Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Proszę o sprawdzenie mojego projektu wen., przewody elastyczne


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 519
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Tłumaczyłem sobie to tak :

Rodzina 4 osobowa plus pies :) (z nadzieją że się kiedyś jeszcze powiększy :)

 

Salon : w sumie okolice 45 m2 czyli ~120m3 brak otwieranych okien (fixy i hs ) ,a nasze całe życie bedzie się w nim toczyło ( nasz dom z założenia ma być "otwartym " domem więc liczy się to z częstymi gościami. :)

 

Kuchnia 13 m2 wyspa z piekarnikiem i kuchenką na środku ,otwarta do salonu i brak okapu tylko pochłaniacz z filtrem nad wyspą , nie chcial bym by zapachu roznosiły się po domu .

 

Łazienka i kuchnia się równe po 3x 75mm .

 

 

Sień ... Już mam zrobiony otwór 100mm w przeciwieństwie do pomieszczenia gospodarczego :/ z założenia będzie tam szafa z wieszchnimi ubraniami i butami .

 

Z tym pokojem to też wolał bym 2 x75 mm. Kiedyś może bedzie spać tam dwójka dzieci , już sam nie wiem .

 

Pozdrawiam Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Salon : w sumie okolice 45 m2 czyli ~120m3 (...)

3x75mm to jest 3x63mm wewn, to jest 3x55m³ (przy 5m/s) to jest ponad 1.3 wymiany na h albo jakieś 8 osób 24h na dobę. Mało?

 

Z tym pokojem to też wolał bym 2 x75 mm. Kiedyś może bedzie spać tam dwójka dzieci , już sam nie wiem .

Też bym wolał i dlatego przeniósl jeden nawiew z salonu do sypialni.

Tak samo jeden wywiew z kuchni do klopa.

 

Tym bardziej że masz dwa krótkie wywiewy (sień i pom. gosp) a resztę wywiewów na 2-krotnie dłuższych kanałach. Żeby potem nie wyszło że przy najniższym biegu reku sień się wentyluje 3 razy lepiej niż klop.

 

Swoją drogą, to moze pokombinować i sień razem z pom gospodarczym puścić przez kombinację: jeden kanał 3 m - trójnik dwie odnogi 3m, a zaoszczędzony wywiew dać jako drugi do klopa?

 

A jak z kominkiem, masz do niego doprowadzone powietrze?

Edytowane przez matkor
typo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3x75mm to jest 3x63mm wewn, to jest 3x55m³ (przy 5m/s) to jest ponad 1.3 wymiany na h albo jakieś 8 osób 24h na dobę. Mało?

 

 

Też bym wolał i dlatego przeniósl jeden nawiew z salonu do sypialni.

Tak samo jeden wywiew z kuchni do klopa.

 

Tym bardziej że masz dwa krótkie wywiewy (sień i pom. gosp) a resztę wywiewów na 2-krotnie dłuższych kanałach. Żeby potem nie wyszło że przy najniższym biegu reku sień się wentyluje 3 razy lepiej niż klop.

 

Swoją drogą, to moze pokombinować i sień razem z pom gospodarczym puścić przez kombinację: jeden kanał 3 m - trójnik dwie odnogi 3m, a zaoszczędzony wywiew dać jako drugi do klopa?

 

A jak z kominkiem, masz do niego doprowadzone powietrze?

 

Powietrze do kominka mam doprowadzone .

 

Wc ma 2,3 m2 myślałem że jeden kanał to świat i ludzie ... (Obliczenia robiłem przy prędkości ~2/ms )

 

Co do Śieni i Pom. gospodarczego i podział tego na dwa kanały to może być dobry pomysł .

A do salonu liczyłem że to najdłuższe przewody , ale racja mógłbym 1 szt. przenieść do pokoju 1 .

Pozdrawiam Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Czy ktoś mógłby zerknąć na mój "projekt"? Wentylacja na kanałach elastycznych średnicy zewn. 75mm. Dom o pow ok. 120m2, kubatura ok. 330 m3.

Liczba mieszkańców 4.

Wyszło mi 8 nawiewów, mogę dołożyć trzeci kanał do kuchni, żeby to zrównoważyć?

Otwory w stropach mam już gotowe, więc lokalizacja anemostatów musi pozostać bez zmian.

 

http://images69.fotosik.pl/7/105a644e5cc0ce55.jpg

 

http://images69.fotosik.pl/7/be38066c9c729f32.jpg

 

Prosiłabym o wszelkie uwagi.

Edytowane przez water-sprite
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro wyciagi polaczone sa podobnej dlugosci rurami do wspolnej skrzynki a te do wentylatora to nie rozumiem czemu cos mialo by sie oslabic (znaczaco aby miec wplyw na ogolny przeplyw) lub odciac. TB zaklada ze lazienka moze byc odcieta, czyli 0m3/h i inny wyciag zamiast 30m3/h wyciagac bedzie 60m3/h powietrza, bez wzgledu na jednakowe opory?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po co to ciągle takie bzdury pisać???

 

 

o to, to jest prawda

Dlatego by nie osłabiać wentylacji łazienek nie daje się anemostatów w korytarzach.

Skoro wyciagi polaczone sa podobnej dlugosci rurami do wspolnej skrzynki

Właśnie z tego powodu nie daje się w korytarzu, bo są połączone do jednej skrzynki i gdy drzwi w łazience będą zamknięte, powietrze z pokoju poleci do skrzynki z korytarza a nie z łazienki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego by nie osłabiać wentylacji łazienek nie daje się anemostatów w korytarzach.

...

 

i stąd ten post aby bzdur nie wypisywać:

Nie może być anemostatu w korytarzu....

Anemostat w ciągu komunikacyjnym "odetnie" ....

po co to ciągle takie bzdury pisać???

 

... osłabi wywiew z łazienki

o to, to jest prawda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po co to ciągle takie bzdury pisać???

 

 

o to, to jest prawda

 

 

 

Czyli, może tak zostać? Gdzieś, kiedyś na tym forum czytałam, że taki wywiew na klatce schodowej jest potrzebny, tam "zbiera się " ciepłe powietrze itd.

Jeśli zrezygnowałabym z anemostatu na klatce schodowej to cała wentylacja piętra odbywałaby się przez podcięcie pod drzwiami łazienki? :confused:

Wiem, że dom rozpatrujemy jako całość. Jednocześnie próbuję wyobrazić sobie ruch powietrza w moim domu. ;)

Co do maleńkiego WC, który ma najkrótszą długość kanału mierząc od centrali, jest tam potrzebny drugi kanał? Moim zdaniem już lepiej dołożyć trzeci kanał do kuchni. Ale ja ekspertem nie jestem, boję się dać dwóch kanałów do WC, nie będzie gwizdało tym podcięciem w drzwiach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robi się wywiewów w ciągach komunikacyjnych. Powietrze ma wychodzić prze kuchnie i łazienkę, Anemostat w korytarzu, osłabi znacznie wywiew w łazience. Nie nie będzie gwizdać. Panowie G i C jeszcze nigdy wentylacji nie robili.

Jeżeli będzie okap w kuchni, to nie ma sensu trzeci kanał, jak nie będzie, to może być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie z tego powodu nie daje się w korytarzu, bo są połączone do jednej skrzynki i gdy drzwi w łazience będą zamknięte, powietrze z pokoju poleci do skrzynki z korytarza a nie z łazienki.

 

drzwi w lazience jak i kazde inne maja otwory aby powietrze swobodnie moglo dostac sie do pomieszczenia

 

czy wg ciebie wyciag w lazience nic nie bedzie wyciagal?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mógłby zerknąć na mój :projekt"?

Położenie anemostatów jest OK.

1. Jeśli korytarz nie jest zamknięty szczelnymi drzwiami, to przeniósłbym wywiew ze schodów do górnej łazienki. Nie przez brednie p. Brzęczkowskiego o magicznym odcinaniu wywiewów ;), tyle że lepiwej mieć dobry wywiew w wielosobowej łazience, schody i tak się przewentylują doskonale z racji innej ilości wyw i naw pomiędzy piętrami.

2. Pomieszcznie PT na parterze, ma wentylacje grawitacyjną/ ma nie być wentylowane,tak? Jeśli nie, to wywiew z wejścia dałbym do niego.

3. Ósmy wywiew dałbym do łazienki na dole.

Edytowane przez matkor
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...