Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

No i jeszcze coś co chciałbym przemyśleć czyli sterowanie przepływem wody (elektrozawory).

Potrzebne np. do automatycznego podlewanie roślinek/ogrodu ale również można sobie wyobrazić taki schemat: wchodzę do domu, mówię "Proszę kąpiel za 20 minut, temperatura 34 stopnie" ... i idę napić się herbaty Boje się jedynie co w razie awarii ...

 

Nawet bez awarii to nie takie proste. Musiałbyś mieć osobno wylewkę do wanny i osobno jakiś panel sterujący wodoszczelny. Ten panel sterowałby zaworem mieszającym i elektrozaworem umieszczonym za nim, a sam już mógłby otrzymywać żądania z zewnątrz.

Ponadto kontrola ilości wody w wannie. Można na wylocie z wanny zrobić trójnik, korek zrobić jakoś od spodu, a w boczną odnogę wkręcić rurkę na zasadzie naczynia połączonego z wanną i do tej rurki wsadzić sondę (dwa druty na 3-5V, zwierane przez wodę). Można by też wywiercić zestawy otworków na różnych wysokościach i wsadzić tam elektrody uszczelniając jakimś silikonem, ale rozbryzgi mogłyby fałszować stan. Można też pokombinować z jakimiś termometrami przyklejonymi od zewnątrz wanny - jak woda podejdzie, to i temperatura wzrośnie i będzie można z tego jakiś sygnał logiczny zrobić.

 

Ogólnie idea ciekawa, ale dla mnie trochę mało przydatna, bo w wannie kąpałem się może z 5 razy w ciągu ostatnich 4 lat.

 

Mam nadzieję Przemku nie masz pretensji o zaśmieceniu twojego wątku :)

 

To dom wariatów i takiż wątek. Nie krępuj się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja poszedłem w gotowe rozwiązanie Assa Abloya

Z perspektywy, wziąłbym klamkę z podwójną blokadą , a nie tylko zewnętrzną.

Szukałem cennika ale nie znalazłem niczego sensownego. Możesz podać jakieś linki?

Wszystkie rozwiązania które do tej pory oglądałem były ale straszliwie drogie (tysiące złotych) albo zbyt badziewne. Nie wspominając o jakichkolwiek certyfikatach które "łyknie" firma ubezpieczająca dom.

 

Co do wody to moja rodzinka uwielbia się kąpać. Wanna jest pełna nawet 2-3 razy w tygodniu.

Więc sterowanie napełnianiem wanny i mierzenie poziomu by się przydało.

Elektrozawory nie są takie drogie. Poziom wody można zmierzyć dwoma drucikami (jak zasugerował Przemek), temperaturę też łatwo.

Panel sterujący można zrobić najprościej z jakiegoś wodoszczelnego chińskiego smartphona (~50$).

Poza tym taki system będzie dodatkiem do wanny. Nie ma zastępować syfonu.

Postaram się coś wymyślić i zaprojektować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem cennika ale nie znalazłem niczego sensownego. Możesz podać jakieś linki?

Wszystkie rozwiązania które do tej pory oglądałem były ale straszliwie drogie (tysiące złotych) albo zbyt badziewne. Nie wspominając o jakichkolwiek certyfikatach które "łyknie" firma ubezpieczająca dom.

 

Co do wody to moja rodzinka uwielbia się kąpać. Wanna jest pełna nawet 2-3 razy w tygodniu.

Więc sterowanie napełnianiem wanny i mierzenie poziomu by się przydało.

Elektrozawory nie są takie drogie. Poziom wody można zmierzyć dwoma drucikami (jak zasugerował Przemek), temperaturę też łatwo.

Panel sterujący można zrobić najprościej z jakiegoś wodoszczelnego chińskiego smartphona (~50$).

Poza tym taki system będzie dodatkiem do wanny. Nie ma zastępować syfonu.

Postaram się coś wymyślić i zaprojektować :)

 

Poszukam FK ale mój Abloy z tego co pamiętam, z przepustem elastycznym na kabel i osprzetem, to chyba lekko ponad 2 ty kosztował :(

Linków nie ma bo gość z Abloya dobierał mi to indywidualnie. Pomierzyłem drzwi, a on dobrał mi kompletny osprzęt. Zabawy miałem trochę z przewierceniem drzwi i przepuszczeniem kabla. Klamka ma całą gamę sygnałów wy/wej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamek za 2 tyś ... tanio to nie jest ale można się zastanowić. Zobaczymy.

 

Chciałem jeszcze ściągnąć z Chin kompletny system wiatrowo-solarny.

Za około 900$ dostajemy turbinę wiatrową 600W + panele 300W + inwerter + kontroler.

Jednak po drobnych obliczeniach wychodzi, że roczny zysk wychodzi na poziomie max 500 zł.

Zwróci się po 8 latach ... czyli nigdy :(

 

Wciąż zdecydowanie lepszą inwestycją jest porządne ocieplenie domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem jeszcze ściągnąć z Chin kompletny system wiatrowo-solarny.

Za około 900$ dostajemy turbinę wiatrową 600W + panele 300W + inwerter + kontroler.

Jednak po drobnych obliczeniach wychodzi, że roczny zysk wychodzi na poziomie max 500 zł.

Zwróci się po 8 latach ... czyli nigdy :(

No nie tak do końca. Przy większych zestawach,można zejść w okolice 4tysPLN/1kWp co przy produkcji średniej 900kWh z 1kW i stawce 0,65 PLN daje Ci nieco poniżej 7 lat. Biorąc pod uwagę, ze przez te 7 lat prąd coraz droższy będzie, realnie czas zwrotu się skróci.

 

 

Wciąż zdecydowanie lepszą inwestycją jest porządne ocieplenie domu.

No to chyba jest cośco zwraca się najszybciej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam to wasze wypowiedzi na temat systemu inteligentnego i jestem przerażony ;) Ale Wy się chyba lubujecie w automatyce, że chce Wam się takie zabawki tworzyć.

Z powyższych funkcjonalności na pewno będę miał czytnik na PIN/kartę i elektrozamek w drzwiach. Będę to robił w oparciu o czytnik do centralki alarmowej Satela, (którą raczej każdy planuje) - http://www.satel.pl/pl/product/98/INT-SCR-BL,Wielofunkcyjna-klawiatura-z-czytnikiem-kart-zblizeniowych

Co do pozostałych to ciężko mi znaleźć uzasadnienie. Np. sterowanie oświetleniem. Co oprócz ściemniania głównego oświetlenia w salonie jest Wam potrzebne ? Czy trzeba pod to budować system ? Wystarczy "pokrętło" zamiast włącznika światła.

Automatyczne włączenie oświetlenia korytarza też można zrobić w oparciu o jakąś fotokomórkę.

Automatyczne zraszanie ogrodu. To jest fajna rzecz, ale nie musi być zintegrowana z komputerem centralnym. Może pracować samodzielnie.

Rolety... Ja nie planuję, więc nie mam problemu ;) Raczej będę miał żaluzje fasadowe, a te będę sterował sterownikiem ściennym.

 

Z tego co sprawdzałem, powyższe mogę zrealizować w oparciu o system fibaro w kwocie ok. 2tys. zł - ściemnianie głównego oświetlenia w salonie, sterowania zraszaniem ogrodu, sterowanie ogrzewaniem poprzez prognozę pogody. Co więcej potrzeba ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo ciekawostek dzisiaj zostało tu pokazanych. Może zrobię te czujki PIR w każdym pomieszczeniu to się do alarmu przydadzą, choć go wcześniej nie planowałem. Będzie też automatyczne gaszenie światła, ale najpierw porobię to co muszę i jak mi czasu zostanie przed tynkami, to wtedy kto wie.

 

Zaciekawił mnie jednak pomysł otwierania drzwi z czytnika linii papilarnych. To bardzo wygodne rozwiązanie, ale do tej pory myślałem że trzeba dać z 4-5 tyś za taką przyjemność. Znalazłem dobrze wyglądające czytniki za około 500zł, a dorobienie do tego rygla to już mniej skomplikowane zadanie. Może zatem się zdecyduję.

 

Tymczasem życzę wszystkim dużo energii do pracy nad samorobnymi domami. Przyszła wiosna, więc do dzieła - na dłuższe opierdzielanie się nie ma błogosławieństwa. Oby Wam się jak najlepiej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam to wasze wypowiedzi na temat systemu inteligentnego i jestem przerażony ;) Ale Wy się chyba lubujecie w automatyce, że chce Wam się takie zabawki tworzyć.

(...)

Z tego co sprawdzałem, powyższe mogę zrealizować w oparciu o system fibaro w kwocie ok. 2tys. zł - ściemnianie głównego oświetlenia w salonie, sterowania zraszaniem ogrodu, sterowanie ogrzewaniem poprzez prognozę pogody. Co więcej potrzeba ?

 

Tak jak z tymi Twoimi styropianami od środka i prętami bazaltowymi, albo z odjazdami czołgisty. Kiedyś nawet w grafomańskim napadzie popełniłem ten kawałek rymowanki:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?234485-Budowa-samogrzejnego-pasywniaka&p=6783606&viewfull=1#post6783606

 

Trzeba się z czegoś cieszyć, co nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam to wasze wypowiedzi na temat systemu inteligentnego i jestem przerażony ;) Ale Wy się chyba lubujecie w automatyce, że chce Wam się takie zabawki tworzyć.

[...]

Z tego co sprawdzałem, powyższe mogę zrealizować w oparciu o system fibaro w kwocie ok. 2tys. zł - ściemnianie głównego oświetlenia w salonie, sterowania zraszaniem ogrodu, sterowanie ogrzewaniem poprzez prognozę pogody. Co więcej potrzeba ?

 

My to chyba po prostu kochamy robić ;)

Niektórzy lubią piwo i mecz ... ja wolę pobawić się kabelkami ..

 

Sterowanie oświetleniem to najłatwiejsza i zarazem najfajniejsza funkcjonalność.

Wyobraź sobie, że wstajesz w nocy i idziesz do łazienki a po drodze światełka same się lekko rozświetlają.

Aktualnie mam mieszkanie i strasznie mnie denerwuje, że wieczorem muszę obejść pokoje i wyłączyć światła które radośnie zostawili żona i synek.

A w 200m domu ... no comments.

 

Tym bardziej, że taki sprzęt kosztuje grosze. Czujka PIR 4zł. Procesorek Arduino w każdym pomieszczeniu 10 zł. Listwa LED 10 zł.

Dać 2 tyś za parę czujników Fibaro ... hmm. Ja za 500 zł będę miał kilka razy większą funkcjonalność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam to wasze wypowiedzi na temat systemu inteligentnego i jestem przerażony ;) Ale Wy się chyba lubujecie w automatyce, że chce Wam się takie zabawki tworzyć.

Np. sterowanie oświetleniem. Co oprócz ściemniania głównego oświetlenia w salonie jest Wam potrzebne ?

 

Mam spory dom. Dzieciaki ida spać, oczywiście cała góra się świeci.Jeden przycisk - gaśnie, ewentualnie automatyka ruchu.

 

Czy trzeba pod to budować system ? Wystarczy "pokrętło" zamiast włącznika światła.

Automatyczne włączenie oświetlenia korytarza też można zrobić w oparciu o jakąś fotokomórkę.

 

Co do zraszania - masz rację. U mnie jest to oddzielny "podsystem" ale mam możliwość ustawienia parametrów nawadniania z głownego komputera, po to choćby właśnie, żeby nie łazić i nie przeprogramowywać dziesiątki sterowników, od nawadniania, od sterowania ogrzewaniem, centralki alarmowej etc etc. Przy okazji mam od razu raport, że coś się stało i np nie podlało mi warzyw w folii ;)

 

Z tego co sprawdzałem, powyższe mogę zrealizować w oparciu o system fibaro w kwocie ok. 2tys. zł - ściemnianie głównego oświetlenia w salonie, sterowania zraszaniem ogrodu, sterowanie ogrzewaniem poprzez prognozę pogody. Co więcej potrzeba ?

 

Od tego się zaczyna ;) Tu kolejny sterownik, kolejny i funkcjonalności rosną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak z tymi Twoimi styropianami od środka i prętami bazaltowymi,

 

To czemuś służy - tańszy system co i niskie koszty ogrzewania. No i nie wymaga automatyki :)

A za pręty bazaltowe zapłaciłem 108zł netto za 18 mb. Ile bym zaoszczędził kupując pręty metalowe ?

 

PS. Popełniłem jedynie błąd z zakupem grafitu na podłogę. Taniej i efektywniej byłoby kupić biały EPS i dać 40cm ... Cóż człowiek uczy się na błędach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy lubią piwo i mecz ... ja wolę pobawić się kabelkami ..

 

Ja właśnie idę na Gran Derbi. Piwko już dawkuję ;)

 

Sterowanie oświetleniem to najłatwiejsza i zarazem najfajniejsza funkcjonalność.

Wyobraź sobie, że wstajesz w nocy i idziesz do łazienki a po drodze światełka same się lekko rozświetlają.

 

To rozumiem, ale do tego wyczarczy czyjnik, a nie system.

 

Aktualnie mam mieszkanie i strasznie mnie denerwuje, że wieczorem muszę obejść pokoje i wyłączyć światła które radośnie zostawili żona i synek.

A w 200m domu ... no comments.

 

OK, w takim przypadku rozumiem. Ja z tym nie mam problemu.

 

Tym bardziej, że taki sprzęt kosztuje grosze. Czujka PIR 4zł. Procesorek Arduino w każdym pomieszczeniu 10 zł. Listwa LED 10 zł.

Dać 2 tyś za parę czujników Fibaro ... hmm. Ja za 500 zł będę miał kilka razy większą funkcjonalność.

 

A liczysz swój czas ? Fakt, że w fibaro każdy element systemu jest cholernie drogi, ale możesz go dostawić w każdej chwili. Nie musisz pod to ciągnąć żadnych dodatkowych kabli. Centrala kosztuje 1000zł netto, i dla kilku elementów sterujących dla mnie ten system jest przystępny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A liczysz swój czas ? Fakt, że w fibaro każdy element systemu jest cholernie drogi, ale możesz go dostawić w każdej chwili. Nie musisz pod to ciągnąć żadnych dodatkowych kabli. Centrala kosztuje 1000zł netto, i dla kilku elementów sterujących dla mnie ten system jest przystępny.

 

Kiedyś zrobiłem małą rozpiskę. Wyszło mi około 50-70 różnego rodzaju czujników-przełączników.

W fibaro (gdzie przeciętna cena to 170-250 zł) wyszło by ponad 12 tyś. zł.

Jak to zrobię sam ... za 2.5 tyś. zł. Ze sterowaniem głosowym 1.5 tyś więcej.

 

Czasu nie liczę ... bo traktuję to jako hobby :)

Ale nawet gdybym liczył to jest się o co bić. Różnica 10 tyś.

 

Aha kabli nie będzie bo czujniki komunikować się będą bezprzewodowo. Jak w fibaro.

 

Jak mi dobrze wyjdzie to pomyślę czy nie zrobić z tego biznesu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to inteligntny dom, sam ma włączyć i wyłączyć kiedy trzeba.

 

Z tych wszystkich powyższych wypowiedzi uważam to zdanie za najwazniejsze, o czym większosć ludzi zapomina, a o sprzedawcach i producentach automatyki budynkowej nie wspomnę.

Wszystko ma się samo robić, po co włączniki na ścianach?, po co jakakolwiek ingerencja w już działający system. Ewentualnie drobne zmiany nastawień. Ja będę szedł ku temu. Niestety nie będe tam mieszkał sam i musze zrobić jakieś włączniki itp. Czujki ruchu które Przemek podałes są spoko, testowałem je ostatnio i dają radę, są bardzo czułe i mają regulacje. Niestety do alarmu się nie nadadzą bo pracują na innych napięciach niż satel by chciał - chyba że będziesz podnosił napięcie, ale pewnie nie ;)

Wszystko sprowadza się do tego, że najpierw trzeba umożliwić sterowanie tym czym się chce (czyli kilometry kabli), potem znaleźć odpowiedni sprzęt który to ogarnie, bo nie każde arduino obsłuży setki zapytań jednoczesnie i coś dodatkowo wykona. Na koniec jest soft i moim zdaniem jest najważniejszy. Gotowe rozwiązania są mocno ograniczone, a jeżeli robimy to sami to ogranicza nas tylko wyobraźnia. Ja to robię po pierwsze: bo lubię, po drugie: będzie wygodniej i po trzecie: to zajebisty bajer którego każdy będzie zazdrościć :cool: Kilka wybranych rzeczy które chcę u siebie zrealizować:

- poruszony wcześniej temat klawiatury przed wejściem + elektrozaczep. Po wpisaniu PINu elektrozaczep się zwalnia i rozbraja się alarm. Co i tak będzie pominięte/zrobione jeżeli system wykryje że podjechałem swoim samochodem, przez co wczesniej otworzył mi bramę wjazdową i drzwi do garażu a gdy bedzie ciemno to i podświetli drogę do domu - gdzie drzwi będą już otwarte.

- sterowanie oświetleniem, niezbędne do tego czujniki ruchu + odpowiedni soft który będzie sprawdzał/śledził domowników. To dom dla nas więc wiemy jak się zachowujemy co nam pozwala zaprogramować odpowiednie działania. Tak jak chce Przemek, w nocy gdy ktoś wstanie to po co zapalać główne oświetlenie, niech nam się podświetli ścieżka do wc.

- sterowanie roletami, wszystko góra/dół wraz z alarmem + symulacja obecności + wiatr + czujniki nasłonecznienia/ewentualnie temperatury w podłodze.

- sterowanie głosem - można sterować doSŁOWNIE wszystkim. Kwestia wywołania funkcji nasłuchu po wypowiedzenia konkretnego słowa, np: ALFREDZIE [komenda wywołania nasłuchu] KUCHNIA [lokalizacja] ROLETA [roleta w lokalizacji] GÓRA [kierunek ruchu, czyli tutaj odpowiedni przekaźnik] - im mniej słów i prostsze tym mamy większą pewność że komenda dobrze się rozpozna. Ta komenda wywołania nasłuchu jest ważna, żeby ktoś przypadkiem w rozmowie np.: nie otworzył bramy wjazdowje ;) Można też zrobić to na zasadzie odczytywania bieżącego stanu wyjścia. Czyli np jeżeli mamy włączone światło w kuchni a chcemy je zgasić to nie musimy mówić ALFREDZIE KUCHNIA ŚWIATŁO ZGAŚ tylko wystarczy ALFREDZIE KUCHNIA ŚWIATŁO, już mamy szybciej i prościej.

 

Ja to robię dla zabawy bo marze o tym odkąd pamiętam. Poznałem gotowe systemy od podszewki na drugim stopniu studiów i wiem że żaden nie spełni moich wymagań więc muszę rzeźbić sam. Na chwilę obecną wszystko będzie na sterownikach PLC bo programuje się je łatwo i przejryzście i są mega wydajne, niestety cena zabija. Jest opcja na tańsze rozwiązanie - co pójdzie na pierwszy ogień. Jak nie wyjdzie to wrócę do PLC.

Dobra, nie będę już więcej mieszał w wariackim dzienniku. Zapraszam do mojego, za jakiś czas wejdzie temat kabelków ;)

 

BTW: Przewas konkretnie wygląda ten Twój krzemowy dach, marzy mi się taki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po meczu i piwku, to można na forum wpaść. Kurde. w sumie już mi się nie chciało chcieć ale przypomniały mi się moje stare wymarzone funkcjonalności i chyba zabiorę się za to sterowanie głosem. To przecież tylko kawałek softu, a wygoda....

Generalnie wydaje mi się , że te wszystkie systemy iB będą ewoluować w takim kierunku. Tablety, czy inne monitory na ścianach, choć wyglądają szpanersko, to jednak trzeba do nich podejść, uruchomić aplikację,wybrać zakładkę.....Dla włączenia światła czy opuszczenia rolety, nie będzie się chciało tyłka z kanapy ruszyć.

 

BTW: Przewas konkretnie wygląda ten Twój krzemowy dach, marzy mi się taki...

 

Dzięki, choć jak zaczynałem remont i wywaliłem z budynku trzy kominy i kazałem gazowni przyłącze gazu zabierać, to się sąsiedzi w czoło stukali. Teraz powoli podpytują co jak i dlaczego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sebcioc55 napisał istotną rzecz. Bardzo ważny o ile nie najważniejszy jest software.

Napisanie dobrego softu to duża sztuka. Wiem bo robię to od 25 lat.

 

Co jeśli podepniemy czujkę PIR do np. żarówki a po pewnym czasie okaże się załącza się ona za późno lub za wcześnie.

Trzeba będzie ryć ścianę, przenosić czujnik, zmieniać kable itd.

Jeśli jednak w tym samym korytarzu postawimy kilka czujników (groszowa sprawa) i będziemy je mogli przypisywać w dowolny sposób do określonych urządzeń/świateł/przełączników ... pozwoli nam to na idealne ustawienie systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sebcioc55 napisał istotną rzecz. Bardzo ważny o ile nie najważniejszy jest software.

Napisanie dobrego softu to duża sztuka. Wiem bo robię to od 25 lat.

 

Co jeśli podepniemy czujkę PIR do np. żarówki a po pewnym czasie okaże się załącza się ona za późno lub za wcześnie.

Trzeba będzie ryć ścianę, przenosić czujnik, zmieniać kable itd.

Jeśli jednak w tym samym korytarzu postawimy kilka czujników (groszowa sprawa) i będziemy je mogli przypisywać w dowolny sposób do określonych urządzeń/świateł/przełączników ... pozwoli nam to na idealne ustawienie systemu.

 

Nie zgadzam się. Oprogramowanie nie przeskoczy ograniczeń sprzętowych. Co z tego, że jak piszesz, dasz kilka czujek, jak ich cechą będzie to, że wysyłają sygnał dopiero po 5 wykryciach ruchu (ot takie zabezpieczenie na fałszywe alarmy) Oprogramowaniem nic wtedy nie zdziałasz.

xcomfort, do którego pisałem soft, ma np przykrą przypadłość, że urządzenia robią sobie routing komend, tak żeby komenda dotarła do np żarówki ale już zwrotny meldunek statusu nie jest routowany i komputer nie wie czy światło się zaświeciło. Mało tego. Jeżeli włączę światło włacznikiem, komp nie dostanie informacji o tym i będzie "myślał" że jest wyłączone.

Ograniczenia sprzętowe są ważne,ba myślę, że nawet najważniejsze. A soft? lepszy czy gorszy,na pewno da radę zwłaszcza, że filozofii wielkiej tu nie ma.

Tez programuję od 25 lat ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie głosem w fibaro jest w standardzie:

http://www.fibaro.com/pl/lili-wracam-do-domu

 

Czytając Wasze wypowiedzi i zgłębiając możliwości fibaro coraz bardziej się do niego przekonuję. Centralka kosztuje ok. 900zł netto katalogowo, a ma wszystko to co chcecie pisać sami.

Przekaźniki, np. ten do rolet, czy żaluzji zewnętrznych - http://sklepfibaro.pl/pl/p/Relay-Switch-2x1%2C5kW/79, fakt, kosztuje 243zł netto, ale zobaczcie jego możliwości: "umożliwia dokładne pozycjonowanie rolet oraz precyzyjne sterowanie lamelkami żaluzji" To jest coś pożytecznego.Wystarczy mi jeden taki element. Drugi to ściemniacz do głównego oświetlenia salonu. Leżąc przed TV będę mógł ze smartfonu przyciemnić lub rozjaśnić bez wstawania z sofy. W pozostałych pokojach jakoś nie widzę sensu stosowania takiego sterowania. Kolejny przekaźnik do sterowania ogrzewania (bardzo podoba mi się możliwość sterowania w oparciu o prognozę pogody). Dodatkowo liczy mi zużycie energii (nie muszę stosować podliczników). Następny do podlewania ogrodu.

Fajny jest też Motion Sensor, który "poza detekcją ruchu, przekazuje również informacje o aktualnej temperaturze w pomieszczeniu, natężeniu oświetlenia a za sprawą wbudowanego akcelerometru o zmianie swojego położenia może również służyć jako czujnik alarmowy." Ten czujnik i roler shutter zarządzać mi będą ilością światła w salonie i nie dopuszczą do przegrzania pomieszczenia odpowiednio ustawiając lamele na odpowiedni kąt.

Niech sumarycznie tych elementów będzie nawet i z 10 szt. co da kwotę 2430zł + 900zł netto. Za 3,5k mam wszystko to potrzebne. Bezprzewodowo.

 

Podoba mi się pomysł Przemka odnośnie sterowania klimatyzatorem (np. Samsung Classic+ z Wifi). Tutaj chyba nie potrzeba żadnego przekaźnika, tylko API obsłużyć.

 

Jeszcze jedna ciekawa funkcjonalność fibaro to lokalizacja członków rodziny. Można wiedzieć, gdzie w danej chwili znajduje się córka (Przemek, to dla ciebie i dla mnie - mam dwie córki ;) ) i pod to budować scenariusze.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Źle się wyraziłem.

Soft można napisać łatwo, ale dobry soft to taki którego użyje każdy, bez przygotowań, bez nauki, intuicyjnie. A to już sztuka :)

 

Oczywiście hardware musi pozwalać na wiele.

Właśnie myślę nad sposobami komunikacji radiowej. Jak unikać kolizji w eterze. Może odpytywać każdy z czujników? Ale przy np. 100 sztukach może to produkować spore lagi czasowe. Temat rzeka.

 

W fibaro sterowanie głosem jest przez smartfona (pod Androidem jest API do rozpoznawania głosu).

Żadna filozofia. To można dorobić do każdego systemu.

Jeśli mam brać w rękę coś do sterowania to równie dobrze może to być pilot z przyciskami.

 

Fibaro to dla mnie jest diabelnie drogie.

Jak zrobić, na pojedynczych czujnikach ruchu, detekcje osób w pomieszczeniach lub dynamiczne zapalanie świateł gdy idziemy wieczorkiem korytarzem? Do tego trzeba po kilka czujników w każdym pomieszczeniu. Tysiąc za jedno pomieszczenie. Nie wspominając o włącznikach świateł. 3 różne punkty świetlne i kolejny tysiąc leci. Sorry nie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spałem bo myślałem, a jak nic nie wymyśliłem, to pomyślałem "niepotrzebnie tyle myślałem skoro niczego nie wymyśliłem, bo gdybym nie myślał, to bym wymyślił tyle samo i się jeszcze wyspał".

 

Zrobię sterownik do światła, bo to tani bajer. Będą światła na przekaźnikach bistabilnych jak miało być na początku. Bez ściemniania.

Dorobię czujki ruchu, syrenę i klawiaturę to wyjdzie z tego automatyczne gaszenie i alarm jednocześnie.

Może zrobię sobie kiedyś zamek na skaner linii papilarnych, to zintegruję ze sterownikiem i się będzie coś działo kiedy do domu przyjdę.

Połączę to z roletami, kablami i rekuperatorem, to będę mógł sterować warunkami cieplno-wilgotnościowymi.

Jak dorobię garaż, to zrobię tam drugi sterownik do bramy, bramki, oświetlenia ogrodu, podlewania i pobudzania tego głównego sterownika w domu.

 

Całość ma ograniczoną funkcjonalność w stosunku do systemów komercyjnych, ale ma potrzebne mi funkcje i zapłacę za to z 1500-2000zł nie licząc czytnika odcisków i rygla elektrycznego. W tych pieniądzach można zrobić nawet większą funkcjonalność, bo na wyjściach PWM poszłoby ściemnianie, albo takie zajebiste efekty, jak zapalenie światła na minimalnej mocy w miejscu przebywania ludzi, a dopiero po naciśnięciu przycisku odpalenie na full. Ja jednak zdecydowałem się na sterownik jako uzupełnienie, a nie zastąpienie normalnej instalacji. Taki bajer, który nie kosztuje zbyt wiele, a może się do czegoś przydać i nie będę musiał się stresować jeśli się zepsuje.

 

Czas pokaże co z tego będzie. Mam plan być zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...