Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

obudowa wkładu kominkowego przy WM z reku?


santoszwp.pl

Recommended Posts

Witajcie!

 

Do "lwów" - proszę nie rzucać się że temat wałkowany tysiące razy itd. Przejrzałem 43 strony samych tematów od poczatku istnienia - doszedłem do roku 2011 i sie poddałem, wątek przyklejony o wszystkim w kominkach ma trzysta ileś stron i też nie daję rady.

Proszę tylko o jasną i klarowną odpowiedź w temacie jak wyżej.

 

Mam wkład kominkowy z zamknięta komorą spalania. Nie będzie on pełnił żadnej funkcji grzewczej - ma być tylko ozdobą i czasami palić się rekraacyjnie. Nie robiłem dolotu powietrza z zewnątrz gdyż dom z założenia energooszczędny a dolot to kolejny mostek termiczny. Mam WM z reku i wiem że przy wentylacji zrównoważonej zamknięta komora jest dopuszczalna przez przepisy.

Zamierzam sam wykonać obudowę kominka i mam dylemat dot. materiałów i chłodzenia. Pierwotna wersja zakładała wełne rockwoola i KG. Jednak czytajac kilka wątków mocno się nad tym zastanawiam.

Pytania:

1. Czy wykonanie obudowy z wełny i do wysokości czopucha z ytonga bedzie błedem? powyżej KG - planowana jest ramka granitowa wokół szyby stad decyzja o materiale trwalszym niż KG - ewentualnie proszę o zalecenia - cegła?

2. Jak wygląda sprawa z chłodzeniem wkładu - czy przy wentylacji kiedy jeden z nawiewów jest bezpośrednio nad kominkiem to otwory wentylacyjne (kratki) wystarczą takie jak mzaleca producent czy powinny być większe?

3. Czy konieczna jest komora dekompresyjna jeśli mam strop z terivy?

 

Bohusz - tylko bez sarkazmu proszę:p

 

Oczywiście zgodnie z sugestią bohusza - chodzi o otwartą komorę spalania:p

Edytowane przez [email protected]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 64
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

W jednym masz rację - wentylacja zrównoważona gwarantuje dobrą współpracę z wkładami o zamkniętej komorze spalania. I to tyle...

Ty kupiłeś wkład, który może być urządzeniem z zamkniętą komorą, pod warunkiem połączenia go ze środowiskiem zewnętrznym rurą (jak każdy inny na świecie), której właśnie nie masz. W związku z powyższym resztę pytań uważam za bezprzedmiotowe w Twoim wypadku :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wkład kominkowy z zamknięta komorą spalania. Nie będzie on pełnił żadnej funkcji grzewczej - ma być tylko ozdobą i czasami palić się rekraacyjnie. Nie robiłem dolotu powietrza z zewnątrz gdyż dom z założenia energooszczędny a dolot to kolejny mostek termiczny. Mam WM z reku i wiem że przy wentylacji zrównoważonej zamknięta komora jest dopuszczalna przez przepisy.

 

Jeżeli nie podepniesz szczelnie powietrza do spalania z zewnątrz do wkładu kominkowego to Masz wkład z zamkniętą, czy otwartą komorą spalania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jednym masz rację - wentylacja zrównoważona gwarantuje dobrą współpracę z wkładami o zamkniętej komorze spalania. I to tyle...

Ty kupiłeś wkład, który może być urządzeniem z zamkniętą komorą, pod warunkiem połączenia go ze środowiskiem zewnętrznym rurą (jak każdy inny na świecie), której właśnie nie masz. W związku z powyższym resztę pytań uważam za bezprzedmiotowe w Twoim wypadku :(

 

Mylisz się - mój wkład nie ma wejścia na podłączenie dolotu powietrza z zewnątrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie podepniesz szczelnie powietrza do spalania z zewnątrz do wkładu kominkowego to Masz wkład z zamkniętą, czy otwartą komorą spalania?

 

Sorki - mój błąd - wkład który posiadaam nie ma dolotu powietrza z zewnątrz i pobiera je z pomieszczenia w związku z tym jest to wkład z otwartą komorą spalania - mea culpa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki - mój błąd - wkład który posiadaam nie ma dolotu powietrza z zewnątrz i pobiera je z pomieszczenia w związku z tym jest to wkład z otwartą komorą spalania - mea culpa

 

No a więc jako człek rozumny budujący swój dom, zapewne wymienisz wkład na właściwy i wykonasz doprowadzenie powietrza do spalania z zewnątrz.

Nie podejrzewam, abyś zaczął kombinować i szukać potwierdzeń, że wkład pobierający powietrze do spalania z pomieszczenia nadaje się do budynku z wentylacją mechaniczną i rekuperatorem.....

Spokojnych przemyśleń w zaciszu domowym

 

PS

Bo choćbyś zastosował wkład kominkowy najdoskonalszej konstrukcji potrzebujący minimalne ilości powietrza do optymalnego spalania - zapewniam że są takowe, to i tak bez doprowadzenia powietrza z zewnątrz będzie pobierał powietrze z wnętrza budynku.

 

Jaki wkład kominkowy Masz zakupiony?

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie mnie oświecić.

 

Abstrahując mamy dom z WM. W pokoju pom. czystym przynajmniej dwa anemostaty nawiewne i nadciśnienie, a w nim skrzynka na ogień czyli kominek pobierający powietrze wprost z pomieszczenia, czyli z tych dwóch anemostatów. Cóż takiego się może wydarzyć ??

 

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie mnie oświecić.

 

Abstrahując mamy dom z WM. W pokoju pom. czystym przynajmniej dwa anemostaty nawiewne i nadciśnienie, a w nim skrzynka na ogień czyli kominek pobierający powietrze wprost z pomieszczenia, czyli z tych dwóch anemostatów. Cóż takiego się może wydarzyć ??

 

Dziękuję.

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za kominkiem mam sciane z ytonga 24 a za nim komin - prawie na wysokości kominka idzie kanał wentylacyjny i jest nieużywany - czy mogę go wykorzystać do doprowadzenia powietrza? czy też doprowadzenie powietrza musi się odbywać przy podłodze poniżej kominka?

 

W przypadku Twojego wkładu takie rozwiazanie nie napowietrzy salonu, wręcz odwrotnie. Za to możesz uchylić okno podczas palenia w kominku, a "reku" wyłączyć lub ustawić na wieksze nadciśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku Twojego wkładu takie rozwiazanie nie napowietrzy salonu, wręcz odwrotnie. Za to możesz uchylić okno podczas palenia w kominku, a "reku" wyłączyć lub ustawić na wieksze nadciśnienie.

 

pytałem o sytuację kiedy miałbym zmienić wkład na taki z dolotem - czy wtedy dolot może być podłaczony do kanału wentylacyjnego w kominie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Może.

 

Co do reszty ... Kominiarzu ... przepisy ... po pierwsze. Po drugie 1 kg drewna zużywa od ok. 5 do 15 m3 powietrza w procesie spalania (bardzo zgrubnie mówiąc). Spalając 10 kg drewna jednego wieczoru, pozbywamy się z domu powiedzmy 100 m3 powietrza ...

Musi ono naleźć skądś z powrotem do domu tego ... w domach z rekuperacją nadmiar wynosi tyle ile zwyczajowo jest przyjmowane że zużywają organizmy żywe szwędające się po domu ... nie ma tam wentylacji grawitacyjnej, która odwróci się w razie czego i uzupełni niedomiar powietrza.

Wkład taki jak u Ciebie Santosz będzie się palił fajnie 2 godziny, po czym zanstąpi gwałtowne pogorszenie się palenia, poddymianie wkładu, okopcenie szyby i uczucie duchoty i bóle głowy u domowników.

Czyli kominkowa "norma" w naszym kraju.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Może.

 

Co do reszty ... Kominiarzu ... przepisy ... po pierwsze. Po drugie 1 kg drewna zużywa od ok. 5 do 15 m3 powietrza w procesie spalania (bardzo zgrubnie mówiąc). Spalając 10 kg drewna jednego wieczoru, pozbywamy się z domu powiedzmy 100 m3 powietrza ...

Musi ono naleźć skądś z powrotem do domu tego ... w domach z rekuperacją nadmiar wynosi tyle ile zwyczajowo jest przyjmowane że zużywają organizmy żywe szwędające się po domu ... nie ma tam wentylacji grawitacyjnej, która odwróci się w razie czego i uzupełni niedomiar powietrza.

Wkład taki jak u Ciebie Santosz będzie się palił fajnie 2 godziny, po czym zanstąpi gwałtowne pogorszenie się palenia, poddymianie wkładu, okopcenie szyby i uczucie duchoty i bóle głowy u domowników.

Czyli kominkowa "norma" w naszym kraju.

Pozdrawiam.

 

fajnie to ująłeś

podaj mi proszę ten przepis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...