Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

DGP a piec wolnostojący (koza) - dogrzanie pietra


kosciej4x4

Recommended Posts

Witam.

 

Na początek opiszę mój problem. Mam w domku szeregowym (nie za duży 100m^2..) ogrzewanie gazowe, które jest normalnym, domyślnym CO.

Na parterze, w salonie postawiłem kozę, a raczej piec wolno stojący HAAS+SOHN typ Empoli bez płaszcza.

Z możliwości grzewczych kozy jestem bardzo zadowolony, ale niestety o ile dół jest bardzo dobrze dogrzewany, to na piętrze, gdzie są 3 sypialnie jest już kilka stopni mniej.

Wpadłem na pomysł, żeby dorobić (a raczej zlecić - sam nie będę grzebał przy kominach) ogrzewanie DGP dla pokojów na piętrze.

Jako że koza sama w sobie jest dość ozdobna odpada obudowanie całości, dlatego mam pomysł jak na rysunku z załącznika.

 

Dodatkowo opis:

Piecyk posiada dopływ świeżego powietrza z zewnątrz budynku w formie kratki umieszczonej za piecykiem - Kratka jest zamykana i otwierana ręcznie w razie potrzeby.

 

Na rysunku (koza1.jpg) rura z żeberkami to radiator, kanał DGP jest bardzo łatwy do zrobienia, bo koło komina jest przestrzeń 19 na 34 cm, którą mogę przeprowadzić rurę na strych, skąd rozprowadzę ciepłe powietrze po 3 pokojach z pomocą turbiny i anemostatów na sufitach w każdym z pokojów.

 

Obudowę tej puszki chcę zrobić z płyt KG ogniochronnych + od środka ocieplić wełną kamienną. Powietrze do tej "puszki" będzie brane z pod spodu (gdzie na rysunku jest zgrubienie).

 

Dodatkowo rozważałem drugi sposób (załącznik koza2.jpg), gdyż pewien instalator kominków mi zasugerował, że w poziomym odcinku rury może mi się bardzo sadza osadzać.

 

Bardzo proszę o poradę, bo już głupieję - jedni mówią, żeby zatkać kratkę za kozą, drudzy, że to w ogóle nie ma sensu i wymienić piecyk na kominek normalny (wolałbym nie, bo ta koza mi się bardzo podoba oraz zajmuje dużo mniej miejsca - no i jest nowa - ma koło 2 lat...).

koza1.jpg

koza2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...