "uszczelniacz".

Pakuły od biedy są też do odzysku, szczególnie gdy robisz coś na próbę, tymczasowo. A robiąc samodzielnie, często robiłem jakieś łączenia tymczasowe, choćby po to, żeby podłączyć manometr do próby ciśnieniowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zawsze nakręcam pakuły tak jak PeZet i też nic nigdy mi spod pakuł nie ciekło. A z taśmą teflonową miałem już kilka przygód (nieszczelne połączenie, pęknięta dziadowska mosiężna kształtka po zbyt grubym nawinięciu taśmy), podobnie mam też cały czas (bo jakoś nie chcę mi się go usuwać) bardzo niewielki przeciek (pojedyncze krople na dobę) na połączeniu uszczelnianym podobno najlepszym sznurkiem teflonowym Loctite czy jakośtak. Nie ja robiłem, ale ja poprawię. Kiedyś...

 

Wracając do tematu, myślę, że ważne w przypadku pakuł jest to, żeby je nawijać "z gwintem", tak, żeby nakręcana kształtka zawijała, a nie odwijała pakuły, kierunek wzdłużny jest mało istotny. Dobrze nawinięte pakuły tak czy tak znajdą się tam, gdzie mają być, źle nawinięte po prostu się rozkręcą w czasie nakręcania kształtki i rzecz będzie widoczna od razu.

I zgadzam się, że pakuły nie mają sobie równych. Można je nakręcać przy użyciu pasty, bądź dowolnego mazidła, którym da się pakuły "natłuścić", osobiście robiłem to już na mydło, na płyn do zmywania i na towot. Słyszałem natomiast o opcjach przeróżnistych od masła począwszy, na dość obrzydliwych skończywszy :) (nie, nie aż tak obrzydliwych, ale też się niedobrze robiło). Wady mają w sumie tylko dwie. Jedną jest mała dekoracyjność, w przypadku widocznej armatury łazienkowej (z widocznymi połączeniami) może to być problemem, ale przy uważnym nawinięciu można to zrobić tak, żeby pakuły nie wystawały. Druga wada to ciężka współpraca z gwintami gładkimi, zwłaszcza niklowanymi, ale tu wystarczy piłka do metalu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek.P masz tu racje i cenna uwage, praktycznie nawijanie pakul mozna zrobic od dowolnej strony, ale jednak zawsze z kierunkiem wkrecania - to fakt.

 

Jeszcze co moge dodac, to u mnie sie sprawdza patent z "zablokowaniem" pakul poprzez nalozenie wzdluz gwnitu poczatku i zacisniecie go kolejnymi nawijanymi...

Sprawdzone na stali nierdzewnej, ktora pracuje bardziej niz inne metale...

WXWXZ-~1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siłom :) Tylko tu trzeba siłę połączyć z głową. Kształtki żeliwne zniosą wiele, ale mosiężne bywają dość kruche i tu warto zrobić czasem test bez pakuł, jak to się da dokręcić i jak wtedy będzie ustawione, bo czasem zamiast dociągać na chama warto po prostu nie dokręcić do końca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temat teflonu pominę (dobry tylko przy instalacjach chemicznych) a na pakułach zawsze zostawcie jeden obrót niedokręcony by dobrze ustawić, dobrze podwinięte pakuły można spokojnie cofnąć nawet o jeden cały obrót i złącze wytrzymuje test 30bar

 

Już w miarę opanowałem, tylko najpierw nawijam pakuły, a później "żabą" ściskam w kilku miejscach gwint i wtedy mi się pakuły nie ślizgają, oczywiście na koniec pasta. Próbowałem najpierw brzeszczotem piłować gwint, ale pakuły przy skręcaniu mi się ślizgały, pewnie to kwestia wprawy. Próba szczelności zakończona sukcesem :). Dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie nie ma tu żadnej filozofii. Trzeba potrenować i tyle. Ja dawno temu pomagałem hydraulikowi, który coś tam u nas w domu przerabiał i tak się nauczyłem. Podglądając. Teflon jest ładny i czysty, ale to zawsze loteria. Pakuły jeszcze nigdy mnie nie zawiodły. Potwierdzam, że nie należy dokręcać na siłę. W przypadku średnic 1/2" - 1" kręcę bez narzędzi ile się da, a potem tylko lekko dokręcam kluczem, albo "żabką" tak, żeby w razie potrzeby móc jeszcze zrobić jeden obrót, bo mnie uczono, żeby dla dopasowania kształtek zawsze zakręcać, nigdy odkręcać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie taśma teflonowa jest dobra do armatury będącej na widoku i do szybkich awaryjnych zastosowań. Raczej bym nie robił na niej całej instalacji skręcanej, ale do elementów końcowych często jej używam. Ma jeszcze jedną zaletę praktyczną - odpowiednio nawinięta może służyć jako ogólny uszczelniacz - np. można nawinąć "pseudo-oring" pod dławice cieknącego zaworu grzybkowego, albo jak uszkodzi się uszczelka pod korkiem filtra wodnego, można tak nawinąc alby uszczelnić gwint i zastąpić uszczelkę, no i przy syfonach kanalizacji można się posiłkować, dlatego zawsze warto ją mieć do awaryjnych zastosowań.

Oczywiście, pomijam jej zastosowanie przy gazie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...