Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Proszę o sprawdzenie mojego projektu wen., przewody elastyczne


Recommended Posts

Dzień dobry. Mam kilka pytań dotyczących rekuperacji.

System Flex fi 75 - Czy mogę do anemostatów na parterze przewody puścić na zewnątrz budynku w warstwie styropianu? Dodatkowo rury do równości zabezpieczone PUR w puszce. W najcieńszej warstwie miały 13 cm styropianu do izolacji. Rekuperator będzie (prawdopodobnie) na nieogrzewanym poddaszu. Piętro zaopatrzę bezpośrednio przez sufit poddasza. Naprawdę nie ma możliwości aby parter zaopatrzyć przez strop. Obawiam się czy takie przewody nie będą chłodzić powietrza do punktu skraplania - a to była by porażka.

Proszę o OPINIĘ

Pomoże ktoś?

Edytowane przez glucosum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 519
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

 

Jestem nowy na tym forum. W związku z tym, iż jestem na etapie budowy domu w stanie surowym otwartym postanowiłem, jak większość z Was wyposażyć dom w wentylacje mechaniczna. Dom o powierzchni uzytkowej 118m2. Parter i poddasze. W projekcie była zmiana i doszlo podpiwniczenie, którego nie liczę do systemu rekuperacji. Po przeczytaniu tego watku postanowiłem spróbować swoich sił w stworzenie projektu wentylacji.

W domu beda przebywac 3osoby. Rekuperator jeszcze nie wybrany.

Prosze Was o ocene tego.

Z góry dziekuje

parter.jpg

poddasze.jpg

Wyliczenia.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Miras84 Według mnie wygląda dobrze, ale ekspertem nie jestem. Ja w dużej sypialni na górze przesunąłbym anemostat bliżej okna, żeby świeże powietrze równomierniej rozeszło się po pomieszczeniu.

Pomyśl teraz, jak będziesz prowadził przewody od wentylacji i gdzie umieścić rozdzielacze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Hej, potrzebuję opinii na temat moich założeń

Docelowo rodzinka 4 osobowa, pow użytkowa około 150 m2

Planuję kupić tessle green 300 lub 400, którą byście wybrali ?

 

 

Co powiecie o rozmieszczeniu kanałów ? Co byście zmienili ?

Czerpnię planuję w ścianie w kotłowni, wyrzutnię w komin

 

d169d341dcd72bc9gen.png

Edytowane przez tvol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, będę wdzięczny jeżeli ktoś rzuci okiem na mój projekt wentylacji, rury peflex 75 mm, obliczenia dla prędkości 2 m/s, w kotłowni pomp ciepła, wiec będzie czysto, centrala onyx dream 400, czy to nie za duża centrala na moj dom?

wentylacja.jpg

kubatura.jpg

Edytowane przez kamil150592
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Witam,

 

proszę o ocenę mojego projektu wentylacji. Wszystkie kanały od skrzynek rozdzielczych oparte na flexach 75/63. Rekuperator będzie znajdował się w pomieszczeniu gospodarczym, w którym również umieściłem nawiew ze względu na to, że będzie to też suszarnia. Brak wentylacji w spiżarni ale wydaje mi się, że anemostat wywiewny w kuchni blisko wejścia do spiżarni powinien załatwić tą kwestię.

 

W małym WC z prysznicem, ze względu na niewielką odległość od skrzynki, rury planuję puścić dłuższe ( z zakrętami) żeby uniknąć ewentualnych hałasów od wentylatorów a na anemostacie dać tłumiki aby wyrównać ciśnienia w układzie. Czy takie rozumowanie jest poprawne?

 

Czy w salonie zostawić rozmieszczenie jak na rysunku, czy jeden z nawiewów przesunąć w okolice stołu jadalnego (bliżej kuchni)?

 

 

rzut parter.jpg

obliczenia.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...
Proszę o ocenę mojego projektu:

 

benedykt_r1.jpg

 

Dom o powierzchni ok. 100m2

Liczba osób: 3/4.

 

Centrala wentylacyjna umieszczona będzie w pomieszczeniu gospodarczym/kotłowni wentylowanej grawitacyjnie. Czerpnia na ścianie zewnętrznej, wyrzutnia w ocieplonym kominie wentylacyjnym. W trakcie realizacji zrezygnowałem z budowy kominka. Inne również będzie umieszczenie wanny w łazience.

 

 

Przystępuję do realizacji instalacji wentylacyjnej, dlatego proszę o ocenę projektu. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months później...

Prośba o pomoc w zaprojektowaniu wentylacji.

 

Dom jednorodzinny. Powierzchnia 240m2, kubatura 590m3.

Kanały dla parteru chcę prowadzić rurami pelfex 50/40 w stropie.

 

Parter (140m2, 400m3)

wentylacja_parter_1.jpg

 

Ilości rur na nawiew:

Salon x6

Pok x2

Pok x2

Pok x3

Pok x3

 

Ilość rur na wywiew:

Kuchnia x2

Spiżarnia x1

Wiatrołap x1

Pom tech x1

Pralnia x3

Łazienka x4

Łazienka x4

 

Daje to na parterze po 16 rur na nawiew i wywiew.

Przy prędkości powierza w kanale 2m/s daje to w sumie 145m3/h, a przy 3m/s 217m3/h

 

 

Poddasze (100m2, 190m3)

wentylacja_poddasze_1.jpg

 

Tutaj ma problem jak rozmieścić anemostaty.

Na poddaszu nie mam "brudnych" wentylowanych pomieszczeń.

 

Jeśli chodzi o pokój na poddaszu (bardziej magazyn + garderoba), myślę nad umieszczeniem w nim nawiewu i wywiewu.

Co do antresoli, chcę dać anemostat wyciągowy w najwyższym punkcie pod dachem. Zastanawiam się także czy lepiej dać dodatkowy nawiew na antresoli czy w salonie.

Edytowane przez grzes124
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

https://images89.fotosik.pl/574/c799295a14c0538d.png

Dawno tu nikogo nie było , ale może ktoś przypadkiem owiedzi.

TRochę danych.

rodzina 3 osobowa

Rekuperator luna

nawiew

Do każdej sypialni 2x75

salon 2x75

Wyciąg

łazienki po 3x75

kuchnia 2x75

może aż zbyt prosto to wygląda ,ale tak ma być

Proszę o ocene

Edytowane przez Ar2ro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ar2ro

Jedak dodałbym po jednej rurce 75 wszędzie oprócz WC. Teraz masz Lunę, ale może po kilku latach zmienisz na coś lepszego, mocniejszego.

Może nie zbankrutujesz jak dodasz jedną rurkę z nawiewem do garderoby, bo każde zamknięte, niewentylowane pomieszczenie generuje zaduch. A i wspomożesz wentylację głównej sypialni.

 

Drzwi do kotłowni mogłyby otwierać się z innej strony niż na projekcie. Chyba nie będzie tam ekogroszku i wynoszenia popiołu?

 

Wiatrołap jest przereklamowany :D

Rozumiem zastosowanie wiatrołapu przy wentylacji grawitacyjnej, która bez niego, po otwarciu drzwi wejściowych startuje jak prom kosmiczny.

Dawne, przeważnie drewniane i nieszczelne drzwi wejściowe też przemawiają za wiatrołapem.

W dzisiejszych czasach wiatrołap ma jedynie zastosowanie jak wejście do domu jest od strony zachodniej.

 

Ja zrezygnowałem z wiatrołapu. Mam za to większy hol i możliwość lepszej organizacji tej przestrzeni. Szczelne aluminiowe drzwi z samozamykaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U ojca wentylacja zrobiona właśnie na ful wypasie, obecnie wiatrołap i garderoba zakręcona na zero, zaś nieużywana sypialnia skręcona na minimum, dzięki temu rekuperator pracujący na minimum wystarcza aż nadto na 2 osoby. Wywiew w wiatrołapie zaburzał wywiew w sąsiadującej kuchni, zaś w garderobie jakimś cudem zaduch sam się nie robi (bo i z czego) nawet jak powiesimy wilgotne ubrania (garderoba nie jest hermetyczna, więc wilgoć naturalnie ją opuści, zaś po sąsiedzku jest sypialnia).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ar2ro

Jedak dodałbym po jednej rurce 75 wszędzie oprócz WC. Teraz masz Lunę, ale może po kilku latach zmienisz na coś lepszego, mocniejszego.

Może nie zbankrutujesz jak dodasz jedną rurkę z nawiewem do garderoby, bo każde zamknięte, niewentylowane pomieszczenie generuje zaduch. A i wspomożesz wentylację głównej sypialni.

 

Drzwi do kotłowni mogłyby otwierać się z innej strony niż na projekcie. Chyba nie będzie tam ekogroszku i wynoszenia popiołu?

 

Wiatrołap jest przereklamowany :D

Rozumiem zastosowanie wiatrołapu przy wentylacji grawitacyjnej, która bez niego, po otwarciu drzwi wejściowych startuje jak prom kosmiczny.

Dawne, przeważnie drewniane i nieszczelne drzwi wejściowe też przemawiają za wiatrołapem.

W dzisiejszych czasach wiatrołap ma jedynie zastosowanie jak wejście do domu jest od strony zachodniej.

 

Ja zrezygnowałem z wiatrołapu. Mam za to większy hol i możliwość lepszej organizacji tej przestrzeni. Szczelne aluminiowe drzwi z samozamykaczem.

 

Głupoty piszesz. Wiatrołap jest pomieszczeniem funkcyjnym. Pełni rolę bufora zimnego powietrza z zewnątrz, garderoby wstępnej, pomaga zachować czystość podłóg w domu. Amerykańskie standardy nie pasują do naszego klimatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile z funkcją garderoby wstępnej (bo tam zwykle zostawiamy kurtkę, buty itp.) się zgadzam, o tyle z funkcją bufora zimnego powietrza się nie zgodzę. U ojca koniec końców drzwi wewnętrzne w wiatrołapie zostały dla wygody zdjęte z zawiasów. Chociaż każdy może to inaczej widzieć i użytkować, ale w wielu domach wiatrołap już nie pełni takiej funkcji. Edytowane przez Endrju111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile z funkcją garderoby wstępnej (bo tam zwykle zostawiamy kurtkę, buty itp.) się zgadzam, o tyle z funkcją bufora zimnego powietrza się nie zgodzę. U ojca koniec końców drzwi wewnętrzne w wiatrołapie zostały dla wygody zdjęte z zawiasów. Chociaż każdy może to inaczej widzieć i użytkować, ale w wielu domach wiatrołap już nie pełni takiej funkcji.

 

U mnie bufor sprawdza się. Mam małe dzieci, w tym jedno raczkujące. Otworzenie drzwi zewnętrznych w zimowych klimatach bez zamknięcia wiatrołapu potrafi przepiździć podłogi w całym salonie. Czasem zdarza się wnosić kilka reklamówek z zakupami, lub inne pierdoły, które wymagają dłuższego otworzenia drzwi. Należy tak przemyśleć drzwi w wiatrołapie zeby nie przeszkadzały w okresie letnim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...