Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Proszę o sprawdzenie mojego projektu wen., przewody elastyczne


Recommended Posts

Witam. Prośba do kolegów o sprawdzenie i podpowiedzenie co do projektu rekuperacji. Dom 145 m2, użytkowe poddasze, kubatura ok 470 m3, liczba osób 3-4.

Poniżej rzut parteru, poddasza oraz tabelka z wyliczeniami. System chce zrealizować o kanały typu peflex termokontrol.

[ATTACH=CONFIG]375107[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]375108[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]375109[/ATTACH]

Z góry dziękuje za wszelkie uwagi i sugestie.

Pozdrawiam.

Paweł.

 

Wzmocnić wentylację łazienek kosztem kuchni. Po co tyle tych przewodów w salonie? W garderobie raczej nawiew a nie wywiew. Podobnie większa wentylacja w łazience. Jaki będzie rekuperator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 519
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jak to się ma do normy PN-83/B-03430? Według pkt 2.1.1b, z garderoby oraz spiżarni powinien być raczej wywiew

link

http://www.iko.pwr.wroc.pl/PracowDrct/Agnieszka_Zajac/_PN-83_B-03430_doc.pdf

 

Proszę bardzo można wywiew sobie dawać. ja dałbym nawiew. Nie jestem fanem przepuszczania nieświeżego powietrza przez ubrania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o rozpiskę:

 

wywiewy

nazwa pomieszczenia ilość przewodów

 

nawiewu

nazwa pomieszczenia ilość przewodów

 

będzie mi łatwiej i szybciej pomóc

Dziekuje.

Pomieszczenia od dołu zdjęcia.

Pralnio-suszarnia 1x75 nawiew i 1x75 wywiew pomieszczenie szczelne.

Spiżarnia -?

Kuchnia-2x75 wywiew

Salon 2x75x2 nawiew

Sypialnia ta z garderobą i łazienką. 1x75 nawiew sypialnia,garderoba 1x75 nawiew,lazienka 2x75 wywiew.lub 2 syp.1 gard. 3 łazienka?

1 pokoj dziecka 1x75 czy 2x75 nawiew

2 pok.dziecka 1x75 czy 2x75 nawiew

łazienka 2x75 wywiew

graciarnia w srodku budynku-?

wiatrołap ogrzewany 1x75 wywiew ? jest to przejście na dwór,do garazu i pralni więc czesto wietrzone?

Rodzina 2+2, reku do wentylacji 150m2

Dziekuje i Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmocnić wentylację łazienek kosztem kuchni. Po co tyle tych przewodów w salonie? W garderobie raczej nawiew a nie wywiew. Podobnie większa wentylacja w łazience. Jaki będzie rekuperator?

 

Witam.

Dziękuje za odpowiedź.

Zmodyfikowałem projekt, teraz wygląda tak:

Parter.jpg

Pietro.jpg

Zmiany w stosunku do pierwszego to obniżony wywiew w kuchni, wzmocniony w łazienkach do 100m3, bilansuje się, zapotrzebowanie 320 m3.

Nie zmieniałem wywiewu w garderobie na nawiew, tymczasowo zostaje w projekcie wywiew. Nie mam wybranego jeszcze rekuperatora. Jestem w trakcie poszukiwań. O wydajności 350m3 będzie ok? Ze względu na małą automatykę w domu poszukuje rekuperatora z transmisją modbus, lub inną którą da się w miarę prosto obsłużyć. System kanałów z termokontrol, ale na 100% też nie jestem przekonany.

Pozdrawiam.

Paweł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja również zrobiłem wywiew w wiatrołapie i garderobie. Wywiew w wiatrołapie (ogrzewanym) uważam za konieczny. Obecnie mieszkam w domu z niewentylowanym i nieogrzewanym wiatrołapem i o ile w zimie jest ok to w lecie jest kiepsko, czuć nieprzyjemny zapach. Za to wywiew w garderobie zrobiłem z uwagi na to że jest to garderoba przy dużej sypialni i oba te pomieszczenia (sypialnia i garderoba) są obniżone w stosunku to reszty pomieszczeń na poddaszu (znajdują się nad garażem). Miałem obawy że różnica poziomów może niekorzystnie wpłynąć na wentylację. Ale mam możliwość przerobienia tego wywiewu na nawiew w razie czego....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywiew w garderobie jest prawidłowy, zgodny z przepisami i logiką. To pomieszczenie na ogół nie ma własnego ogrzewania, ściany pozastawiane szafami, podłoga niewielka, jeśli dasz tam nawiew może być trochę za zimno, żeby w bieliźnie tam wchodzić. Powietrze zaciągane z sypialni do garderoby, też raczej nie śmierdzi i o zapach ubrań bym się nie obawiał.

W wiatrołapie oczywiście też powinien być wywiew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywiew w garderobie jest prawidłowy, zgodny z przepisami i logiką. To pomieszczenie na ogół nie ma własnego ogrzewania, ściany pozastawiane szafami, podłoga niewielka, jeśli dasz tam nawiew może być trochę za zimno, żeby w bieliźnie tam wchodzić. Powietrze zaciągane z sypialni do garderoby, też raczej nie śmierdzi i o zapach ubrań bym się nie obawiał.

W wiatrołapie oczywiście też powinien być wywiew.

W moim przypadku jeśli garderoba,łazienka jest przy sypialni to w garderobie musze dac nawiew np 1x75,sypialnia 1x75 i w łazience wywiew 2x75 aby sie bilansowało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku jeśli garderoba,łazienka jest przy sypialni to w garderobie musze dac nawiew np 1x75,sypialnia 1x75 i w łazience wywiew 2x75 aby sie bilansowało?

 

Przecież to powietrze z garderoby i tak w całości trafia do sypialni i dopiero tam się ogrzeje. Ja bym dał niewielki wywiew w garderobie 15 m3/h, w łazience też wywiew a w sypialni nawiew. Nie musi się bilansować, resztę powietrza zaciągnie z przedpokoju (zbilansujesz z innymi pokojami), tragedii nie będzie. Ale możesz też zbilansować i dać mocniejsze ogrzewanie w sypialni.

Edytowane przez SzymonKc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Przechwytywanie.jpg2.jpg4.jpg3.jpg1.jpg

 

Witam. Po przeczytaniu wielu postów bardzo wielu. mam pewne wątpliwości co do mojego rozkładu przewodów , dlatego prosił bym o sprawdzenie mojego projektu wentylacji mechanicznej projekt wykonała firma zajmująca się projektowaniem WM. Wentylacji będzie na przewodach elastycznych. Budynek będzie zamieszkały przez 4 osoby.

Edytowane przez tomaszekg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Witam! Prosiłbym o opinie projektu dla domu z poddaszem użytkowym (wykończonym w przyszłości) Liczba osób 2 (planowane 4)[ATTACH=CONFIG]383511[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]383512[/ATTACH]

 

PARTER:

 

W wiatrołapie powinien być wyciąg z jedną rurą flex.

W spiżarni podobnie.

W łazience wystarczy dwie rury od wyciągu (a nawet jedna).

W pokoju dwie rury do nawiewu.

W kotłowni szczelne drzwi.

 

PIĘTRO:

 

W każdym pokoju po dwie rury od nawiewu.

W garderobie jedna rura wyciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę wdzięczny za pomoc w ocenie projektu wentylacji zrobionego przez firmę montującą wentylację. Na czerwono zaznaczony jest wywiew , na niebiesko nawiew.

Dom ma 145 m2 pow użytkowej (po podłogach 160m2) ok 450 m3.

Rekuperator - Thessla Green Airpack 400

Czerpnia od północy poziomo przez ścianę, wyrzutnia na wschód poziomo przez ścianę.

Pod schodami ma być spiżarnia.

Zastanawia mnie brak wentylacji w wiatrołapie. Projektant twierdzi, że pomieszczenie gospodarcze/kotłownia koło wiatrołapu będzie wentylowana i że to wystarczy. Podobnie jest z garderobą, która przylega do łazienki na dole.

parter wentylacja.jpg piętro wentylacja.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PARTER:

 

W wiatrołapie powinien być wyciąg z jedną rurą flex.

W spiżarni podobnie.

W łazience wystarczy dwie rury od wyciągu (a nawet jedna).

W pokoju dwie rury do nawiewu.

W kotłowni szczelne drzwi.

 

PIĘTRO:

 

W każdym pokoju po dwie rury od nawiewu.

W garderobie jedna rura wyciągu.

 

Co to znaczy powinien być wyciąg?!

 

W łazienkach dajemy najmocniejsze wyciągi! To RAZ

Dalej w garderobie nie dajemy nic albo względnie nawiew.

Co to znaczy w każdym pokoju po 2 rury...? Chyba po to żeby więcej materiału poszło i ktoś więcej zapłacił.

Podobnie spiżarnia jaki wywiew?! Jakie przeznaczenie tej spiżarni jest, co tam będzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę wdzięczny za pomoc w ocenie projektu wentylacji zrobionego przez firmę montującą wentylację. Na czerwono zaznaczony jest wywiew , na niebiesko nawiew.

Dom ma 145 m2 pow użytkowej (po podłogach 160m2) ok 450 m3.

Rekuperator - Thessla Green Airpack 400

Czerpnia od północy poziomo przez ścianę, wyrzutnia na wschód poziomo przez ścianę.

Pod schodami ma być spiżarnia.

Zastanawia mnie brak wentylacji w wiatrołapie. Projektant twierdzi, że pomieszczenie gospodarcze/kotłownia koło wiatrołapu będzie wentylowana i że to wystarczy. Podobnie jest z garderobą, która przylega do łazienki na dole.

[ATTACH=CONFIG]383877[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]383878[/ATTACH]

 

Wywiewy robimy w łazienkach, kuchni, można wiatrołap względnie. Nawiewy do pokoi. Najbardziej zależy nam na wentylacji łazienek jeżeli chodzi o wyciąg. Do sypialni małżeńskiej warto dać 2x75mm. Pozostałe pomieszczenia 1 osobowe po 1 przewodzie.

 

Jak dla mnie może wystarczy tam 300. Pytanie kolejne ile osób w domu? Rozumiem, że zastosowano rury 50mm bo nie wejdą 75mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy powinien być wyciąg?!

 

W łazienkach dajemy najmocniejsze wyciągi! To RAZ

Dalej w garderobie nie dajemy nic albo względnie nawiew.

Co to znaczy w każdym pokoju po 2 rury...? Chyba po to żeby więcej materiału poszło i ktoś więcej zapłacił.

Podobnie spiżarnia jaki wywiew?! Jakie przeznaczenie tej spiżarni jest, co tam będzie?

 

Łazienka na parterze to tutaj taki jakby WC, a tam idzie zawsze po jednej rurze, więc dwie będzie OK. Najmocniejsze wyciągi warto dać w kuchni, żeby zapachów z jedzenia nie było czuć w otwartym salonie, a w WC i łazience drzwi są zamknięte.

 

W garderobie zwyczajnie chodzi o jakiś ruch powietrza. Może być i nawiew - nie będę się kłócił, ale powietrze wędrujące z pokojów do garderoby nie jest zasyfione żadnym tłuszczem, więc i wyciąg może być. Minusem nawiewu może być to, że będzie wypierał zapachy starych ciuchów i butów do pokoju.

 

Dodatkowa rura do pokoju to jakieś 50zł, więc na pewno warto na niej przyoszczędzić, a potem jak się nieplanowane dziecko urodzi, to najwyżej się trochę okno w pokoju uchyli, tak? Przykręcić anemostat nie problem.

 

Jak w spiżarni będą gnijące ziemniaki, to co tam się przyda? Nawiew? A może tak zostawić?

 

Będę wdzięczny za pomoc w ocenie projektu wentylacji zrobionego przez firmę montującą wentylację. Na czerwono zaznaczony jest wywiew , na niebiesko nawiew.

Dom ma 145 m2 pow użytkowej (po podłogach 160m2) ok 450 m3.

Rekuperator - Thessla Green Airpack 400

Czerpnia od północy poziomo przez ścianę, wyrzutnia na wschód poziomo przez ścianę.

Pod schodami ma być spiżarnia.

Zastanawia mnie brak wentylacji w wiatrołapie. Projektant twierdzi, że pomieszczenie gospodarcze/kotłownia koło wiatrołapu będzie wentylowana i że to wystarczy. Podobnie jest z garderobą, która przylega do łazienki na dole.

[ATTACH=CONFIG]383877[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]383878[/ATTACH]

 

Tutaj potwierdzają się moje słowa. W garderobie na dole jest wyciąg (choć pośredni), a w kuchni wyciąg jest mocniejszy niż w łazience. Na górze też wszystkie pokoje wentylowane jednakowo.

 

 

I Grzesiu... luzu trochę.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym momencie są 4 osoby, kiedyś może 5. Na dole są rury 50, bo idą po stropie w warstwie posadzki pietra, więc jest ciasno.

 

 

Wywiewy robimy w łazienkach, kuchni, można wiatrołap względnie. Nawiewy do pokoi. Najbardziej zależy nam na wentylacji łazienek jeżeli chodzi o wyciąg. Do sypialni małżeńskiej warto dać 2x75mm. Pozostałe pomieszczenia 1 osobowe po 1 przewodzie.

 

Jak dla mnie może wystarczy tam 300. Pytanie kolejne ile osób w domu? Rozumiem, że zastosowano rury 50mm bo nie wejdą 75mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie okapu w otwartej kuchni. Spotkałem się z instalacjami, gdzie po prostu nad piecem był dodatkowy anemostat i całość leciała do reku. Ale spotkałem się też z opinią, że takie rozwiązanie powoduje szybsze zasyfienie reku i nie powinno się tak robić. Remontuję właśnie dom gdzie m.in. będzie otwarta kuchnia z zawiniętym blatem prostopadle do ściany, na końcu którego będzie piec (czyli taki półwysep ;)). Za dużo nie gotujemy, ale coś tam się jednak dzieje. Jeśli byłby okap, to musiałby być zwieszany z sufitu - wtedy wyprowadzenie przez strop albo do reku, albo osobnym kanałem ponad dach (myślałem, żeby w warstwie ocieplenia dachu puścić go kawałek poziomo, a potem kominkiem ponad połać). Czy może lepiej założyć mocniejszy wywiew w kuchni i nie martwić się syfem w reku? A może zamiast okapu dać tylko dodatkowy anemostat z osobnym wentylatorem wyciągowym i wyrzucić przez dach na zewnątrz? Tylko jak tym sterować? Ręcznie włączać przy gotowaniu? Znając życie (i po aktualnym używaniu okapu w mieszkaniu w bloku) - nikt go nie będzie włączał. Da się jakoś sprężyć włączanie takiego okapu/wywiewu kuchennego z płytą indukcyjną? Ewentualnie jak duży musiałby być ciąg takiego wywiewu? Co praktykujecie / polecacie? Edytowane przez abes99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...