Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocena projektu rekuperacji "Dom w skrzydłokwiatach"


Recommended Posts

Witam

Od tygodnia ślęczę na forach i czytam na temat rekuperacji i mam wrażenie, że wiem teraz mniej niż przed lekturą:

Buduję dom wg projektu „dom w skrzydłokwiatach”

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-skrzydlokwiatach/m4f3537963e48c

W sieci znalazłem sporo informacji na temat rekuperacji w domach jednopoziomowych ale na temat domów z poddaszem użytkowym praktycznie cisza.

Planuje samemu wykonać instalację wentylacji mechanicznej , ale jako że nie miałem nigdy okazji robić tego wcześniej dlatego proszę o radę.

Wcześniej wykonałem rurowy wymiennik ciepła i niedługo będę zalewał strop monolityczny dlatego już teraz chciałbym dokładnie wiedzieć gdzie pozostawić sobie przepusty na wszystkie anemostaty itp.

Czas na pytania:

1. Czy traktować każdą kondygnację z osobna czy liczyć dom jako jedną całość ?(wg swoich rozważań podzieliłem parter i piętro jako osobne obiekty i liczyłem tak bilans każdej z kondygnacji aby suma powietrza wyciąganego i nawiewanego była równa dla każdej z kondygnacji)

2. Czy dla każdej z kondygnacji stosuje osobny rozdzielacz dla powietrza wywiewanego i nawiewanego (tzn na parter 2 rozdzielacze i 2 osobne dla piętra). Opcja druga jest taka że stosuje jeden rozdzielacz do powietrza nawiewanego i wywiewanego montuje je na piętrze nad stropem i rozprowadzam przewody wentylacyjne po całym mieszkaniu, na oby piętrach

3. W jaki sposób rozprowadzać przewody wentylacyjne do anemostatu na parterze. Planuje poprowadzić je na posadzce na piętrze i w odpowiednich miejscach porobić przepusty do anemostatów (nie chciałbym robić podwieszanych sufitów na parterze)

4. Jakiego typu przewodów wentylacyjnych użyć do prowadzenia po posadzce? Czy mogę użyć okrągłych typu:

http://allegro.pl/wentylacja-rekuperacja-przewod-wentylacyjny-vent-i3994321600.html

czy muszę zakupić przewody płaskie typu VT-133

http://www.ground-therm.com/images/pliki/VENTIFLEX%20VT-133%20Inteligentna%20technologia.pdf

5. W jaki sposób dobiera się ilość przewodów do danego anemostatu? (rozumiem że chodzi o ilość powietrza które może przypłynąć przez daną rurę o danej średnice przez jednostkę czasu i koryguje przesłoną na anemostacie. Na forach jest to w niejasny sposób opisane jak się to liczy)

6. Podobnie z anemostatami, rozumiem że dobiera się wielkość anemostatu do ilości przepływu powietrza, a czy można zakupić większe anemostaty i regulować tylko przesłoną?

7. Czy do przewodów wentylacyjnych które podałem powyżej muszę stosować jakieś tłumiki hałasu?

8. Poniżej przedstawiam swoją wizję projektu ustawienia anemostatów oraz przewodów wentylacyjnych. Byłbym niezmiernie wdzięczny za komentarz oraz ewentualne poprawki

Tak dla wyjaśnienia:

Zielone kółko – anemostat nawiewny

Czerwone kółko – anemostat wywiewny

Różowe kółko – rura od GWC

Czerwone i zielone prostokąty – rozdzielacze

Czerwone i zielone linie – trasy przewodów wentylacyjnych

 

Oznaczenia pomieszczeń

1_01 Wiatrołap

1_02 Hol

1_03 Kuchnia

1_04 Jadalnia

1_05 Salon

1_06 Schody

1_07 Schowek

1_08 Pokój

1_09 Łazienka

1_10 Kotłownia

1_11 Garaż

 

2_01 Schody

2_02 Hol

2_03 Pokój

2_04 Pokój

2_05 Pralnia

2_06 Pokój

2_07 Garderoba

2_08 Łazienka

 

 

Miejsce anemostatów na parterze

[ATTACH=CONFIG]248096[/ATTACH]

 

Trasy przewodów wentylacyjnych parteru układane na posadzce piętra

[ATTACH=CONFIG]248097[/ATTACH]

 

Rekuperacja na piętrze

[ATTACH=CONFIG]248098[/ATTACH]

 

Sam rekuperator montowany będzie na strychu

 

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...