Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Proszę o sprawdzenie mojego projektu wen., przewody elastyczne


Recommended Posts

- do 2 przewodowych skrzynek rozprężnych wystarczający jest anemostat 125

- 9 N i 7 W będzie poprawnie

- wywiew w korytarzu zbędny

- obie wydajności będą wystarczające, do przewietrzania służą okna.

- nie da się wykonać tak wentylacji by pracowała dobrze i cicho w tak szerokim zakresie. Zawsze na maksymalnych prędkościach będzie szumieć.

- wyliczenia swoje, w rzeczywistości wszystko się wyrówna

Do poprawy:

- przenieść jeden z wywiewów z kuchni do łazienki.

 

 

Dzięki za odpowiedź.

 

Wprowadziłem modyfikacje w projekcie korzystając z Twoich wskazówek

 

- usunąłem jeden wywiew z kuchni 40m3

- wzmocniłem wyciąg w łazienkach o 20m3 każdy

- dodałem po jednym kanale 75(63) w łazienkach

 

Teraz wygląda to tak, że jest 9 punktów nawiewnych i 7 wywiewnych rozumiem, że nie trzeba się tym przejmować?

 

Pozdrawiam

 

 

 

Obliczenia.jpg

rozrowadzenie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 519
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dzięki za odpowiedź.

 

Wprowadziłem modyfikacje w projekcie korzystając z Twoich wskazówek

 

- usunąłem jeden wywiew z kuchni 40m3

- wzmocniłem wyciąg w łazienkach o 20m3 każdy

- dodałem po jednym kanale 75(63) w łazienkach

 

Teraz wygląda to tak, że jest 9 punktów nawiewnych i 7 wywiewnych rozumiem, że nie trzeba się tym przejmować?

 

Pozdrawiam

 

 

 

[ATTACH=CONFIG]373986[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]373988[/ATTACH]

 

Ja raczej daje 1 więcej na wywiew niż odwrotnie. Ja na pewno nie zrobiłbym 7/9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz wygląda to tak, że jest 9 punktów nawiewnych i 7 wywiewnych rozumiem, że nie trzeba się tym przejmować?

 

Pozdrawiam

Oczywiście, że nie.Tak wyszło, bo masz tylko 1 łazienkę i nie masz pomieszczeń typu pralnia.

Jeśli długości przewodów są w miarę dobrane do przepływów to nic nie przeszkadza.

7 wywiewów to maksymalny (ale wciąż cichy) przepływ na poziomie 385 m3/h.

To wystarczająco jak na jednorodzinny dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Jeśli długości przewodów są w miarę dobrane do przepływów to nic nie przeszkadza.

7 wywiewów to maksymalny (ale wciąż cichy) przepływ na poziomie 385 m3/h.....

 

Jakoś nie mogę załączyć większych obrazków :( W projekcie są dwie łazienki i toaleta (czerwony, czerwony, żółty).

Zastanawiam się czy w takim przypadku nie rozdzielić wywiewów 70m3 w łazienkach na ~2x35m3, umieszczając je np. nad prysznicem i wanną. Powinno być wtedy ciszej przy max wydajności. Inna sprawa że przy przewietrzaniu łazienka prawdopodobnie będzie wolna, więc może mija się to z celem.

 

Rekuperator mogę umieścić w dowolnym miejscu na poddaszu, ale zawsze odległości pomiędzy rekuperatorem a poszczególnymi anemostatami będą się znacznie różnić. Mogę spróbować wyrównać długości przewodów odpowiednim rozmieszczeniem skrzynek rozprężnych.

 

Jak poprawnie dobrać/obliczyć długość przewodów do przepływów? Czy "ogólnie" trzeba stosować większą łączną średnicę im większa długość przewodów?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanowne grono

 

Czy mógłbym prosić o pochylenie się nad moim pomysłem na rozmieszczenie instalacji przewodów i punktów nawiewno wywiewnych w takim to oto domku jednorodzinnym parterowym, jaki rekuperator dobrać, ewentualny pomysły co dodać co zmienić, usytuowanie czerpni wyrzutni. Instalacja w zamierzeniu oparta na przewodach elastycznych fi 75 w połączeniu ze skrzynkami rozdzielczymi. Obecnie jestem na etapie zasypanych piaskiem fundamentów, w kotłowni jest zrobione przejście pod fundamentowe rura fi200 pod ewentualne GWC.

Z góry dziękuję za wszystkie sugestie.

 

wentylacja  domu.jpg

 

wymiana 2.jpg

Edytowane przez Zetros
zawartość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

dostałem projekt wentylacji do mojego domu wraz z wyceną liczba mieszkańców 2+2. Proszę o weryfikację, ponieważ wydaje mi się ciut za dużo. Wrzucam też wycenę i proszę o opinie, które z elementów instalacyjnych są zbędne, albo jest ich za dużo, wydawało mi się, że materiały będę mnie kosztowały ok 2000-2500 zł, a z wyceny wynika ponad 3500 zł. Ewentualnie co pozmieniać.

 

Pozdrawiam

 

Projekt Wentylacji 1.jpg

Opis wentylacji.jpg

Wycena 2.jpg

Wycena reku.jpg

Edytowane przez meczesiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanowne grono

 

Czy mógłbym prosić o pochylenie się nad moim pomysłem na rozmieszczenie instalacji przewodów i punktów nawiewno wywiewnych w takim to oto domku jednorodzinnym parterowym, jaki rekuperator dobrać, ewentualny pomysły co dodać co zmienić, usytuowanie czerpni wyrzutni. Instalacja w zamierzeniu oparta na przewodach elastycznych fi 75 w połączeniu ze skrzynkami rozdzielczymi. Obecnie jestem na etapie zasypanych piaskiem fundamentów, w kotłowni jest zrobione przejście pod fundamentowe rura fi200 pod ewentualne GWC.

Z góry dziękuję za wszystkie sugestie.

 

[ATTACH=CONFIG]374249[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]374250[/ATTACH]

 

Ile osób, jaki duży dom?

 

na wstępie czerpnia od północy a wyrzut najlepiej w dachu.

 

zdecydowanie wzmocnić wentylację łazienki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

dostałem projekt wentylacji do mojego domu wraz z wyceną liczba mieszkańców 2+2. Proszę o weryfikację, ponieważ wydaje mi się ciut za dużo. Wrzucam też wycenę i proszę o opinie, które z elementów instalacyjnych są zbędne, albo jest ich za dużo, wydawało mi się, że materiały będę mnie kosztowały ok 2000-2500 zł, a z wyceny wynika ponad 3500 zł. Ewentualnie co pozmieniać.

 

Pozdrawiam

 

[ATTACH=CONFIG]374366[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]374367[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]374369[/ATTACH]

 

Łazienka powinna mieć mocniejszą wentylację. Co będzie w pomieszczeniu gospodarczym? Po co te tłumiki? Jakie znowu przepustnice? Kto to wymyślił...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łazienka powinna mieć mocniejszą wentylację. Co będzie w pomieszczeniu gospodarczym? Po co te tłumiki? Jakie znowu przepustnice? Kto to wymyślił...

 

 

Kupiłem projekt i od razu dostałem taką wycenę. Jestem samorobem i dopiero teraz zagłębiam temat wentylacji, ale się na tym nie znam. Zamiast tych tłumików co zastosować? A te przepustnice wywalić? W pomieszczeniu gospodarczym jest piec gazowy. Zamiast grawitacyjnej chce zastosować mechaniczną.

Edytowane przez meczesiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywiew lubi się "zwężać" z czasem chyba że filtry założymy przy anemostatach ale wiadomo opory też wzrosną. Poza tym łatwiej "dmuchać" niż wciągać :) To tak pokrótce. Zwykle robię po równo 8/8 9/9 12/12.

 

A co jeśli nie ma jak dać po równo tak jak u mnie? Czy wtedy dać na wywiewie większe średnice przewodów, aby zrekompensować " zwężanie" ?

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile osób, jaki duży dom?

 

na wstępie czerpnia od północy a wyrzut najlepiej w dachu.

 

zdecydowanie wzmocnić wentylację łazienki.

 

 

Witam

powierzchnia użytkowa domu bez kotłowni około 130m2 mieszkańcy 5 osób 2+3. wszystkie narysowane wywiewy zawierają po dwa przewody 75mm. czy w łazience robić drugi anemostat czy podłaczenie 3 przewodów 75 do anemostatu. jakie robić wyjście wyrzutni na dachu, czy nie będzie się w zimie przewód pionowy zaladzał??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywiew lubi się "zwężać" z czasem chyba że filtry założymy przy anemostatach ale wiadomo opory też wzrosną. Poza tym łatwiej "dmuchać" niż wciągać :) To tak pokrótce. Zwykle robię po równo 8/8 9/9 12/12.

 

Dokladajac więcej na wywiew zmniejszasz prędkość w przewodach dlatego właśnie się zwezaja moim zdaniem wywiewnych powinno być mniej i tylko w łazienkach i kuchni nawet kosztem większego hałasu

Ale z drugiej strony to te przewody są antybakteryjne antystatyczne i nie trzeba ich czyscic to jak to w końcu jest.?

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladajac więcej na wywiew zmniejszasz prędkość w przewodach dlatego właśnie się zwezaja moim zdaniem wywiewnych powinno być mniej i tylko w łazienkach i kuchni nawet kosztem większego hałasu

Ale z drugiej strony to te przewody są antybakteryjne antystatyczne i nie trzeba ich czyscic to jak to w końcu jest.?

 

Nie jedną wentylację popełniłem i problemów z nią nie ma żadnych. Zasada prosta dajemy tyle samo rur na nawiew co na wywiew. Tak przewody są anty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jedną wentylację popełniłem i problemów z nią nie ma żadnych. Zasada prosta dajemy tyle samo rur na nawiew co na wywiew. Tak przewody są anty :)

 

A co jeśli nie ma jak dać po równo tak jak u mnie? Czy wtedy dać na wywiewie większe średnice przewodów, aby zrekompensować " zwężanie" ?

Pozdr :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam proszę o pomoc w rozmieszczeniu przewodów peflex,który wariant będzie bardziej prawidłowy.Dom parter 150 m2 wentylacji rodzina 2+2.

Rekuperator w garażu przewody na stopie monolitycznym,przykryte wełną.

Wariant 1

img011.jpg

Wariant 2

img012.jpg

Pytanie czy wentylować pomieszczenia bez okien takie jak spiżarka,tzw.graciarnia,za jakiś czas czy jakis grzyb się nie pojawi,ogrzewany bedzie caly dom podłogówka.

Zastanawiam się nad wiatrołapem,będzie ogrzewany,ale tam w ciągu dnia drzwi będą otwierane kilkanaście razy.

Prosze o rade jak to rozmieścić.

Dziękuje i Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Prośba do kolegów o sprawdzenie i podpowiedzenie co do projektu rekuperacji. Dom 145 m2, użytkowe poddasze, kubatura ok 470 m3, liczba osób 3-4.

Poniżej rzut parteru, poddasza oraz tabelka z wyliczeniami. System chce zrealizować o kanały typu peflex termokontrol.

Parter.jpg

Pietro.jpg

REKUEXEL.jpg

Z góry dziękuje za wszelkie uwagi i sugestie.

Pozdrawiam.

Paweł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam proszę o pomoc w rozmieszczeniu przewodów peflex,który wariant będzie bardziej prawidłowy.Dom parter 150 m2 wentylacji rodzina 2+2.

Rekuperator w garażu przewody na stopie monolitycznym,przykryte wełną.

Wariant 1

[ATTACH=CONFIG]374881[/ATTACH]

Wariant 2

[ATTACH=CONFIG]374882[/ATTACH]

Pytanie czy wentylować pomieszczenia bez okien takie jak spiżarka,tzw.graciarnia,za jakiś czas czy jakis grzyb się nie pojawi,ogrzewany bedzie caly dom podłogówka.

Zastanawiam się nad wiatrołapem,będzie ogrzewany,ale tam w ciągu dnia drzwi będą otwierane kilkanaście razy.

Prosze o rade jak to rozmieścić.

Dziękuje i Pozdrawiam.

 

Proszę o rozpiskę:

 

wywiewy

nazwa pomieszczenia ilość przewodów

 

nawiewu

nazwa pomieszczenia ilość przewodów

 

będzie mi łatwiej i szybciej pomóc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...