Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Niczego w tym tygodniu nie zrobiłem, bo mi się nie chce.

 

Za to byłem w kilku sklepach i udało mi się zamówić drzwi zewnętrzne i wstępnie rozpatrzyłem się za wewnętrznymi. Na wewnętrzne pójdzie chyba coś drewnianego, albo półdrewnianego i drewniana regulowana ościeżnica, a te zewnętrzne wybraliśmy białe, z jakimś cudownym zamkiem, potrójną szybą, a całość ma grubość 80mm i U=0,96. Była wersja 100mm i U obliczeniowe 0,7coś (ale gość jeszcze nie ma tego oficjalnie na papierze), tylko że droższa o 600zł. Za te nasze z montażem wydamy 3600zł.

 

Oprócz tego oglądaliśmy panele podłogowe. Z podkładem na podłogówkę wyszła taka kasa, że nami wstrząsnęło, bo to miał być nieznaczny koszt. Tymczasem ponad 5 tyś za same panele i podkład to trochę za dużo - tym bardziej, że trzeba jeszcze płytki, kleje, fugi, listwy... Chciałem się w podobnej kwocie zmieścić z całą podłogą :sick:

 

A co do podkładów, to ceny są od 3 do 30 zł za 1m2. Co polecacie na podłogówkę żeby później nie kląć że głośne, ale i nie przepłacić?

 

Chyba takie wezmę na pokoje dzieci i sypialnię:

 

https://partner-panele.pl/760355/arbiton-optima-max-2-mm-pe-max-podklad-pod-panele-podlogowe-wysylka-gratis

 

a takie na salon i przedpokój:

 

https://partner-panele.pl/835137/arbiton-multiprotec-1000-1-5mm-podklad-pod-panele-podlogowe

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Byłem wczoraj w Rzeszowie, bo u nas jakby mały wybór. Mam teraz mętlik w głowie totalny i już nic nie wiem wcale. Pooglądałem sobie łazienki w salonie łazienek, lampy w salonie oświetlenia, podłogi, drzwi, a na koniec wylądowaliśmy na zakupach ciuchowych.

 

Podkład wezmę ten tańszy. Panele będą jakieś jasne, ale zobaczymy co wyjdzie. Widziałem w Komforcie bardzo ładne, ale cena około 70zł/m2 to niezbyt tanio. Może znajdzie się coś podobnego taniej, a jak nie to pójdą na salon i przedpokój, a na pokoje coś koło 20-30 zł, z gorszym kolorem, ale przynajmniej 7mm i AC4.

 

Co myślicie o wykładzinie do sypialni? W pokojach dzieci to mało praktyczne, bo farbki, mazaki i inne plasteliny zrobią swoje, ale w sypialni powinna dawać poczucie przytulności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co myślicie o wykładzinie do sypialni? W pokojach dzieci to mało praktyczne, bo farbki, mazaki i inne plasteliny zrobią swoje, ale w sypialni powinna dawać poczucie przytulności.

 

Wykładzina w sypialni u nas sprawdza się rewelacyjnie. W ogóle uważam że to najlepszy rodzaj wykończenia posadzki w całym domu bo nie widać kurzu, paprochów itd. Sprzątamy ją równocześnie z innymi podłogami ale i tak jest wrażenie permanentnej czystości tylko w sypialni i garderobie :) zwróć tylko uwagę żeby w sypialni była jednak wełniana a nie pcv (podobno tworzy lepszy mikroklimat) i na podkładzie z siatką a nie na filcu (względy grzewcze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie wykładzina.

 

Oprócz tego zacząłem robić rozdzielnię elektryczną. Wszystko spoko, tylko napotkałem na problem natury mechanicznej. Otóż chcąc podłączyć przepięciówkę (przekrój 4mm) i inne elementy (przekrój 2,5mm) te cieńsze kable mi latają. Jak to sensownie podłączyć, żeby jedno i drugie trzymało się w zacisku? No i czy przepięciówkę faktycznie podłączyć kablami 4mm (plus jakiś gruby do uziemienia), czy zwyczajnie kabelkiem 2,5mm co załatwi problem mechaniczny, ale może spowodować problem elektryczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linia napowietrzna 80m od złącza kablowego. Od pół roku przepięciówka leżała w pudle, więc ją zamontuję. Może niepotrzebnie, a może się przyda.

 

Wszystko robione drutem, ale to zaginanie... wydaje mi się, że będzie słaby styk. Pójdę dzisiaj w hurtowni zapytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Przemku.

 

Na wstępie szacunk za wytrwałość i chęci do budowy SAMORÓB.

Jestem elektrykiem i jeśli (zgaduję) masz typową instalację elektryczną to po liczniku masz WLZ prowadzony kablem ziemnym 5x10mm2.

Ten kabel wpuszczasz w rozłącznik (najlepiej 63A lub więcej i 4 polowy). Po rozłączniku użyj linki LGY 6,0. Na odizolowane końcówki użyj tulejek.

Przepięciówkę wpinasz po rozłączniku głównym jak najbliżej niego, a linię uziemiającą odprowadzasz linką minimum 10,0.

Również różnicówki wpinasz prosto z rozłącznika głównego linką 6,0.

Po różnicówce możesz użyć linki 4,0 jeśli masz kilka różnicówek, ale jak kupiłeś szóstkę to wykożystaj to co zostało z pełnych metrów.

Oczywiście jak całość (oprócz uziemienia) zrobisz linką 4,0 też będzie OK, ale ja zawsze myślę przyszłościowo i jak kiedyś będziesz potrzebował urządzeń silnoprądowych to warto mieć zapas, szczególnie pod indukcję, piekarniki elektryczne, suszarki, itp.

Użyj linki z tulejkami bo powierzchnia styku o niebo lepsza od druta iłatwiej prowadzić. Tam masz krótkie odcinki więc fakt zastosowania linki nie ma znaczenia.

Jak masz pytania to podaj maila lub nr tel. zdzwonimy się i podpowiem co ijak własnymi siłami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
Linia napowietrzna 80m od złącza kablowego. Od pół roku przepięciówka leżała w pudle, więc ją zamontuję. Może niepotrzebnie, a może się przyda.

 

Wszystko robione drutem, ale to zaginanie... wydaje mi się, że będzie słaby styk. Pójdę dzisiaj w hurtowni zapytam.

 

Jak masz napowietrzna to daj. Jak montujesz kable zasilające obwody do ESów to tez zaginasz - chyba czegos lepszego jeszcze nie wymyślono.

 

Mimipk jeżeli doprowadzasz kabel 10 kwadrat to robisz wszystkie połaczenia linka 10 kwadrat i to w ten sposób aby kazda faza była równomiernie obciażona i dlatego używasz linki a nie listew łaczeniowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Przemku.

 

Na wstępie szacunk za wytrwałość i chęci do budowy SAMORÓB.

Jestem elektrykiem i jeśli (zgaduję) masz typową instalację elektryczną to po liczniku masz WLZ prowadzony kablem ziemnym 5x10mm2.

 

Dziękuję. Z nieba mi spadłeś dobry człowieku. Ogólnie jest to typowa instalacja, ale kabel ziemny jest 4xcoś. Dotąd byłem pewien że 4x6mm2 + osobne uziemienie z takim samym kablem, ale chyba faktycznie są to kabelki 10mm2. Porównywałem dzisiaj z linką 6mm2 i są chyba grubsze, choć nie rozebrałem jeszcze RB-tki.

 

Ten kabel wpuszczasz w rozłącznik (najlepiej 63A lub więcej i 4 polowy). Po rozłączniku użyj linki LGY 6,0. Na odizolowane końcówki użyj tulejek.

Przepięciówkę wpinasz po rozłączniku głównym jak najbliżej niego, a linię uziemiającą odprowadzasz linką minimum 10,0.

Również różnicówki wpinasz prosto z rozłącznika głównego linką 6,0.

 

Rozłącznik główny mam 4P 100A. Po nim idzie kontrolka faz i przepięciówka B+C, dalej rozłącznik 4P 100A garażowy, oraz 5 różnicówek 1F (po 1 na każdą fazę + 1 na obwód bojlera + 1 na łazienkę) i jedna 3F na indukcję. Oprócz tego są jeszcze dwa bezróżnicówkowe obwody świateł (z dwóch faz) i trójfazowe zasilanie kabli podłogowych - również bez różnicówki.

Z tego powodu w każdą z faz z rozłącznika głównego muszę wpiąć kilka kabli (przeważnie po 3, a czasem i 4). Kupiłem dzisiaj linkę 6mm2 i tulejki (marki HAUPA :lol2:) i zaciskam je kombinerkami (na początku na płasko, a potem jeszcze tą krawędzią do obcinania drutów na 4-5 razy). Mam wątpliwości odnośnie mocowania więcej niż 2 kabli w jednym zacisku i nie wiem jak to dobrze zrobić. Może użyć płaskich końcówek i wkręcać je w miejsce tych płaskich listew łączeniowych? Czy może są jakieś tulejki na kilka kabli?

 

Po różnicówce możesz użyć linki 4,0 jeśli masz kilka różnicówek, ale jak kupiłeś szóstkę to wykożystaj to co zostało z pełnych metrów.

Oczywiście jak całość (oprócz uziemienia) zrobisz linką 4,0 też będzie OK, ale ja zawsze myślę przyszłościowo i jak kiedyś będziesz potrzebował urządzeń silnoprądowych to warto mieć zapas, szczególnie pod indukcję, piekarniki elektryczne, suszarki, itp.

Użyj linki z tulejkami bo powierzchnia styku o niebo lepsza od druta iłatwiej prowadzić. Tam masz krótkie odcinki więc fakt zastosowania linki nie ma znaczenia.

Jak masz pytania to podaj maila lub nr tel. zdzwonimy się i podpowiem co ijak własnymi siłami.

 

Szczerze powiedziawszy chciałem za różnicówkami robić na zwykłym drucie 2,5mm2. Tu znowu problem podłączenia kilku niebieskich w jednym zacisku.

 

Jak montujesz kable zasilające obwody do ESów to tez zaginasz - chyba czegos lepszego jeszcze nie wymyślono.

 

Ale jak mam kilka B16 na jednej różnicówce, to w zerze schodzi się kilka niebieskich. Jak to podpiąć, żeby nie latało i miało styk? Dalej te zagięcia mnie trochę straszą.

 

Mimipk jeżeli doprowadzasz kabel 10 kwadrat to robisz wszystkie połaczenia linka 10 kwadrat i to w ten sposób aby kazda faza była równomiernie obciażona i dlatego używasz linki a nie listew łaczeniowych

 

Mam tylko 14kW i nie obciążę tak nigdy jednej fazy. Jeśli jednocześnie w nocy włączę 3300W kabli, pralkę 2000W i zmywarkę 2000W, to mam obciążenie około 32A na fazę i kabel 6mm2 to wytrzyma. W praktyce nawet takiego obciążenia nie będzie, bo ten największy obwód kabli podłogowych dam na innej fazie niż te dwa urządzenia.

 

Ogólnie nie wiedziałem o tym zaginaniu kabli i to faktycznie dla pojedynczego kabla da lepszy styk. Linka to też błogosławieństwo, o którym nie pomyślałem. Zostaje tylko kwestia tych kilku kabli w zacisku, ale chyba i tu otrzymam pomoc, prawda?

 

Problemy omawiajcie tutaj :)

 

Racja aiki!. Forum to forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend

Jest cos takiego jak ZUG wpinany jak ES w to łączysz wszystkie "0" i jednym kablem doprowadzasz do róznicówki. Jak masz dużo więcej kabli to sa takie listwy które wpinane sa w Esy w pozycji pionowej - maja 7 wejść. JA np. 3 kable 2.5 kwadrat podłączam bezpośrednio pod ESa i nigdy nie było z tym problemu

 

Wszystkie różnicowki wyłączniki głowne przepieciówki robi się takim przekrojem jak zasilane. Jeżeli to za duza moc tzn ze przewymiarowałes kabel zasilający. ŁAczenia rób linka z końcówka tak jak pisałem wcześniej w ten sposób aby obciążenie było rozłożone równomiernie. ... i przedewszystkim nie przesadzac z róznicówkami bo to sa wywalone pieniądze a i tak średnio bezpiecznik różnicówka wywala raz na 2-3 lata

Edytowane przez grend
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacisk ZUG:

 

http://www.ihe24.pl/624-572-thickbox/zlaczka-zug-g-16.jpg

 

Jest cos takiego jak ZUG wpinany jak ES w to łączysz wszystkie "0" i jednym kablem doprowadzasz do róznicówki. Jak masz dużo więcej kabli to sa takie listwy które wpinane sa w Esy w pozycji pionowej

 

Mam przykrótki kabel doprowadzający, więc kupiłem to do posztukowania kabla w tablicy. Konstrukcję ma trochę enigmatyczną, ale nie wiem jak tym podłączyć kilka odgałęzień. Daje się jakąś blaszkę mostkującą?

 

Teraz znalazłem coś takiego:

 

http://www.leroymerlin.pl/files/media/image/500/1334500/product/listwa-zaciskowa-18-torowa-0922-00-elektro-plast,main.jpg

 

To to chyba to!

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest cos takiego jak ZUG wpinany jak ES w to łączysz wszystkie "0" i jednym kablem doprowadzasz do róznicówki. Jak masz dużo więcej kabli to sa takie listwy które wpinane sa w Esy w pozycji pionowej

 

O takim czymś myślałem. Jeszcze zobaczę jak z miejscem będzie. Być może będę musiał trochę inaczej poukładać w skrzynce niż planowałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend

o coś takiego tylko ta listwe łączeniową nie rob taka dużą tylko na wysokość ESa - 7 wejść ma - będzie nawet więcej... 99% rozdzielni ma wejście do docięcia aby w rzędzie było więcej niż 12 Esów - właśnie w to miejsce daje się ZUG albo listwę nie wycinając od góry plastiku ze jest niewidoczne a zamocowane na szynie

 

Tak wogole obejrzyjcie dobrze listwy orginalne w rozdzielni. Niekótrzy producenci druga listwe na "0" robią na segmenty z izolacja miedzy sobą - wtedy masz jedno pole do kabli bez różnicówek - np. alarm, lodówka piec, 2 pole do jednej róznicówki i 3 pole do drugiej roznicówki

 

Ja zawsze dawałem 2 różnicówki - jedna 3 fazowa i jedna na tzw mokre czyli oświetlenie zewnętrzne, gniazda zewnętrzne , gniazda łazienka

Edytowane przez grend
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji. Zauważyłem, że przy Domu Wariatów pojawiły się gwiazdki. Znaczy jakaś ankieta chyba, albo inna cholera. Tfe! Nie zamawiałem, nie włączałem i nie chcę! Nie obchodzi mnie co ludzie o moim domu myślą, a już na pewno nie chcę żeby inni porównywali go do innych domów pod kątem mojej pisaniny, albo jakości zdjęć, albo roboty. Nie podoba się - nie czytajcie, a jak się podoba - to miło. Każdy buduje po swojemu, niektórzy nawet całkiem głupio (nie ja oczywiście:no:) i gówno mi do tego, a im do mojego:yes:. A jak jest jakaś nagroda do wzięcia, to ja ją oddam potrzebującemu - ja już mam dwie wspaniałe córki i fajną żonę.

 

Jeśli ktoś mi to włączył, to niech wyłączy, a jak ktoś wie gdzie mam kliknąć, to niech powie - a wyłączę sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...