Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Proszę o sprawdzenie mojego projektu wen., przewody elastyczne


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 519
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Pierwsza opcja jest też najprostsza i najbardziej ekonomiczna w wykonaniu. Jeśli nie będzie różnicy to jest to też najlepszy wariant. 3x75 umieszczone dość blisko kanapy w salonie - nie będzie wiało? ;)

Pierwsza i trzecia koncepcja jest poprawna.

Nie odczujesz jakiejkolwiek różnicy między tymi dwoma rozwiązaniami.

Pierwsza koncepcja jest wystarczająca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wcześniej: będzie kominek, antresola to rzecz chyba jasna jest otwarta na salon, a także poprzez drzwi łączy się z pomieszczeniami na piętrze (czyli ma dostęp do wywiewu na piętrze umieszczonego w łazience). Za bardzo nie wiem skąd i w jakim kierunku te dysze dalekiego zasięgu umieścić. Anemostat 3x75 mogę podzielić i łatwo umieścić drugi po drugiej stronie salonu o tak:

02opis%252520went.jpg

 

Zastanawia mnie jedno. Czy przy samej kalenicy nad wysokim salonem nie będzie gromadzić się zużyte, wilgotne powietrze. Czy trzeba mu dodatkowo pomóc przemieścić się do anemostatu w łazience poddasza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wcześniej: będzie kominek, antresola to rzecz chyba jasna jest otwarta na salon, a także poprzez drzwi łączy się z pomieszczeniami na piętrze (czyli ma dostęp do wywiewu na piętrze umieszczonego w łazience). Za bardzo nie wiem skąd i w jakim kierunku te dysze dalekiego zasięgu umieścić. Anemostat 3x75 mogę podzielić i łatwo umieścić drugi po drugiej stronie salonu o tak:

02opis%252520went.jpg

 

Zastanawia mnie jedno. Czy przy samej kalenicy nad wysokim salonem nie będzie gromadzić się zużyte, wilgotne powietrze. Czy trzeba mu dodatkowo pomóc przemieścić się do anemostatu w łazience poddasza?

 

Otwarty - miałem na myśli, że jest "nie odcięty" np. ścianą.

Tak jak na foto.

Jeśli tak to wywiew nie jest potrzebny.

n11Wnetrze1Big.jpg

Edytowane przez kerado28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę mieć dobrze działającą wentylację, chcę ją wykonać sam i ma być idealnie :) Piszesz, że należałoby dać nawiew ze ściany salonu przez dyszę dalekiego zasięgu.. jak poprowadzić kanały po ścianie? Tynki już wykonane. Może masz na myśli dwie dysze umieszczone wysoko na połaci dachu nad salonem i skierowane w dół w kierunku podłogi salonu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę mieć dobrze działającą wentylację, chcę ją wykonać sam i ma być idealnie :) Piszesz, że należałoby dać nawiew ze ściany salonu przez dyszę dalekiego zasięgu.. jak poprowadzić kanały po ścianie? Tynki już wykonane. Może masz na myśli dwie dysze umieszczone wysoko na połaci dachu nad salonem i skierowane w dół w kierunku podłogi salonu?

 

A po co dysze dalekiego zasięgu z sufitu? Jeśli powietrze samo opadnie (jeśli w suficie to zamontuj anemostaty).

Dyszy możesz zamontować w ścianie, aby opadało swobodnie na tą część, gdzie powiuetrze nie dociera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co dysze dalekiego zasięgu z sufitu? Jeśli powietrze samo opadnie (jeśli w suficie to zamontuj anemostaty).

Dyszy możesz zamontować w ścianie, aby opadało swobodnie na tą część, gdzie powiuetrze nie dociera.

 

Dysze 2szt. mogę umieścić w miejscu dwóch anemostatów umieszczonych na stropie niskim w salonie (1x75 i 2x75) Dysze z możliwością ustawienia kierunku strumienia. Spełnią swoje zadanie? Zakres regulacji takich dysz z sufitu będzie ograniczony ale może wystarczający by skierować powietrze w stronę obydwu drzwi tarasowych czyli w najdalsze miejsce salonu. Jednocześnie można je tak ustawić by nie było możliwości "wiania po plecach".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysze 2szt. mogę umieścić w miejscu dwóch anemostatów umieszczonych na stropie niskim w salonie (1x75 i 2x75) Dysze z możliwością ustawienia kierunku strumienia. Spełnią swoje zadanie? Zakres regulacji takich dysz z sufitu będzie ograniczony ale może wystarczający by skierować powietrze w stronę obydwu drzwi tarasowych czyli w najdalsze miejsce salonu. Jednocześnie można je tak ustawić by nie było możliwości "wiania po plecach".

 

Dokładnie tak.

Dysze dalekiego zasięgu w stropie ukierunkowane na drzwi tarasowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was wszystkich serdecznie!

 

Będę wdzięczny za rzucenie okiem na wyliczenia wentylację w moim domu(195m2 kubatura ok470m3)

-Kocioł kondensacyjny gaz ziemny

-Ogrzewanie podłogowe cały dom

-Kominek z płaszczem wodnym

 

Najpierw wyliczenia dla 2m/s, kanały 75/63mm:

Nawiewy:

Salon 5 (110 m3/h)

Gabinet 2 (44 m3/h)

Pokój1 2 (44 m3/h)

Pokój2 2 (44 m3/h)

Sypialnia 3(66m3/h)

RAZEM 308 m3/h

 

Wywiewy:

Kuchnia 3 (66 m3/h)

Łazienka 2 (44 m3/h)

Spiżarnia 1 (22 m3/h)

Łazienka 2 (44 m3/h)

Wiatrołap 1 (22 m3/h)

WC 2 (44m3/h)

Pralnia 1 (22m3/h)

Łazienka 3 (66m3/h)

Garderoba 1(22m3/h) sucha

RAZEM 352 m3/h

a2.jpg

a1.jpg

 

Centrale

Brink Renovent Excellent 400 lub

Zehnder ComfoAir 450 Luxe

 

co można zmienić /ulepszyć!!!

 

Rekuperator będzie w kotłowni

 

Dzieki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was wszystkich serdecznie!

 

Będę wdzięczny za rzucenie okiem na wyliczenia wentylację w moim domu(195m2 kubatura ok470m3)

-Kocioł kondensacyjny gaz ziemny

-Ogrzewanie podłogowe cały dom

-Kominek z płaszczem wodnym

 

Najpierw wyliczenia dla 2m/s, kanały 75/63mm:

Nawiewy:

Salon 5 (110 m3/h)

Gabinet 2 (44 m3/h)

Pokój1 2 (44 m3/h)

Pokój2 2 (44 m3/h)

Sypialnia 3(66m3/h)

RAZEM 308 m3/h

 

Wywiewy:

Kuchnia 3 (66 m3/h)

Łazienka 2 (44 m3/h)

Spiżarnia 1 (22 m3/h)

Łazienka 2 (44 m3/h)

Wiatrołap 1 (22 m3/h)

WC 2 (44m3/h)

Pralnia 1 (22m3/h)

Łazienka 3 (66m3/h)

Garderoba 1(22m3/h) sucha

RAZEM 352 m3/h

[ATTACH=CONFIG]346889[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]346888[/ATTACH]

 

Centrale

Brink Renovent Excellent 400 lub

Zehnder ComfoAir 450 Luxe

 

co można zmienić /ulepszyć!!!

 

Rekuperator będzie w kotłowni

 

Dzieki za pomoc

 

Źle, a nawet bardzo źle !!

Troszkę się bardziej postaraj, poczytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Widzę że wątek robił się dyżurnym do recenzji projektów WM, więc też poproszę o poradę ;-)

Pytania od razu napisze w tekście, może będzie to czytelniejsze ;-)

Wśród znajomych jakoś nikt nie ma WM, grawitacja rządzi „bo to dobre i od zawsze”. Waadza rodzinna też chce WG.

Za +- miesiąc będę robił wylewki na piętrze, a ponieważ mam tajne zdanie odmienne :-P chcę w wylewce ułożyć „na przyszłość” rury do wentylacji mechanicznej, do której może kiedyś przekonam rodzinę.

Ponieważ moje działania w świetle domowego budżetu nie do końca są legalne, chcę tylko założyć rury i „końcówki”/skrzynki dla parteru, tak aby potem nie kuć całych podłóg na piętrze.

Instalacje nad piętrem, rekuperator zrobię w przyszłości bo nie będzie to wymagało totalnej demolki. Dom ma kanały wentylacyjne dla grawitacji, przy zmianie systemu wentylacji też można je wykorzystać, choć wtedy wg mnie pozostały by „słabowentylowane” części pomieszczeń, dlatego instalacją na stropie chce ogarnąć te „dziury”

Niestety na piętrze mam niewiele miejsca (wysokości w wylewce- łącznie ma 9 cm (4 styropian i 5 wylewka). Z tego względu optymalnymi wydają mi się kanały elastyczne typu Uniflex 50 góra 63 mm średnicy zewnętrznej. Wylewka ma chyba mniejszą szansę pęknąć nad rurą ri 50 (jak kilka do jednego anemostatu to chce je trochę rozsunąć) niż np. nad kanałem prostokątnym PVC 60x120 lub 50x200 mm.

 

Pytanie 1- Jakie rury/kanały zastosować Waszym zdaniem? 50, 63 mm? PEflex , unflex+, inne? Skrzynki raczej plastikowe, niskie.

 

Przeliczyłem teoretyczne prędkości/ przepływ; bez uwzględnienia strat lokalnych; fi zewn. 50 (wew. 41 mm) ma przepływ dla 2 m/s 9,5 m3/h, dla 5 m/s to 23,7 m3/h

Mam projekt WM z prawie bliźniaczego budynku, przy kubaturze m3 przyjęto godzinną wymianę powietrza w całym domu na 280 m3/h w tym parter 140 m3/h. Dom zgodnie z projektem dla 5-6 osobowej rodziny, ja będę miał korzystanie w 2-3 osoby.

 

Pytanie 2 - Zastanawiam się czy te wyliczenia sa prawidłowe- piszecie żeby przyjmować na osobę ok 20-30 m3/h, przy imprezie i tak będzie z 15 osób, ale to będzie rzadka sytuacja i chyba nie ma co jej liczyć jako normalną eksploatację…

 

Biorąc te 140 m3/h dla parteru projektowo podzielono to:

Nawiew- salon 110 m3/h, pokój 30 m3/h

Wywiew- łazienka 50 m3/h, kuchnia 70 m3/h, spiżarnia 20 m3/h.

Tu już modyfikuję, spiżarnie przerabiam na „termos” (izolacja podłogi, ścian) i tam pozostanie grawitacja.

 

Pytanie 3 -Może by te 20 m3/h przenieść do wiatrołapu?

 

W domu będzie też kominek i okap kuchenny, kotłownia i garaż (oraz spiżarnia) pozostaną grawitacyjne.

Usiłowałem tworzyć „rysunek” (do grafiki mam tylko lewą rękę) rozmieszczenia anemostatów, niebieskie- nawiew, czerwone- wywiew; na razie żeby dać możliwie długie drogi powietrza są w rogach pomieszczeń, ponieważ myślałem o tym już dawno- to mam tam otwory zrobione w stropie podczas wylewania. Do wykorzystania są tez kanały wentylacyjne z WG (same kółka), ale one zostawiają spore przestrzenie bez ruchu powietrza…

 

Pytanie ogólne- co radzilibyście?

Jakie materiały, czy tok rozumowania jest dobry, na co zwrócić uwagę…

Z góry dziękuje za podpowiedzi

Pozdrawiam

Jarek

WM.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Zakupiłem projekt wentylacji u jednej z firmy sprzedającej osprzęt do WM. Po lekturze tego wątku wydaje mi się, że obliczenia są jakby zawyżone (dom z użytkowym poddaszem, w sumie ok. 125m2.System oparty na kanałach PE 75mm)

Oto obliczenia oraz rozmieszczenie anemostatów na poszczególnych poziomach:

Obliczenia.jpg

Parter.jpg

Poddasze.jpg

W związku z wyliczonymi przepływami powietrza centrala SALDA RIS EKO 400 (podwieszana, umiejscowiona w garażu; mam na nią dobrą ceną i blisko serwis, stąd wybór. A czy dobra? Nie wiem bo jakoś opinii o SALDA nie ma :-\).

Proszę o komentarz, czy przepływy są prawidłowo policzone czy raczej za duże (4 osoby w rodzinie)? Czy:

- rozmieszczenie anemostatów i kierunki przepływów ok? Dużo było tutaj, żeby nie dawać wywiewów na przedpokoju (teza "lansowana" głównie przez Pana Tomka). Czy faktyczie choć jeden z tych na poddaszu - przedpokoju przenieść do łazienki?... Ten drugi pomiędzy dwoma pokojami zostawiłbym gdyż mój znajomy mówił, że jak nie miał w rogu korytarza (podobny układ) to czuł zapach z kuchni, które tam się kumulowały... Nie wiem czy to taki urok jego domu czy źle wykonana wentylacja.

- w spiżarni to wyciąg czy nawiew? Tu też opinie podzielone? Jeżeli nawiew to czy te 20m3/h zabrać z salonu i przenieść właśnie do spiżarni? Wtedy w kuchni wyciągać 80m3/h. Jeżeli tak to w kuchni należałoby dać dwa anemostaty: pierwszy 2x75 i drugi 1x75? Dodam, że planuję pochłaniacz z filtrem. (trzy odpadają gdyż mam już przepusty w stropie monolitycznym)

- wiatrołap ogrzewany podłogowo. Wyciąg 30m3/h pozostaje. Będzie ok?

- jako, że centrala będzie w garażu, planuję (tak mówi projekt), że na każdym poziomie będą po dwie skrzynki rozdzielcze (1x nawiewowa, 1x wyciągowa) robione pod projekt. Ta w posadzce poddasza jest przelotowa i ma również "przepuszczać" powietrze z tej górnej. Projekt zakłada, że obie średnice (na wlocie i wylocie) mają po 200mm. Czy jest to poprawne? Czy mozna zrobić tak, że ze względu na rozbiory na potrzeby parteru, wylot na górę będzie miał 160mm? To samo z powrotem: kolektor 160mm wchodzi do skrzynki, wychodzi 200mm do reku? Nie ukrywam, że takie rozwiązanie znacznie ułatwiłoby mi zabudowę kolektorów we wnęce za drzwiami.

-czerpnia i wyrzutnia w garażu na tej samej ścianie wschodnio-północnej. Czy odległość 4m pomiędzy czerpnią i wyrzutnią jest ok? Mogą być w tym samym poziomie czy różnie? Jak? Wysokość ok 3m od gruntu. Który kanał: czerpni czy wyrzutni powieniem być dłuższy? (Opcje np. pierwszy 3,5m, drugi 9m)? Pan Tomasz pisał, że wyrzutnia zawsze pionowa. Rozumiem, że nie obowiązuje to czerpni. Czy wykorzystanie nieużywanego pionu komina wentylacyjnego (jakieś 15x15cm wewnątrz) dla czerpni będzie dobrym czy raczej głupim pomysłem?

P.S.Rysunki 2 i 3 mało czytelne, ale widać gdzie i w jakiej ilości są nawiewy a gdzie wywiewy.

Za pomoc serdeczne dzięki.

Edytowane przez ciupa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- nie możesz. Nie wolno mieszać rodzajów wentylacji.

- Możesz

 

Hmm...

Z tego co wiem miesza się rodzaje wentylacji, choćby te projekty powyżej- kotłownia i garaż dalej są na grawitacji.

Co do spiżarni; planuję tam ocieplić i uszczelnić drzwi ( np. listwa od dołu) aby były inne, niższe temperatury niż w domu. Gdyby rzeczywiście to przeszkadzało to zaślepię wentylację grawitacyjną ;-)

 

Czy jeden nawiew w salonie "obsłuży" te 110 m3/h, nie będzie "ciągnęło"?

I zastanawiam sie jak z łazienką; WG jest na jej "początku" przy drzwiach. Czy nie lepiej dać wywiew na końcu pomieszczenia, nad prysznicem?

Tylko też sie boję wrażenia przeciągu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam. Uprzejmie proszę również o sugestie dla mojego projektu wentylacji mechanicznej. Planuję ją zrobić na kanałach Smartflex PER-Flex fi75.

Przyjąłem zasadę, iż jeden przewód fi75 ma wydajność 25m3/h gdyż ciężko mi zrozumieć jak ustawić wydajność przewodu dla np. garderoby 15 m3/h gdy długość kanałów jest miarę taką samą dla wszystkich pomieszczeń. Ilość osób zamieszkałych 2 docelowo 4 :).

Dobrałem centralę wentylacyjną AirPack 300.

Z góry dziękuję za wszystkie uwagi.

 

obliczenia.jpg

wentylacja.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...