Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Proszę o sprawdzenie mojego projektu wen., przewody elastyczne


Recommended Posts

jeszcze jedno pytanko

Instalację robię na 4 skrzynkach rozdzielczych. Od reku do pierwszych dwóch skrzynek które rozdzielają powietrze na parter zamierzam podpiąć spiro 160mm. I teraz czy spiro pomiędzy kolejnymi skrzynkami założyć 120mm czy może 160mm?

 

Masz 150 m3/h, więc możesz fi 125 (jeśli nie za długi kawałek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 519
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

PARTER

0.1 Wiatrołap pow.3,84m2 kubatura 10,29m3-wywiew 30,00m3/godz - jedna rura , krotność wymian 2,92

0.2 Kuchnia pow.8,18m2, kubatura 21,92m3-wywiew 60,00m3/godz, dwie rury, wymiany 2,74

0.3 Salon+jadalnia pow.31,69m2, kubatura84,93m3 -nawiew 120,00m3/godz - 2x po dwie rury krotność wymian 1,41

0.4 Pokój pow. 10,25m2, kubatura 27,47m3, nawiew 30,00m3/godz [pokój dla jednej osoby],jedna rura, krotność wymian 1,09

0.7 Łazienka pow.3,79m2, kubatura 10,16m3, wywiew 60,00m3/godz, dwie rury, krotność wymian 5,91

0.8 Garaż went.grawiatac.

 

PODDASZE

1.2 Pokój pow.15,00m2, kubatura 33,95m3, nawiew 60,00m3/godz [pokój dla dwóch osób] dwie rury, krotność wymian 1,77

1.3 Pokój pow.15,53m2, kubatura 34,14m3, nawiew 30,00m3/godz [pokój dla jednej osoby] jedna rura, krotność wymian 0,88

1.4 Pokój pow.17,55m2, kubatura 39,41m3, nawiew 30,00m3/godz [pokój dla jednej osoby] jedna rura krotność wymian 0,76

1.5 Łazienka pow. 9,10m2, kubatura 21,33m3, wywiew 60,00m3/godz, dwie rury, krotność wymian 2,81

1.6 Pralnia-suszarnia pow. 18,00m2, kubatura 47,99m3, wywiew 90,00m3/godz, trzy rury, krotność wymian 1,88

1.7 Garderoba pow.11,00m2, kubatura 15,50m3, nawiew 30,00m3/godz, jedna rura, krotność wymian 1,94

Łącznie:

Nawiew – 300m3/godz

Wywiew – 300m3/godz

 

Wybacz, byłem na krótkim urlopie. Napisz proszę ile osób w domu? Jaka powierzchnia? Jaki rekuperator planujesz? Wtedy odniosę się konkretnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie mam problem ze zrobieniem projektu wentylacji mechanicznej.

Dom jest dwupokoleniowy z tym, że rodzice mają tylko parter. Natomiast ja mam piwnice, parter i piętro.

Piwnicach będzie garaż, pralnia, klatka schodowa i kotłownia - całość wentylacja grawitacyjna ponieważ nie robię ogrzewania.

GWC rurowe w układzie Tichelmanna zakopane 2m w glinie z rur kanalizacyjnych fi200 o długości całkowitej 80m.

 

Rekuperator będę robił sam. Dwa wentylatory regulowane z max 900m3/h. Wymiennik od firmy Klingenburg.

Wszystko będzie w kotłowni. Nawiew i wywiew muszę od razu w piwnicy podzielić na 3 kanały?

1) Parter Ja (4 osoby)

2) Parter Rodzice (2 osoby)

3) Poddasze użytkowe

 

Proszę o rady i sprawdzenie moich wypocin.

 

Parter

Piętro

Wyliczenia

 

parter.jpgpiętro.jpgwyliczenia.jpg

Edytowane przez lorak86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 osób w domu, powierzchnia ok 150m2, kubatura wentylowana ok.380m3, reku: myślałem o Dospel 400 z by-passem ale teraz znalazłem ALNOR HRU- MinistAIR - W - 450 i mam dylemat.

Może doradzisz jakieś reku do 6tyś

 

Więc tak dospel 400 jest Ok Alnor czemu nie :) Pamiętaj jednak, że alnor ma podejścia tylko do góry. Zatem nie wiem jak u Ciebie z lokalizacją centrali. Optimal wejścia po bokach. Co do centrali to pewnie zależy na kasie to brałbym tańszą :) Optimal całkiem niezły. Ja jeszcze względnie polecam Vutsy. Nie wiem jakie oferty cenowe dostałeś...

 

Co do Twojego projektu to ja nieco inaczej podchodzę do pralnio/suszarni. Skoro chcesz suszyć to daję nawiewy bo zwykle suszymy zimą w domu a od wiosny do jesieni to na polu. A suszy najlepiej świeże powietrze. Nie chcemy przepuszczać po ubraniach "brudnego" powietrza przecież. Ja suszarni w domu nie mam a żona pranie dawała do łazienki a ta do mnie że słabo schnie więc mówię daj do pokoju (mam tam 2 nawiewy) i zobaczysz różnicę... Aha, w łazienkach należy dać mocniejsze wywiewy niż np. w kuchni czy wiatrołapie. tzn. np. zwykle daję powiedzmy 2 wywiewy kuchnia 3 wywiewy łazienka 1 wywiew wiatrołap jak ogrzewany (jak nie ogrzewany to nic) - to tak dla zobrazowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Mógł bym poprosić o zweryfikowanie projektu ew info co poprawić. Dziwi mnie te długie prowadzenie przewodów. Parter będzie pod sufitem podwieszanym i nie ma problemu z ich krzyżowaniem. Poddasze pod jętkami.

 

Reku w kotłowni będzie ale w drugim rogu skąd przez przepust płyty fundamentowej będzie podłączenie do GWC. W suficie mam duży przepust jakieś 1,2mx25cm tak, że jedna puszka rozprężna na parter i poddasze. Parter pod sufitem a do góry wzdłuż ściany po krokwiach i pomieszczeń pod jętkami.

 

W pralni chyba nawiew nie wywiew ? Jak czytam to wywiew w garderobie jest niepotrzebny?

 

Wiatrołap będzie ogrzewany. Jest wywiew - to chyba oki ? Czy może warto dać tu też nitkę nawet małą fi50 nawiewu ?

 

Zakupić chcę AirPack-a 400 tesli - instalacja na peflex 75

 

Aktualnie 2+2 osoby. Wentylowane 170 metrów.

 

obliczenia.jpg

 

parter_reku.jpg

 

reku+poddasze.jpg

 

ps: "STRYCH" to nie strych.. normalne pomieszczenie będzie TV

Edytowane przez Janek795
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógł bym poprosić o zweryfikowanie projektu ew info co poprawić. Dziwi mnie te długie prowadzenie przewodów. Parter będzie pod sufitem podwieszanym i nie ma problemu z ich krzyżowaniem. Poddasze pod jętkami.

 

Reku w kotłowni będzie ale w drugim rogu skąd przez przepust płyty fundamentowej będzie podłączenie do GWC. W suficie mam duży przepust jakieś 1,2mx25cm tak, że jedna puszka rozprężna na parter i poddasze. Parter pod sufitem a do góry wzdłuż ściany po krokwiach i pomieszczeń pod jętkami.

 

W pralni chyba nawiew nie wywiew ? Jak czytam to wywiew w garderobie jest niepotrzebny?

 

Wiatrołap będzie ogrzewany. Jest wywiew - to chyba oki ? Czy może warto dać tu też nitkę nawet małą fi50 nawiewu ?

 

Zakupić chcę AirPack-a 400 tesli - instalacja na peflex 75

 

Aktualnie 2+2 osoby. Wentylowane 170 metrów.

 

[ATTACH=CONFIG]369113[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]369114[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]369115[/ATTACH]

 

ps: "STRYCH" to nie strych.. normalne pomieszczenie będzie TV

 

Mało wyraźnie widać zrób proszę rozpiskę w formie np.salon 2x75/125 (ilość przewodów/anemostat) dla wywiewów i nawiewów. Będzie szybciej i łatwiej, dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...

Witajcie,

 

otrzymałem od firmy projekt wentylacji z rekuperacją do budowanego przeze mnie parterowego domu jednorodzinnego o pow. uż. 195m^2.

Chciałbym Was prosić o ocenę jego poprawności technicznej, a także o inne przydatne uwagi, które mogą poprawić jego poprawność/funkcjonalność.

 

W załączeniu przesyłam rzut przyziemia. Jest to budynek parterowy, poddasze nieużytkowe, strop drewniany stanowi dolny pas wiązarów kratowych – kanały wentylacyjne będzie można bez problemu poprowadzić na stelażach sufitów podwieszanych które będą w całym budynku.

- budynek na stałe będą zamieszkiwały 4 osoby

- budynek będzie ogrzewany pompą ciepła z gruntowym poziomym kolektorem

- czasem, rekreacyjnie będzie pracował kominek z zamkniętą komorą spalania

- w kuchni będzie zamontowany okap kuchenny z wywiewem do komina.

- chcielibyśmy uwzględnić wywiew powietrza z szafki z koszem w kuchni oraz z szafki z obuwiem w wiatrołapie.

 

Projekt objął wycenę wszystkich materiałów oraz rekuperator Onyx Classic 550 i opiewa na kwotę 19 200zł

 

Pytania jakie mnie się nasuwają to:

Czy nie za dużo jest tych kanałów? np. 4 w kuchni, po 2 szt. w 10-12 metrowych sypialniach dzieci?

Czy w pokoju rekreacyjnym, który w zasadzie będzie pracownią/biurem ma być jednoczesny nawiew i wywiew powietrza? - podobna sytuacja jest w salonie.

Czy w garderobach na pewno mają zostać zainstalowane anemostaty wywiewne?

 

Będę wdzięczny za pomoc w rozwianiu moich wątpliwości,

 

Pozdrawiam

Robert

Projekt_reku.jpg

Edytowane przez -robert-
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

otrzymałem od firmy projekt wentylacji z rekuperacją do budowanego przeze mnie parterowego domu jednorodzinnego o pow. uż. 195m^2.

Chciałbym Was prosić o ocenę jego poprawności technicznej, a także o inne przydatne uwagi, które mogą poprawić jego poprawność/funkcjonalność.

 

W załączeniu przesyłam rzut przyziemia. Jest to budynek parterowy, poddasze nieużytkowe, strop drewniany stanowi dolny pas wiązarów kratowych – kanały wentylacyjne będzie można bez problemu poprowadzić na stelażach sufitów podwieszanych które będą w całym budynku.

- budynek na stałe będą zamieszkiwały 4 osoby

- budynek będzie ogrzewany pompą ciepła z gruntowym poziomym kolektorem

- czasem, rekreacyjnie będzie pracował kominek z zamkniętą komorą spalania

- w kuchni będzie zamontowany okap kuchenny z wywiewem do komina.

- chcielibyśmy uwzględnić wywiew powietrza z szafki z koszem w kuchni oraz z szafki z obuwiem w wiatrołapie.

 

Projekt objął wycenę wszystkich materiałów oraz rekuperator Onyx Classic 550 i opiewa na kwotę 19 200zł

 

Pytania jakie mnie się nasuwają to:

Czy nie za dużo jest tych kanałów? np. 4 w kuchni, po 2 szt. w 10-12 metrowych sypialniach dzieci?

Czy w pokoju rekreacyjnym, który w zasadzie będzie pracownią/biurem ma być jednoczesny nawiew i wywiew powietrza? - podobna sytuacja jest w salonie.

Czy w garderobach na pewno mają zostać zainstalowane anemostaty wywiewne?

 

Będę wdzięczny za pomoc w rozwianiu moich wątpliwości,

 

Pozdrawiam

Robert

 

Źle, a nawet bardzo źle.

Przede wszystkim zmień firmę - oni nie mają pojęcia do projektują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

otrzymałem od firmy projekt wentylacji z rekuperacją do budowanego przeze mnie parterowego domu jednorodzinnego o pow. uż. 195m^2.

Chciałbym Was prosić o ocenę jego poprawności technicznej, a także o inne przydatne uwagi, które mogą poprawić jego poprawność/funkcjonalność.

 

W załączeniu przesyłam rzut przyziemia. Jest to budynek parterowy, poddasze nieużytkowe, strop drewniany stanowi dolny pas wiązarów kratowych – kanały wentylacyjne będzie można bez problemu poprowadzić na stelażach sufitów podwieszanych które będą w całym budynku.

- budynek na stałe będą zamieszkiwały 4 osoby

- budynek będzie ogrzewany pompą ciepła z gruntowym poziomym kolektorem

- czasem, rekreacyjnie będzie pracował kominek z zamkniętą komorą spalania

- w kuchni będzie zamontowany okap kuchenny z wywiewem do komina.

- chcielibyśmy uwzględnić wywiew powietrza z szafki z koszem w kuchni oraz z szafki z obuwiem w wiatrołapie.

 

Projekt objął wycenę wszystkich materiałów oraz rekuperator Onyx Classic 550 i opiewa na kwotę 19 200zł

 

Pytania jakie mnie się nasuwają to:

Czy nie za dużo jest tych kanałów? np. 4 w kuchni, po 2 szt. w 10-12 metrowych sypialniach dzieci?

Czy w pokoju rekreacyjnym, który w zasadzie będzie pracownią/biurem ma być jednoczesny nawiew i wywiew powietrza? - podobna sytuacja jest w salonie.

Czy w garderobach na pewno mają zostać zainstalowane anemostaty wywiewne?

 

Będę wdzięczny za pomoc w rozwianiu moich wątpliwości,

 

Pozdrawiam

Robert

 

Rzeczywiście masakra. Ale co się dziwić, jeszcze nie widziałem dobrze zrobionego projektu Wm. Dobrze że się odezwałeś na forum bo przynajmniej nie wyrzucisz kupę kasy na skopaną instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście masakra. Ale co się dziwić, jeszcze nie widziałem dobrze zrobionego projektu Wm. Dobrze że się odezwałeś na forum bo przynajmniej nie wyrzucisz kupę kasy na skopaną instalację.

 

Jezeli mozesz to wypunktuj błedy. Okreslenie masakra jest niezbyt precyzyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mogę poprosić o opinię, co do mojego projektu? W trakcie innej rozmowy, pojawiły się wątpliwości, co do właściwego zaprojektowania?

rek.jpg

1. Garderoby będą służyć wyłącznie jako szafy (czyli mam tam nie robić wentylacji??)

2. W kuchni (kubatura 27 m3) będzie kuchenka gazowa, życzenie mojej Pani

3. Większa sypialnia (ta u góry kubatura 46 m3) ma służyć 2 osobom, mniejsza (na dole kubatura 34 m3) ma służyć 1 osobie. Sypialnia 3 (środkowa kubatura 34 m3) to w zasadzie pokój gościnny.

Suma nawiewu/wywiewu obliczona na 290 m3/h

To jak to ma wyglądać właściwie w przypadku tych sypialni i małego gościnnego???

Dla uszczegółowienia, rekuperator ma być firmy Zehnder CA 350 V V

Z góry dziękuję

reku.jpg

Edytowane przez łojniewiem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mogę poprosić o opinię, co do mojego projektu? W trakcie innej rozmowy, pojawiły się wątpliwości, co do właściwego zaprojektowania?

[ATTACH=CONFIG]371839[/ATTACH]

1. Garderoby będą służyć wyłącznie jako szafy (czyli mam tam nie robić wentylacji??)

2. W kuchni (kubatura 27 m3) będzie kuchenka gazowa, życzenie mojej Pani

3. Większa sypialnia (ta u góry kubatura 46 m3) ma służyć 2 osobom, mniejsza (na dole kubatura 34 m3) ma służyć 1 osobie. Sypialnia 3 (środkowa kubatura 34 m3) to w zasadzie pokój gościnny.

Suma nawiewu/wywiewu obliczona na 290 m3/h

To jak to ma wyglądać właściwie w przypadku tych sypialni i małego gościnnego???

Dla uszczegółowienia, rekuperator ma być firmy Zehnder CA 350 V V

Z góry dziękuję

 

Pierwsza sprawa, wentylację polecam wykonać na skrzynkach rozdzielaczowych a nie na trójnikach. Od tego trzeba zacząć. Dalej, czemu ten reku? Nie lepiej w podobnej cenie wziąć lepszego airpacka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sprawa, wentylację polecam wykonać na skrzynkach rozdzielaczowych a nie na trójnikach. Od tego trzeba zacząć. Dalej, czemu ten reku? Nie lepiej w podobnej cenie wziąć lepszego airpacka?

 

To zamównie było z 2014 r. i tak wtedy zasugerowała firma X, teraz budowę zacząłem, więc 2 lata zaleciały. Jestem otwarty na sugestie, bo dopiero dziury w stropie są, więc jeszcze jest czas na modyfikacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam,

 

Chciałbym prosić o ocenę mojego „projektu” i wyliczeń.

 

Kilka danych:

- Kocioł kondensacyjny, gaz ziemny

- Ogrzewanie podłogowe cały dom

- Garaż i kotłownia odcięta od części mieszkalnej

- Instalacja na poddaszu na przewodach elastycznych 75(63) ocieplone warstwą wełny, rekuperator poddasze lub kotłownia

- 2 skrzynki rozdzielcze

- Powierzchnia domu 160m2 - 5 osób w rodzinie

- Kubatura 437m3

- 2 osoby w sypialni

- Po jednej osobie w pokojach

- Kuchenka elektryczna

- Okap kuchenny z silnikiem i filtrem tłuszczowym (powietrze wywiewa do pomieszczenia w okolice wywiewów 100m3)

- Kominek ze szczelnym paleniskiem, powietrze doprowadzone z zewnątrz

 

 

Pytania:

- Jakie dać średnice anemostatów w salonie 60m3 i kuchni 50m3?

- Czy 9 punktów nawiewnych i 7 wywiewnych będzie poprawnie, czy może dodać gdzieś jeszcze jeden/dwa wywiewne?

- Czy przy takim rozkładzie pomieszczeń zastosować wywiew w korytarzu? (na forum są różne opinie)

- Jaka wydajność rekuperatora 350m3 - AERISnext 350 VV czy bardziej 400m3 – AriPack 400V ( uwzględniając możliwość uruchomienia silniejszego przewentylowania)?

- Czy przy mocniejszym rekuperatorze 400m3 uruchomionym na max (przewentylowanie) ilość projektowanych kanałów doprowadzonych do pomieszczeń będzie wystarczająca, czy może wszędzie dodać na „zapas” po jednym extra?

- Z wyliczeń wychodzi lekkie nadciśnienie, może tak zostać czy zbilansować po równo?

 

- Co poprawić :)

 

 

Rozprowadzenie_rekuperacji.jpgObliczenia.jpg

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pytania:

- Jakie dać średnice anemostatów w salonie 60m3 i kuchni 50m3?

- Czy 9 punktów nawiewnych i 7 wywiewnych będzie poprawnie, czy może dodać gdzieś jeszcze jeden/dwa wywiewne?

- Czy przy takim rozkładzie pomieszczeń zastosować wywiew w korytarzu? (na forum są różne opinie)

- Jaka wydajność rekuperatora 350m3 - AERISnext 350 VV czy bardziej 400m3 – AriPack 400V ( uwzględniając możliwość uruchomienia silniejszego przewentylowania)?

- Czy przy mocniejszym rekuperatorze 400m3 uruchomionym na max (przewentylowanie) ilość projektowanych kanałów doprowadzonych do pomieszczeń będzie wystarczająca, czy może wszędzie dodać na „zapas” po jednym extra?

- Z wyliczeń wychodzi lekkie nadciśnienie, może tak zostać czy zbilansować po równo?

 

- Co poprawić :)

 

Pozdrawiam

 

- do 2 przewodowych skrzynek rozprężnych wystarczający jest anemostat 125

- 9 N i 7 W będzie poprawnie

- wywiew w korytarzu zbędny

- obie wydajności będą wystarczające, do przewietrzania służą okna.

- nie da się wykonać tak wentylacji by pracowała dobrze i cicho w tak szerokim zakresie. Zawsze na maksymalnych prędkościach będzie szumieć.

- wyliczenia swoje, w rzeczywistości wszystko się wyrówna

Do poprawy:

- przenieść jeden z wywiewów z kuchni do łazienki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...