Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

No tempo nie najgorsze, ale chcę to zamknąć przed zimą i robić wtedy instalacje. Trochę to wszystko na wariackich papierach - nie wiem na przykład, czy dzisiaj mam robić kanalizację, przywozić stemple pod strop, czy jechać drewno na więźbę załatwiać.

 

Co do Solbetu, to jest w miarę równy, chociaż tolerancja zakłada odchyłki chyba +/-1mm, więc jak masz koło siebie taki największy i najmniejszy to widać uskok. Ja mam z Głogowa Małopolskiego (Solbet Kolbuszowa) i jakość jest zadowalająca, chociaż nie powala - ale ze mnie taki murarz, że nie mam prawa narzekać, bo więcej krzywizn jest z mojego wykonania niż jakości bloczków. Niestety jest trochę popękanych i niedociętych. Czasem zdarza się pół palety takich niby przeciętych, ale z powrotem się pokleiły i trzeba rzucać o ziemię, żeby się rozpadły - czasami niestety na gruz. Zdarzą się czasem wcale nie przecięte. Takie wmurowuję całe.

 

Jeśli chodzi o murarkę, to nie sądzę, żeby się z czegoś popularnego dało budować łatwiej. Jak chcesz super dokładnie, to pasuje każdą warstwę przeszlifować pacą do szlifowania styropianu. Ja szlifowałem tylko jak było już źle - co 3-4 warstwy. Powiem tyle - na upartego bez tynku by się obeszło, więc sobie chwalę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Byłem za więźbą i stemplami.

Więźbę mi wyliczono na 5100zł impregnowaną zanurzeniowo, z transportem, 2 tygodnie czekania. Nie zamówiłem, bo w poniedziałek będę wizytował inny polecany tartak. Zobaczę co tam ciekawego.

Co do stempli, to prawie kupiłem za 2,50zł sztuka, ale gość tylko chwalił się długością. Zajechałem na miejsce, a tam ekipa leje mu drugi strop i twierdzi, że nie ma dłuższego niż 2,80m, a podkładanie Solbetów pod spód to nieporozumienie - bo pękają pod ciężarem betonu. W poniedziałek będę musiał chyba wziąć takie za 4,50.

Za to zamówiłem na wtorek strop. Belki i pustaki na 150m2 stropu (bez wieńców) w cenie 7000zł. Chciał 7700, ale nie dostanie. Chciałem też zamówić komin. Leier fi 200 z 1 wentylacją, 6 metrów wysokości ma kosztować 2200zł. Osłupiałem i nie zamówiłem. Czy to dobra cena?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem za więźbą i stemplami.

Więźbę mi wyliczono na 5100zł impregnowaną zanurzeniowo, z transportem, 2 tygodnie czekania. Nie zamówiłem, bo w poniedziałek będę wizytował inny polecany tartak. Zobaczę co tam ciekawego.

Co do stempli, to prawie kupiłem za 2,50zł sztuka, ale gość tylko chwalił się długością. Zajechałem na miejsce, a tam ekipa leje mu drugi strop i twierdzi, że nie ma dłuższego niż 2,80m, a podkładanie Solbetów pod spód to nieporozumienie - bo pękają pod ciężarem betonu. W poniedziałek będę musiał chyba wziąć takie za 4,50.

Za to zamówiłem na wtorek strop. Belki i pustaki na 150m2 stropu (bez wieńców) w cenie 7000zł. Chciał 7700, ale nie dostanie. Chciałem też zamówić komin. Leier fi 200 z 1 wentylacją, 6 metrów wysokości ma kosztować 2200zł. Osłupiałem i nie zamówiłem. Czy to dobra cena?

 

Trochę drogo za ten komin, masz jeszcze kilku producentów np. http://www.kominy.manex-trans.pl/cennik.html, na pewno taniej a myślę że jak poszukasz to i PLEWĘ znajdziesz taniej. Ja osobiście mam u siebie PLEWE i nie narzekałem na nic.

 

A i swoją drogą moim zdaniem impregnacja zanurzeniowa to pic na wodę i jak już chcesz to dopłać do ciśnieniowej a jak chcesz zanurzeniowo to nie dopłacaj sam se to zrób na placu i będziesz miał to samo. Ja wziąłem ciśnieniowo i przy tym dopiero widać na przekroju że drewno jest zaimpregnowane.

Edytowane przez szwedii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więźbę albo kładłbym latem w tempie ekspresowym albo poukładał, poprzekładał, spętał drutem i dał przeschnąć. Inaczej latem ją powykręca jak baranie rogi.

Moja leżała ponad miesiąc chyba w cieniu a w zeszłym roku to upały były... nic nie powykręcało jej ale to pewnie jak kto trafi.

Jak źle trafi to najlepsze ułożenie i pętanie drutem nie pomoże. Kumpel miał przekładki i poziomo i pionowo i spięte bandownicą i pasami transportowymi.

Nic nie dało. wszystko potrzaskało i tak się wygięła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą impregnacją zanurzeniową to też tak to widzę. Wolę żonę postawić i jej kupić mazidło. Impregnacja ciśnieniowa jest fajna, ale czy potrzebna? U mnie na strychu zero impregnacji i dach zdrowy ponad 30 lat.

 

Komin - cenowo masakra, ale to Leier. Dają 30 lat gwarancji i ponoć to dobry komin. Nie wczytywałem się w wątki kominowe, ale spodziewałem się ceny MAX 1500zł. Zobaczę, co można z tym zrobić.

 

Z tą więźbą, to trochę mnie przestraszyliście. Co to znaczy, że się powykręca? Mam zamiar przywieźć i od razu, w ciągu tygodnia coś z tego robić - na przykład dach domu wariatów. Jakoś dziwnie sądziłem, że to się robi z sezonowanego drewna. Gupek ze mnie... albo wariat.

 

A... zdecydowałem się na pustaki stropowe z żużlobetonu. Bajki o promieniowaniu zostawię dzieciakom, a ciężar betonowego pójdzie w muły! Nośność mi nie przeszkadza, bo poddasze nieużytkowe, za to cenowo byłoby to ponad 1200zł drożej. Dwa w jednym - oszczędności i pakernia.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin zobacz Brata Uniwersal. 6 mb powinien być poniżej 2000. Kontaktuj się z przedstawicielem regionalnym i z nim się targuj. Dużo lepsze ceny niż u dystrybutora.

Poza tym komin wymuruj przed stropem. Lepiej i wygodniej.Wiem cos o tym bo Ja miałem dziury w stropie zostawione i pod samym stropem to masakra pustaki układać i jeszcze wkład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym momencie za 1100 na znanym portalu aukcyjnym można kupić Pekabet fi 200 6m z wentylacją i transportem, a Brata kosztuje 1470 bez wentylacji. Brata ma 30 lat gwarancji, a Pekabet nie wiem.

 

http://allegro.pl/komin-6m-went-fi200-standard-kominy-promocja-i4346002282.html

 

Chyba to łyknę. Abo nie wiem.

 

Rozważałem też opcję wycięcia części ściany i postawienia komina z cegieł. Potrzeba 800 cegieł, najtaniej słyszałem o 50gr za sztukę, plus wkład ceramiczny najtaniej 100zł/mb, plus czapka, plus zaprawa. Razem jakieś 1200-1300zł plus w hui roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemo kominów poszukaj i zdecyduj na pewno kupisz taniej , wiąźba piszą prawdę potrafi się poskręcać i wygiąć w banana, nie wież że jest sezonowana, prosto z lasu często tak bywa tak miał mój szwagier, kilka powyginanych na maxa , hebel i jechane, Impregnacja sam sobie odpowiedziałeś czy warto czy nie, ja na ten czas miałem kasiore to wziąłem ciśnieniową na razie nie żałuję ale może to nie było potrzebne.

 

tzn.z tym powyginaniem na maxa chodziło mi o to że położył od razu jak ty myślisz i później się zdziwił. Powyginało mu już na konstrukcji.

Edytowane przez szwedii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kszhu teraz to głupoty gadasz, za wysezonowaną trzeba zapłacić krocie i trzeba naprawdę poszukać i dobrze trafić,mało takich, normą jest że tartaki jadą na bieżąco prosto z lasu i trzeba samemu posezonować na placu jak się wcześniej zaplanuje oczywiście, a tak trzeba, wystarczy poukładać na przekładkach przykryć co by słońce nie padało bezpośrednio i będzie ok, i wcale drewna nie zmarnuje. Jak chcesz mieć pewność to więźba suszona komorowo, ale to mija się z celem i strasznie dużo kosztuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w ogóle kszhu jak głupoty masz gadać to się nie odzywaj, z tymi dachówkami to dojebałeś, jak myślisz że to da rade to współczuje Przemkowi jak tak zrobi. W życiu dachówka anie nawet przybita łata nie powstrzyma mokrej więźby przed odkształceniami. Zastanów się zanim coś komuś podpowiesz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie spokojnie! Nic się nie dzieje i zrobię z surowego drewna - tak mi radzili ludzie, tak radzili w tartaku i tak radził dekarz. To ponoć nie problem.

 

Bart3z - nie wiem czym. Zamówiłem wprawdzie komin z Pekabetu Uniwersal fi 200 7m z wentylacją. Cena przystępna - 1424zł z transportem. Były tańsze, ale dołożyłem do lepszej wełny coby to dobrze współpracowało z chłodnymi spalinami. Za to zrezygnowaliśmy z żoną z kominka - będzie może biokominek, abo nawet nie. Pomyślę jeszcze nad pompą ciepła, ale warto chyba mieć komin - na wypadek wojny.

 

Co do dzisiejszych postępów to cóż... budować się nie dało bo zimno i pada. Za to odwiedziłem inne tartaki i dostałem cenę 620zł za kubik surowej pociętej jodły na więźbę - klasa C30, z transportem, 2-3 tygodnie czekania. Deski z transportem 420zł za kubik. Ma mi przywieźć pod koniec tygodnia 3 kubiki 3,2x15x400cm. Będą do stemplowania stropu a potem potnę je na łaty.

 

No i pożyczyłem Ducato i kupiłem i przywiozłem 130 stempli. Każdy ma troszkę ponad 3m i są to naprawdę solidne i grubaśne kołki. Wybierałem sam i ładowałem i niektóre nadadzą się na huśtawkę ogrodową, którą mam nadzieję wykonać jak nie będę miał co robić :rolleyes: Za całość zapłaciłem 550 zł. To niezbyt tanio, bo można kupić i po 2 zł sztuka, ale krótkich i wątłych. Pod terivę idzie stosunkowo mało, ale powinny być solidne. No i ta wysokość.

 

Jutro może się coś ruszy, to będę się chwalił... albo przemilczę.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz coś do mnie to pisz na priv a nie syfisz po przeróżnych tematach.

Teraz tutaj będziesz bajzel robił?

 

Chłopie, nie znamy się osobiście to jak mogę mieć personalnie coś do Ciebie. Nie chodzę po forach i nie syfie, a że akurat kibicuje Przemkowi w jego budowie, sam bardzo dużo rzeczy zrobiłem u siebie, mój szwagier też buduje sam, więc jestem jak najbardziej za i pomagam jeżeli mogę, a że akurat Ty też tu jesteś i zapodałeś babola na maxa to napisałem co myślę i nie wiem o co Ci biega bo sam dokładnie wytykasz błędy na każdym możliwym kroku, ale zamiast się przyznać do błędu zapodajesz personalne zaczepki.

Sorry Przemo że to akurat u Ciebie w wątku, ale chciałem dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie spokojnie! Nic się nie dzieje i zrobię z surowego drewna - tak mi radzili ludzie, tak radzili w tartaku i tak radził dekarz. To ponoć nie problem.

 

 

Przemo, je jednak radzę kupić drewno na więźbę ze 2 miechy wcześniej i samemu ją przesuszyć na przekładkach pod przykryciem. Widziałem co się podziało u szwagra z krokwiami które zapodał na dach do siebie, kilka naprawdę poskręcało i wygięło w banana, a po za tym opieram się na opinii teścia który jest cieślą i nie jeden dach postawił w życiu. Jak masz możliwość i miejsce na składowanie, nic Cię to nie kosztuje a będziesz pewniejszy, może unikniesz zabawy z heblem.Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj nie było zdjęć, więc wysyłam dziś w nadmiarze. Widać postępy prac, kołki przywiezione w poniedziałek, a nawet ziemię, którą przywieziono mi w międzyczasie. Sąsiad ma już wylane ściany fundamentowe, a w planie na ten rok tylko stan zerowy.

 

Wczoraj pogoda była ładna, ale dzisiaj całe popołudnie lało. Mimo to sprzedaliśmy małą ciotce i korzystając z okazji po prostu zapierdalali nie robiąc przerw. Idę spać, bom słaby - wyniki widać.

 

http://i.imgur.com/Ime4IoH.jpg

 

http://i.imgur.com/RC4htm3.jpg

 

http://i.imgur.com/CRAHSj7.jpg

 

http://i.imgur.com/vILDM4m.jpg

 

http://i.imgur.com/gGUTOIw.jpg

 

http://i.imgur.com/1WwvHl8.jpg

 

http://i.imgur.com/KU18toK.jpg

 

http://i.imgur.com/ziJ30eo.jpg

 

http://i.imgur.com/4wzbNj9.jpg

 

http://i.imgur.com/yi1ruhM.jpg

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, gratuluje postępów, ja w podobnej sytuacji ..no może innej, bo bez kredytu, ścian jeszcze nie mam a na koncie zostało 20k i nie wiem czy kredyt dostanę, ;) wariat.

Skoro utknąłem o tej godzinie na forum to wtrącę i ja swoje.

- Jak mawiają cieśle z rejonu mojego ojca (wieś Bór się nazywa), drzewo tniemy latem bo: "robaka zalepia", inna sprawa to sezonowanie.

- Szkoda że wcześniej nie widziałem dziennika, poszukaj "Dziennik budowy Piczmana" str.2 - mam na myśli "chudziak", ja tak też robię ale niestety tylko częściowo, KB mam cięzkiego do współpracy, zbrojenia sobie straszliwego zażyczył "bo glina podniesie dom", u ciebie, na takim piachu to z palcem w ..no wiecie by to zrobił, liczyłem, koszt minimalnie większy a rozwiązywało to X problemów, treaz pierniczę się z bloczkami, piachem, ubijarkami, kanalizą co się zapadnie itd.

- aha, czemu nie komin murowany? Ja specjalnie przerabiałem na murowany (27x27) z cegły i nie daję wkładu ceramicznego do środka, mówią: "czesto pękają a murowanemu pożar sadzy nie straszny", no chyba że się pali szajsem a nie węglęm to może wyleźć smoła.

To tyle co się jakoś tak zapamiętało i przepraszam za ew. byki, słabo już myślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkład ceramiczny się bardziej przydaje niż przeszkadza - dlatego się sprzedają. To nie jest nowość na rynku i została dobrze sprawdzona. Poprawia ciąg i zmniejsza ryzyko przecieków. Kominy ceglane sprawdzały się w czasach kiepskich kotłów, małych sprawności i gorących spalin. Przy chłodnych spalinach niestety cieknie smoła.

 

Nie mam już siły na pisanie, bo opracowaliśmy z żoną wiechowe - koniec fundamentów i ścian. Dzisiaj nadludzkim wysiłkiem, przy pomocy teścia i !SZWAGRA! wylaliśmy chudziaka i zadeklowali 130 pustaków terriva. Jestem na nogach od 04:30... warto było!

 

Teraz znowu tydzień pracy na opinię wspaniałego taty dla mojej Nadii, a potem jedziemy ze stropem. Mała gada już całkiem dobrze - krzyczy to moje!, albo tato daj to!, albo tatuś choć!, albo rzuca mi się na szyję i całuje w policzek. To naprawdę niesamowite uczucie dla ojca - kto miał ten zna i wspomni, a kto nie miał, niech się postara o pociechę - bo warto! Nie ma nic wspanialszego niż kochające Cię dziecko.

 

Reszta dzisiaja jutro - cierpliwości!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...