Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dedietrich MCA25 i pompa ogrzewania podłogowego


bartekkolo

Recommended Posts

Potrzebuję pomocy osób znających się na temacie. Mam piec Dedietrich MCA25 z pogodówką i jednym sterowaniem zdalnym. Dwa obiegi - A bezpośredni (zasilanie grzejników) i B z zaworem trójdrożnym (zasilanie podłogówki). Piec steruje pompami na obiegu A i B. Sterownie zdalne z czujnikiem temperatury jest wpięte do obiegu A.

I teraz mam pytanie odnośnie sterowania pompy na obiegu B. O ile pompa na obiegu A wyłącza się jak palnik nie chodzi i piec nie grzeje wody CO, to pompa B chodzi nieprzerwanie cały czas- czy piec grzeje czy nie. Wyłącza się ona dopiero jak piec zostanie przełączony ręcznie, czy to na podstawie odczytów z pogodówki w tryb letni (świecąca na wyświetlaczu parasolka). Gdy piec jest w trybie zimowym (bałwanek na wyświetlaczu) pompa B działa cały czas. Instalator udzielił mi informacji że tak ma być w trybie automatycznym, ale jakoś nie chce mi się wierzyć, że w momencie kiedy pompa nie jest potrzebna bo czynnik CO nie jest grzany ma ona tłoczyć wodę... chyba że rzeczywiście ma powodować ruch wody powracającej z obiegu aby ponownie ją wykorzystać. Czy ktoś może potwierdzić że w tych piecach z automatyką tak jest?

Nie wiem jakie szczegóły jeszcze potrzebne, ale może jakiś instalator będzie w stanie mi pomóc.

Moje wątpliwości budzi jeszcze jedna zworka na płycie (zaznaczona na niebiesko)- w instrukcji na schematach z mieszaczem jak rozumiem ma ona być rozłączona- u mnie jest zmostkowana. Moja instalacja jest co prawda bez sprzęgła ale czy ona ma być przy zaworze trójdrożnym na obiegu B złączona?

MCA25.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego prawda jest taka że obiegiem B steruje krzywa grzania i temperatura zewnętrzna. Z jakiego powodu ma wyłączać przecież automatyka kotła nic nie wie o temperaturze pomieszczenia i zostało nagrzane. Wyłączenie pompy nastąpi zgodnie z programem po przejściu w okres letni. Zworka o której piszesz powinna być zamontowana, w miejsce zworki podłącza się termostat i montuje się na rurze zasilania podłogówki jako zabezpieczenie (opcja dodatkowa)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak- ma to sens. W takim razie, jeśli podłączę zewnętrzne sterowanie do obiegu B, to wtedy temperatura pomieszczenia będzie brana pod uwagę i po osiągnięciu żądanej temperatury pompa zostanie wyłączona- zgadza się?.

Oczywiście wtedy powstanie problem, że pompa obiegu A będzie mi chodziła wg. automatyki kotła + pogodówka- tak?

Może od razu spytam inaczej :)

Konfiguracja:

- piec MCA 25 + pogodówka

- obiegi podłogówki mam na parterze (obieg B z zaworem trójdrogowym)

- obieg kaloryferów mam na poddaszu (Obieg A bezpośredni)

- piec grzeje również CWU

- do tego kominek z płaszczem wodnym + sterownik TATAREK- RT08

- jedno sterowanie zewnętrzne do kotła z pomiarem temperatury

 

Jak rozwiązujecie to w takich instalacjach aby temperatura w pomieszczeniach góra/dół była jak najbardziej zrównowarzona?

Obecnie na dole mam dużo cieplej niż na górze (nawet bez palenia w kominku), więc sterowanie wyłącza obieg kaloryferów po osiągnięciu zadanej temperatury, która mierzona jest na dole- efekt taki że u góry jest za chłodno.

Myślałem żeby przenieść sterowanie zdalne do góry, ale wtedy efekt chyba będzie podobny, bo piec będzie chciał dogrzewać górę i przy okazji będzie również grzał podłogówkę.

Rozwiązaniem pewnie byłoby zamontowanie drugiego sterowania zdalnego na poddaszu i rozdzielenie sterowania obiegami podłogówki i kaloryferów- ale czy da się to zrobić bez sprzęgła hydraulicznego? Czy dedietrich ma takie rozwiązania bezprzewodowe?

A może da się osiągnąć lepszy efekt w inny sposób- np. zmniejszając przepływy w podłogówce?

Czy będzie ktoś w stanie coś podpowiedzieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie zdalne masz przypisane do obiegu A w związku z tym gdy jest już ciepło na parterze czujnik stwierdza że dosyć grzania i góra przestaje grzać. Jeżeli ma być zgodnie z logiką czujnik musi być na górze i będzie sterował tym co jest na piętrze. Podłogówka będzie pracować tak jak obecnie i nic w tym względzie nic się nie zmieni. Pozdrawiam i życzę owocnej pracy. Edytowane przez zybie
błąd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik powinieneś mieć tam gdzie podłogówka. Powinien on mieć włączony tryb " wpływ pomieszczenia" aby mógł sterować zaworem 3d z siłownikiem. Pompa na ogrzewanie podłogowe powinna być włączona cały czas. Na piętrze gdzie są grzejniki powinien być termostat ( taki co współgra ze sterownikiem) który będzie sterował pracą pompy na grzejniki. Obydwa te urządzenia powinny być podpięte do mieszacza lub kotła jeśli ma takie funkcje. Wtedy każdy obieg ma swoje sterowanie. Sprzęgło hydrauliczne jeśli są dwa układy powinno być zamontowane od razu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gersik - czy masz na myśli coś takiego na ten drugi obieg?: http://x-eco.pl/p/90/270/de-dietrich-modulens-czujnik-pokojowy-pakiet-fm-52-85757747--de-dietrich-akcesoria-kotlow.html

Czy możecie mi jeszcze wyjaśnić w prostych słowach znaczenie tego "wpływu pomieszczenia" na sterowanie zaworem 3d? w ustawieniach można przypisać dla wpływu wartości od 0 do 10, tylko jaki to ma wpływ na działanie? .... nie bardzo mogę zrozumieć ideę :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...