Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wyczystka konieczna?


Recommended Posts

Też ostatnio miałem ten problem.

Wyczytałem jednak (w ostatnim muratorze też jest o tym :D ), że w przypadku luftu od pieca gazowego, wyczystka nie jest konieczna, wystarczy rura "kwasówka" z "patelnią" na samym dole i odprowadzeniem skroplin.

W przypadku luftu od kominka wyczystka jednak jest potrzebna. I to chyba bardziej jeszcze od strony praktycznej niz formalnej.

 

Pozdrawiam

 

Rav

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niieeeee, no panowie. Po co? Palenisko to najniższy, a do tego najbardziej dostepny punkt. Kominiarz od góry wrzuca gumową kulę na sznurku, troche tym pohuśta i cały syf...wpada do paleniska. Tylko trzeba poodsuwać co cenniejsze przedmioty i czekać cierpliwie u dołu z odkurzaczem w pogotowiu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:o Bzdury piszecie ze nie potrzebna jest wyczystka.Komin nie moze być nad kominkiem. Przy CO gazowym jak i do kominka też MUSI byc wyczystka by spełniac wymagania komina spalinowego lub dymowego. Jeśli komin jest nad kominkiem to uszkodzi sie kominek przy czyszczeniu prędzej czy puzniej, nie warto tak robic , szkoda kominka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem aż chce mi się przeklinać jak czytam niektóre BZDURNE posty i podpowiedzi niedouczonych ludzi. Kto wymyślił ten patent że do pieca gazowego nie trzeba wyczystki?? Wybierać sadzę przez palenisko??? Oczywiście, jeżeli ktoś był na tyle inteligentny że zapomniał o tym przy budowaniu (niekoniecznie inwestor - od tego są budowlańcy, inspektorzy i kierownicy budów) Co do wyczystek przy przewodach kominowych spalinowych to nawet producenci systemów kominowych zalecają stosowanie wyczystek.

Drzwiczki kominowe muszą być i to nie podlega dyskusji!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sznowny Panie Adamkom. Pisałem że wyczystka musi być jeśli komin stoi tak jak przystało z tyłu lub z boku kominka bo to prawda. Jeśli chodzi o dziwne rozwiązania gdy komin stoi nad paleniskiem to faktycznie nie ma jak zrobić wyczystki. Ale tego rodzaju rozwiazanie to rzadkość. Natomiast przy kominach do nowoczesnych pieców gazowych np kondensacyjnych wyczystka jest zbędna, bo niby co sie tam ma gromadzić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezupełnie to prawda do pieca kondensacyjnego podłacza sie system rura w rurze. Można go prowadzić przez np ścianę na zewnątrz mozna też w pionie, a można też wsadzić rurę do komina tak jest do komina rezygnując z zewnętrznej osłony bo ją stanowi właśnie ściana komina A poza tym po co te nerwy.

Pozdrowienia :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki ze tak to ostro zabrzmiało, nie chciałem by te słowa kogos uraziły, i jeszcze raz przepraszam. Jeśli już wkładamy rure do komina to na zagieciach a tym samym na kolanie musi byś rewizja która spełnia role wyczystki. Zawsze może wpaść coś do komina . Sam wyciągałem ptaszki z takich wkładów nie licząc ile liści sie gromadzi. Często się spotykam , ze jak jest awaria to wady powstały wczesniej i wtedy na szybko trzeba cos kuć i psuć, by sie dostac do takiego miejsca , dlatego za wczasu mówie o potrzebie robienia wg przepisów, gdyż sa one sprawdzone.Wszystko jest dobre jak jest nowe lecz jak upłynie troche czasu to zaczynaja się problemy.

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Hej kominiarze z Forum.

Przekonajcie mnie (ale tak bez "unoszenia się") jaki jest sens robienia wyczystki w kominku, gdzie przewód kominowy znajduje się nad wkładem. Bo wbrew pozorom to wcale nie są to rzadkie przypadki.

Wg przepisów taka instalacja jest ok., a argumenty że wkład się niszczy raczej mnie nie przekonują. Zadaniem kominiarza jest zapoznanie się ze stanem instalacji przed przystąpieniem do jej czyszczenia i takie przeprowadzenie przeglądu by nie uległa ona zniszczeniu po wizycie, a nie "ciepanie" po przewodzie "kulą wyburzeniową na uwięzi". No i miejsce dla "bohaterki" wątku - gdzie niby miało by być? Dorabianie dodatkowej części komina i przyłączanie do niej przewodu dymowego jest z technicznego punktu widzenia dodatkowym skomplikowaniem rzeczy prostej i na pewno nie polepszy parametrów przewodu dymowego oraz samego przyłącza, bo "rury dymowej" kominka nigdy nie wyczyści się tak pięknie jak w takim przypadku.

Pozdrawiam i ciekaw jestem dalszej dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też dobijają wypowiedzi dowodzące, że przy kominku musi być wyczystka. Oczywiście wszystkie rysunki w Muratorze pokazują piękny komin, odnogę do kominka i dalej na dole w piwnicy zrobiona wyczystka. Tylko co jak ktoś nie ma pwinicy? Tego idealistyczne rysunki nie pokazują. Widziałem tylko jeden rysunek na folderze reklamowym Pouloujata, jak komin dwuścienny został podczepiony bezpośrednio do kominka. No bo po co jest wyczystka? Żeby wybrać syf jaki jest na dole komina i tak oczywiście jest przy piecach CO. Ja będę robił kominek i mam zamiar podobnie postępować jak myśli Przekorek! Dziwią mnie wypowiedzi ludzi, którzy piszą, że trzeba zrobić to i tamto bo sią tak robi, tylko czasami trzeba się zastanowić po co właściwie się to coś robi!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 12 kwietnia 2002 r.

w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

(Dz. U. Nr 75, poz. 690)

 

Przewody kominowe

§ 146. 1. Wyloty przewodów kominowych powinny być dostępne do czyszczenia i okresowej kontroli, z uwzględnieniem przepisów § 308.

2. Przewody spalinowe i dymowe powinny być wyposażone, odpowiednio, w otwory wycierowe lub rewizyjne, zamykane szczelnymi drzwiczkami, a w przypadku występowania spalin mokrych - także w układ odprowadzania skroplin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli w kominie jest odchylka od pionu to pojawia sie zagrozenie

ze nie wszystko bedzie chcialo spadac na dol samo.

Wtedy kijem trzeba bedzie przepychac!

Przepisy nie moga byc uznaniowe i pozwalac oceniac na oko, ze przy

kolanie 30 stponi fi 200 to jeszcze jest ok a wiecej stopni nie.

Dlatego warto podejmujac decyzje swiadomie uwzglednic wszelkie

mozliwe utrudnienia ekspolatacyjne i dzialac racjonalnie.

Ja widzialem w Holandii piekna koze podpieta do komina dwusciennego

przechodzacgo przez strop. Komin konczy sie pionowo deklem nad podloga. Zas wpiecie od kozy jest z boku komina. Zawsze mozna miec dostep do komina na przestrzal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę że dyskusja trochę zboczyła. Mój komin bedzie niestety stał z tyłu za kominkiem, więc jeśli dobrze rozumiem tak czy siak muszę mieć wyczystkę. Czy jest szansa ponieważ ta wyczyska wypadnie w tak zwanym gabinecie aby zrozbić ją na tyle szczelną aby sadza nie latała mi po całym pokoju?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest szansa (...) aby zrozbić ją na tyle szczelną aby sadza nie latała mi po całym pokoju?

Właściwie to jak jest zabezpieczona tak wyczystka. Drzwiczki chyba powinny być hermetycznie zamykane żeby sadza i gorące spaliny nie wydostawały się na zew. Czy takie drzwiczki są w standardowych wymiarach, czy trzeba zwrócić na to uwagę podczas murowania komina?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kominek podłączony do sufitu (bezpośrednio czy pod skosem) - kończy się tym, że kominiarz nie musi uderzać kulą po kominku, żeby coś się stało. W momencie wpuszczenia kuli ze szczotką do przewodu kominowego może powstać podciśnienie w przewodzie i może nastąpić wydostanie się sadzy KAŻDĄ szczeliną. Uwierzcie mi, szyba hermetyczna w kominku nie zapewni szczelności. Jeżeli kominek byłby podłączony do komina, który prawidłowo jest postawiony wtedy takiego problemu nie będzie ponieważ wszystko spadnie do najniższego punktu (czyli do drzwiczek). AWT nie chcesz robić drzwiczek kominowych? Proszę bardzo ale nie zrobisz na złość nam kominiarzom, tylko sobie. To TY tam będziesz mieszkał i Ty się z tym będziem męczył. Poza tym, jeżeli nie ma drzwiczek kominowych a kominek jest używany często to prędzej czy później dojdzie do zatkania rury od kominka i co wtedy?Może to nastąpić po 3, 4 8 latach ale przecież nie budujesz się z myślą że za 5 lat wyprowadzisz się z domu. A dodatkowo każdorazowe czyszczenie przewodu kominowego (a nie wyobrażam sobie jak można palić w kominku i nie czyścić regularnie komina) powoduje opad sadzy w znacznej ilości. A jak wpadnie ptak albo zrobi sobie gniazdo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...