Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Brak wentylacji i problem z wilgocią


Recommended Posts

Mieszkam w domu pobudowanym 20 lat temu. Wentylacja jest grawitacyjna ale tylko w kuchni i łazience. Z tym, że do łazienki jest prowadzona do komina około 4m rurą z 3 zakrętami i ciągu tam za wiele nie ma. Po wymianie okien i ociepleniu domu zaczął pojawiać się grzyb. Dodatkowo została zrobiona druga kuchnia gdzie w ogóle nie ma wentylacji. Chciałbym jakoś poprawić wentylację nowej kuchni, łazienki i pokoju dziecka. Czy przewiercenie dziur przez mur na zewnątrz domu i zainstalowanie kratek zda egzamin? Na zewnątrz mógłbym zastosować kawałek rury w pionie i zakończyć ją jakimś grzybkiem. Pobudowanie komina nie wchodzi w grę bo dom jest piętrowy a rozkład pomieszczeń taki, że musiałbym 3 kominy postawić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JTD czas na twoją mantrę :)

 

spierdzielić dom łatwo, a to podobno myślenie ma przyszłość.

 

Kolego, a po co ta rura na zewnątrz w pionie zakończona grzybkiem? czyżby miała robić za wentylację tej nowej kuchni?

ogólnie dobrze kombinujesz, tylko tymi przewiertami w zimę to trochę będzie pizgało

 

Trza pomyśleć kompleksowo i podejść do sprawy po bożemu, ale bez choćby rzutów budynku to se to ne da

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
JTD czas na twoją mantrę :)

Niestety - zapału coraz mniej :D

A i wiosna za pasem - wyłączyć się z doradzania trzeba będzie, bo czeka projekt i wykonawstwo kombajnu: "wędzarka/grill/suszarnia grzybów" :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro uważasz że telepatycznie "widzimy" twój budynek, to podpowiem ci tak

 

ZRÓB WENTYLACJĘ MECHANICZNĄ W CAŁYM DOMU niekoniecznie z odzyskiem ciepła

Z tym, że z odzyskiem ciepła wyjdzie najtaniej - na takim optimalu 400 zmieści się z izolowanymi kanałami w 6000zł brutto 23% "kominy" i nawiewniki - mogą nie być tańsze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawiam rzut parteru. Własnej roboty więc marny raczej. Na czerwono zaznaczyłem jak jest poprowadzona wentylacja łazienki. Zielonymi kropkami zaznaczyłem ewentualne miejsca gdzie chciałbym zrobić dodatkowo wentylację. Z tym, że ja myślałem żeby przebić się przez mur.

 

rzut.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okna mam na rozszczelnienie. Mało to daje i w łazience cały sufit jest czarny. W pokoju w rogu od północy też wychodzi grzybek. Myślałem dodatkowo o założeniu nawiewników Regel-air ale nie wiem czy to coś da. Wentylacja ma być doraźna na okres około 3 lat. W 2016r. nabędę prawa emerytalne i wtedy gdy będę już pewien sytuacji finansowej rozpoczynam budowę nowego domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to czerwone co narysowałeś nie ma prawa działać, w sprzyjających momentach może odrobinę, ale to nie to samo co wentylacja.

 

Rozszczelnione okna działają tak jak dziury w ścianach, więc dodatkowe dziurowanie nic nie da. jakąś protezą byłby pewnie wentylator wyciągowy zamontowany na tej czerwonej rurze w łazience, ale czy ten kanał kominowy tylko do tego?

 

być może należał by zebrać takie lub podobne rury do tej starej kuchni z łazienki i nowej kuchni, podłączyć do wspólnego wentylatora wyciągowego o odpowiedniej wydajności te 3 pomieszczenia i usuwać kanałem w kominie - niech się JTD może wypowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tego nie robiłem. To dom po rodzicach. Problem w tym, że nie ma jak pociągnąć bo miałbym rury widoczne w każdym pomieszczeniu. Proszę o jakąś konkretną wskazówkę jak zaradzić rozwojowi grzyba? Czy wstawienie kratek przez mur i rozszczelnienie okien pomoże? Edytowane przez VATC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Ja tego nie robiłem. To dom po rodzicach. Problem w tym, że nie ma jak pociągnąć bo miałbym rury widoczne w każdym pomieszczeniu. Proszę o jakąś konkretną wskazówkę jak zaradzić rozwojowi grzyba? Czy wstawienie kratek przez mur i rozszczelnienie okien pomoże?

 

Witaj, konkretna rada jedź na wschód polski tam są szeptuchy to napewno one ci pomogą.

A tak na poważnie to gentoonx radzi ci b. dobrze!

Wysyłam ci poprawiny twój rysunek miej więcej tak możesz zrobić wentylację mech. Ten niebieski punkt to wentylator.

 

Pozdr.

 

Janek

 

 

wentyl.jpg

Edytowane przez 17jan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...