Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna a komin wentylacyjny.


Recommended Posts

I też natknęłam się na ten problem. Będzie kocioł kond. z zamknięta komorą spalania i kominek w salonie z czerpnią z zewnątrz oraz wm+reku. Instalator mnie straszy, że MUSI być kanał wentylacyjny w kotłowni, bo jest gaz i do kominka też. Straszy mnie, że mi nikt tego odbierze i że jak kocioł gazowy się popsuje albo wentylacja mechaniczna to może być to niebezpieczne. Ale przeciez komora spalania jest zamknięta to gdzie i jak się ma to ulatniać? ;p

Nie ma nigdzie w przepisach słowa o kanale, a o wentylacji. Kotłownia z kotłem kondensacyjnym, ma mieć wentylacje. Nie jest wyszczególnione jaką. Może być i z odzyskiem ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months później...
Odkopie temat bo mam taki sam problem.W salonie będzie kominek a za sianą łazienka z piecem kondensacyjnym z zamkniętą komora spalania.Robię na 100% WM z reku i teraz jak to trzeba rozwiązać najlepiej? W projekcie mam jeden komin z 2 kanałami i po bokach każdego kanały 2 kanały wentylacyjne.... Prosze o rade.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkopie temat bo mam taki sam problem.W salonie będzie kominek a za sianą łazienka z piecem kondensacyjnym z zamkniętą komora spalania.Robię na 100% WM z reku i teraz jak to trzeba rozwiązać najlepiej? W projekcie mam jeden komin z 2 kanałami i po bokach każdego kanały 2 kanały wentylacyjne.... Prosze o rade.

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?185507-Kominiarz-nie-odbierze

 

W powyższym wątku jest wszystko jasne.

 

A kominiarzy straszących, że jak będą chcieli, to mogą nie odebrać należy zignorować i znaleźć innego, który po prostu stosuje się do przepisów i czyta je ze zrozumieniem, bez względu na to, czy mu się podobają, czy może wolałby uchwalić inne. Nawet gdyby takowy się znalazł w znacznej odległości, to przywiezienie go na budowę wyjdzie zapewne taniej niż stawianie niepotrzebnego komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK czyli trochę mam rozjaśniony temat.W takim razie przy WM nie powinienem mieć żadnego komina z wentylacja grawitacyjna? Robię tylko pojedynczy komin pod kominek ,a powietrze doprowadzam pod podłogą bezpośrednio do kominka ? Co do pieca gazowego kondensacyjnego mogę dać rure taka specjalną przez sciane tylko? Wtedy tylko miałbym jeden komin spalinowy do kominka.... Jeszcze pozostaje kwestia okapu.Czy najlepszą i zarazem najrozsądniejszą sprawą bedzie okap z pochłaniaczem i obiegiem zamkniętym ?

Z góry dziękuje za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jeżeli jest kominek z wkładem zamkniętym.

Wyprowadzenie spalin przez ścianę w domu jednorodzinnym jest dozwolone dla kotłów do 21 kW. Niemniej, to akurat nie jest idealne, bo ilość spalin i pary wodnej jest spora. Na pewno może to działać negatywnie na elewację w pobliżu. Więc może lepiej tutaj nie oszczędzać na kominie i wypuścić to dachem, jeżeli jest taka możliwość.

Okap z pochłaniaczem bez zewnętrznego wywiewu jest najprostszym i całkiem skutecznym rozwiązaniem. Dobrze mieć blisko w kuchni regulator WM, którą można chwilowo podkręcić, kiedy zapachy kuchenne tego wymagają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jeżeli jest kominek z wkładem zamkniętym.

Wyprowadzenie spalin przez ścianę w domu jednorodzinnym jest dozwolone dla kotłów do 21 kW. Niemniej, to akurat nie jest idealne, bo ilość spalin i pary wodnej jest spora. Na pewno może to działać negatywnie na elewację w pobliżu. Więc może lepiej tutaj nie oszczędzać na kominie i wypuścić to dachem, jeżeli jest taka możliwość.

Okap z pochłaniaczem bez zewnętrznego wywiewu jest najprostszym i całkiem skutecznym rozwiązaniem. Dobrze mieć blisko w kuchni regulator WM, którą można chwilowo podkręcić, kiedy zapachy kuchenne tego wymagają.

 

Gwoli uzupełnienia. Warto zainstalować w kuchni czujnik jakości powietrza spięty ze sterownikiem. W momencie lekkiego zadymienia czy zwiększonego zaparowania reku włącza się na najwyższe obroty i skutecznie przewietrza pomieszczenie. Działa to na tyle skutecznie że zapomniałem o manualnym podkręcaniu reku na wyższe obroty.

Czujnik u mnie współpracuje z Renoventem Excellentem Large poprzez sterownik IB-Tron.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...