Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Proszę o sprawdzenie mojego projektu wen., przewody elastyczne


Recommended Posts

Ilość kanałów nawiewnych nie zwiększa wentylacji. do 400-tki suma nawiewów to maksymalnie 320 cm2 ( przy większości central wystarczy 240 cm2) Tak jak wyjścia z najmocniejszych 400-tek.

Natomiast wywiewy poza łazienkami, czynią zbilansowanie wentylacji niemożliwym. Do łazienek musi być po 3 kanały. Odradzałbym wiatrołap, Tam nikt nie będzie przebywał, a "zabierze" sporo powietrza łazience.

 

Ale to może lepiej debrać jeden wyciąg z kuchni i wrzycić go do łazienki? C myslisz też o tym, żeby koło pomieszczenia koło łazienki dać nanwiew?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 519
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ale to może lepiej debrać jeden wyciąg z kuchni i wrzycić go do łazienki? C myslisz też o tym, żeby koło pomieszczenia koło łazienki dać nanwiew?
Wentylacja jest dla ludzi, nawiewy daje się w pokojach. Wywiewy głównie w łazienkach i w mniejszym stopniu w kuchni.

Stosuje się czasem taki rozdzielacz rozdzielacz.jpg Ma on siłownik sterujący zaworem 20%/80% Gdy nic nie gotujemy większość powietrza wywiewna jest przez łazienki, gdy gotujemy w kuchni - przełącznik czasowy przesuwa zawór na 80% kuchnia a 20% łazienki. Chodzi, by nie zwiększać wentylacji w całym domu. kuchnia-łazienki.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu zaciekawił mnie Pan z ta przepustnicą. Gdzie takie coś można dostać i jaki koszt. Może sprawdziło by się u mnie.
Jest to sterowane przełącznikiem z kuchni, nie z centrali, najlepiej to wykonać samemu. Ja kupowałem to we Francji.

Może Pan też dać anemostat sterowany silniczkiem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Proszę o zweryfikowanie poprawności obliczeń i projektu wentylacji mechanicznej

-dom parterowy 104m2

-3 zamieszkujące osoby

-rekuperator umieszczony na strychu

-system kanałów 50/43mm pe-flex

 

Obliczenia są dla prędkości od 1,5 do 6m/s - proszę o porade jakie prędkości powinny być na poszczególnych biegach reku ?

bilans 50.jpg

rozmieszczenie wentylacji2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ja również będę bardzo wdzięczny za sprawdzenie wentylacji mechanicznej.

- Dom z poddaszem,

- 4 osoby

- rekuperator w garderobie na poddaszu (składam z klingenburg GS25-350)

- kanały pe-flex, 72/63, pod podłogówką,

- parter nawiew/wywiew w suficie

- poddasze nawiew/wywiew w ścianie, 1m nad podłogą.

 

http://i841.photobucket.com/albums/zz334/tyralek/dom/obliczenia_zpsc46b55f2.png

 

http://i841.photobucket.com/albums/zz334/tyralek/dom/wentylacja_lt_zpsf1df25ec.jpg

 

Pozdrawiam,

Tyralek

wentylacja_lt.jpg

obliczenia.jpg

Edytowane przez tyralek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- poddasze nawiew/wywiew w ścianie, 1m nad podłogą.

 

Tyralek

 

czemu tak ? należy wyciągać powietrze pod samym sufitem i tak samo powinno się nawiewać. Nie masz możliwości montażu anemostatów wywiewnych w podwieszanym suficie na poddaszu ? ( i tak pewnie będziesz robił taki sufit więc dlaczego nie ukryć tam kanałów ? )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czemu tak ?

Bo jak już daję kanały w podłogę z parteru, to chciałem dać również te z poddasza.

jednocześnie mam jedną skrzynke rozprężna.

 

należy wyciągać powietrze pod samym sufitem i tak samo powinno się nawiewać. Nie masz możliwości montażu anemostatów wywiewnych w podwieszanym suficie na poddaszu ? ( i tak pewnie będziesz robił taki sufit więc dlaczego nie ukryć tam kanałów ? )

 

A jest ku temu jakiś sensowny powód?

I tak różnica temperatur powietrza powinna dać radę ?

 

Wydaje mi się jak dołożę/przełożę wyciąg do sufitu w łazience, to powinno wystarczyć?

 

Pozdrawiam,

tyralek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

porozmawiaj z jakimś kumatym instalatorem. Za długo by pisać. Generalnie ja w swoim domu nigdy bym tak nie zrobił. Jak już płacisz pieniądze to wymagaj żeby było zrobione dobrze. Możesz mieć jedna skrzynkę na dwa piętra ale anemostaty na poddasze i tak dać w sufit ( puścić rury w skosach). Powietrze przy suficie jest zawsze najcieplejsze = najwięcej ciepła odzyskasz nie piszę już o komforcie użytkowania. Po co masz wyciągać z wysokości 1 metra i tam wtłaczać skoro na górze i tak będziesz miał to samo ''stare'' powietrze przemieszane tylko tyle co naturalnym jego ruchem. Jeśli wtłoczysz na wysokości 1metra świeże powietrze to ono z zasady opadnie w dół ( no chyba że będzie cieplejsze niż otoczenie).

Wentylacje mechaniczną w domu moim zdaniem robi się dla komfortu ! Dla mnie komfort użytkowania ( przebywania w takim pomieszczeniu) jest na pierwszym miejscu, później oszczędności a na końcu koszty.

Edytowane przez MatixL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi MatixL,

 

Generalnie ja w swoim domu nigdy bym tak nie zrobił.

Zgodnie z twoją radą przeniosłem anemostaty na poddaszu w sufit.

 

1. Dodałem wywiew w łazience, teraz mam 7 nawiewów i 7 wywiewów.

czy ma to sens?

 

2. kładąc rury pod podłogą, nie martwiłem się "skraplaniem" wody na rurach.

Rozumiem że kanały w ścianie i suficie muszę ocieplić (mowie o poddaszu).

 

Pozdrawiam,

tyralek

 

http://i841.photobucket.com/albums/zz334/tyralek/dom/obliczenia_zpsrrco8nej.png

http://i841.photobucket.com/albums/zz334/tyralek/dom/wentylacja_lt_zpsxuejcprt.jpg

 

 

obliczenia.jpg

wentylacja_lt.jpg

Edytowane przez tyralek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o mojej wentylacji dom podobny do tego http://www.dobredomy.pl/projekt/numeriuszII/ a w załączniki moje wyliczenia i koncepcja rozprowadzenia kanałów. Założenia : Rekuperator w garażu i skrzynki rozdzielcze od których dół jest rozprowadzany za pomocą systemu pe-flex, a do góry obok komina sztywne rury spiro a na poddaszu skrzynki rozdzielcze i trasport powietrza za pomocą pomocą giętkich spiro lub tak jak na dole systemu pe-flex ale jeszcze się zastanawiam i z poddasza też rozprowadzenie nad pokojami nad garażem. Co tu jeszcze pozmieniać, dzięki z góry za pomoc

 

ps. na dole garderoba to będzie moja pralnia z suszarnią + miejsce pod schodami

nad garażem będzie w jednym rogu łazieńka drugi róg garderoba a te największe pomieszczenie pokój

wentylacja.jpg

wentylacja 2b.jpg

wentylacja1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

W innym wątku poruszałem już temat mojej wentylacji mechanicznej. Mam nadal wątpliwości, dotyczące strefy salon wysoki 7m i antresola. Wstawiam trzy wersje które biorę pod uwagę. Proszę o komentarze, porady, która wersja jest lepsza i dlaczego. Może jest lepsze rozwiązanie niż przedstawiam poniżej.

01%252520went.jpg

02%252520went.jpg

03%252520went.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...