Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Terriva - siatka przeciwskurczowa


Recommended Posts

Jak zawsze proszę Was o radę. W projekcie mam strop Teriva i w ramach stropu mam zapis:

 

3 cm nadbetonu; beton B 20 , zalewać razem z wieńcami i rdzeniami żelbetowymi oraz podciągami; w warstwie nadbetonu umieścić siatki (przeciwskurczowe) fi 4 lub fi 3 mm o rozstawie oczek 20 x 20 cm

 

Wykonawca twierdzi, że taka siatka to kpina i gdyby budował dla siebie nie dałby tak cienkiej siatki. Proponuje fi 6. Pytałem architekta i on uważa, że taka wystarczy, tylko, żeby zakład siatki był na półtora oczka. Dla mnie jako inwestora oczywiście ma to wpływ na cenę - fi3 oczko15x15 kupię za 1/3 ceny fi6. Może ktoś bardziej doświadzony mógłby się wypowiedzieć?

 

Dodatkowo chciałem dopytać o:

 

zalewać razem z wieńcami i rdzeniami żelbetowymi oraz podciągami;

 

Wykonawca robi to na dwa razy. Pierwszo robi rdzenie, a później przygotuje strop i zaleje go razem z wieńcami i podciągami. Pytałem mojego KierBuda i on uważa, że w praktyce ciężko zrobić to za jednym razem i takie podejście jest ok. Z kolei słyszałem, że nie powinno się robić przerw technologicznych jeżeli nie jest to konieczne. Również jestem ciekaw Waszej opinii.

 

Dodam, że projekt przygotowany na szkody górnicze kategorii trzeciej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, na pewno chodzi ci o siatki przeciwskurczowe? Czy przypodporowe? W terivie najczęściej się daje siatki przy podporach na szerokość ok 65cm, nie na całości. Ja w projekcie mam takie siatki fi5, a dałem fi6 bo takie mieli na pobliskim składzie. A cieńsze przeciwskurczowe daje się do końcowej wylewki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o nadbeton 3cm nad terivą. W moim projekcie nic nie ma o siatkach przy podporach.

 

Może autor projektu cos pokrecił lub przespał ten wykład.. Generalnie Twój wykonawca ma rację siatki fi3 nic nie dadzą, i ciężko zalać strop z rdzeniami na raz. Przerwa technologiczna na końcu rdzenia to nic nadzwyczajnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem jeszcze raz projekt i nie widzę nic o zbrojeniu przypodporowym. Mam natomiast żebra rozdzielcze oraz zbrojenie podporowe, ale tylko przy belkach 6,3m. Przy krótszych zbrojenia podporowego już nie ma, ale czytałem kiedyś, ze stosuje się dla belek dłuższych niż 6 metrów. Żebra rozdzielcze oczywiście są na całości (po 2 sztuki).

 

Wracając do mojego pytania - tak jak pisałem w pierwszym poście, chodzi o siatki przeciwskurczowe, które wg mnie nie mają charakteruje konstrukcyjnego, ale mają zapobiegać skurczą nadbetonu 3cm. Tylko cały czas to są moje przypuszczenia i chciałem się Was o to poradzić.

Edytowane przez Patrycja&Rafał
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym też ułożył te siatki przy podporach.

W stropach typu filigran zbrojenie jest podobnie skonstruowane a siatki przypodporowe też się daje.

 

Co do przeciwskurczowej "3" to takie zbrojenie jest typowe ale nie jest to zbrojenie konstrukcyjne.

 

Czyli przeciwskurczowa jest ok, Pozostaje jeszcze to podporowe na belkach krótszych niż 6m. Jak bede dawal siatke fi3 na calosci to czy dorzucenie drugiej siatki fi3 na szerokosci 65cm przy podporach bedzie wystarczajace?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...