Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

W lipcu 2003 kupiliśmy działkę w pięknym miejscu, z dobrym sąsiedztwem (obecnie jesteśmy na etapie uzbrajania). Działka jest na zboczu ok 4 - 5 st. Gdy ją kupowaliśmy to byliśmy tak "napaleni",że nic nie było nas w stanie odwieść od zakupu (była to już ostania działka o tych wymiarach 31x35). Wczoraj spojrzeliśmy tzw. chłodnym okiem i okazało się, że to nachylenie może w ogólnym rozrachunku trochę kosztować.

Mamy możliwość zamiany na taką samą działkę co do wielkości i kształtu (zwolniła sie działka po sasiedzku). Niestety trzeba bedzie zapłacić wszystkie koszty notarialne (ok. 2000 zł ). Mam w związku z tym pytanie. Czy warto sie zamieniać? A moze zbocze to zaleta np. przy aranżacji zieleni.

Będę bardzo wdzieczna za wszelkie uwagi na ten temat bardziej doświadczonych forumowiczów

 

Pozdr

Magda

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/18784-dzia%C5%82ka-na-zboczu-wada-czy-zaleta/
Udostępnij na innych stronach

Walory estetyczne działki na zboczu są niepodważalne. Jednak jeśli liczysz sie z kosztami to z bardzo dużym prawdopodobieństwem wybudowanie domu na zboczu będzie wyraźnie droższe (>>2kzł). Mam z pozoru niewielki spadek na swojej działce, przed posadowieniem budynku był wręcz niezauważalny. Spowodował jednak konieczność nawiezienia sporych ilości piachu do zasypania i obsypania fundamentu, potrzebuje jeszcze sporo ziemi do uformowania sensownych skarp.

Problemy te można zminimalizować wybierając odpowiedni projekt, którego realizacja równiez może okazać sie droższa od klasycznych rozwiązań przewidzainych na płaskie działki.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/18784-dzia%C5%82ka-na-zboczu-wada-czy-zaleta/#findComment-320295
Udostępnij na innych stronach

Zbocze mozna niewątpliwie pięknie zaaranżować, zrobić śliczny ogród, półki skalne, ale niestety takie usytuowanie zarówno domu, jak i ogrodu naprawdę sporo kosztuje.

Zacznę od domu: U mnie pomiędzy bramą wjazdową a końcem domu (około 20m) był spadek terenu w najniższym punkcie wynoszący 1,8m.

W związku z tym aby nie robić spadku na podjeździe w kierunku budynku ( opady deszczu z własnej jak rownież z sąsiednich działek, oraz śniegu musiałem zainwestować w wykonanie piwnic. Od strony wjazdu na posesję są całkowicie niewidoczne , natomiast od strony ogrodu aby nie zahwiać proporcji budynku naiozłem w sumie około 1000 ton ziemi. która utworzyła dość naturalną skarpę. Na tej sarpie mam zamiar zrobić ogródek skalny co wiąże się z następnym transportem kilku ciężarówek kamienia. Oczywiście można powiedzieć, że i tak sie chciało skalniaki, no ale nie koniecznie na taką skalę :roll: .

Jest też drugie rozwiązanie domu na skarpie: a mianowicie zrobienie indywidualnego projektu domu u architekta, który podczas projektowania nowego domu uwzględni już nachylenie działki. Można np wejść do domu na poziomie drogi a następnie schodzić co parę stopni do Kuchni potem do salonu ogrodu zimowego itd. Takie rozwiązanie niestety też kosztują - droższy projekt , droższe wykonanie ( podłogi na różnych poziomach większa ilość schodów.

Przy dużym nachyleniu skarpy na najwyższym poziomie domu można zrobić garaż, a następne pomieszczenia stopniowo niżej ( to przy małej działce) lub postawić wiatę garażową tuż przy drodze nie łącząc jej z bryłą budynku.

Jak już wspomniałem takie usytuowanie daje naprawdę duże pole do popisy dla architektów ( domów i zieleni) jednak każde z tych kompeksowych rozwiązań kosztować będzie wielokrotnie więcej niż 2tys.zł.

No ale może działka jest tego warta i chcecie tak jak ja wybudować na niej swój własny, wymażony dom? :wink:

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/18784-dzia%C5%82ka-na-zboczu-wada-czy-zaleta/#findComment-320301
Udostępnij na innych stronach

Chyba będę się musiała bardzo poważnie zastanowić nad zmianą. Nie kwestionuje urody i możliwości aranżacyjnych, ale nie wiem czy bedzie mnie stać na takie fantazje. Dom który planuję budować to Akacja z pracowni Horyzont, która sama w sobie jest droga, a co dopiero z udziwnieniami. Może dobrym rozwiązaniem będzie dyskusja z autorem projektu na temat ewentualnych zmian.

 

Pozdr

Magda

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/18784-dzia%C5%82ka-na-zboczu-wada-czy-zaleta/#findComment-320336
Udostępnij na innych stronach

Drugi raz gdybym budował na zboczu to TYLKO indywidualny projekt dostosowany do otoczenia. A tak to dodatkowo zapłaciłem za piwnice (wcale ich nie chciałem) około 30tys - stan surowy + nawiezienie i obsypanie budynku 8tys. teraz czeka mnie jeszcze otynkowanie piwnic zrobienie wylewek , płytek, instalacje, malowanie,przywiezienie kamienia na skarpy 20tys braknie

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/18784-dzia%C5%82ka-na-zboczu-wada-czy-zaleta/#findComment-320352
Udostępnij na innych stronach

Marcinie,

bardzo dziękuję za te uwagi. Nie ucieszyło mnie to za baradzo. Na pewno wezmę je pod uwagę. Nie pozostaje mi nic innego jak tylko dostodować moją wymarzoną Akację pod uroczą acz kosztowną "posiadłość".

 

Pozdr

Magda

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/18784-dzia%C5%82ka-na-zboczu-wada-czy-zaleta/#findComment-320366
Udostępnij na innych stronach

Oprócz waloru estetycznego jest jeszcze problem budowy geologicznej skarpy. Poradź się geologa czy w tym miejscu można zbudować dom! Był taki przypadek niedaleko Bielska, że kilka domów pojechało w dół zbocza jak na sankach. Wybudujesz w złym miejscu i później będziesz się bujać po sądach i stracisz kupę kasy.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/18784-dzia%C5%82ka-na-zboczu-wada-czy-zaleta/#findComment-320425
Udostępnij na innych stronach

Do tego co powiedział awt tylko parę zdań. Przy małym spadku terenu - do 10% ( 1m wys na 10m dł) raczej nie powinno być problemów z osuwiskiem.

Problem może wystąpić na zboczach bardziej nachylonych ( mogą być takie powyżej planowanego posadowienia budynku) z przewagą gruntów gliniastych, w których dodatkowe obciążonie wodami opadowymi powoduje także wytworzenie się warstwy poślizgowej i przekroczenie "kąta stoku naturalnego" co powoduje osuwiska.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/18784-dzia%C5%82ka-na-zboczu-wada-czy-zaleta/#findComment-320463
Udostępnij na innych stronach

A tego to ja w ogóle nie brałam pod uwagę. Muszę sie rozejrzeć czy na tej samej wysokości sa w ogóle jakieś domy. To jest raczej mały spadek ok 5% więc mam nadzieję, że z osuwiskiem nie będzie problemów, tak czy inaczej muszę to sprawdzić

 

Pozdr

Magda

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/18784-dzia%C5%82ka-na-zboczu-wada-czy-zaleta/#findComment-320501
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna rada dla Magdy

Przed ewentualną korektą projektu, a tym bardziej kupnem gotowego zmierz dokładnie najlepiej niwelatorem ( jak nie masz skąd pożyczyć to może być szlaufwaga - przeźroczysty wąż napełniony wodą, na końcach rurki wskazywany jest zawsze ten sam poziom) jaki masz spadek terenu.

Idę o zakład że masz większy niż ci się "NA OKO" wydaje.

U mnie wyglądało na 1m różnicy poziomów, a okazało się po sprawdzeniu niwelatorem że były prawie 2 na dł 20m

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/18784-dzia%C5%82ka-na-zboczu-wada-czy-zaleta/#findComment-320566
Udostępnij na innych stronach

Ja kończę dom na działce na zboczu. Można powiedzieć że jest część górna, skarpa i częsć dolna. Pomiędzy najwyższym a najniższym punktem działki jest chyba prawie 20 metrów (choć są oddalone o 60 metrów).

Część górna, gdzie stoi mój dom, miała jakieś 1,5-2 metry różnicy między krawędziami domu. Zdecydowałem nie robić projektu na zbocze lecz projekt typowy (Pod Akacjami Archonu) i wyrównałem teren w górnej części. W sumie niecałe 3 dni pracy koparki gąsienicowej.

Na pewno są koszty zagospodarowania tych pochyłości (mury oporowe, budowa podjazdów, skarpy), ale wszystko da się zrobić. Przy ogólnych kosztach budowy domu, koszty te nie przekroczą paru procent.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/18784-dzia%C5%82ka-na-zboczu-wada-czy-zaleta/#findComment-320593
Udostępnij na innych stronach

Działka na zboczu jest bardzo trudna i bardziej kosztowna ,ale za to ma duzo możliwości zagospodarowania ,a efekty przejda najśmielsze nasze oczekiwania . Ja wybudowałem swój dom na 33 stopniowej dzialce i jak trzeba bylo by to zrobił bym jeszcze raz to samo. Warto ponieśc trud żeby się cieszyć długie lata.Adam
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/18784-dzia%C5%82ka-na-zboczu-wada-czy-zaleta/#findComment-321119
Udostępnij na innych stronach

Ja mam , a raczej miałam działkę na lekkim zboczu. Odchylenie było spore. Przed budową wyrównałam działkę i z jednej strony została stroma skarpa. Jest przy tym trochę roboty, nie ukrywam. Bo nie dość tego, że musiałam zainwestować w równanie to jeszcze będe musiała pracować nad skarbami ;)

 

Ale jeżeli miałabym ponowny wybór pomiędzy działką prostą i na spadzie, to bez zastanowienia wybrałabym drugą opcję. To ma swój urok, a jak włożysz wiele pracy to będzie czym oko nacieszyć ;)

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/18784-dzia%C5%82ka-na-zboczu-wada-czy-zaleta/#findComment-321133
Udostępnij na innych stronach

Witam!

My mamy dzialke ze spadem ok. 19 procent. Zamowilismy projekt indywidualnie u architekta i z dotychczasowych ustalen wynika, ze bedzie piekny, doskonale wkomponowany w skarpe. Na dole beda garaze i wejscie do domu (dom dwurodzinny), a na pietrze (parter od strony ogrodu) i na poddaszu uzytkowym lokale mieszkalne. Biorac pod uwage charakter dzialki (w duzym stopniu zalesiona od strony ogrodu) musi to byc piekne. Poza tym mamy dzialke za darmo!

Pozdrowko!

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/18784-dzia%C5%82ka-na-zboczu-wada-czy-zaleta/#findComment-322757
Udostępnij na innych stronach

Mamy działkę z 8 proc. spadem i gdybym miał możliwość wolałbym działkę płaską. Mimo wszystko finanse związane z dostosowaniem projektu i potem wykonanem są wyższe przy działce ze spadkiem terenu.

A estetyka... de gustibus. Myślę, że działkę bez spadku też można ładnie zagospodarować.

 

A tak na marginesie... dlaczego sąsiednia działka się zwolniła? Przed ewentualną zamianą warto sprawdzić.

Ważne są też badania geotechniczne i dobrze zebrany wywiad środowiskowy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/18784-dzia%C5%82ka-na-zboczu-wada-czy-zaleta/#findComment-322778
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam działkę na zboczu i moim zdaniem to:

1. Sama budowa domu jeżeli spad mniejszy niż 10% (tak jak mówi Pikumar97 ) nie robi problemu, gdyż robisz głębszy wykop pod fundament albo fundamenty schodkowe co nie jest wcale droższe. Dodatkowo jeżeli planujesz podpiwniczenie to masz połowe pracy z głowy - świetnie nadaje się na garaż

2. Koszty (a raczej więcej pracy jeżeli masz dużą taczkę) jest przy wyruwnywaniu działki w obrębie domu i aranżacji ogrodu. Rada to dobrze kopać wykopy pod fundament czyli humus na jedną stronę a resztą od razu na niwelację

 

Adam

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/18784-dzia%C5%82ka-na-zboczu-wada-czy-zaleta/#findComment-322966
Udostępnij na innych stronach

Adamie

 

Czuję sie pocieszona ponieważ spadek na mojej działce nie przekracza 10%. Przez weekend rozpatrywałam już wizje osuwającego domu. Mam nadzieję ze jednak nie będzie tak źle. Jedno co na pewno trzeba zrobić to dostosować projekt do spadku - czyli mam możliwość zrobienia na parterze kilka poziomów (o czym z resztą zawsze marzyłam ) Mam nadzieję że nie podroży to za bardzo mojej inwestycji.

 

Magda

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/18784-dzia%C5%82ka-na-zboczu-wada-czy-zaleta/#findComment-323094
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...