Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Proszę o sprawdzenie mojego projektu wen., przewody elastyczne


Recommended Posts

Jeśli zrezygnowałabym z anemostatu na klatce schodowej to cała wentylacja piętra odbywałaby się przez podcięcie pod drzwiami łazienki?

A co zabroni powietrzu popłynąć z piętra na parter schodami?

 

Co do maleńkiego WC, który ma najkrótszą długość kanału mierząc od centrali, jest tam potrzebny drugi kanał? Moim zdaniem już lepiej dołożyć trzeci kanał do kuchni. Ale ja ekspertem nie jestem, boję się dać dwóch kanałów do WC, nie będzie gwizdało tym podcięciem w drzwiach?

Na jednym pewnie też będzie OK, ale po co Ci trzeci kanał w kuchni? W łazience masz wilgoć do usunięcia. Ludzie mają po trzy takie kanały na jedne drzwi łazienkowe i im nie gwizda raczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 519
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Właśnie to nie jest łazienka, tylko toaleta. Tam nie ma prysznica, nie powinno być dużej wilgotności, jedynie "zapachy" do usunięcia.

 

Pomijając sprawę klatki schodowej, PT będzie z piecem gazowym z zamkniętą kom. spalania. Nie wiem czy dawać tam cokolwiek czy łączyć z wentyl. mechaniczną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Proszę również fachowców o rzucenie okiem na mój "projekt" wentylacji na PE 75/63. Rekuperator i 2 skrzynki rozdzielcze na poddaszu. Dom ok. 140m2, kubatura ok. 365m3, 5 osób. Nawiewy na parterze w salonie i biurze, na piętrze w 4 sypialniach i garderobie (pok. 2/07).

Nie za bardzo miałem gdzie dać wywiewy, żeby bilans się zgadzał, więc poszedł anemostat do korytarza na górę. Mam jeszcze opcję, żeby zamiast do korytarza na górze dać jeden kanał do przedsionka na parterze (buty, kurtki itp.), a drugi to już nie wiem gdzie - dołożyć czwarty do kuchni ? W kuchni też ma być okap, ale jeśli byłyby 4 kanały wywiewne, to myślicie, że można by z okapu zrezygnować ?

 

Parter

Parter.jpg

 

Piętro

piętro.jpg

Edytowane przez mandelbrot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki reku?

Ile pokojów ( nawiewów) i ile łazienek (wywiewów) bo mało czytelne.

Nie może być wywiewów w korytarzach!

 

Nawiewy: 5 pokoi + 1 ślepa garderoba + duży salon połączony z kuchnią - czyli 8 anemostatów (w salonie dałem 2)

Wywiewy: 2 łazienki (na dole prysznic, na górze wanna) + kuchnia - dałem 5 anemostatów (2 w kuchni i dodatkowy na korytarzu)

 

Na korytarzu do anemostatu idą 2 kanały, więc jeśli nie miałoby tam być anemostatu, to np. w jednej łazience i kuchni musiałyby być 4 kanały. Czy tak będzie lepiej, niż anemostat na korytarzu ?

 

Rekuperator zapewne 350 lub 400.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiewy: 5 pokoi + 1 ślepa garderoba + duży salon połączony z kuchnią - czyli 8 anemostatów (w salonie dałem 2)

Wywiewy: 2 łazienki (na dole prysznic, na górze wanna) + kuchnia - dałem 5 anemostatów (2 w kuchni i dodatkowy na korytarzu)

 

Na korytarzu do anemostatu idą 2 kanały, więc jeśli nie miałoby tam być anemostatu, to np. w jednej łazience i kuchni musiałyby być 4 kanały. Czy tak będzie lepiej, niż anemostat na korytarzu ?

 

Rekuperator zapewne 350 lub 400.

Nawiew - skrzynka 160mm/ 8 x 75mm do salonu dwa anemostaty do Pana sypialni - 1 z dwoma wejściami - czyli 6 skrzynek 75mm/anemostat 100mm i jedna 2 x 75 mm / anemostat 125mm

Wywiew - skrzynka 160mm/8 x 75mm łazienki skrzynki 3 x 75mm / anemostat 125mm i kuchnia 2 x 75 mm / anemostat 125mm

kanały główne izolowane 160mm 20 mb

kanały PE higieniczne - 3 x50 mb

Razem z najcichszą i najlepszą centralą 9700zł (brutto 23%)

Z najtańszą przyzwoitą centralą 7400

 

NIE MOŻE BYĆ WYWIEW PRZED ŁAZIENKĄ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiew - skrzynka 160mm/ 8 x 75mm do salonu dwa anemostaty do Pana sypialni - 1 z dwoma wejściami - czyli 6 skrzynek 75mm/anemostat 100mm i jedna 2 x 75 mm / anemostat 125mm

Wywiew - skrzynka 160mm/8 x 75mm łazienki skrzynki 3 x 75mm / anemostat 125mm i kuchnia 2 x 75 mm / anemostat 125mm

kanały główne izolowane 160mm 20 mb

kanały PE higieniczne - 3 x50 mb

Razem z najcichszą i najlepszą centralą 9700zł (brutto 23%)

Z najtańszą przyzwoitą centralą 7400

 

NIE MOŻE BYĆ WYWIEW PRZED ŁAZIENKĄ

 

Dziękuję za pomoc i poświęcony czas.

Licząc kanały nawiewne pominął Pan garderobę (2/07): salon - 2, sypialnia - 2, pozostałe 4 pokoje - 4 i garderoba - 1. Czyli potrzebuję skrzynkę nawiewną z większą ilością króćców (następna to chyba 10), a żeby bilans się zgadzał i nie kombinować już z wywiewami zdławię nawiew na anemostacie w garderobie i np. pokoju na parterze. Czy tak będzie dobrze ? Czy oprócz estetyki, będzie jakaś różnica jeśli wezmę wszystkie puszki i anemostaty na 125, bo widzę, że takie są akurat na stanie, a setki są na zamówienie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do centrali 400m3/h jest 7-8 kanałów . W garderobie nikt nie nocuje, Gdyby Pan chciał koniecznie mieć tam anemostat, to można rozbić podwójny z pokoju do do którego wchodzi się z garderoby.

na kanale 63mm leci przy 2m/sek 22m3/h przy 5m/sek 55m3/h

8 x 22 = 176 8 x 55 = 440

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do centrali 400m3/h jest 7-8 kanałów . W garderobie nikt nie nocuje, Gdyby Pan chciał koniecznie mieć tam anemostat, to można rozbić podwójny z pokoju do do którego wchodzi się z garderoby.

na kanale 63mm leci przy 2m/sek 22m3/h przy 5m/sek 55m3/h

8 x 22 = 176 8 x 55 = 440

 

OK, czyli garderoba bez nawiewu. A co z anemostatami - jak dam 125, to nie wpłynie na działanie całości ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Dlatego by nie osłabiać wentylacji łazienek nie daje się anemostatów w korytarzach.

Właśnie z tego powodu nie daje się w korytarzu, bo są połączone do jednej skrzynki i gdy drzwi w łazience będą zamknięte, powietrze z pokoju poleci do skrzynki z korytarza a nie z łazienki.

 

 

 

Firma (znana w Polsce) robiąc mi wycenę, na klatce schodowej wstawiła wywiew 120 m3/h, czyli że oni też źle projektują? lepiej dać większy wywiew w łazience na górze? żeby ciepłe powietrze nie zbierało się na klatce schodowej to może wstawić kratkę wentylacyjną przy suficie między łazienką a klatką?

Edytowane przez Lisciok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma (znana w Polsce) robiąc mi wycenę, na klatce schodowej wstawiła wywiew 120 m3/h, czyli że oni też źle projektują? lepiej dać większy wywiew w łazience na górze? żeby ciepłe powietrze nie zbierało się na klatce schodowej to może wstawić kratkę wentylacyjną przy suficie między łazienką a klatką?
Źle to mało powiedziane. Fatalnie, byłoby bardziej adekwatnym określeniem. Przy zamkniętych drzwiach łazienki, dlaczego ma być łazienka wentylowana jak przed nią jest wywiew.

A ta firma " znana w Polsce" nie jest znana z wysokiego poziomu wiedzy tylko cen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na klatce schodowej wstawiła wywiew 120 m3/h
Tak spojrzałem bez szczegółów... "wywiew na klatce", a teraz patrzę, że podaje Pan 120m3/h . Czy to na 100% chodzi o centrale wentylacyjną i nawiewy czy wywiewy ? Przy rozdzielaczu nie podaje się m3/h na poszczególnych anemostatach! Coś takiego może zrobić ktoś kto w ogóle nie rozumie jak działa rozdzielacz i wentylacja wywiewno nawiena w całym domu. Może Pan to sprawdzić, bo to zą niewiarygodne!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedział prędkości optymalnych dla kanałów okrągłych, czyli takich, przy których są najmniejsze opory i najcichsze przepływy wynosi od 2 do 5m/sek. Czyli dla kanału 63mm to 22 - 55m3/h . W domu na nawiewie jest skrzynka rozdzielcza, tak więc jak wzrosną opory na jednym anemostacie, np zamkniemy drzwi do sypialni, to więcej poleci innymi anemostatami. Ale zawsze suma nawiewów będzie taka sama. Dlatego jak ktoś przy wentylacji z rozdzielaczem podaje strumień "na końcach" ( anemostatach ) a nie sumę, to nie zna się na temacie. Nie rozumie zagadnienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam,

podłącze się do pytania. Otóż u mnie będą długie przewody ( PE FLEX fi 75/ 63 mm) w instalacji nawiewu:

do salonu - 2 x20 mb i 2 x 15 mb (dwa anemostaty po dwa przewody),

do pokoju 1 - 2 x 14 mb (jeden anemostat z dwoma przewodami),

do pokoju 2 - 2 x 10 mb (jeden anemostat z dwoma przewodami),

do pokoju 3 - 2 x 5 mb (jeden anemostat z dwoma przewodami).

Natomiast w instalacji wywiewu będą:

Kuchnia ze spiżarką - 2 x 11 mb (jeden anemostat z dwoma przewodami),

łazienka - 2 x 8,5 mb (jeden anemostat z dwoma przewodami),

WC z prysznicem - 2 x 5,7 mb (jeden anemostat z dwoma przewodami),

Hol wejściowy - 1 x 5 mb (jeden anemostat z jednym przewodem),

Garderoba - 1 x 1,7 mb (jeden anemostat z jednym przewodem).

 

Dom to parterówka według projektu Trentino. Instalacja ma być położona na nieużytkowym strychu w warstwie ocieplenia. Rekuperator (Brink RENOVENT SKY 300 plus sterownik) ma być podwieszony do sufitu w garażu. Czerpnia w południowej ścianie a wyrzutnia w północnej ścianie.

Proszę o opinie czy taka instalacja będzie optymalna czy nie. Co ewentualnie można zmienić?

 

 

 

Rekuperacja trentino.jpgRekuperacja tabela.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś się pochyli, wrzucam również moją koncepcję instalacji WM.

 

Dom piętrowy, 4-5 osób na stałe, metraż ok 190 m2. WM na kanałach FLEX PE i skrzynkach rozprężnych.

 

W projektach jakiś wstępnych zawsze dostawałem ilość kanałów na max 400m3, czyli często to było 2-3 kanały pod skrzynką na pomieszczenie.

 

1. Po lekturze chocby tego tematu założyłem, że przy normalnym użytkowaniu przepływ na kanał to 22m3/h, a max 55 m3/h. Przez większośc czasu jednak będzie normalny. Przy takim założeniu prędkości 2m/s do większości pomieszczeń wystarczy jeden wąż fi 75/63? Dobrze to rozumuję?

 

Projekt u mnie wyglada mniej więcej ta:

Parter

parter.jpg

 

1. Salon - 2x2 puszki po bokach - powietrze świerze rozchodzi się po domu.

2. Kuchnia 3x1 - pochłaniacz zapachów albo 2x1 i okap kuchenny z wyprowadzeniem na zewnątrz - która opcja lepsza?

3. Wiatrołap grzany - 1x1

4. Łazienka - wyciąg 2x1

5. Pralnia / pompa ciepła / rekuperator - nawiew 1x1

 

Co moze budzić kontrowersje? Nawiew w pomieszczeniu z pompą. Będzie tam pralka, może będa sie tam suszyć ubrania, dużo wilgoci. Obok jest łazienka, więc pomyślałem, że to powietrze zaraz i tak zostanie wyssane.

Kuchnia wyciąg 3x1 czy jednak 2x1 a jeden dołożyć w łazience?

 

 

Piętro

pietro%2Bdobry%2Brzut%2B2.JPG

 

Dlaczego tak? Mój tok rozumowania jest taki (A jak źle myślę, to niech mnie ktoś naprostuje)

 

PARTER

 

PIĘTRO

 

Nawiewy 1x1 wszędzie, jeden pokój 1x2, bo jest troszkę większy.

Wywiewy 3x1 łazienka oraz 1x1 garderoba

 

Kontrowersje- Dlaczego wyciąg w garderobie? Nie wiem, czy go tam dawać. Tam jest wyłaz na strych nieocieplony, więc i tak pewnie jakaś wymiana powietrza będzie. Dałem, bo pomyślałem, że może żona tam będzie prasować czasami... No i nie mam gdzie tych wyciągówa dawac na piętrze.

 

Wentylacja ma o 1 punkt/przyłącz do rozdzielaczy nawiewnych więcej, niż do wywiewnych Jest 11 nawiewów (rur od skrzynek) i 10 wywiewów.

 

Co myślicie o takim podziale, co jest źle, co poprawić ? Starałem się stosowac do rad z foruma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś się pochyli, wrzucam również moją koncepcję instalacji WM.

 

Dom piętrowy, 4-5 osób na stałe, metraż ok 190 m2. WM na kanałach FLEX PE i skrzynkach rozprężnych.

 

W projektach jakiś wstępnych zawsze dostawałem ilość kanałów na max 400m3, czyli często to było 2-3 kanały pod skrzynką na pomieszczenie.

 

1. Po lekturze chocby tego tematu założyłem, że przy normalnym użytkowaniu przepływ na kanał to 22m3/h, a max 55 m3/h. Przez większośc czasu jednak będzie normalny. Przy takim założeniu prędkości 2m/s do większości pomieszczeń wystarczy jeden wąż fi 75/63? Dobrze to rozumuję?

 

Projekt u mnie wyglada mniej więcej ta:

Parter

parter.jpg

 

1. Salon - 2x2 puszki po bokach - powietrze świerze rozchodzi się po domu.

2. Kuchnia 3x1 - pochłaniacz zapachów albo 2x1 i okap kuchenny z wyprowadzeniem na zewnątrz - która opcja lepsza?

3. Wiatrołap grzany - 1x1

4. Łazienka - wyciąg 2x1

5. Pralnia / pompa ciepła / rekuperator - nawiew 1x1

 

Co moze budzić kontrowersje? Nawiew w pomieszczeniu z pompą. Będzie tam pralka, może będa sie tam suszyć ubrania, dużo wilgoci. Obok jest łazienka, więc pomyślałem, że to powietrze zaraz i tak zostanie wyssane.

Kuchnia wyciąg 3x1 czy jednak 2x1 a jeden dołożyć w łazience?

 

 

Piętro

pietro%2Bdobry%2Brzut%2B2.JPG

 

Dlaczego tak? Mój tok rozumowania jest taki (A jak źle myślę, to niech mnie ktoś naprostuje)

 

PARTER

 

PIĘTRO

 

Nawiewy 1x1 wszędzie, jeden pokój 1x2, bo jest troszkę większy.

Wywiewy 3x1 łazienka oraz 1x1 garderoba

 

Kontrowersje- Dlaczego wyciąg w garderobie? Nie wiem, czy go tam dawać. Tam jest wyłaz na strych nieocieplony, więc i tak pewnie jakaś wymiana powietrza będzie. Dałem, bo pomyślałem, że może żona tam będzie prasować czasami... No i nie mam gdzie tych wyciągówa dawac na piętrze.

 

Wentylacja ma o 1 punkt/przyłącz do rozdzielaczy nawiewnych więcej, niż do wywiewnych Jest 11 nawiewów (rur od skrzynek) i 10 wywiewów.

 

Co myślicie o takim podziale, co jest źle, co poprawić ? Starałem się stosowac do rad z foruma...

Ilość kanałów nawiewnych nie zwiększa wentylacji. do 400-tki suma nawiewów to maksymalnie 320 cm2 ( przy większości central wystarczy 240 cm2) Tak jak wyjścia z najmocniejszych 400-tek.

Natomiast wywiewy poza łazienkami, czynią zbilansowanie wentylacji niemożliwym. Do łazienek musi być po 3 kanały. Odradzałbym wiatrołap, Tam nikt nie będzie przebywał, a "zabierze" sporo powietrza łazience.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...