Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wybór mocy rekuperatora & inne problemy


Recommended Posts

Witam wszystkich.

Właśnie rozpoczęłam budowę domu i zdecydowałam się zrezygnować z WG i zrobić WM z reku.

 

Dom ma na parterze ok. 150m2 powierzchni do wentylowania, 3 sypialnie, 2 łazienki, gabinet, kuchnia z salonem.

dom.jpg

Możliwe, że będę chciała kiedyś zagospodarować poddasze i podłączyć je do wentylacji. Docelowo będzie miało ok 100m2, 2 pokoje i łazienkę.

 

Jakiej mocy rekuperator powinien zostać tu użyty?

Jeden Pan twierdzi, że Aeris 350 vv luxe wystarczy, ale wydaje mi się, że będzie za słaby na taką powierzchnię. Czy 450 Aerisa da radę? bo chyba 550 będzie za duża...

 

Druga sprawa:

Wysłałam prośby o wycenę do kilku firm i ceny przez nich proponowane są dość rozbieżne.

Najtańszy wycenił materiały wszystkie (spiro sztywne z uszczelką) na 6000 netto + montaż 2000 netto +regulacja 500 netto.

Z kolei inny, trochę droższy zaproponował 11 300 netto (spiro sztywne ale uszczelniane masą uszczelniającą) i stwierdził, że tak tanio jak ten pierwszy to się raczej nie da.

Jeszcze inny zaproponował 12 800 netto

Najdroższy wycenił na 29 000 netto (wariat)

Ceny nie zawierają rekuperatora i sterownika

 

Osobiście liczyłam na taką cenę jaką proponuje pierwszy, spotkałam się z nim i widać, że zna się na tym, bo rzeczowo mówił.

Jednak chcę wiedzieć czy to nie jest za tanio...jako jedyny dał tak niską cenę..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PE mnie nie interesują. Ma być spiro i najlepiej z uszczelką. Czy za kwotę podaną przeze mnie w pierwszym poście jest to możliwe?

Nie robi się wentylacji na takich kanałach. Są głośne maja duże opory i nie dają się czyścić w razie potrzeby.. Zehender czy J.E. Storkair zalecają PE a Brink miekkie izolowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały PE + przyzwoite reku 400m3/h to maksymalnie 8000zł z VAT 23 z bardzo dobrą centralą to 11000zł . Na kanałach izolowanych około 1500zł taniej .

 

Człowiek uczy się całe życie, w ubiegłym roku dostałem wstępną wycenę na rekuperator plus instalacja na rurach spiro. Reku AERIS 350 VV LUXE w cenie 27707zł. Powierzchnia użytkowa do wietrzenia ok 180m2, dom parterowy bez stropu. Dobrze że wtedy jednak sie nie zdecydowałem. Szukam dalej..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nadal nie wiem czy rekuperator Aeris 350 czy 450?

Rury spiro bardziej do mnie przemawiają. Są trwalsze, sztywne i nie ma problemu z ew. czyszczeniem.

Tylko tych się nie czyści. Bo nie ma centralnej skrzynki , są szczeliny gdzie syf i tak wejdzie oraz są śruby czy zawory. Poza tym nie ma "cichych' średnic. Producent central radzi inne kanały.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko tych się nie czyści. Bo nie ma centralnej skrzynki , są szczeliny gdzie syf i tak wejdzie oraz są śruby czy zawory. Poza tym nie ma "cichych' średnic. Producent central radzi inne kanały.
Trafiłeś dżolajla na sklepikarza. Będzie Brzęczkowski wciskał ci to co mu w sklepie zalega. Nie zwracaj na niego uwagi. Wypisuje głupoty czy ktoś tego chce czy nie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu.Poprawne GWC to opory 30-40Pa.Myśli Pan,że reku z możliwością pokonania 200Pa to za mało? Aż takie opory daje poprawna instalacja wentylacyjna?
Bardziej chodzi o wykorzystanie gwc - mały strumień małe możliwości. A opory instalacji... zakręty anemostaty - są instalacje i 200Pa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie od laika do Panów:

Jeden z instalatorów od którego otrzymałem wycenę tłumaczył mi że jego usługa poza tym że jest oczywiście najlepsza bo.... i tu cała litania, wspomniał o dwóch pkt które mnie zaintrygowały:

 

1. Projekt i wykonanie instalacji zgodne z Polskimi Normami Wentylacyjnymi i wytycznymi

Stowarzyszenia Polska Wentylacja nr SPW-W/I.2011

2. Unikalny system rozdziału powietrza poprzez stopniowanie średnicy przewodów lub ilości przewodów-

 

Ad1. Czy nie wszyscy stosują sie do tych norm? Czy może te normy, są tak stare ze nie nadążają za współczesną tech i każdy może to sobie wpisać w ofertę lub może odwrotnie.

Ad2. Gdzie jest ta unikalność? Inni lecą tą samą średnicą przewodu po całości? Proponowane rozwiązanie jest dobre czy złe?

 

 

Czy ten projekt to rzeczywiście taki mus? Czemu niektórzy dają go gratis przy zakupie reku plus rury a inni doliczają np 3000zł ? Takiej kwoty nie da sie ukryć w kosztach materiałów i reku?

Edytowane przez CzarnyIwan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie od laika do Panów:

Jeden z instalatorów od którego otrzymałem wycenę tłumaczył mi że jego usługa poza tym że jest oczywiście najlepsza bo.... i tu cała litania, wspomniał o dwóch pkt które mnie zaintrygowały:

 

1. Projekt i wykonanie instalacji zgodne z Polskimi Normami Wentylacyjnymi i wytycznymi

Stowarzyszenia Polska Wentylacja nr SPW-W/I.2011

2. Unikalny system rozdziału powietrza poprzez stopniowanie średnicy przewodów lub ilości przewodów-

 

Ad1. Czy nie wszyscy stosują sie do tych norm? Czy może te normy, są tak stare ze nie nadążają za współczesną tech i każdy może to sobie wpisać w ofertę lub może odwrotnie.

Ad2. Gdzie jest ta unikalność? Inni lecą tą samą średnicą przewodu po całości? Proponowane rozwiązanie jest dobre czy złe?

 

 

Czy ten projekt to rzeczywiście taki mus? Czemu niektórzy dają go gratis przy zakupie reku plus rury a inni doliczają np 3000zł ? Takiej kwoty nie da sie ukryć w kosztach materiałów i reku?

Nie na takich norm. Próbowano je wprowadzić, ale że są złe - to poszedł szum i się wycofano. Głównym oponentem wprowadzenie złych norm był producent central Zehnder i J.E Storkair.

Jako takiego projektu wykonawczego się nie robi. Instalacja jest na skrzynce jest samoregulująca a ciche przepływy to V w kanałach od 2 do 5m/sek.

 

To -

Wytyczne dotyczàce instalacji

wentylacji wyciàgowej mechanicznej

w domu jednorodzinnym

ZAL WENT/001/08/2010

 

chciały przeforsować rekuperatory.pl ale na szczęście producent central które sprzedają wyklucza takie instalacje i tworzenie złych norm za kasę się nie odbyło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oferta była od rekuperatory.pl Jestem pod wrażeniem posiadanej wiedzy, chapeau bas!

 

Polecisz kilka firm które mogły by kompleksowo zainstalować, podłączyć zgodnie ze sztuką (by nic nie szumiało, gwizdało, bzyczało. etc.) i ew dostarczyć reku. Wszystko w cenie nie powalającej z nóg. Dom k/Pruszkowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oferta była od rekuperatory.pl Jestem pod wrażeniem posiadanej wiedzy, chapeau bas!

 

Polecisz kilka firm które mogły by kompleksowo zainstalować, podłączyć zgodnie ze sztuką (by nic nie szumiało, gwizdało, bzyczało. etc.) i ew dostarczyć reku. Wszystko w cenie nie powalającej z nóg. Dom k/Pruszkowa.

Mieszkam w Piastowie a reku montuję od 1989. Jeżeli interesuje Pana całość przepisów jakie chciano narzucić, a nigdy nie weszły, to mogę Panu przesłać. Przepisy te miały na celu wykluczyć z rynku konkurencje rekuperatory.pl - napisał je zresztą właściciel firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...