Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Proszę o sprawdzenie mojego projektu wen., przewody elastyczne


Recommended Posts

Długie to nie największy problem. Większy to, aby były mniej więcej tej samej długości, jeśli mają wentylować zgodnie z założeniami. Jeśli zrobisz kanały na wprost, to kuchnia nie będzie Ci się wentylować prawie wcale na rzecz łazienki/WC na parterze.

 

A ogólnie to zdjąłbym połowę kanałów prawie wszędzie. :)

2x75mm w sypialni to jest 50m³/h (dla 2 m/s) albo 130m³/h (dla 5 m/s).

Śpiący człowiek potrzebuje ok 2 / 3m³/h maks...

 

Dzięki za odzew.

 

Długości kanałów mogę zrównoważyć zakrętami, co zresztą sam zaproponowałem Pani z firmy projektującej. Przyznała mi rację że te najbliższe mogą mieć zbyt duży wydatek. Ale kurcze płacę za projekt i mam proponować projektantowi rozwiązania? To są lekkie jaja, ciekaw byłem na jakie jeszcze miny mnie chcą wpuścić ;/

 

Ok, a jeżeli chodzi o zdjęcie kanałów to chodzi o wywiewne czy nawiewne? Gdzie konkretnie? Nie zrobi się wtedy zbyt głośno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 519
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ok, a jeżeli chodzi o zdjęcie kanałów to chodzi o wywiewne czy nawiewne? Gdzie konkretnie? Nie zrobi się wtedy zbyt głośno?

 

Głośno się zrobi jak Ci zepsują wykonawczo, albo będzie szybciej niż 5m/s, z drugiej strony poniżej 2 m/s wentylacja może zacząć działać głównie przez najkrótsze (z najmniejszymi oporami) kanały.

Wg mnie wentylacje należy szacować - dla zwykłego dnia codziennego na 2m/s, a dla imprez rodzinnych na 5m/s.

W Twoich sypialniach gdzie wchodzi 2x75mm , dla 2m/s nawiew jest 50m³/h czyli 10x więcej niż potrzebują dwie śpiące osoby. Dwa, śpi się na ogół 8h, a resztę dnia sypialnia jest pusta/z otwartymi drzwiami, a wentylacja działa 16/24 czy nawet cały czas. Wg mnie spokojnie wystarczyłby 25m³/h z jednego kanału 75mm.

Mam wrażenie że normy wg których projektuje się wentylacje (30m³/h na pomieszczenie, 20m²/h na mieszkańca) są brane z b. dużym zapasem i chyba na poważne błędy projektowe/wykonawcze.

 

Podobnie z łazienkami - 4 x 75 to 100m³/h dla minimalnego ustawienia reku, a dla maks (5m/s) to 250m³/h.

Nawet norma to min 50m³/h.

 

A im większa zima i większa wentylacja tym bardziej trzeba dbać o wilgotność powietrza i są większe straty cieplne, więc bez sensu za dużo wentylować.

Edytowane przez matkor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośno się zrobi jak Ci zepsują wykonawczo, albo będzie szybciej niż 5m/s, z drugiej strony poniżej 2 m/s wentylacja może zacząć działać głównie przez najkrótsze (z najmniejszymi oporami) kanały.

Wg mnie wentylacje należy szacować - dla zwykłego dnia codziennego na 2m/s, a dla imprez rodzinnych na 5m/s.

W Twoich sypialniach gdzie wchodzi 2x75mm , dla 2m/s nawiew jest 50m³/h czyli 10x więcej niż potrzebują dwie śpiące osoby. Dwa, śpi się na ogół 8h, a resztę dnia sypialnia jest pusta/z otwartymi drzwiami, a wentylacja działa 16/24 czy nawet cały czas. Wg mnie spokojnie wystarczyłby 25m³/h z jednego kanału 75mm.

Mam wrażenie że normy wg których projektuje się wentylacje (30m³/h na pomieszczenie, 20m²/h na mieszkańca) są brane z b. dużym zapasem i chyba na poważne błędy projektowe/wykonawcze.

 

Podobnie z łazienkami - 4 x 75 to 100m³/h dla minimalnego ustawienia reku, a dla maks (5m/s) to 250m³/h.

Nawet norma to min 50m³/h.

 

A im większa zima i większa wentylacja tym bardziej trzeba dbać o wilgotność powietrza i są większe straty cieplne, więc bez sensu za dużo wentylować.

 

Robił będę sam, więc ma nadzieję że nie zepsuję :)

 

Ok, zmodyfikowałem projekt według wskazówek, czyli:

-zmniejszyłem ilość kanałów i usunąłem 2 wywiewy, tj.:

PARTER..............

Wywiewy:

- w łazience 2x75,

-WC - 1x75

- Wiatrołap - 1x75

- kuchnia - 2x75

- usunięty wywiew z pom. gosp.

Nawiewy:

- salon : 2x (1x75)

- pokój: 1x75

 

PIĘTRO........

wywiewy:

- Łazienka: 2x75

- garderoba: 1x75

- usunięty wywiew z korytarza

nawiewy:

- 3 pokoje - po 1x75

 

Na foto zmiany zaznaczyłem na zielono. Będzie ok?

 

http://s2.ifotos.pl/mini/4ajpg_qxwhxen.jpg

 

http://s2.ifotos.pl/mini/1ajpg_qxwhxwq.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zmodyfikowałem projekt według wskazówek, czyli:(...) Będzie ok?

Teraz masz 9 wywiewów i 6 nawiewów. Ja bym zmniejszył różnicę - np dodał 2 nawiewy w salonie/korytarzu parter/w sypialniach piętro gdzie nie ma wywiewu w garderobie/gdziekolwiek. Wywiewów nie ma gdzie odejmować.

I zrobił trójnik na końcu kanału do wiatrołapu i jedną końcówkę dodał jednak do tego pomieszczenia gospodarczego. Zawsze może zakręcić anemostat i będzie jak chcesz - bez wentylacji w pom gosp;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robił będę sam, więc ma nadzieję że nie zepsuję :)

 

Ok, zmodyfikowałem projekt według wskazówek, czyli:

-zmniejszyłem ilość kanałów i usunąłem 2 wywiewy, tj.:

PARTER..............

Wywiewy:

- w łazience 2x75,

-WC - 1x75

- Wiatrołap - 1x75

- kuchnia - 2x75

- usunięty wywiew z pom. gosp.

Nawiewy:

- salon : 2x (1x75)

- pokój: 1x75

 

PIĘTRO........

wywiewy:

- Łazienka: 2x75

- garderoba: 1x75

- usunięty wywiew z korytarza

nawiewy:

- 3 pokoje - po 1x75

 

Na foto zmiany zaznaczyłem na zielono. Będzie ok?

 

http://s2.ifotos.pl/mini/4ajpg_qxwhxen.jpg

 

http://s2.ifotos.pl/mini/1ajpg_qxwhxwq.jpg

 

A nie lepiej tak?

 

Wywiew

Parter - Łazienka 2x75

Parter - WC 1x75

Parter - Kuchnia 2x75

 

Piętro - Łazienka 3x75

 

Nawiew

Parter - Salon 3x75

Parter - Pokój 1x75

 

Piętro - Garderoba 1x75

Piętro - 3 pokoje 1x75

 

8 wywiewów i 8 nawiewów - wentylacja zrównoważona;-)

Pozdrawiam

Tulisko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Proszę o sprawdzenie

Kubatura wentylowana to 343m3

 

10 nawiewów 10 wywiewów - oczywiście dobrana odpowiednia długość kanałów w miarę możliwości aby wyrównać przepływy.

Kotłownia oraz garaż wentylowane grawitacyjnie.

Myśle o wykonaniu instalacji na pe-flex pod belkami stropowymi w warstwie ocieplenia.

Proszę o rady.

Pozdrawiam

 

reku koncepcja.jpg

TABELA.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz masz 9 wywiewów i 6 nawiewów. Ja bym zmniejszył różnicę - np dodał 2 nawiewy w salonie/korytarzu parter/w sypialniach piętro gdzie nie ma wywiewu w garderobie/gdziekolwiek. Wywiewów nie ma gdzie odejmować.

I zrobił trójnik na końcu kanału do wiatrołapu i jedną końcówkę dodał jednak do tego pomieszczenia gospodarczego. Zawsze może zakręcić anemostat i będzie jak chcesz - bez wentylacji w pom gosp;)

 

Racja, nawet nie zwróciłem uwagi na znaczną dysproporcję. W takim razie pozostawię nawiewy w salonie tak jak były (2x(2x75)) i w pokoju na dole (2x75) z racji długiego kanału który tam biegnie (2x75)

 

Byłoby więc tak:

PARTER

Wywiewy:

- łazienka 2x75,

-WC - 1x75

- Wiatrołap - 1x75

- kuchnia - 2x75

- pom gosp (1x75 z jednego kanału wiatrołapu)

Nawiewy:

- salon : 2x (2x75)

- pokój: 2x75

 

PIĘTRO........

wywiewy:

- Łazienka: 2x75

- garderoba: 1x75

- usunięty wywiew z korytarza

nawiewy:

- 3 pokoje - po 1x75

 

Zastanawiam się jeszcze czy jest jakieś uzasadnienie, że w górnej łazience zaprojektowano 3 kanały (3x75) i anemostat 160mm a w dolnej 2x75/125. Robi się tak duże wywiewy w łazienkach (mówię o tej 3x75/160)?

 

@Tulisko:

 

Dzięki za sugestię, jednak wolę mieć ten wywiew w wiatrołapie. Jest ogrzewany i pewnie będzie tam smród od butów, niech się to wentyluje. Natomiast w garderobie jeżeli już to raczej dam wywiew, nawiew powodowałby że powietrze z garderoby (ciuchy, pewnie nie zawsze świeże i pachnące) ciągnęłoby się przez sypialnię.

Edytowane przez mico1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, nawet nie zwróciłem uwagi na znaczną dysproporcję. W takim razie pozostawię nawiewy w salonie tak jak były (2x(2x75)) i w pokoju na dole (2x75) z racji długiego kanału który tam biegnie (2x75)

 

Byłoby więc tak:

PARTER

Wywiewy:

- łazienka 2x75,

-WC - 1x75

- Wiatrołap - 1x75

- kuchnia - 2x75

- pom gosp (1x75 z jednego kanału wiatrołapu)

Nawiewy:

- salon : 2x (2x75)

- pokój: 2x75

 

PIĘTRO........

wywiewy:

- Łazienka: 2x75

- garderoba: 1x75

- usunięty wywiew z korytarza

nawiewy:

- 3 pokoje - po 1x75

 

Zastanawiam się jeszcze czy jest jakieś uzasadnienie, że w górnej łazience zaprojektowano 3 kanały (3x75) i anemostat 160mm a w dolnej 2x75/125. Robi się tak duże wywiewy w łazienkach (mówię o tej 3x75/160)?

 

@Tulisko:

 

Dzięki za sugestię, jednak wolę mieć ten wywiew w wiatrołapie. Jest ogrzewany i pewnie będzie tam smród od butów, niech się to wentyluje. Natomiast w garderobie jeżeli już to raczej dam wywiew, nawiew powodowałby że powietrze z garderoby (ciuchy, pewnie nie zawsze świeże i pachnące) ciągnęłoby się przez sypialnię.

 

Generalnie staramy się jak najlepiej wentylować łazienki. Na 3x75 mm wystarczy anemostat fi 125mm. Nie dajemy wywiewu w korytarzach. Do sypialni warto dać 2x75mm. Jaki będzie reku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie staramy się jak najlepiej wentylować łazienki. Na 3x75 mm wystarczy anemostat fi 125mm. Nie dajemy wywiewu w korytarzach. Do sypialni warto dać 2x75mm. Jaki będzie reku?

 

Według projektu reku powinien mieć wydajność 350m3/h i króćce fi200, ale projekt nie wskazuje żadnego konkretnego rozwiązania. Wstępnie rozglądałem się za polecanym tu i ówdzie Onyxem Dream 400, ale nie jestem pewien jego cena ma uzasadnienie i czy po prostu nie będę musiał szukać czegoś tańszego. Muszę jeszcze głębiej rozeznać temat, sporo czytania/pytania jeszcze przede mną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, proszę o pomoc przy weryfikacji projektu wentylacji. Dom to 170m2 powierzchnia użtykowa, planowny reku to Airpack 400 home.

Planowane rury to ple flex 75 na obydwóch piętrach.

Zastanawiam sie czy jest sens układanie tak dużej ilości rur?

 

Bardzo proszę o Waszą opinie( garaż i kotłownia będzie wen grawitacyjną)

reku1.jpg

reku2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według projektu reku powinien mieć wydajność 350m3/h i króćce fi200, ale projekt nie wskazuje żadnego konkretnego rozwiązania. Wstępnie rozglądałem się za polecanym tu i ówdzie Onyxem Dream 400, ale nie jestem pewien jego cena ma uzasadnienie i czy po prostu nie będę musiał szukać czegoś tańszego. Muszę jeszcze głębiej rozeznać temat, sporo czytania/pytania jeszcze przede mną.

 

Na pewno nie Onyx... Leje, problemy ze sterownikiem. Sam go miałem więc dobrze go znam. Nie raz pisałem o nim, a najbardziej irytujący jest psujący się sterownik średnio po 2-3 miesiącach pracy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, proszę o pomoc przy weryfikacji projektu wentylacji. Dom to 170m2 powierzchnia użtykowa, planowny reku to Airpack 400 home.

Planowane rury to ple flex 75 na obydwóch piętrach.

Zastanawiam sie czy jest sens układanie tak dużej ilości rur?

 

Bardzo proszę o Waszą opinie( garaż i kotłownia będzie wen grawitacyjną)

 

Proszę rozpisz nazwy pomieszczeń oraz ilość nawiewów/wywiewów dla nich. Podaj ile osób w domu. Będzie łatwiej i prościej i szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rury to ple flex 75 na obydwóch piętrach.

Zastanawiam sie czy jest sens układanie tak dużej ilości rur?

( garaż i kotłownia będzie wen grawitacyjną)

Wywiewy:

łazienka parter: 2x, wiatrołap 1x, kuchnia 2x, piętro: łazienka 2x, pralnia 2x, 2 garderoby x1 , suma: 11

Nawiewy:

parter: pokój 1x, salon 2x, piętro: 3 sypialnie x1,, strych x1: suma: 7.

Aby zbilansować dodajesz np po jednej rurze do każdej sypialni i salonu i masz 11.

 

Dla fi 75, przepływ dla 2m/s to ok 26m³/h a dla 5m/s - ok 65m³/s. Czyli dla 11 przewodów, teoretycznie powinieneś mieć reku 286m³/h do 715m³/ h ;)

Edytowane przez matkor
typos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wam za szybką odpowiedz. po przeczytaniu tego wątku tylko przekonałem się ze moj projekt to porażka, która kosztowała mnie prawie 200zl

poza tym ładując tyle rur, instalacja będzie bardzo droga.

ciągle zastanawiam się nad pomiesczeniem na garazem. obecnie planowana jest tam graciarnia,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wam za szybką odpowiedz. po przeczytaniu tego wątku tylko przekonałem się ze moj projekt to porażka, która kosztowała mnie prawie 200zl

poza tym ładując tyle rur, instalacja będzie bardzo droga.

ciągle zastanawiam się nad pomiesczeniem na garazem. obecnie planowana jest tam graciarnia,

 

Zwykle modyfikuje ludziom tak te projekty że zostaje w kieszeni nawet dobrze ponad 1 tys zł. Generalnie nie jestem fanem "projektów" i wydawania kasy o ile one nie są potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam wszystkich,

Jestem obecnie na etapie wykonywania instalacji na swojej budowie. Jak zapewne większość z was na etapie budowy wprowadziłem kilka nieistotnych zmian, które konsekwentnie należy uwzględniać w pozostałych etapach budowy. Przyszedł czas na weryfikację wentylacji.

Z uwagi na zamiar zastosowania kotła gazowego kondensacyjnego zdecydowałem, ze:

1. przeniosę pralnię z poddasza użytkowego do kotłowni zlokalizowanej na parterze ( praktyce będzie to tylko miejsce na pralkę i suszarkę). Tym samym wygospodarowałem fajną antresolę na poddaszu i dzięki temu mam doświetlony korytarz i schody.

2. kotłownię włączę do wentylacji mechanicznej z rekuperatorem (zamiast grawitacyjnej).

 

Byłbym wdzięczny za weryfikację mojego bilansu.

 

Tabela.jpg

 

Z innej beczki: czy do pozwolenia na użytkowanie należy się legitymować jakimś protokołem z pomiarów wykonanej wentylacji mechanicznej? Chciałbym wentylację wykonać własnymi rękami. Prawdopodobnie będę mieć możliwość pożyczenia miernika żeby później wyregulować przepływy jednakże będzie problem z oficjalnym protokołem - o ile będzie wymagany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam. Proszę o sprawdzenie z grubsza projektu.

 

W piwnicy znajduje się pralnia. z racji iż będzie to jedyne wentylowane i ogrzewane pomieszczenie zdecydowaliśmy się umieścić nawiew z wywiewem (3x75).

reku-page-001.jpg

 

Parter.

Z racji iż wentylacji nie było pierwotnie w planie, na stropie na poddaszu mamy przewidziane zaledwie 5cm styropianu ( maksymalnie 6cm). Dlatego też będziemy stosować przewody 50mm.

 

reku-page-003.jpg

 

mamy tutaj nadmuch w:

-gabinecie 4x50

-salon 4x50

-salon 4x50

-salon 3x50

 

Wydmuch

-kuchnia 6x50

-Wiatrołap 3x50

-łazienka 4x50

 

garaż wentylowany grawitacyjnie. Centrala w garażu.

 

Czy taki układ ma sens dla parteru czy lepiej zrezygnować z 3 rurek w wiatrołapie ( pozostawić jeden wyciąg) na rzecz kuchni lub łazienki ?

 

Poddasze

Nie ma ograniczeń w grubości przewodów.

 

reku-page-005.jpg

 

Nawiewy

-pokój 2x75

-pokój 2x75

-pokój 3x75

 

Wywiewy

 

-korytarz 2x75

-łazienka 3x75

- garderoba 1x75

 

po prześledzeniu tematu już wiem, iż należy zrezygnować z wyciągu w korytarzu, oraz lepszym rozwiązaniem będzie delikatny nawiew w garderobie.

Czy powinienem także zmniejszyć nadmuchy w pokojach?

 

Proszę również o podpowiedz odnośnie średnic, zastosować je tak jak wymienione wyżej? Czy może przejść na 50mm w całej instalacji w celu lepszej samo regulacji.

 

Z góry dziękuje za wszelkie podpowiedzi.

reku-page-001.jpg

Edytowane przez Vargos
błąd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Proszę o .

Przewody 50 są znacznie droższe od 75.

Ja bym:

- zlikwidował ilość przewodów o połowę,

- zabrał połowę nawiewów z salonu, gabinetu i pokojów - dosłownie połowę,

- wywiew w kuchni na parterze 1 lub 2 x 50, a reszta w łazience,

- likwidacja wywiewu w wiatrołapie,

- likwidacja wywiewu w korytarzu i garderobie,

- jeżeli garderoba połączona z pokojem, to likwidujemy nawiew w pokoju i dajemy w garderobie,

- w piwnicy w pralni 1szt wywiew 1x75, a nawiew gdzieś na drugim końcu piwnicy, np. w spiżarni jak u mnie.

- w garażu likwidacja wentylacji grawitacyjnej i wywiew 1x75.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...