Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Proszę o sprawdzenie mojego projektu wen., przewody elastyczne


Recommended Posts

Witam, przyszła kolej na moją wizję projektu wentylacji.

Instalację chcę wykonać sam na przewodach pe-plex.

 

PARTER:

zakładam dwa nawiewy w salonie i dwa wywiewy (jeden w kuchni drugi w łazience) po przeciwległych stronach domu aby powietrze przechodziło przez cały parter,

nie znam się na wyliczeniach i pytam was czy te przekroje rur i ich ilość będą odpowiednie?

nawiewy w salonie chcę pociągnąć w posadce poddasza gdzie będzie 5cm styro(dlatego planuje rurki 50) a wyciągi w łazience i kuchni rurą 75 gdzie pójdą sufitem poddasza a później w szachtach w dół przy ścianach

Czy dwa wyciągi i dwa nawiewy będą wystarczające?

 

PODDASZE:

Tu sprawa trochę prostsza z montażem rur bo będą schowane w wełnie (będzie 2x15 cm)

w każdym pokoju (docelowo pokoje dla dzieci + nasza sypialnia) jeden nawiew i tu pytanie: ile i jakie średnice rur?

wyciąg napewno w łazience (2x75) i tu następne pytanie czy ten jeden wyciąg bedzie wystarczający czy dołożyć następny 2x75 w hallu?

 

za wszystkie wskazówki serdecznie dziękuję pozdrawiam

docelowa ilość osób w domu : 5

parter.jpgpoddasz.jpg

Edytowane przez banus1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 519
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam, przyszła kolej na moją wizję projektu wentylacji.

Instalację chcę wykonać sam na przewodach pe-plex.

 

PARTER:

zakładam dwa nawiewy w salonie i dwa wywiewy (jeden w kuchni drugi w łazience) po przeciwległych stronach domu aby powietrze przechodziło przez cały parter,

nie znam się na wyliczeniach i pytam was czy te przekroje rur i ich ilość będą odpowiednie?

nawiewy w salonie chcę pociągnąć w posadce poddasza gdzie będzie 5cm styro(dlatego planuje rurki 50) a wyciągi w łazience i kuchni rurą 75 gdzie pójdą sufitem poddasza a później w szachtach w dół przy ścianach

Czy dwa wyciągi i dwa nawiewy będą wystarczające?

 

PODDASZE:

Tu sprawa trochę prostsza z montażem rur bo będą schowane w wełnie (będzie 2x15 cm)

w każdym pokoju (docelowo pokoje dla dzieci + nasza sypialnia) jeden nawiew i tu pytanie: ile i jakie średnice rur?

wyciąg napewno w łazience (2x75) i tu następne pytanie czy ten jeden wyciąg bedzie wystarczający czy dołożyć następny 2x75 w hallu?

 

za wszystkie wskazówki serdecznie dziękuję pozdrawiam

docelowa ilość osób w domu : 5

[ATTACH=CONFIG]400266[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]400267[/ATTACH]

 

wzmocnij wentylację łazienek. postaraj się o zrównoważenie ilości przewodów wywiew/nawiew. Jaki rekuperator będzie? nie dawaj nic do hallu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dołożyć jedną rurę 75 do łazienki na poddaszu?(aby były trzy).

Rozważam dołożenie jednego wyciągu w garderobie poddasza(pomieszczenie nr 7) inprzesunięcie nawiewu w sypialni tak by był jaknajbardziej oddalony od tego wyciągu w garderobie (bedą drzwi przesówne wiec powietrze sobie przejdzie)

 

Czy po jednym przewodzie 75 do kazdego pokoju na poddaszu jest wystarczające?

Czekam na każdą wskazówkę;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jeszcze w tym roku (po tynkach) planuje zrobić sobie WM w domu. Projekt posiadam ponieważ był on potrzebny do pozwolenia na budowe:

 

Bilans powietrza:

4780b8d18bff74demed.png

 

"Obliczony strumień powietrza 315 m3/h zapewni w domu o kubaturze pomieszczeń wentylowanych 427 m3, krotność wymiany k=0,7 [1/h]. Dobrano centrale wentylacyjną z odzyskiem ciepła Aerisnext 350, f-my Zhender." - tak to jest w projekcie, zastanawiam sie jakim innym rekuperatorem mogłbym go zastąpić, bo widze ze do najtańszych nie należy.

 

Założenia:

-rekuperator na poddaszu nieużytkowym (bedzie ocieplone)

-według projektu powietrze na parter powinno byc dostarczane za pomocą rur pe-flex rozłożonych na stropie w warstwie styropianu. Jako, że postanowiliśmy podwiesić sufity na parterze (w całej strefie dziennej, łazience i pokoju) myśle, że lepszym rozwiązaniem byłoby puścic rury pod stropem w tym suficie. Dzięki temu bedzie robiona tylko jedna dziura w stropie i nie bedzie rzeźbienia w warstwie styropianu( 5cm)

-powietrze na góre dostarczane bedzie za pomocą rur spiro - rozłożone na poddaszu nieużytkowym

-wyrzutnia i czerpnia oczywiś w szczytach.

 

Tak wyglądają rysunki:

 

Parter

2255c01c69de05a1med.png

 

41116552da889995med.png

 

Poddasze

28f59bd95987f75cmed.png

 

7889fc578dd73981med.png

 

Chciałbym poradzić się was czy założenia sa poprawne i czy to wszystko trzyma sie kupy? Anemostaty sa w dobrych miejscach, jakie reku itd?

Pozdrawiam

Kris

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze ze nikt nie udzielił mi odpowiedzi, ale w miedzy czasie przejrzałem trochę bardziej temat i w sumie jestem już w miarę w domu z większością tematów:

- czy dołożyć jeden przewód i anemostat w przedpokoju? Czytałem o tym i widze ze zdania sa podzielone, myśle ze bede miał tam ogrzewanie podłogowe wiec wywiew chyba byłby rozsądny.

- rury pe-flex poprwoadzę pod stropem w suficie podwieszanym, w projekcie mam rury 50mm. Widziałem że rury 75mm są tańsze i bardziej dostępne. Czy zamiana 50mm na 75mm będzie znacząca? Czy w takiej sytuacji np zamiast 4rur 50mm do anemostatów doprowadzać po 3rury 75mm ?

- zastanawiam się nad wyborem reku i chyba zdecyduje się na thessle airpacka 400H (według mojego projektu przepływ to 315 + ewentualny dodatkowy anemostat w przedpokoju).

-poddasze nieużytkowe ocieplę wełną + ocieplę rury spiro + ewentualnie zbuduje domek do reku

- o ile opuścić sufit podwieszany skoro bede miał pod stropem rury i skrzynki rozdzielcze? - 10cm wystarczy ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze ze nikt nie udzielił mi odpowiedzi, ale w miedzy czasie przejrzałem trochę bardziej temat i w sumie jestem już w miarę w domu z większością tematów:

- czy dołożyć jeden przewód i anemostat w przedpokoju? Czytałem o tym i widze ze zdania sa podzielone, myśle ze bede miał tam ogrzewanie podłogowe wiec wywiew chyba byłby rozsądny.

- rury pe-flex poprwoadzę pod stropem w suficie podwieszanym, w projekcie mam rury 50mm. Widziałem że rury 75mm są tańsze i bardziej dostępne. Czy zamiana 50mm na 75mm będzie znacząca? Czy w takiej sytuacji np zamiast 4rur 50mm do anemostatów doprowadzać po 3rury 75mm ?

- zastanawiam się nad wyborem reku i chyba zdecyduje się na thessle airpacka 400H (według mojego projektu przepływ to 315 + ewentualny dodatkowy anemostat w przedpokoju).

-poddasze nieużytkowe ocieplę wełną + ocieplę rury spiro + ewentualnie zbuduje domek do reku

- o ile opuścić sufit podwieszany skoro bede miał pod stropem rury i skrzynki rozdzielcze? - 10cm wystarczy ?

 

Pozdrawiam

 

Zamiast 4-ech rur 50mm można dać 2 rury 75mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Będę chciał zrobić WM w domu samemu. Dość sporo już przeczytałem na tym forum (ale jeszcze nie wszystko :) i chciałbym Was prosić o pomoc. Dom będzie parterowy z płaskim dachem około 108 m2. Nawiewy planuję 4, po jednym w 3 sypialniach i 1 w salonie z kuchnią, a wywiewy również 4 ,1 w łazience,1 w Wc , 1 w wiatrołapie i 1 w salonie z kuchnią po przeciwnej stronie do nawiewu. Centrala będzie jakaś 300 ale jeszcze szukam.Ogrzewanie podłogowe w całym domu. Moje pytanie czy nawiewy i wywiewy mogą być takie same?Tzn zakładając zasilanie średnicą 200 to czy mogę puścić 4 przewody fi 50 po jednym do każdego pomieszczenia(analogicznie wywiewy)? Suma przekrojów jest prawie identyczna więc "na chłopski rozum" ile wejdzie tyle wyjdzie?

Wentylacja.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o sprawdzenie projektu. Modyfikowałem go na bazie oryginalnego który miałem. W domu całość na kanałach wentylacyjnych fi 75. Garaż went. grawitacyjna. W pomieszczeniach technicznych nawiew w jednym gdzie jest dużo zysków ciepła (kotłownia) a wyciąg w drugim gdzie jest centrala went.

Centralę planuję Airpack 400.

Dzięki

PARTER11.jpgPODDASZE1.jpg

PARTER11.jpg

PODDASZE1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy nawiewy i wywiewy mogą być takie same?Tzn zakładając zasilanie średnicą 200 to czy mogę puścić 4 przewody fi 50 po jednym do każdego pomieszczenia(analogicznie wywiewy)? Suma przekrojów jest prawie identyczna więc "na chłopski rozum" ile wejdzie tyle wyjdzie?

Możesz, ale fi 200 przesyła znacznie więcej niź 4x fi 50. Spokojnie wystarczy fi 160.

Jeden fi 50 to za mało na łazienkę.

Dodaj drugi wywiew w łazience i nawiew w pom gosp (teraz niewentylowane).

A lepiej użyj fi 75.

Rozumiem że żadnych kotłów/kominków nie ma? Ogrzewanie PC/prądem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oryginale projektu była WM w kotłowni?

 

Przepraszam, mój skrót myślowy. To jest pomieszczenie, które na własne potrzeby nazywam kotłownią, a w rzeczywistości to pomieszczenie techniczne w którym jest przyłącze wody i pompa ciepła, nie ma urządzeń spalających paliwo :)

Czy ktoś się może wypowiedzieć nad resztą projektu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz, ale fi 200 przesyła znacznie więcej niź 4x fi 50. Spokojnie wystarczy fi 160.

Jeden fi 50 to za mało na łazienkę.

Dodaj drugi wywiew w łazience i nawiew w pom gosp (teraz niewentylowane).

A lepiej użyj fi 75.

Rozumiem że żadnych kotłów/kominków nie ma? Ogrzewanie PC/prądem ?

 

Tak. Ogrzewanie pompą ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał wyciąg w spiżarni kosztem jednego z trzech w łazience parteru.

Dwa, zdjął jeden przewód wywiewu z łazienki góra i jeden nawiew w salonie.

 

Dzięki, ze spiżarnią dobry pomysł, natomiast zdjęcie po jednym nawiewie i wywiewie zwiększy dysproporcje w bilansie dla każdego z poziomów, to nie problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam prośbę, czy ktoś mógłby się wypowiedzieć odnośnie projektu zaproponowanego mi przez jedną z firm (Te....ol) ? instalacja na PE-Flex 75. Kilka obserwacji mam, ale chciałem się upewnić czy dobre.

1) Na pewno w pomieszczeniu gospodarczym na dole zrezygnuję z wyciągu.

2) Wyciąg w wiatrołapie - jestem za, ale wyciąg na piętrze na korytarzu? Mądre to?

3)Skrzynki rozdzielcze mi pasują tam gdzie są, więc kanały na dole wychodzą lekko długie - nie za długie?

4) Są dwa komplety skrzynek, ponieważ jestem już po wylewkach i tynkach i muszę kombinować. Skrzynki będą na stropach w suficie podwieszanym, podobnie postaram się pochować kanały.

 

http://s2.ifotos.pl/mini/1jpg_qxepaxh.jpg

http://s2.ifotos.pl/mini/2jpg_qxepanp.jpg

http://s2.ifotos.pl/mini/3jpg_qxepanr.jpg

http://s5.ifotos.pl/mini/4jpg_qxepaeq.jpg

 

Jakieś inne obserwacje mile widziane.

 

Centrala wg projektu: 350m3/h (200Pa) - jeszcze się nie rozglądałem za niczym konkretnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Na pewno w pomieszczeniu gospodarczym na dole zrezygnuję z wyciągu.

Lepiej mieć wentylacje w każdym pomieszczeniu.

 

2) (...) wyciąg na piętrze na korytarzu? Mądre to?

Nie zaszkodzi, ale sensu wiele nie ma.

 

3)Skrzynki rozdzielcze mi pasują tam gdzie są, więc kanały na dole wychodzą lekko długie - nie za długie?

Długie to nie największy problem. Większy to, aby były mniej więcej tej samej długości, jeśli mają wentylować zgodnie z założeniami. Jeśli zrobisz kanały na wprost, to kuchnia nie będzie Ci się wentylować prawie wcale na rzecz łazienki/WC na parterze.

 

A ogólnie to zdjąłbym połowę kanałów prawie wszędzie. :)

2x75mm w sypialni to jest 50m³/h (dla 2 m/s) albo 130m³/h (dla 5 m/s).

Śpiący człowiek potrzebuje ok 2 / 3m³/h maks...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...