Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja domu letniskowego


Recommended Posts

Witam serdecznie.

 

Mam domek letniskowy murowany z lat 60-tych. W ostatnich latach powoli remontuje go:

- wylałem podłogi i zaizolowałem styropianem

- wszystkie okna nowe PCV

- nowy dach i więźba (poddasze spore, ale niezagospodarowane) jest wełna mineralna i folia paraizaloacyjna

- wszystkie ściany wewnętrzne dostały 3cm styropianu, na to płyty karton-gipsowe

 

Dom zawsze miał problem z wilgocią, zwłaszcza na wiosnę gdy za pierwszym "otwarciem" było czuć stęchliznę. Teraz boję się, że będzie gorzej bo jest znacznie szczelniejszy przez okna i remont ścian. Muszę zapewnić mu skuteczną wentylację, ale nie wiem jak. Jestem tam od 1 do 3 miesięcy w roku, głównie w okresie letnim, od października do kwietnia nikogo tam nie ma bo to kawał drogi od mojego miejsca zamieszkania.

 

Myślałem nad wentylacją grawitacyjną, ale nie ma możliwości ogrzania domu przez moją ciągłą nieobecność, a zatem jak rozumiem wentylacja taka byłaby mało skuteczna. Znowu mechaniczna niby wymusza ruch powietrza, ale zimą w domu na pewno panuje mróz, więc czy jakiekolwiek urządzenie zniesie pracę w takich warunkach. Dodam, że dom ma zaledwie 50m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

 

Mam domek letniskowy murowany z lat 60-tych. W ostatnich latach powoli remontuje go:

- wylałem podłogi i zaizolowałem styropianem

- wszystkie okna nowe PCV

- nowy dach i więźba (poddasze spore, ale niezagospodarowane) jest wełna mineralna i folia paraizaloacyjna

- wszystkie ściany wewnętrzne dostały 3cm styropianu, na to płyty karton-gipsowe

 

Dom zawsze miał problem z wilgocią, zwłaszcza na wiosnę gdy za pierwszym "otwarciem" było czuć stęchliznę. Teraz boję się, że będzie gorzej bo jest znacznie szczelniejszy przez okna i remont ścian. Muszę zapewnić mu skuteczną wentylację, ale nie wiem jak. Jestem tam od 1 do 3 miesięcy w roku, głównie w okresie letnim, od października do kwietnia nikogo tam nie ma bo to kawał drogi od mojego miejsca zamieszkania.

 

Myślałem nad wentylacją grawitacyjną, ale nie ma możliwości ogrzania domu przez moją ciągłą nieobecność, a zatem jak rozumiem wentylacja taka byłaby mało skuteczna. Znowu mechaniczna niby wymusza ruch powietrza, ale zimą w domu na pewno panuje mróz, więc czy jakiekolwiek urządzenie zniesie pracę w takich warunkach. Dodam, że dom ma zaledwie 50m2.

Powinien Pan zrobić WM nawiewną z GWC . Zakopać 10-20 m rury na 1.5 m głębokości założyć wentylator kanałowy i nawiewać do pokoi. Zima będzie + a latem chłodniej i komary nie lecą.

Ps. Mam nadzieję, że w ścianie też jest paroizolacja pod tynkiem!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

 

Mam domek letniskowy murowany z lat 60-tych. W ostatnich latach powoli remontuje go:

- wylałem podłogi i zaizolowałem styropianem

- wszystkie okna nowe PCV

- nowy dach i więźba (poddasze spore, ale niezagospodarowane) jest wełna mineralna i folia paraizaloacyjna

- wszystkie ściany wewnętrzne dostały 3cm styropianu, na to płyty karton-gipsowe

 

Dom zawsze miał problem z wilgocią, zwłaszcza na wiosnę gdy za pierwszym "otwarciem" było czuć stęchliznę. Teraz boję się, że będzie gorzej bo jest znacznie szczelniejszy przez okna i remont ścian. Muszę zapewnić mu skuteczną wentylację, ale nie wiem jak. Jestem tam od 1 do 3 miesięcy w roku, głównie w okresie letnim, od października do kwietnia nikogo tam nie ma bo to kawał drogi od mojego miejsca zamieszkania.

 

Myślałem nad wentylacją grawitacyjną, ale nie ma możliwości ogrzania domu przez moją ciągłą nieobecność, a zatem jak rozumiem wentylacja taka byłaby mało skuteczna. Znowu mechaniczna niby wymusza ruch powietrza, ale zimą w domu na pewno panuje mróz, więc czy jakiekolwiek urządzenie zniesie pracę w takich warunkach. Dodam, że dom ma zaledwie 50m2.

Tu jest problem z kwotą którą warto w taki domek zainwestować. Wentylacja mechaniczna, nawet bez rekuperatora to jest jakiś tam koszt, nie mówiąc o GWC którego skuteczność jest zawsze problematyczna. Musisz tez pomyśleć o nieproszonych gościach dla których kawałek rury to skarb. :) Może nawiewniki higrosterowane w oknach? Są tanie i skuteczne. Jeżeli domek nie jest w zimie ogrzewany to chyba najlepszy i najtańszy sposób.

 

P.S. Na Brzęczkowskiego nie zwracaj uwagi. To troll, każdemu proszącemu o pomoc wciskający swoje chore teorie. Jest montażystą wentylacji mechanicznej, ma też mały sklepik z podobnymi rzeczami i każdemu wciska to co mu na półkach zalega. Miał już tu kilka razy bana za pisanie głupot ale jakoś się niczego nie nauczył. Zna się na montażu urządzeń do WM i wie co i za ile jest na rynku. W tym zakresie jakoś mozna na nim polegać. W każdym innym, ze szczególnym uwzględnieniem izolacji absolutnie nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akurat tę odpowiedź TB uznaję za wartą uwagi
Żartujesz? GWC do domku letniskowego? Wentylator kanałowy? Na 1,5 m głębokości? Do domku używanego 1 - 3 miesiące w roku? Będzie się kręcił przez 9 miesięcy by w domu nie było zaduchu? Paroizolacja dla 3 cm styropianu w pustym i nieogrzewanym domu? Bez przesady, chodzi tylko o ten zaduch. Na upartego wystarczy wywietrzniki porobić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie grzyb na ściany nie wchodził, ale zaduch na prawdę jest nieznośny i sprawia, że nawet nowo wstawione tapczany przesiąkają nim bardzo mocno. Dom teraz jest sporo szczelniejszy, więc trochę się przestraszyłem. Oczywiście najchętniej nie kombinowałbym i jak mówi perm dał nawiewniki w okna. Pytanie tylko co jeśli temperatura powietrza w domu będzie bardzo zbliżona do zewnętrznej? Rozumiem, że to różnica temperatur napędza wentylację grawitacyjną. Zapomniałem dodać, że w domu jest komin z piecem kaflowym. Co do GWC wydaje się ciekawe, liczę, że 40 wattowy wentylator kanałowy to około 200zł kosztów energii rocznie. Nie ma tragedii jeśli faktycznie miałoby to pomóc. Natomiast sam koszt GWC to dla mnie zagadka. Jakby GWC o wystarczającej wydajności można było zrobić do 2000-2500 pln rozważyłbym taką opcję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie grzyb na ściany nie wchodził, ale zaduch na prawdę jest nieznośny i sprawia, że nawet nowo wstawione tapczany przesiąkają nim bardzo mocno. Dom teraz jest sporo szczelniejszy, więc trochę się przestraszyłem. Oczywiście najchętniej nie kombinowałbym i jak mówi perm dał nawiewniki w okna. Pytanie tylko co jeśli temperatura powietrza w domu będzie bardzo zbliżona do zewnętrznej? Rozumiem, że to różnica temperatur napędza wentylację grawitacyjną. Zapomniałem dodać, że w domu jest komin z piecem kaflowym. Co do GWC wydaje się ciekawe, liczę, że 40 wattowy wentylator kanałowy to około 200zł kosztów energii rocznie. Nie ma tragedii jeśli faktycznie miałoby to pomóc. Natomiast sam koszt GWC to dla mnie zagadka. Jakby GWC o wystarczającej wydajności można było zrobić do 2000-2500 pln rozważyłbym taką opcję.
Zapominasz, że masz na ścianach zaledwie 3 cm izolacji. Dom bez ogrzewania wychłodzi ci się i taki GWC niewiele tu zmieni. Wentylator pod ziemią to żart. Skąd wiesz, że go nie zaleje? A jak się zepsuje to co zrobisz? Szkoda na to kasy. Jak już wentylator to gdzieś w ścianie. Nieogrzewane domy to zawsze problem, przede wszystkim z meblami. Ja bym zamontował te nawiewniki. Koszt żaden a powinny choć w pewnym stopniu zapewnić wentylacją. Zawsze możesz coś dołożyć. Ja w swoim domku (sporo mniejszym) mam po prostu dwa otwory wentylacyjne przy podłodze od północy i dwa na górze na ścianie na którą świeci słońce czyli z południa. Mam meble tapicerowane, nie mam żadnego zaduchu czy zapachu. Działa to od 7 lat. Domek w zimie nie ogrzewany. Ocieplony 10 cm wełny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie grzyb na ściany nie wchodził, ale zaduch na prawdę jest nieznośny i sprawia, że nawet nowo wstawione tapczany przesiąkają nim bardzo mocno. Dom teraz jest sporo szczelniejszy, więc trochę się przestraszyłem. Oczywiście najchętniej nie kombinowałbym i jak mówi perm dał nawiewniki w okna. Pytanie tylko co jeśli temperatura powietrza w domu będzie bardzo zbliżona do zewnętrznej? Rozumiem, że to różnica temperatur napędza wentylację grawitacyjną. Zapomniałem dodać, że w domu jest komin z piecem kaflowym. Co do GWC wydaje się ciekawe, liczę, że 40 wattowy wentylator kanałowy to około 200zł kosztów energii rocznie. Nie ma tragedii jeśli faktycznie miałoby to pomóc. Natomiast sam koszt GWC to dla mnie zagadka. Jakby GWC o wystarczającej wydajności można było zrobić do 2000-2500 pln rozważyłbym taką opcję.
Przy własnej robocie i takim domku to za połowę tej ceny! 15-20 m szczelnego kanału 160 lub 125 mm i wentylatorek kanałowy. A może studnia jest w okolicy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żartujesz? GWC do domku letniskowego? Wentylator kanałowy? Na 1,5 m głębokości? Do domku używanego 1 - 3 miesiące w roku? Będzie się kręcił przez 9 miesięcy by w domu nie było zaduchu? Paroizolacja dla 3 cm styropianu w pustym i nieogrzewanym domu? Bez przesady, chodzi tylko o ten zaduch. Na upartego wystarczy wywietrzniki porobić.

 

@perm, chyba jednak lekko przesadzasz, ja rozumiem że wątek "0-20" to twój konik (ja też lubię tam za krytyka robić), ale nigdy bym nie wpadł żeby w gwc wentylator pchać pod ziemię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Studnia jest 2m od domu. Dość głęboka chyba z 8 dren.
Można czerpnię tam zrobić - latem będzie chłodnym powietrzem wiało, gdy wieczorem trzeba zapalić światło - można mieć zamknięte okna i nie obawiać się komarów itp. Z zimą... Zawsze te +4 st. będzie do domu wpadać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...