Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wymiana pokrycia dachowego bez pozwolenia


ŁukaszC4

Recommended Posts

Witam

Co może grozić za zmianę pokrycia dachowego bez zgłoszenia tego w urzędzie?

 

To jedno:

 

Wymianę pokrycia i orynnowania oraz naprawę więźby, wystarczy dokonać zgłoszenia w wydziale architektoniczno-budowlanym starostwa powiatowego. Zgłoszenie składa się na formularzu z urzędu co najmniej 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia robót. Należy w nim podać ów termin oraz określić rodzaj, zakres i sposób wykonania prac.

 

Do zgłoszenia trzeba dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością, czasami wymagane są też rysunki obrazujące planowane prace. Roboty można rozpocząć po upływie 30 dni od zgłoszenia, jeżeli w tym czasie starosta nie wniesie sprzeciwu. Zgłoszenie traci ważność po 2 latach od określonego w nim terminu rozpoczęcia robót. Pozwolenie jest niezbędne, jeżeli modernizacja dachu będzie się wiązać ze zmianą jego konstrukcji i kształtu, podwyższeniem budynku, adaptacją nieużytkowego poddasza na cele mieszkaniowe, dobudowaniem dodatkowych pomieszczeń albo wstawieniem okien połaciowych

 

a to drugie:

 

Przeprowadzanie prac budowlanych, takich jak nadbudowa, rozbudowa, odbudowa, bez wymaganego zgłoszenia lub decyzji o pozwoleniu na budowę, jest samowolą budowlaną. W razie wykrycia powiatowy inspektor nadzoru budowlanego ma prawo wstrzymać roboty i wszcząć tzw. procedurę legalizacyjną. To kosztowne dla inwestora, bo wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty legalizacyjnej. Jeśli brakuje pozwolenia na budowę, to opłata stanowi 50-krotność stawki opłaty podstawowej (dla budynku jednorodzinnego - 50 tys. zł!). Natomiast wykrycie braku zgłoszenia kosztuje 2,5 lub 5 tys. zł, w zależności od rodzaju niezgłoszonych prac

 

W całości zaspakaja odpowiedz na Twoje pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaspokaja w 90%,czyli jeśli teraz mam eternit i chce go wymienić na jakąś blachę to po prostu zgłaszam to tak jak napisałeś wyżej i jak nie ma sprzeciwu to po prostu robię czy jest też jakaś kontrola itp?

Przede wszystkim zapytaj się w gminie jak z tą wymiana - po pierwsze, możesz zyskać pokrycie części kosztów, dodatkowo będziesz mógł zutylizować nieodpłatnie ten materiał za którego usunięcie obecnie musisz zapłacić.

Niestety póki jest na dach nie jest tak szkodliwy jak w trakcie i po tym jak go zdejmiesz.

 

Nie jestem zbytnio zorientowany w tym eternicie, ale na pewno Polska ma go osunąć do któregoś roku - barierę stanowią jak zawsze finanse bo to przyszły właściciel ma zabezpieczyć sobie środki na inwestycje wymiany pokrycia dachu , a potem zostanie to zwrócone - jednak wcześniej trzeba przygotować wszystkie dokumenty.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
W przypadku eternitu należy dodatkowo zgłosić również minimum 30 dni przed rozpoczęciem wytwarzanie odpadów szkodliwych. Demontaż eternitu musi wykonać firma z uprawnieniami, odpowiednio go zapakować i specjalnym (z uprawnieniami) samochodem wywieźć na specjalne składowisko. Na te praca musisz mieć mieć wszystkie dokumenty bo dachy z eternitu są zinwentaryzowane. Demontaż i krycie najlepiej powierzyć jednej firmie. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...